Anthropoid - atentát na Heydricha

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
921-940 z 1036
<< 44 45 46 47 48 49 50 >>
Po
Polata 7.6.2004 10:02 - č. 130
Byla vydána v r. 2002 MO ČR dokonce v české i anglické mutaci.

Když jsem se o ni zajímal a divil se , proč není tak dobře připravená kniha v roce 60. výročí akce prodávána, bylo ji řečeno, že zákon MO zabraňuje vydávat a prodávat knihy.

A tak se prý o jejím "přidělování" rozhoduje přímo u ministra.

Naštěstí jsme se také k jedné dostal.
curahee 5.6.2004 11:03 - č. 129
curahee Karaya:Já jí mám z armádní výstavy v Brně,jinak než přes inzerát ji dnes neseženeš .
karaya1 5.6.2004 11:01 - č. 128
karaya1
curahee: vydáno bylo pouze tisíc kusů,a já jsem majitelem jednoho z nich

A sakra, kde by se dala sehnat, jestli vůbec? A jaká je kvalita textu?
curahee 5.6.2004 09:12 - č. 127
curahee Snad nejlepší kniha s touto tématikou je "operace Anthropoid 41-42",kterou vydalo ministerstvo obrany s předmluvou od p.Tvrdíka.Lepší fotografický materiál k této operaci jsem ještě v žádné knize neviděl,vydáno bylo pouze tisíc kusů,a já jsem majitelem jednoho z nich .
egli 3.6.2004 18:08 - č. 126
egli
Polata napsal v č. 106:
"Vyšla nová knížka "Smrt v Praze- atentát na Reinharda Heydricha" od německého autora - H.G. Haasis .... Např. v kapitole Domácí odboj , na str. 52, uvádí (pro mě dost překvapivou informaci): " ... počty zatčených (v protektorátu na konci r. 1941-pozn. Pol.) měsíc co měsíc několikanásobně převyšovaly počty "


To je pravda, na konci sborníku So oder so B. Čelovského máš podrobné tabulky počtů zatčených v letech 1941-1943.

Např. za říjen 1941 po příchodu Heydricha do Prahy byly počty zatčených:

__________________________ Protektorát _______ Říše
komunistická činnost_________ 527 ______________ 547
odbojové hnutí_____________ 1772 ______________ 2024
církevní opozice_____________ 1 ________________ 415
Židé______________________ 275 _______________ 201
hosp. přestupky____________ 31 ________________ 203
ilegální opuštění práce_______ 138 _______________ 8418
ilegální styk se zajatci________ --- ______________ 596
CELKEM___________________ 2744 ______________ 12404

Čili v protektorátu v poměru k počtu obyvatel mnohem více zatčených za ilegální a odbojovou činnost než v Říši, kde většinu tvoří lidé, kteří bez povolení opustili práci. Říše zahrnuje území Německa s Rakouskem a obsazenými polskými územími, ale bez Sudet, ty se vykazovaly zvlášť.

V květnu 1942 byl počet zatčených v Protektorátu už o polovinu nižší: celkem 1353 (401 kom. činnost, 668 odbojové hnutí)
Lexington 3.6.2004 08:45 - č. 125
Lexington Ona ta věc s tím nešťastným samopalem je ještě trochu složitější. Na obrázku z německé dokumentace leží Gabčíkův Sten na chodníku bez pažby, a jak se nám při velkém zvětšení podařilo zjistit, páka závěru je v zadní poloze. To znamená, že ho Gabčík odhodil natažený... Což mi vůbec nedává smysl.
Polata 2.6.2004 20:09 - č. 124
Podle gestapa zásobník (ne)použitého Stengunu skutečně obsahoval 32 nábojů. Jelikož na konci roku 1941 byl tento samopal zařazen ve výzbroji VB pouze několik měsíců nebyly v praxi známy ještě všechny jeho záludnosti. Až později byl změněn předpis, který doporučoval nabíjet zásobník jen 28-ti náboji.

Vše svědčí o tom, že se v kryptě bránili pouze pistolemi. Navíc zásoba střeliva většina výsadků 1. vlny byla zanedbatelná a není mi známo, že by si střelivo doplňovali na území Protektorátu.

Je málo známé, že některé výsadky z konce války byly již vyzbrojeny americkými karabinami M-1.
Fuky 1.6.2004 21:38 - č. 123
Fuky Lexington: O nějaké dopravě granátometu vůbec nemám zprávy, ale nemohu poskytnout přesné info, neboť k tomu nemám patřičné podklady. Výsadek TIN (ŠVARC, CUPAL) měl skutečně za úkol provést atentát na Moravce. Předpokládám, že měli mít stejnou výzbroj, jako ANTROPOID. Pokud vím, tak se jim ale nepodařilo (TIN) operační materiál vč. zbraní najít, neboť se Cupal při seskoku zranil, a navíc se se Švarcem ani nenašli, protože každý dopadl úplně jinde, stejně tak dopadla i skupinaINTERANSITIVE, jejíž operační materiál byl nalezen Gestapem. O nalezení nějakých spec. zbraní výsadku TIN jsem však nikde nenašel žádnou zmínku.
Dzin 31.5.2004 23:17 - č. 122
Dzin Radek H: To s tím kulometem je už tradiční. Asi jako, že se pomalu každá válečná loď v Čecháh obecně označuje za "křižník"...
Radek H. 31.5.2004 22:44 - č. 121
Minulej rok v 9. třídě nám učitelka tvrdila, že Gabčíkovy selhal KULOMET!!! A pak ještě že parašutisty prozradil "nějakej" pražák- z hluboka jsem se zasmál. A tak trochu sem to jí a třídě začal vysvětlovat. Teď na střední máme na děják profíka-Josef Jaroš. Josef Jaroš tady asi tak před dvěma rokama dal příspěvek o letecké bitvě u Moskvy atp. To se ho musim zeptat, jestli to sem psal právě on. To bych pak měl stopro za jedna z dějáku
Dzin 31.5.2004 22:24 - č. 120
Dzin Lexington: (119) Tak asi se stýkám s jinými lidmi, ale tohohle jsem si zrovna moc nevšiml. Ikdyž obecně to nejslíše pravda bude...
Lexington 31.5.2004 13:26 - č. 119
Lexington
Dzin napsala v č. 117:
"Třeba se naše media řídí heslem "Běda národu, který nemá hrdiny, ale větší běda národu, který potřebuje hrdiny." "
Obávám se, že to nejsou jenom média. Slovo hrdina má v češtině přece již dlouho jednoznačně zesměšňující charakter.
Lexington 31.5.2004 11:18 - č. 118
Lexington
Polata napsal v č. 116:
"Reflektor hasičů v Reslovce prý roztříleli parašutisté "dávkou ze samopalu""
Ono to s tou výzbrojí parašutistů je trochu záhadné. Standardně byly vyzbrojeni dvěma pistolemi (jedna 7,65 mm Br. nebo 9 mm Br., druhá 6,35 mm Br.) a dvěma zásobníky pro každou, tj. dohromady 32 ran. Ale! Gabčík s Kubišem měli mít výzbroj až neuvěřitelnou, mmj. granátomet Spigot, a to díky tomu, že měli onen zvláštní úkol, a že je proti zvyklostem vyzbrojovali údajně Britové (SIS). Nicméně k existenci toho druhého Stenu. Existovala druhá skupina, která byla vysazena za účelem atentátu, a to skupina Tin(?). Ti měli učinit atentát na Emanuela Moravce. Otázka zní, neměli také nadstandardní výzbroj? A další otázka, co z toho, co podle "papírů" s sebou měli Gabčík s Kubišem mít, skutečně měli? Již citovaný granátomet Spigot je dost velká obluda a nechce se mi věřit, že byl fakticky dopraven do Čech.
Dzin 30.5.2004 22:46 - č. 117
Dzin Lexington: (102) Třeba se naše media řídí heslem
"Běda národu, který nemá hrdiny, ale větší běda národu, který potřebuje hrdiny." Teď nevím, jaký "obličejíček" by bylo vhodné použít, tak zvolím neutrální... :-|
Polata 30.5.2004 20:04 - č. 116
Polata napsal v č. 106:
"Vyšla nová knížka "Smrt v Praze- atentát na Reinharda Heydricha" od německého autora - H.G. Haasis. Nejdříve jsem si jí koupil jen tak abych měl knihovnu k dané problematice co nejúplnější a nečekal jsem nic moc zajímavého. Ale nakonec v jeho syntéze již publikovaného, doplněné některými údaji z německých zdrojů, lze najít řadu zajímavých postřehů. A je zajímavé jak rámuje vlastní téma knihy do reálií zahraničnímu čtenáři neznámé (čs. domácí a zahraniční odboj, protektorát atd.).Např. v kapitole Domácí odboj , na str. 52, uvádí (pro mě dost překvapivou informaci): " ... počty zatčených (v protektorátu na konci r. 1941-pozn. Pol.) měsíc co měsíc několikanásobně převyšovaly počty zatčených v Polsku" !?"


Už jsem dočetl a přidal bych nakonec knize ještě jednu hvězdičku.

Našel jsem i poznámky, které jsem dosud nikde nezaznamenal:

1/ Autor se zmiňuje o speciálním výcviku Kubiše a Gabčíka v Anglii v útoku na auto - konkrétně prý cvičili na starém voze Austin, který instruktoři spouštěli z rampy.
2/ Reflektor hasičů v Reslovce prý roztříleli parašutisté "dávkou ze samopalu" - měl jsem za to, že v kostele neměli parašutisté k dispozici již žádnou automatickou zbraň a jediný Sten zůstal ležet v zatáčce bez toho aby se z něj na území Československa jedinkrát vystřelilo.

Nevíte jestli je někde v archivu k dispozici český překlad 90-ti stránkového hlášení gestapa (Pannwitz) ?
Lexington 27.5.2004 20:36 - č. 114
Lexington
Algernon napsal v č. 110:
" Čet. Hrad: Ta pamětní deska (na kostele), to je ta co jí nechal udělat pilot toho Halifaxu (Ron Hockey) od 138. sqdn., co je sem přivezl?"
S tou deskou mám dvě vzpomínky. Kdysi dávno jsem měl skautský oddíl "Silver" (název nepřekvapí, že?), a naši hoši vždy přísahali v kryptě. Bylo to samozřejmě hrozné, protože to je hrozné místo. Ale jednou tak stojíme před tím kostelem a ti mí boys se ptají: "Hele, jak to že je vysadili tak blbě?". A já povídám:"No, asi se ten pilot moc nesnažil." A teď se tam objeví malá delegace a najednou naběhne snaživý tajemník a říká:"Kapitán Hockey by si chtěl promluvit s českými skauty"... Trochu jsem se opotil. Tenkrát tam dával tu desku. Ale po letech jsem odpustil i Hockeymu. Tu jeho desku, která byla uvnitř v kryptě někdo ukradl, byla z mosazi... To jsem se dozvěděl až po letech. To je ta druhá vzpomínka.
Fuky 27.5.2004 19:45 - č. 113
Fuky To musí mít z 13tiletého kluka, který jí kecá do výkladu asi docela radost, ne? Mimochodem, jsi z Prahy? Plánuji návštěvu resslovky, tak jestli by ses nepřipojil...
FUJ06 27.5.2004 19:43 - č. 112
FUJ06
Fuky napsal v č. 111:
"A rozumí tomu ta vaše učitelka dějepisu"
Ale jo, ale měl jsem pár připomínek
Fuky 27.5.2004 19:40 - č. 111
Fuky FUJ06: A rozumí tomu ta vaše učitelka dějepisu?
Lexington 27.5.2004 18:34 - č. 109
Lexington Díky pánové, věnujte jím, prosím, každý podle svého, tichou vzpomínku, protože oni byli ctihodní...
921-940 z 1036
<< 44 45 46 47 48 49 50 >>
Po