P.O.W. - Váleční zajatci

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
641-660 z 725
<< 30 31 32 33 34 35 36 >>
Po
curahee 21.6.2004 13:20 - č. 104
curahee Jednou jsem tě už ohodnotil,nemíním to měnit!O tom to je,tohle je debatní server a my tu debatujeme .
Lipton 21.6.2004 13:14 - č. 103
Lipton
curahee napsal v č. 102:
"P.S.Milý Liptone, žádné Tvé hodnocení o dva stupně jsem nezměnil,najdi si jinou oběť Tvého smutku z hodnocení !!!"
Tak potom pohoda. Nebol si obeť, ale myslel som, že som ťa mojími príspevkami v tejto téme dosť pobúril. Kámoši?
curahee 21.6.2004 13:12 - č. 102
curahee P.S.Milý Liptone, žádné Tvé hodnocení o dva stupně jsem nezměnil,najdi si jinou oběť Tvého smutku z hodnocení !!!
Lipton 21.6.2004 11:20 - č. 101
Lipton
curahee napsal v č. 100:
"A co,že se otočili zády?To je špatně?Měli toho "chudáčka" od SS chránit,a ty "zlé" židy od něj odehnat?! Byla válka,umírali lidé,a SS v tom měli velmi mnoho prstů!!!"
Nikde som netvrdil, že je to "chudáček" a že židia boli "zlí". Presne ako Hofi, aj ja chápem ich hnev. Ale uvažoval si nad variantou, že onen príslušník SS nemusel mať z bezohľadnosťami v Dachau NIČ spoločného? Samozrejme, že to v tom momente absolútne nikoho nezaujímalo. Najlepšie bude ak počkáš na môj článok o tejto udalosti. Jo, a vďaka, že si tak náhle zmenil moje hodnotenie o dva stupne.
curahee 20.6.2004 09:16 - č. 100
curahee
Lipton napsal v č. 89:
"Tá fotka kde sa židia chystajú zabiť SS-mana s lopatou - všimli ste si tých dvoch amíkov ako sa k celej scéne postavili chrbtom?"


A co,že se otočili zády?To je špatně?Měli toho "chudáčka" od SS chránit,a ty "zlé" židy od něj odehnat?!

Byla válka,umírali lidé,a SS v tom měli velmi mnoho prstů!!!
curahee 20.6.2004 09:14 - č. 99
curahee
Lipton napsal v č. 87:
"Čo myslíš tým "nota bene"
Cizí slovo,hledej ve slovníků cizích slov !
Lipton 19.6.2004 23:11 - č. 98
Lipton Ešte niečo k Chenogskému masakru z príspevku 79. Je to preložené zo stránky members.iinet.net.au/~gduncan/massacres.html . Bohužiaľ vyzerá to, že ani Američania neboli najväčší svätci, ale chápem to ako odplatu:

1. Januára 1945 bolo 11. obrnenou divíziou v dedine Chenogne zajatých približne 60 nemeckých vojakov. Bolo im rozkázané pochodovať za malý kopec, preč z dohľadu svojich spolubojovníkov, ktorý stále bránili lesy za dedinou. V tento chladný a mrazivý Januárový deň tu boli všetci postrieľaní guľometom. Americkí vojaci, nesúci v pamäti obete Malmédskeho masakru, nemali zo zajatcami najmenšie zľutovanie.
Lipton 18.6.2004 10:48 - č. 97
Lipton
Hofi napsal v č. 96:
"Mimochodom, poznáš knižku J. Kosinu Americké pozemní síly 1942 - 1945?"
O tejto knihe som už počul, ale nečítal som ju. V ktorom vydavateľstve bola vydaná?
Hofi 17.6.2004 21:34 - č. 96
Hofi Lipton: Rado sa stalo. Už sa teším, až to bude hotové.

Mimochodom, poznáš knižku J. Kosinu Americké pozemní síly 1942 - 1945?
Lipton 17.6.2004 13:00 - č. 95
Lipton Hofi: Takže, článok mám už z necelej polovice hotový: vznik a krátka história samotného tábora a niečo o 45. pešej divízii a jej "výstrelku" počas Sicílskeho ťaženia. Teraz idem na samotné oslobodenie. Zdroje s obrázkami a informáciami, ktoré si poskytol mi veľmi bodli, takže ešte raz vďaka za ne.
Hofi 1.6.2004 17:54 - č. 94
Hofi Lipton (92): To je veľmi ťažké povedať. Na jednej strane takéto živelné postrieľanie Nemcov (pravdepodobne nevinných, resp. z dostupných údajov im ťažko možno vinu preukázať - slovom nevinní mám na mysli fakt, že neboli priamo zodpovední za to, čo sa v Dachau v predošlých rokoch dialo) Američanmi ťažko môžem schvaľovať.

Na druhej strane viem čiastočne pochopiť hnev Američanov a najmä väzňov po tom, čo videli, resp. zažili.

Takže jednoznačný názor na túto udalosť nemám.
Hofi 1.6.2004 17:36 - č. 93
Hofi Tak potom neboli príslušníkmi Waffen SS. Z Totenkopf-Verbände sa bežne rekrutovala ostraha KT. A práve o to ide, že skutoční tríznitelia väzňov - ako vyplýva z toho čo si napísal - sa útekom vyhli (aspoň dočasne) potrestaniu.

(Samozrejme nechcem tvrdiť, že sa príslušníci Waffen SS nepodieľali v určitých prípadoch na ostrahe KT. Údajne existoval systém, podľa ktorého časť frontových jednotiek niekedy slúžila "na odpočinku" práve ako ostraha KT.)
Lipton 1.6.2004 17:33 - č. 92
Lipton
Hofi napsal v č. 90:
"Z tankovej divízie Totenkopf, alebo z Totenkopf-Verbände? (To je - ako iste vieš - rozdiel.)"

Z Totenkopf-Verbände.

Hofi a ostatní: Schvaľujete tento postup, ktorí zvolili Američania? Ja viem, že pri tom pohľade na hromady tiel sa prestali ovládať, ale tých zajatcov mohli aspoň vypočuť.
Hofi 1.6.2004 17:25 - č. 90
Hofi Lipton: Z tankovej divízie Totenkopf, alebo z Totenkopf-Verbände? (To je - ako iste vieš - rozdiel.)
Lipton 1.6.2004 17:20 - č. 89
Lipton
Hofi napsal v č. 88:
"Lipton: Podľa jedného môjho zdroja patrila časť zastrelených príslušníkov Waffen SS k odčlenenému práporu divízie Wiking."


Časť z nich bola aj z Totenkopfu. Ale tí vzali ihneď nohy na plecia, pretože tušili čo ich čaká ak ich zajmú pri hromade mŕtvych tiel nevinných ľudí.

Masaker prežil iba jeden nemecký vojak. Je to ten, ktorí sa na jednom z tých obrázkov z nižšie uvedenej stránky vzdáva s lekárskou vlajkou v ruke. Amíci sa zrejme domnievali, že je to zdravotník. Takisto som čítal, že bol Arménskeho pôvodu.

Tá fotka kde sa židia chystajú zabiť SS-mana s lopatou - všimli ste si tých dvoch amíkov ako sa k celej scéne postavili chrbtom?
Hofi 1.6.2004 17:05 - č. 88
Hofi Lipton: Podľa jedného môjho zdroja patrila časť zastrelených príslušníkov Waffen SS k odčlenenému práporu divízie Wiking.

Podľa ďalšieho prevzala od strážnych ostrahu tábora len asi deň predtým (ak som to dobre preložil) rota renokvalescentov z radov Waffen SS. (Takže tam nemohli byť "týždne", ako sa domnieva gen. Hogo-Fogo).

Škoda že už nežije môj dedo. Bol v Dachau (ako väzeň) a možno by k tomu vedel čo to objasniť.

Curahee: "Pomstychtivý" je bežný slovenský výraz.
Lipton 1.6.2004 15:04 - č. 87
Lipton
curahee napsal v č. 85:
"Lipton:Ty fotky jsou opravdu dobrý,nota bene,kdybych já byl také vězněn asi bych se choval stejně jako většina těch věznů k ssmanům."


Čo myslíš tým "nota bene"?
gen.Hogo-Fogo napsal v č. 86:
"K Liptonově 80 ti nováčkové tam byli po několik týdnů, za tu dobu zde zemřeli stovky a možná tisíce lidí hlady, další byli zabiti při pokusu o útěk. I desetileté děcko by poznalo, že není něco v pořádku a že by se mělo vězňům zajistit alespoň trochu jídla a nebo je nechat jít."


Je to možné, ale pozeral si si tie fotky z tej adresy? Väčšina tých väzňov sa mi zdá dobre živená a nie v zúboženom stave ako napríklad tí v Buchenwalde. Po príchode amerických jednotiek boli tak vysílení, že nevládali ani zdvihnúť ruku.

Nechcem si v žiadnom prípade zastávať SS, a uznávam, že vyjdrenie v príspevku 80 "nemali nič spoločné z bezohohľadnosťami" som prehnal. Len sa mi nepáčí, že Amíci vzali spravodlivosť do svojich rúk. A pre zaujímavosť, masaker v Dachau nebol jediným prečinom 45. Infantry Division "Thunderbird". Viď príspevok 79:
Lipton napsal v č. 79:
"Invázia na Sicíliu 1943 - skupina talinských zajatcov je postrieľaná príslušníkom 45. pešej divízie "Thunderbird" "
gen.Hogo-Fogo 22.5.2004 16:22 - č. 86
K Liptonově 80 ti nováčkové tam byli po několik týdnů, za tu dobu zde zemřeli stovky a možná tisíce lidí hlady, další byli zabiti při pokusu o útěk. I desetileté děcko by poznalo, že není něco v pořádku a že by se mělo vězňům zajistit alespoň trochu jídla a nebo je nechat jít.
curahee 21.5.2004 20:53 - č. 85
curahee Lipton:Ty fotky jsou opravdu dobrý,nota bene,kdybych já byl také vězněn asi bych se choval stejně jako většina těch věznů k ssmanům.
Lipton 21.5.2004 15:10 - č. 84
Lipton
curahee napsal v č. 83:
""Pomstychtivými",zajímavé přídavné jméno!"
Ani nie. Skús sa pozrieť na www.humanitas-international.org/archive/dach... Upozorňujem ale, že niektoré fotky na tej stránke sú dosť tvrdé.
641-660 z 725
<< 30 31 32 33 34 35 36 >>
Po