P.O.W. - Váleční zajatci

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
701-720 z 725
<< 33 34 35 36 37
Po
Tom 24.2.2004 14:42 - č. 32
Tom To Hynek: o zkáze Nankingu mám asi trochu jiné prameny. Každopádně oba místní velitelé divizí jednali v rozporu se svými rozkazy, čínští zajatci většinou ani nebyli zajati přímo ve městě (to jen Japonci prohlašovali, že našli údajně tisíce čínských uniforem a požadovali vydání oněch vojáků) a drtivá většina mrtvých byli civilisté. Nemluvě o ženách a dětech. V tom masakru byl dokonce namočen i jeden člen císařské rodiny. Bohužel po válce postavili Spojenci před soud jen nadřízeného velitele, který navíc vydal i rozkazy výslovně zakazující jak násilnosti, tak vůbec vstup bojových jednotek do města. Také při poválečném vyšetřování vyšlo najevo, že masakr spáchaly jednotky, které přišly do již dobytého města a nikoli ty, které u Nankingu porazily čínské oddíly.

To Lipton: myslím, že Američané v tomto případě jednali v souladu s možným výkladem Ženevských konvencí.
Lipton 24.2.2004 13:36 - č. 31
Lipton Aký je váš názor na popravy Skorzenyho mužov (nemeckých špiónov v amerických uniformách) v Ardénach? Bolo to podľa vás z pohľadu Amíkov správne, alebo v rozpore so Ženevskou konvenciou?
Hynek 13.1.2004 15:04 - č. 30
Tak to není pravda, bylo zde i spousta čínských vojáků. A my jsme se zde bavili o vojácích a né o civilistech( Ti ovšem taky byly zmasakrováni ). Dle mého názoru tam neměly japonci co dělat!!
Hynek 13.1.2004 14:58 - č. 28
Tak to záleží už na tom kdo je má motivovat a jak to umí. Určitě je však možná záchrana života pro většinu lidí poměrně dostačujícím motivem. V Británii si například nemohly vynachválit práci německých zajatců.
Honza M. 13.1.2004 14:44 - č. 27
Honza M. Zajatci jsou většinou velmi málo motivovaná a proto velmi málo výkonná pracovní síla.

Svého času se Prokop Drtina rozčiloval, že rudoarmejci ve stínu kouří papirosky, zatímco zajatí Němci, které měli hlídat se flákají.
(není divu, že při takové pracovní morálce SSSR nevystačil s B.П. (=P.O.W.), ale potřeboval na poválečnou obnovu hromadu dalších "brigádníků")
Hartmann 9.1.2004 15:31 - č. 26
Hartmann Hynek napsal(a) v č. 25: "Když se to, ale vezme zajatci by mohli být jako levná pracovní síla, která by pro tebe mohla jěště spoustu věcí udělat."

No právě, ale uvědomění si téhle skutečnosti nemůžeš čekat od takových vymytých mozků, které jsou schopné naplánovat operaci s bezohledným zacházením se zajatci.
Hynek 9.1.2004 13:24 - č. 25
No však jo Hartmane, tak to je , to jo.

BarteS, ale pak se nemůžeš divit, že v případě porážky můžeš škončit před popravčí četou.

Když se to, ale vezme zajatci by mohli být jako levná pracovní síla, která by pro tebe mohla jěště spoustu věcí udělat.
Bart S. 9.1.2004 13:09 - č. 24
Bart S. Myslet si, že japonci plánovali vojenskou akci s ohledem na zajtce se mi zdá trochu zbytečné.
Hartmann 9.1.2004 13:07 - č. 23
Hartmann Hynek napsal(a) v č. 22: "nedostatek vojáků pro hlídání těchto táborů, neexistence těchto táborů a nedostatek jídla pro početné zajatce"

Hynku, o tom přece právě mluvím i v případě sov. zajatců.

Hynek napsal(a) v č. 22: "Z tohoto hlediska se je obtížné jak se měli japončíci zachovat a kdo byl odpovědný"

Samozřejmě že lze určit, kdo byl odpovědný.....plánovači té operace. Měli dopředu naplánovat tažení se zajištěním podmínek pro zajatce.

Všimni si, že se tím nedotýkám legitimity, zda Japonci v Číně měli co dělat nebo ne - to už je jiné hledisko, jak píšeš.
Hynek 9.1.2004 12:08 - č. 22
Co se týká například zajatců. Tak jedním z důvodů proč japonci zmasakrovali Nanking byly: nedostatek vojáků pro hlídání těchto táborů, neexistence těchto táborů a nedostatek jídla pro početné zajatce. Z tohoto hlediska se je obtížné jak se měli japončíci zachovat a kdo byl odpovědný. Z hlediska toho, že tam neměli co dělat je však již tato odpovědnost zřejmá. útočli na životy a majekty jiných. Když už tam tedy šli měli alespoň zajistit pro zajatce slušné zacházení. Když to neučinily měl pak vítěz plné právo na odvetu.
Johny 9.1.2004 00:01 - č. 21
Johny Hartmann napsal(a) v č. 20: "Pro stanovení odpovědnosti zbytečné nejsou"

To mně připomnělo paměti jednoho německého důstojníka zajatého rusy. Při výslechu se na otázku, kde brala jeho jednotka jídlo se prořekl, že v nějaké vesnici sebrali krávu a snědli.

Dostal 25 let nucených prací na sibiři za ukradení kolchozního majetku.
Hartmann 8.1.2004 20:37 - č. 20
Hartmann Bart S. napsal(a) v č. 12: "dohady o zásobovacích trasách jídla pro zajatce se mi zdají zbytečné"

Pro stanovení odpovědnosti zbytečné nejsou
Bart S. 8.1.2004 20:08 - č. 19
Bart S. Waffen-SS měli celkem často takovéhle "výpadky". Ale k zajatcům se moc dobře nechovali. Ale zase to,že SS zajatce nebrali se mi zdá přehnané.
Bart S. 8.1.2004 20:02 - č. 18
Bart S. To asi ne. Proč by to dělal nějaký vyšší velitel.A ani se o rozkaz jednat nemuselo. SSmani to určitě dělali s radostí a nepotřebovali rozkazy.
GermanColonel 8.1.2004 19:59 - č. 17
Myslíte, že ten rozkaz bol vydaný priamo Peiperom?
Bart S. 8.1.2004 19:56 - č. 16
Bart S. Klasické chování waffen-SS.Asi se nudili tak postříleli pár američanů.
GermanColonel 8.1.2004 19:55 - č. 15
Aký je váš názor na "prípad Malmedy"?
Bart S. 18.12.2003 18:18 - č. 12
Bart S. Pořád řešíte jak se chovali němci k rusům. Já myslím že to bylo dostatečně řečeno v úvodu. Němci rusy nepovažovali za lidi takže dohady o zásobovacích trasách jídla pro zajatce se mi zdají zbytečné
Hartmann 18.12.2003 14:03 - č. 11
Hartmann Honza M.: No přece víš, že je právě moc neživili a oni hromadně umírali (mluvím obzvlášť o začátku tažení). Ten, kdo to všechno přežil a dostal se do Německa na práci, měl štěstí. A neměl jsem na mysli krizi v zásobování z ekonomického nedostatku, ale z důvodu úzkého profilu zásobovácích tras, což je velký rozdíl, ale zapřičiňující totožný efekt (nedostatek v místě potřeby).
Honza M. 18.12.2003 12:45 - č. 10
Honza M. Lidi, vy děláte, jako by to začalo až útokem na SSSR. Se zajatými Poláky se snad zacházelo lépe?

to Hartmann: ty milióny sov. zajatců stejně živit museli (resp. postarat se o jim o jídlo) a haagská konvence přece umožňovala pracovní nasazení zajatců (ovšem ne u Kruppa ani v Doře), takže ekonomické důvody, nebo ohrožení ofenzívních operací, bych v tom opravdu nehledal.
701-720 z 725
<< 33 34 35 36 37
Po