Anthropoid - atentát na Heydricha

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
201-220 z 1036
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po
Arny 6.5.2011 19:57 - č. 938
Arny Pramen uvádějící, že z. protektor omdlel u zdi, je Mgr. ( jméno si bohužel nevybavuji) z pámátníku v Resslově ulici, pramen uvádějící jeho omdlení v automobilu je novinový výstřižek z MF Dnes z roku 2008 a 2009, ovšem zcela nevím, zda se druhý pramen dá považovat za věrohodný. Spíš zda se dají noviny považovat za věrohodný zdroj.
Honza M. 6.5.2011 11:50 - č. 937
Honza M.
Dzin napsala v č. 931:
"Nebo oni to tak nazývali?"
Můj úkol tkví v zásadě v tom, že společně s jiným příslušníkem československé armády budu odeslán do vlasti, abych v čase, na místě a v situaci, která se podle našeho zjištění na místě a za daných okolností bude zdát nejvýhodnější, provedl nějakou sabotážní, nebo teroristickou akci, tak účinnou, aby měla patřičný ohlas jak doma, tak za hranicemi Československé Republiky.
Učiním podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vše, abych tento úkol, k jehož provedení jsem se dobrovolně přihlásil, úspěšně splnil.
Londýn, 1. prosince 1941.
rtm. Gabčík Josef
Akce, jejíž vojenský význam je minimální nebo žádný, jejímž hlavním cílem je zastrašit nepřátele a naopak povzbudit spojence, způsob jejíhož provedení je v rozporu s platnými pravidly vedení války a tudíž nedával aktérům naději na ochranu mezinárodního práva, splňuje znaky teroristického činu.

Dzin napsala v č. 936:
"Přeci jen terorismus je definovám trochu jinak, než odboj."
To jen bohapusté slovíčkaření a nechutné politikaření. Nejlepším příkladem jsou mudžáhidové (ve vztahu k Afghánistánu a Čečně) - jsou v encyklopediích zpřed 1989 označeni za teroristy, v encyklopedii Diderot kolem r. 1996 jsou to bojovníci za svobodu a v jakémsi encyklopedickém slovníku po roce 2001 už zase teroristi. Přitom jejich cíle ani metody boje se nezměnily. Jenom to nejdřív byli nepřátelé našich přátel (SSSR), pak nepřátelé našich nepřátel (Rusko) a teď jsou nepřátelé našich přátel (USA).

Je jedině dobře, že velení naší zahraniční armády si podobné slovíčkaření odpustilo a tak donutilo parašutisty, aby si uvědomili, že úkol, který přijímají, se pohybuje mimo rámec pravidel války a v případě neúspěchu "the Secretary will disavow any knowledge of your actions" (Mission Impossible)
Dzin 5.5.2011 22:55 - č. 936
Dzin bush: Co takhle odbojový čin? Přeci jen terorismus je definovám trochu jinak, než odboj. Máme sice mnohdy stíženou práci při přesném vymezení, ale tady si myslím, že toto není tento případ.
Honza M. 5.5.2011 21:53 - č. 935
Honza M.
Dzin napsala v č. 931:
"Nebo oni to tak nazývali?"
Fotokopie písemného závazku, či možná přesněji - písemné převzetí rozkazu, byla publikována v knize Někomu život, někomu smrt. Je to už pár let, co jsem měl knihu v ruce, takže se nebudu hádat o slovíčka, dokud se do ní nepodívám (ale pokud má někdo tuhle knihu po ruce, budu rád, když sem citát hodí a ušetří mi cestu do knihovny ).
Ero 5.5.2011 21:40 - č. 934
Ero
Arny napsal v č. 933:
"Při pročítání písemných materiálů jsem narazil na nesrovnalost. V Resslově ulici v památníku parašutištů jsem se dověděl, že zastupující protektor Heydrich dostal z vozu a pak omdlel bolestí u zdi kousek od svého automobilu, kdežto jiný pramen uvádí, že se vrátil do automobilu a "ochotní" Češi ho dopravili do nemocnice na nákladním automobilu, přičemž byl stále při vědomí. Já se přikláním k první verzi průběhu. Je to správně?"
Uveď zdroje Tyhle dvě možnosti se nevylučují. Většina se právě přiklání k tomu, že byl Heydrich celou dobu při vědomí. Mldloby na něj šli, ale celou cestu "mimo" rozhodně nebyl, protože i komunikoval. (viz. přestupování z kabiny na korbu apod.)
Arny 5.5.2011 19:48 - č. 933
Arny Při pročítání písemných materiálů jsem narazil na nesrovnalost. V Resslově ulici v památníku parašutištů jsem se dověděl, že zastupující protektor Heydrich dostal z vozu a pak omdlel bolestí u zdi kousek od svého automobilu, kdežto jiný pramen uvádí, že se vrátil do automobilu a "ochotní" Češi ho dopravili do nemocnice na nákladním automobilu, přičemž byl stále při vědomí.

Já se přikláním k první verzi průběhu. Je to správně?
bush 5.5.2011 17:34 - č. 932
bush
Dzin napsala v č. 931:
"teroristickým činem bych to nenazval"
Jak by sis s tím tedy poradil?
Dzin 5.5.2011 16:44 - č. 931
Dzin teroristickým činem bych to nenazval. Nebo oni to tak nazývali?
Honza M. 5.5.2011 13:47 - č. 930
Honza M. Důvody byly určitě i politické. Zabití diktátora je vždy svrchovaně politický čin a takový se má provádět manifestačně, ne někde v polích. Lidé musí vědět a vidět, že tyran padl.
Gabčík a Kubiš se před odletem zavázali vykonat takový teroristický čin, který dosáhne mezinárodního ohlasu. I z toho důvodu nebylo vhodné zastřelit Heydricha někde na venkově.
Zvolené místo atentátu bylo podle mého názoru prvotřídní jak z hlediska provedení a možnosti ústupu, tak i z hlediska ohlasu. Provedení sice pokulhávalo, ale tak už to chodí.
Polata 4.5.2011 21:24 - č. 929
Neuskutečnění známého plánu léčky (s použitím ocelového lana na zastavení auta ještě před vjezdem do Prahy ) se většinou odůvodňuje malou šancí na ústup v relativně otevřeném terénu.
Arny 4.5.2011 20:17 - č. 928
Arny Dobrý večer, zajímalo by mě, proč parašutisté Kubiš a Gabčík neprovedli atentát na zastupujícího protektora na silnici k jeho sídlu v Panenských Břežanech? V materiálech jenž mám k dispozici se píše, že to bylo první plánované místo útoku a dokonce si brali i samopaly a granáty. Děkuji za odpověď na můj dotaz.
Polata 2.5.2011 12:33 - č. 927
Twiggy napsal v č. 926:
"Ve filmu Hitler´s madman je také ztvárněn atentát!"
Díky za připomenutí. Tím, že se jedná o "lesní scénu" tak jsem na jí ve krátkém výčtu pozapomněl.
Twiggy 30.4.2011 22:04 - č. 926
Twiggy Ve filmu Hitler´s madman je také ztvárněn atentát!
Polata 29.4.2011 00:05 - č. 925
Honza M. napsal v č. 924:
" Langův film "Hangmen also die!" je snad taky o atentátu, nebo není?"
Ovšem , ale měl jsem na mysli rekontrrukci vlastního atentátu.

A o něm se v tomto filmu jen mluvilo,
Honza M. 28.4.2011 11:45 - č. 924
Honza M.
Polata napsal v č. 921:
"Tak dnes bylo natočeno v pořadí již 6. filmové ztvárnění atentátu (1. Muži bez křídel, 2. Atentát, 3. Sokolovo, 4. Operace Daybreak, 5. SS-3"
Langův film "Hangmen also die!" je snad taky o atentátu, nebo není?
Hans_7120 28.4.2011 11:33 - č. 923
Hans_7120
Polata napsal v č. 921:
"Tak dnes bylo natočeno v pořadí již 6. filmové ztvárnění atentátu "
Tak ja bych dodal ještě jeden snímek:www.csfd.cz/film/30719-hitlerova-ss-portret-zla/ . Byť je to v tomto filmu ztvárněno značně nepřesně. Například Heydricha zabijí zhruba 10 km za Prahou přičemž ho rozstřílejí Kubiš s Gabčíkem oba dva naráz ze svých stenů a nikomu se nic nezasekne .
Ero 27.4.2011 22:51 - č. 922
Ero Pan Heydrich s panem Kleinem mají nějaký divný odstíny čepic vůčí uniformám, jak tak na to koukám.

Heydrich je ukázkovej, ale ti dva na fotkách mají být Kubič a Gabčík, tak nevim nevim... Kdyžuž, tak je mohli alespoň ostříhat
Polata 27.4.2011 17:23 - č. 921
Tak dnes bylo natočeno v pořadí již 6. filmové ztvárnění atentátu

(1. Muži bez křídel, 2. Atentát, 3. Sokolovo, 4. Operace Daybreak, 5. SS-3 (dokument. film) )

www.mediafax.cz/kultura/3211486-OBRAZEM-V-Pr...

Pro očekávaný film Lidice si tuto dotáčku vyžádal americký distributor.

Podle lokace www.mapy.cz/#mm=TtTcFP@sa=s@st=s@ssq=hoffman...

a fotoreportáže je zřejmé, že se jednalo o komornější zpracování (bez tramvaje atd.) ale je zřejmá snaha o realističtější přiblížení místa atentátu, po té co zatáčka v Holešovičkách v 70. letech změnila podobu tak, že je pro filmaře nepoužitelná. Určitě se bude jednat o lepší než americká verze.

Jsou zmínky o záměrech zahraniční produkce se k námětu Atentátu vrátit - v případě takové rekonstrukce by pak jistě ke slovu přišly i počítačové triky atd.
Petronila 11.2.2011 10:13 - č. 920
Dobrý den, nejsem znalec válečných témat, ale pokouším se nalézt odpověď na otázku, kdo byl můj prastrýc, jehož jméno neznám. Jeho příběh souvisel s operací Silver A a Ležáky. Znám jej jen z vyprávění dědy, jehož rodina žila v okolí Vyhnánova, Včelákova. Nějakým způsobem spolupracoval s odbojáři, ale vyhnul se zatčení. Aby nebyl dopaden spáchal sebevraždu, podřízl se. To je jediné pojítko které mám. Mohl se jmenovat Vaško (určitě to není ani jeden Vaško zmíněný v dokumentu www.lezaky.cz), Tyc, Bašta, Skřivan, ale taky mohl být spřízněn jinak. Bohužel o dědově rodině toho vím pramálo. A momentálně se nevyskytuji v ČR, takže se mi špatně pátrá. Děkuji za jakoukoliv zprávu.
spelter 11.1.2011 14:48 - č. 919
spelter Téměř dvě stě pamětníků, pozůstalých a odbojářů si včera na pardubickém popravišti u Památníku Zámeček připomnělo tragické následky heydrichiády. Datum nebylo vybráno náhodně - 9. ledna 1942 se radista Jiří Potůček poprvé pokusil spojit vysílačkou s Anglií. Paravýsadek Silver A na území protektorátu seskočil 29. prosince 1941 společně s výsadkem Anthropoid. Členové obou skupin se v květnu 1942 zúčastnili atentátu na Reinharda Heydricha.
201-220 z 1036
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po