Západní fronta

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
101-120 z 1040
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po
ja_62 20.2.2006 10:46 - č. 1177
ja_62
Ondraha napsal v č. 1165:
"Co já jsem četl,tak Armee Gruppe A do žádné obrany přejít nechtěly"
ja_62 napsal v č. 1169:
"Co ty jsi četl? "
To nebyla (jen) řečnická otázka. Ono to tvrzení o Hitlerově telegramu koluje literaturou a mne by docela zajímalo, odkud je to tentokrát - občas se objeví "nové důkazy" o Hitlerově velkomyslnosti k Britům, a umožnění evakuace, ale zase jsou vždy vystopovatelné jen k onomu Rundstedtovu poválečnému tvrzení. Pak se o tom telegramu zmiňuje Manstein, ale vypadá to, že ho také neviděl(v době Dunkerku byl velitelem sboru, pochybuji, že by mu ten telegram posílali), a zná ho jen z doslechu, opět od Rundstedta...V deníku skupiny armád "A" není záznam o jeho doručení, text se zachoval jen v Rundstedtově paměti... Buď si to Rundstedt nepamatuje přesně, anebo herr feldmarschall sprostě lhal - těsně po válce musel šířit dojem, že měl s Hitlerem konflikty - aby oslabil svou jinak velikou poslušnost - a navíc obhájit svou pověst vojevůdce. Podobně dost tendenčně popisuje své jiné konflikty s ním - při odvolání z funkce velitele skupiny armád "Jih", zkresluje žádost o uvolnění tankových záloh při vylodění Spojenců v Normandii (říká:"OKW je odmítlo uvolnit, když jsem o ně žádal" - ale zapomněl říci, že telefonátem pověřil Blumentritta, který mluvil s Jodlem (nebo Warlimontem, teď nevím přesně) což mohlo být hodně platné, vzhledem k tomu, že věděl, že o rozhodnutí o nich si vyhradil Hitler osobně, a on sám jemu nevolal - na což měl jako polní maršál právo) a zrovna tak jeho slavný výrok "Uzavřete mír vy blázni" má tu vadičku, že ho potvrzuje jen Blumentritt, nepotvrzuje ty "blázny", a už vůbec není jisté komu to (údajně) řekl....
ja_62 17.2.2006 15:30 - č. 1176
ja_62 Pak je tu ještě otázka terénu okolo Dunkerque, počasí v době okolo 24. 5., atd. - ale snaha Rundstedta svést vše jen na Hitlerův rozkaz spíše vypovídá o schopnosti německých generálů najít viníky svých neúspěchů, než o jeho schopnosti sebereflexe.
ja_62 17.2.2006 11:43 - č. 1175
ja_62
Langos napsal v č. 1162:
"No zřejmě proto, že Hitler doufal, že s Británií uzavře mír a tak chtěl jako jaksi polehčující okolnost pustit britskou armádu domů. Ale důvod může být iný."
Tak toto tvrzení začal šířit sám Hitler, a zřejmě už v dobách po evakuaci BEF, rozhodně mezi pádem Francie a Bitvou o Británii, a chtěl se presentovat jako dobrotivý politik, nicméně v tom případě je zvláštní, že tento svůj zámysl tajil před Luftwaffe i Kriegsmarine, a vyzýval k co nesilnějším útokům, včetně rad dělostřelcům, aby proti plážím užívali časované granáty, protože nárazové nemají v písečném terénu dostatečné účinky.
ja_62 17.2.2006 11:35 - č. 1174
ja_62
ja_62 napsal v č. 1172:
" detaily "
Podle Waltera Lorda, Dunkerský zázrak, autor čerpá z německých válečných deníků příslušných formací, ověřoval jsem si to i podle jiných děl o německé generalitě : 23.5. odpoledne projevuje von Kluge (4.armáda) obavy z přílišné vysunutosti tankových vojsk, von Rundstedt souhlasí a nařizuje zastavení postupu od 24.5., mezitím projevuje tyto obavy i Hitler(OKW) -ale nijak je neformuluje navenek - a Göring se snaží dosáhnout zastavení postupu pozemních vojsk, i když spíše z důvodu lepšího uplatnění letectva. 24.5. navštěvuje Hitler velitelství skupiny armád "A" v Charleville, kde je seznámen se současným stavem, který potvrzuje a v 1241 vydává rozkaz jímž potvrzuje zastavení postupu a určuje linii na níž se tak má stát. Protestuje Halder(OKH), když se o tom dozví/ / a snaží se vydat upravený rozkaz - v rámci možností - potvrdit Hitlerův, ale s možností drobných úprav linie, když by to bylo výhodné. Tento rozkaz je Rundstedtem zadržen a na úroveň armád nikdy nedošel. Mezitím (během 25. května) postupně všichni začínají nahlížet omyl v zastavení, a postupně přemlouvají OKW&Armeegruppe A aby rozkaz z 24.5. zrušily, včetně von Klugea, a generálů Luftwaffe kteří shledávají, že zničit BEF letecky je nad jejich síly, ale trio Göring - Hitler - Rundstedt odolává až do 26.5. v 1530 kdy je rozkaz k zastavení postupu odvolán-ale tanky se dávají do pohybu až 27.5. v časných raních hodinách - což mě vede k otázce, když mohly - dle vlastních tvrzení - tankové jednotky postupovat i toho 24., jakto, že 26. odpoledne neměly stále dostatek paliva a munice a prakticky mohly útok zahájit až 27. brzy ráno....
Dzin 16.2.2006 21:10 - č. 1173
Dzin
Dzin napsala v č. 155:
"V knize Dejiny Druhe svetove valky, svazek III., Nase vojsko, 1978 str. 95 pozn. 49: "Do válečného deníku skupiny armád "A" bylo 23. května ve 22 hodin 55 minut zapsáno, že vzhledem k nutnosti přisunout další síly a vyjasnit situaci mají tankové skupiny generálů Kleista a Hotha zastavit útok." (zdroj Dokumente zum Westfeldzug 1940, s. 120)"
Samotný Hitlerův rozkaz (resp. rozkaz OKW) poté pochází z 24. května.
ja_62 16.2.2006 15:40 - č. 1172
ja_62
Ondraha napsal v č. 1171:
"23.května"
Na detaily bych se musel podívat přesněji, ale rozhodně to bylo tak, že nejprve vydal rozkaz von Rundstedt, a až následně Hitler.
Ondraha 16.2.2006 15:31 - č. 1171
Ondraha
ja_62 napsal v č. 1169:
"který Hitler 24. potvrdil. "
23.května
ja_62 16.2.2006 15:19 - č. 1170
ja_62
Ondraha napsal v č. 1165:
"Rundsted začal samozřejmě protestovat proti jeho rozhodnutí,ale nepřesvědčil ho."
Ba ano, ten mu neohroženě čelil Existuje i možnost, že Rundstedt vydal rozkaz k přerušení útoku, a když s ním byl seznámen Hitler, potvrdil ho jako rozkaz k zastavení - ale i v tom případě Rundstedtova odvaha nesahala ani tak daleko, aby byl schopen svému Vůdci vysvětlit, že špatně pochopil drobný rozdíl....Navíc tuto variantu hájí ti kdo pochopili, že svalit vše na Hitlera bude dost těžké Hlavní chyba ovšem zůstává stejná - německý útok byl později obnoven, ale mezitím stejně Britové získali čas.
ja_62 16.2.2006 15:15 - č. 1169
ja_62
Ondraha napsal v č. 1165:
"Co já jsem četl,tak Armee Gruppe A do žádné obrany přejít nechtěly"
Co ty jsi četl?

Ondraha napsal v č. 1165:
" Armee Gruppe A do žádné obrany přejít nechtěly"
Ondraha napsal v č. 1165:
"A proč by mu to navrhoval? "
Protože von Rundstedt byl německý generál, měl nepřítele obklíčeného (a vzhledem k tomu, že byl německý generál si ne tak úplně uvědomoval, že po tom mokrém vzadu se dá odjet )takže neviděl nutnost - a ani nechtěl - posílat své tanky do náročného terénu před Dunkerkem, navíc je chtěl zastavit aby mohl doplnit stavy oslabené předchozí kampaní, a zároveň jako stratég ovlivněný svými zážitky z první války nechtěl ztrácet síly s BEF, když před ním v budoucnu stála nutnost čelit zbytku "dosud silné a mocné" francouzské armády. Proto 23. května vydal rozkaz k zastavení, který Hitler 24. potvrdil. Zkus si mimo jiné zjistit, kde byl v té době Hitler. Rundstedtovo obvinění Hitlera pochází až z poválečného rozhovoru s Liddellem Hartem. Totéž platí o Guderianovi, který své paměti naplnil litováním nad promarněnou šancí, zatímco z doby Dunkerku se zachovalo plno písemností, kde se zabývá hlavně přípravou na tažení proti Francouzům.
Jogurt 15.2.2006 22:11 - č. 1168
ano ale Hitler si myslel že jeho tankové armády byly unaveny a poškozeny bojem, takže zavelel zastavit útok, ale jakmile se dověděl o evakuaci BEF okamžitě obnovil postup na Dunguerk a navic Goring se zaručil že Luftwafe je zlikviduje
bubu 15.2.2006 22:04 - č. 1167
bubu zjevě Hitler nevědomky zabránil masakru Bristkého kontingentu......
Ondraha 15.2.2006 21:54 - č. 1165
Ondraha
ja_62 napsal v č. 1164:
"Protože mu to Rundstedt navrhl "
A proč by mu to navrhoval?

Co já jsem četl,tak Armee Gruppe A do žádné obrany přejít nechtěly. Kleist se svými jednotkami blížil už k Dunkerque, dokud Hitler neposlal telegrma von R.,aby zastavil. No a Rundsted začal samozřejmě protestovat proti jeho rozhodnutí,ale nepřesvědčil ho.
ja_62 15.2.2006 16:40 - č. 1164
ja_62
Ondraha napsal v č. 1155:
"Může mi někdo říct proč Hitler 23.května 1940 vydal rozkaz Rundstedovi,aby dal příkaz k zastavení Kleistových jednotek směřujících k Dunkerque?"
Otázka spíše je, jestli haltbefehl Hitler vydal nebo jen potvrdil Rundstedtův. Vypadá to totiž tak, že iniciativa k vydání tohoto rozkazu vzešla ze strany Skupiny armád A. Takže odpověď by mohla znít: Protože mu to Rundstedt navrhl
Ondraha 15.2.2006 15:55 - č. 1163
Ondraha
Langos napsal v č. 1162:
"Ale důvod může být iný."
Ne jeho povahu bych tipnul,že nechtěl přenechat slávu generálům.
Langos 15.2.2006 15:24 - č. 1162
Langos
Ondraha napsal v č. 1155:
"Může mi někdo říct proč Hitler 23.května 1940 vydal rozkaz Rundstedovi,aby dal příkaz k zastavení Kleistových jednotek směřujících k Dunkerque?"
No zřejmě proto, že Hitler doufal, že s Británií uzavře mír a tak chtěl jako jaksi polehčující okolnost pustit britskou armádu domů. Ale důvod může být iný.
Ondraha 14.2.2006 20:54 - č. 1161
Ondraha
karaya1 napsal v č. 1160:
"kdypak že byla obsazena Francie..?"
Kdy byla obsazena?Tak vpád do Francie 10.května 1940 a podepsání kapitulace 22.června podepsala kapitulaci.Tak asi mezi těmito dvěma daty.
No ale boje na francouzské frontě se zastavily až 25.června.
karaya1 14.2.2006 20:49 - č. 1160
karaya1 Zkus se v knihovně podívat třeba po Liddelu Hartovi, měli by ho mít. Srovnej jeho Dějiny druhé světové války s jinou jeho prací, Válkou z druhého břehu. A ještě než půjdeš do knihovny, zkus se podívat tady na fóru, mám dojem, že by tu o tom někde měla být diskuse.

Kontrolní otázka: kdypak že byla obsazena Francie..?
Ondraha 14.2.2006 19:31 - č. 1155
Ondraha Může mi někdo říct proč Hitler 23.května 1940 vydal rozkaz Rundstedovi,aby dal příkaz k zastavení Kleistových jednotek směřujících k Dunkerque?
Eraser 2.2.2006 20:49 - č. 1154
Eraser Nemci navrhovali zničiť veľké úseky štyroch vodovodov, ktoré privádzali do Paríža 97%vody. Na rozdiel od chýrov, ktoré vtedy v Paríži kolovali, nemci nikdy nemali v úmysle otraviť vodné zdroje.
Generál Blumentritt dal Choltitzovi vypracovaný návrh na uplatnenie "stratégie spálenej zeme" na územi Paríža. Návrh bol rozdelený na 2 časti : zničenie všetkých zdrojov a na výberovou sabotáž v závodoch v Paríži.
Eraser 2.2.2006 20:29 - č. 1152
Eraser Plukovník Henri "ROL" Tanguy šéf parížskeho Hnutia odporu vykríkol: "Paríž je hoden dvestotisíc mŕtvych! " Komunista sa nezaprie :) . Chaos? Určite. Ale podminovane mosty, vyradenie elektrárni na 6 mesiacov, postrielanie väznov a židov. Zdá sa, že sa systematický aj keď chvatne pripravovali na druhú Varšavu.
101-120 z 1040
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po