Anthropoid - atentát na Heydricha

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
941-960 z 1036
<< 45 46 47 48 49 50 51 >>
Po
FUJ06 27.5.2004 16:48 - č. 108
FUJ06 U náś ve škole nám o tom celou hodinu mluvila učitelka dějepisu, takže aspoň něco. Dneska se ale určitě budu dívat na ČT 1 !!!
čet.Hrad 27.5.2004 16:44 - č. 107
čet.Hrad
Polata napsal v č. 106:
"Navíc na místě atentátu (i když doznalo změn) není ani malá pamětní deska, která by tento největší čin čs. 2. odboje (a jeden z nejvýznamnějších evropských) připomínala."
Aspoň že je deska na kostele, i když souhlasím, že by měla být i "v zatáčce"
Polata 27.5.2004 11:49 - č. 106
Navíc na místě atentátu (i když doznalo změn) není ani malá pamětní deska, která by tento největší čin čs. 2. odboje (a jeden z nejvýznamnějších evropských) připomínala.Vyšla nová knížka "Smrt v Praze- atentát na Reinharda Heydricha" od německého autora - H.G. Haasis. Nejdříve jsem si jí koupil jen tak abych měl knihovnu k dané problematice co nejúplnější a nečekal jsem nic moc zajímavého. Ale nakonec v jeho syntéze již publikovaného, doplněné některými údaji z německých zdrojů, lze najít řadu zajímavých postřehů. A je zajímavé jak rámuje vlastní téma knihy do reálií zahraničnímu čtenáři neznámé (čs. domácí a zahraniční odboj, protektorát atd.).Např. v kapitole Domácí odboj , na str. 52, uvádí (pro mě dost překvapivou informaci): " ... počty zatčených (v protektorátu na konci r. 1941-pozn. Pol.) měsíc co měsíc několikanásobně převyšovaly počty zatčených v Polsku" !?
curahee 27.5.2004 11:30 - č. 105
curahee V roce 1999 15.3., jsem čekal také připomínku okupace v českých médiích,česká televize mě potěšila,za to na Nově nebyla ani zmínka,ale ukázali tam hezké malé koťátko,to je asi přednější !
guano 27.5.2004 10:45 - č. 104
guano Rano na radiu Blanik pravidelne pri zpravach pripominali 62. vyroci.....
Jinde jsem take nic nevidel, neslysel, necetl....
Smutne....
Fuky 27.5.2004 09:36 - č. 103
Fuky Uvidíme večer, snad bude alespoň něco ve zprávách. To víš, nejsou to "kulatiny"...
Lexington 27.5.2004 09:25 - č. 102
Lexington Asi jsem konzervativní hlupák. Máme 27. května a čekal bych v TV nebo v tisku krátkou noticku. Ale kde nic tu nic.

..."Nechtějte být v Čechách hrdinou..."

Anebo buďte, ale pak se nedivte...
Kralik 3.5.2004 07:31 - č. 101
Kralik guano: Tak to jó....
guano 1.5.2004 05:59 - č. 99
guano Brasy byly jeho bydliste.
Kralik 30.4.2004 13:44 - č. 98
Kralik Aha. Tak nic. Ale Potůček byl přece zastřelen na Bohdašíně. Nebo si to pletu?
guano 30.4.2004 08:10 - č. 97
guano Ne,ne - v Brasich.
Kralik 30.4.2004 07:38 - č. 96
Kralik guano: Na Bohdašíně?
guano 30.4.2004 07:35 - č. 95
guano Ano je to smutne....
Take jsem s nim a panem Karlem Sedou mluvil - bylo to na vyroci zastreleni Jiriho Potucka.
Ac v te dobe uz stary pan, prekvapila me jeho fyzicka kondice - pri chuzi jsme mu malem nestacili....
Polata 29.4.2004 08:13 - č. 93
Legenda mezi příslušníky čs. komandos, jenž nakonec bojoval jak na západní tak na východní frontě (což komunisté ocenili 9-ti lety žaláře) Rudolf KRZÁK zemřel.

Rozloučení se koná 11.5. ve Strašnicích
Polata 26.4.2004 09:46 - č. 92
1/ v sobotu 1.5. odpoledne na Primě TV - "Atentát" .

Z celé řady filmových rekonstrukcí asi ta nejlepší.

Kdy by jen tušil, že Sequens natočí o 10 let později / z celou řadou herců z tohoto jeho asi nejlepšího filmu/ 30 Případů majora Zemana.



2/ Ve stejný den vystoupí v Praze anglická skupina British Sea Power. Jejich píseň A Lovely Day Tomorrow se odehrává na palubě letounu vezoucího výsadek Anhropoid. V nahrávce zpívá /i česky/ Kateřina Winterová. Údajně k této nahrávce přiměl britskou skupinu TV dokument. Domnívám se, že se jednalo o film ""SS-3" režiséra Kaplana, který jej na počátku 90.let natočil hrané dotáčky v Praze.

Zatím jsem neměl možnost si poslechnout.
Polata 22.4.2004 16:58 - č. 90
K výstavě Anthropoid ve VHÚ.

Není čas pro otevření diskuse o změně výstavy ve stálou expozici? Třeba v jiných pražských /vhodnějších/ prostorách než ve VHÚ.

Nenajde se v Praze cca 200 m2 vhodného prostoru pro toto divácky atraktivní připomenutí nejvýznačnějšího ( a v zahraničí nejznámějšího) činu čs. domácího odboje za WW2?
Johny 22.4.2004 00:05 - č. 89
Johny
Ondřej Kolář napsal v č. 88:
"Přikláněl bych se spíš k první možnosti."
Spíše kombinace obou. Na upozornění o možnosti atentátu reagoval R.H. slovy: "a proč by mně měli češi zabíjet? Za mně se mají nejlépe v celé své historii...."
Ondřej Kolář 21.4.2004 15:21 - č. 88
Johny napsal v č. 71:
"Mně spíše zaráží fakt, že RH jezdil po protektorátu v kabrioletu bez jakékoliv ochranky. Buďto to byl naprostý hazardér a nebo se prostě neměl čeho obávat."
Přikláněl bych se spíš k první možnosti. Podle dobových dokumentů byl prý RH několikrát upozorněn na možnost atentátu, dokonce údajně dostal z Berlína rozkaz, aby používal opancéřovaný vůz. Určitou úlohu zřejmě sehrála Heydrichova ješitnost.
čet.Hrad 20.4.2004 13:08 - č. 87
čet.Hrad Hynek: Otevřena byla už na podzim (Ale nevím, zda nebyla poté uzavřena znovu)
Lexington 20.4.2004 12:04 - č. 85
Lexington Spolehlivý či nespolehlivý STEN?

Samopal STEN byl poplatný době svého vzniku, kdy britská armáda potřebovala, ber kde ber, plně automatickou zbraň jednotlivce. Dílenské zpracování Mk. I a Mk.II vypadá z vyobrazení dost obludně. A nyní k možným závadám. Ač měl samopal poměrně málo částí, sama jeho koncepce, tj. střelba z otevřeného závěru si při méně kvalitním zpracování o závady přímo loudí. Pro ty, kteří neví, co je koncepce otevřeného závěru,krátkou vysvětlivku. Při natažení zbraně zůstane závěr v zadní poloze a teprve při spuštění vysune náboj ze zásobníku, zasune ho do komory a odpálí. Podobný systém měla řada německých samopalů MP 40 a dalších. A nyní, co se konkrétně mohlo stát se zbraní?

1) Zásobník byl naplněn na maximum. To někdy vedlo k zádržkám, doporučovalo se nabíjet o 2 náboje méně. (Tuším, že toto zde již bylo řečeno některým bystrým kolegou)

2)Hlaveň, která se k tělu zbraně šroubovala, nebyla při montáži řádně dotažena. Odkazuji při tom na experiment, který provedli dva přispěvatelé SR, kteří zjistili, že stačí povolení pouze o půl závitu, aby funkce zbraně nebyla spolehlivá.

3) Z fotografiií vyplývá, že Gabčíkův Sten neměl pažbu. Ta ovšem poskytuje hlavní oporu i bicí pružině a ta nemusela mít dostatečnou energii vedoucí k odpálení náboje

4) Cizí předmět v mechanismu, konkrétně tráva. Gabčík údajně přenášel zbraň zamaskovanou trávou v aktovce. Tehdy to nebylo divné, protože vzhledem k hladovému hospodářství spousta lidí pěstovala králíky i ve městech.

5) Vadný náboj. I takové věci se stávají...



Otázkou je samozřejmě i taktika akce, ale nechci příliš pokoušet Vaši trpělivost, tak raději příště.
941-960 z 1036
<< 45 46 47 48 49 50 51 >>
Po