Západní fronta

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
141-160 z 1040
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po
ja_62 29.12.2005 13:34 - č. 1115
ja_62 Honzo M.(1114)

1. Asi by se to sem hodilo, protože, ačkoli z roku 1913, do druhé světové války se na tom nic nezměnilo - Ženevská konvence o válečných zajatcích se tímto tématem vůbec nezabývá, tedy i pro druhou světovou válku stále platí předchozí úprava.

2. Pokud možno alespoň články 11 a 13 Páté dohody z Haagu, o právech a povinnostech neutrálních mocností v době války, z roku 1907, v českém oficiálním znění, tedy podle ŘZ - uváděl jsem v 1092 anglické znění, a v 1093 můj pokus o překlad, ale netroufám si tvrdit, že je nějak dokonalý - normativní text, navíc sto let starý je věc sama pro sebe:))
Honza M. 28.12.2005 23:21 - č. 1114
Honza M. 1) Algy: Nehodilo, bo je z roku 1913 a tohle je web o WW2,
2) ja_62: Kdybych měl, tak bych nehledal po sešitech odkazy a rovnou bych sem vrznul text.
(ani do KM, ani do OL se nejbližší měsíc nechystám, ale kdyby jo, ten text sem dám) ((- jo sakra a čeho vlastně? nebudu sem přece opisovat celý konvence!))
ja_62 28.12.2005 14:22 - č. 1112
ja_62
Honza M. napsal v č. 1105:
" v lepších knihovnách právnických fakult "
Tak toto platí do momentu než do sklepení, kde jsou folianty chráněny před mastnými prsty studentů, přiteče Vltava, alespoň v Praze:((. Nemohl bys prosím, máš-li to znění k disposici, ho sem přepsat ?
Tom 16.12.2005 05:17 - č. 1110
Tom Podoba "CO" se vyskytuje spíše v "amerických" případech.
karaya1 15.12.2005 22:20 - č. 1109
karaya1 Algy: ad „OC“: ve dvou různých anglických zdrojích mám uvedeno OC (officer commanding), nikoliv CO (commanding officer), přestože nevylučuji, že to může být naopak. Ovšem vezměme do úvahy i AOC (air officer commanding), AOC-in-C (air officer commanding-in-chief). Anebo je to tak, že jako zkratka se používá „OC“ a pokud se chce někdo rozepsat, použije „Commanding Officer“..?
karaya1 15.12.2005 21:10 - č. 1106
karaya1 Příběh W/Cdr Bennetta (toho času OC 10. sqn) po sestřelení 27./28. dubna 1942 znám, ale nepředpokládám, že by Švédové sami přišli s „nabídkou“ místních slečen..
Honza M. 15.12.2005 21:08 - č. 1105
Honza M.
Algernon napsal v č. 1101:
" kde by se nechal sehnat (resp. byl k nahlédnutí) ten zmíněný Říšský zákoník?"
Určitě v každé státní vědecké knihovně (v sídle býv. krajských měst), v lepších knihovnách právnických fakult (ne v olomoucké :-/ ) a snad i v některých lépe zásobených archivech (mohu potvrdit výskyt v SVK OL a SOkA KM).
karaya1 15.12.2005 20:50 - č. 1103
karaya1 Švédsko se o sestřelené letce minimálně v jednom případě postaralo více než dobře — vymknuté koleno jistého pilota bylo podrobeno odbornému (a účinnému) zákroku chirurga, s celou osádkou bylo velmi dobře zacházeno (u dotyčné peruti vešla tato anabáze ve známost jako „Švédské prázdniny“) a pár týdnů po internaci byli vráceni zpět do Británie.
Johny 15.12.2005 13:52 - č. 1100
Johny Ještě k těm "konvencím" a mez. právu. To, že je něco napsáno v konvenci kterou někdo přijal či podepsal ještě neznamená že platí nebo se musí dle ní řídit. To je spíše věc na právní rozbor ale chci upozornit, že v různé době a v různých zemích může platit poměrně i něco jiného. Zejména "konvence" upravující chování stran při válečném konfliktu mají neuvěřitelné množství dodatků a dalších navazujících úmluv, že je někdy těžké jednoznačně říci co platí. K tomu ještě podpis na úmluvě neznamená její závaznost, tu musí většinou ratifikovat národní zastupitelský sbor, což se také občas nestalo. Byly různé triky jak ty úmluvy obcházet.

Příklad za všechny - Španělsko a Fajtl. Španělsko ač neutrál a blízký sympatizant s německem předávalo britské piloty zpět do británie (via Gibraltar) a stejně tak portugalsko třeba zásobovalo německé ponorky.
Honza M. 15.12.2005 07:54 - č. 1099
Honza M.
Algernon napsal v č. 1082:
"spíše všeobecně nedodržovalo, než všeobecně dodržovalo (alespoň tedy za II. války). Švédsko, Švýcarsko… Ale i další"


Jako pozitivní příklad mohu uvést Irsko. V pamětech některých čs. letců jsem četl, jak při návštěvě Dublinu potkali v hospodě klábosící německé a britské piloty, sestřelené u Irska. Když se ptali Britů, proč nezdrhnou (přeci jen to měli domů blíž než Němci), tak dostali odpověď, že by to bylo nekolegiální vůči klukům, co budou v budoucnu v Irsku internováni; ti by pak šli rovnou pod zámek a o irském pivu by si mohli nechat zdát.
ja_62 napsal v č. 1093:
"Bohužel nemám oficiální český překlad, a sloveso "shall" je ošidné - překládám je různě, protože mu lze rozumnět "musí", "smí" nebo i "může"."


Já myslím, že je to celkem jasné: shall intern them, as far as possible, at a distance from the theatre of war - "má je internovat, nakolik to bude možné, mimo válečnou oblast".
It may keep them... ; It shall decide... - neutrálnímu státu se ponechává značná volnost v tom, jakým způsobem zajistí, že se vojáci ocitnuvší se na neutrálním území nezapojí (realisticky řekněme: v krátkém čase) opět do bojů.
Obdobně bych přeložil i shall leave them at liberty - může je ponechat na svobodě.
Chceš-li mít jistotu, tak si najdi Úmluva o zákonech a obyčejích pozemní války. č.174/1913, Zákoník říšský pro království a země v radě říšské zastoupené, rok 1913, s.496

Pokud bys chtěl komentář (s reflexí WW1), tak dobrý napsal např. Le Fur, Luis: Nástin mezinárodního práva veřejného (český překlad).
ja_62 14.12.2005 10:47 - č. 1097
ja_62
Algernon napsal v č. 1095:
"1090 mám na mysli vojáky, kteří se (nějakým způsobem) ocitli na území neutrálů…"
A totéž čl. 13 Haagské konvence - sice doslova říká "země, která přijme uprchlé zajatce" ale evidentně se článek vztahuje na "ocitnutí" se na území neutrálů (s tím, že není z nějakého jiného důvodu ono přijetí odmítnuto), přičemž prostá úvaha řekne, že není důvod, aby uprchlý zajatec na tom byl po právní stránce lépe než člověk který se zajetí teprve vyhýbá, nebo mu jinak uniká.
ja_62 13.12.2005 11:19 - č. 1094
ja_62
Algernon napsal v č. 1091:
"Nedramatizuješ to trochu?"
Nedramatisuji...Snažím se přijít na to proč, když už se o tom bavíme - odkazy na slávu impéria mě moc nedojmou - muselo to mít nějakou příčinu. Bezpečnostní důvody jsem nadhodil, když neprošly odborové. /Zkus si zjistit, kdo hájil zájmy kapitána Lorda z Californianu během vyšetřování potopení Titanicu, než začneš paušalisovat, že důstojníci a gentlemani by se k odborové organisaci nesnížili /

Já bych vynechal i ty odborné standardy - začali jsme u Husmanna, který byl držitelem licence raditelegrafisty, s poznámkou, že tuto funkci nemůže vykonávat na britských lodích - výcvik ale, pokud jsem pochopil, měl na stejné úrovni jako ostatní.

Z těchto a jiných důvodů, a hlavně nedostatku informací, který máme evidentně oba, bych se odborové teorie přidržel, nebude-li dokázán opak, případně přineseno něco lepšího. /Ono jinak, řada pěkných a tradičních britských institucí má původně prozaický finanční důvod, včetně toho, proč je armáda britská a námořnictvo královské /
ja_62 13.12.2005 11:02 - č. 1093
ja_62
Čl.11 Neutrální mocnost, na jejíž území přibudou jednotky válčících armád, je má internovat, jak daleko je možné, od oblasti válečných operací. Může je držet v táborech, nebo uzavřít v pevnostech, anebo místech pro tento účel vymezených. Může rozhodnout, zda důstojníci mohou být ponecháni na svobodě, dají-li své slovo, že neopustí neutrální území bez povolení.
Čl.13 Neutrální mocnost, kamž přibudou uprchlí váleční zajatci, je má ponechat na svobodě. Jestli jim dovolí zůstat na svém území, může jim určit místo pobytu. Stejné pravidlo se použije na válečné zajatce, přivedené jednotkami hledající útočiště na území neutrální mocnosti.
Haagská konvence o právech a povinnostech neutrálních mocí ve válce na zemi, z roku 1907. /vynechaný článek 12 pojednává o hrazení nákladů internace/ Bohužel nemám oficiální český překlad, a sloveso "shall" je ošidné - překládám je různě, protože mu lze rozumět "musí", "smí" nebo i "může".

Když jsem si to přečetl, docela jsem také zíral - byl jsem přesvědčený, že teoreticky je internace uprchlých válečných zajatců "nastálo" s možností propuštění, ale zřejmě to bylo tak, že neutrální země využily absence nějaké lhůty, v níž by je musely propustit, a protahovaly jejich odchod, aby nerozzuřily druhou válčící stranu.
ja_62 13.12.2005 10:54 - č. 1092
ja_62 to Algernon, 1090:
Art. 11.
A neutral Power which receives on its territory troops belonging to the belligerent armies shall intern them, as far as possible, at a distance from the theatre of war.
It may keep them in camps and even confine them in fortresses or in places set apart for this purpose.
It shall decide whether officers can be left at liberty on giving their parole not to leave the neutral territory without permission.
Art. 13.
A neutral Power which receives escaped prisoners of war shall leave them at liberty. If it allows them to remain in its territory it may assign them a place of residence.
The same rule applies to prisoners of war brought by troops taking refuge in the territory of a neutral Power.
ja_62 12.12.2005 10:50 - č. 1089
ja_62
Honza M. napsal v č. 1081:
"Nicméně mám dojem, že povinností onoho neutrálního státu je internovat jedny i druhé až do konce konfliktu, ne?"
Podle 5. dohody z Haagu(čl.13) je povinnost neutrálního státu internovat jednotky válčící strany, které se na jeho území ocitly; uprchlé válečné zajatce eventuelně uprchlíky před zajetím propustit, v případě, že je tam přiveden jako válečný zajatec /resp. skupina zajatců/ jednotkami, které jsou tam samy internovány, je propuštěn na svobodu.
ja_62 12.12.2005 10:45 - č. 1088
ja_62
Algernon napsal v č. 1080:
"Jenom poznamenám, že nevím. Nicméně — proč zrovna odbory..? To bych čekal spíše někde jinde, než u kvalifikovaných členů lodních posádek (a, ehm, netýká se to i důstojníků..?). "


Já také nevím, neodbýval bych to "jinou dobou" - koneckonců, i v jiné době jsou nejpravděpodobnější nějaké reálné důvody. Z hlediska zaměstnavatelů to nebude, zaměstnávat cizince, kteří by pracovali "pod cenou" by pro ně určitě bylo výhodné, navíc by je prostě nepřijali, nemuseli by nic zakazovat; - možná kromě odborů, a nevím, proč by nemohli být námořní důstojníci odborově organisovaní - sice v jiné organisaci než topiči a plavčíci, předpokládám, a znesnadnění zaměstnávání cizinců za účelem udržení hladiny mezd je jednou z oblíbených činností britských odborových svazů - by za tím mohl být pokus Admirality, eventuelně ministerstva lodní dopravy, aby se zamezilo bezpečnostním risikům - třeba německému radiotelegrafistovi na Queen Mary...
mbbb 11.12.2005 12:45 - č. 1087
mbbb
Johny napsal v č. 1086:
"Nevím jestli kníže byl někde prosit "


četl jsem to v rozhovoru s nynějším knížetem, ale už nevím kde. Ono je to stejně jedno.
Johny napsal v č. 1086:
"lichenštejnsko chce odškodnění za zabavený majetek v československu "
chtít můžou
Johny 11.12.2005 12:43 - č. 1086
Johny Nevím jestli kníže byl někde prosit ale Lichenštejnsko bylo na tom stejně jako švýcarsko. Okupováni nebyli ale díky nátlaku říše to bylo s jejich neutralitou všeljaké. Mají podobné temné resty jako švýcarsko s vracením židů do německa a dost si namastili kapsy na obchodě s nacisty. Na druhé straně dost uprchlíků přez Li uteklo a běžní lidé jim spíše pomáhali.

Pro nás je to zajímavé, neboť probíhá mezinárodní soud, kde lichenštejnsko chce odškodnění za zabavený majetek v československu (stovky miliard kč) po válce, neboť lichenštejnští občané přišli o majetek na základě benešových dekretů ačkoliv byli občané neutrálního státu a sice německy mluvili ale určitě nebyli němci.
mbbb 11.12.2005 12:17 - č. 1085
mbbb né, to Lichenštejnsko byl takový dloubanec Někde jsme četl, že tehdejší jejich kníže byl u AH poníženě prosit, aby je Německo neobsazovalo a AH mu odvětil něco v tom stylu, že by bylo pod úroveň mocné WH, kdyby obsazovalo takovou pidizemičku
mbbb 11.12.2005 12:06 - č. 1083
mbbb
Algernon napsal v č. 1082:
"spíše všeobecně nedodržovalo, než všeobecně dodržovalo "


ano, oni taky byly státy neuatrální a "neutrální". Různé státy byly různě neutrální.

Třeba takové Lichenštejnsko
141-160 z 1040
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po