Západní fronta

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 1040
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
čet.Hrad 7.9.2007 17:25 - č. 1220
čet.Hrad
Sanyx napsal v č. 1219:
"Toto jsem napsal je opravdu z mojí hlavy."
Teď přemýšlím, zda to máme brát jako omluvu za tak faktograficky špatný příspěvek nebo jako snahu vyvolat dojem, že máš nějakou hlavu.... Tím netvrdím, že by se v ní kdykoliv mohl nacházet zdravý (či vůbec nějaký) mozek.

Prostě perly, perly, perly
Sanyx 7.9.2007 16:36 - č. 1219
Sanyx Dobytí Francie Němci v roce 1940-stejně jako další,nečekané a zneklidňující události - vyhlíží na první pohled jako obrovská katastrofa.Pro Francouze to však nebylo nic nového:podle zkušeností z minulosti se dalo soudit,že prohráli celou válku.V letech 1870-1871 byla Francie zdolána pruskými armádami a musela platit svým přemožitelům horní reparace.Dluh však Francouzi splatili během několika let,a navíc tak zesílili,až Němci začali uvažovat o nové invazi,jíž by předešli odvetný útok.

V roce 1914 vtrhly císařské armády do Francie znovu a udělaly to podle mistrovského plánu,který v té době navhrl již nežijící generál hrabě von Schlieffen.Jeho plán byl velmi brutální,ale současně těžkopádný.Narušení belgické neutrality vtáhlo do války i Británii,ale namísto vítězství v několika týdnech trvala válka čtyři roky a skončila německou porážkou. To vlastně skončily obě dvě svétové války.V roce 1918 pak německá vojska podnikla nečekaný průlom a tentokrát došla na pouhých 22 kilometrů od Paříže.Pak byla vytlačena.V listopadu bylo Německo totálně poraženo.To co se stalo před válkou 1939-1945,pomohlo vytvořit falešný dojem,že Německo se důkladně poučilo a navzdory Hitlerovu povykování nebude riskovat nový konflikt (a také neriskovalo) se Spojenci a jejich nesmírnými zdroji.Tento názor zastávali nejen Franouzi a Britové,ale také mnoho vlivných Němců,včetně některých generálů.Tento postoj byl však založen na taktikách minulé války a mladí pokrokáří jej nesdíleli.Toto jsem napsal je opravdu z mojí hlavy.
ja_62 18.6.2007 13:46 - č. 1217
ja_62 Já bych ještě odkázal na tyto stránky - jedná se o elektronické přepisy novozelándských oficiálních historií: -

www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-WH2-1RAF.html

www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-WH2-2RAF.html

www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-WH2-3RAF.html

(New Zealanders with the Royal Air Force, vols. I-III).

www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-corpus-WH2.html

Jinak na této stránce je toho k disposici o novozélandských obrojených silách za světové války (a dokonce i během jiných konfliktů, jakož i jiné oblasti historie mimo dějin válek, ale to jsem moc nehledal).
Moby 14.6.2007 18:13 - č. 1216
Moby www.nzhistory.net.nz/war/d-day/nzers-in-the-raf

Třeba tady.
giro.c 14.6.2007 17:32 - č. 1215
www.answers.com/topic/battle-of-britain-fore...

www.australianflyingcorps.org/2004_2002/peop...

to jsou namátkou dva odkazy....netuším co hledáte, ale neřekl bych že tam nic o pilotech z NZ neni .
Flegmouš 14.6.2007 16:42 - č. 1214
Streso napsal v č. 1211:
"www.google.com"
No já nevim, když tam na tu stránku pudu, tak tam neni nic o novozélandských pilotech RAF:
Streso 14.6.2007 12:38 - č. 1211
Streso www.google.com
bart122 14.6.2007 12:20 - č. 1210
bart122 dobrý den zná někdo nějakou www stránku kde bych se mohl dozvědět informace o novozélanských pilotech v RAF?předem děkuji
karaya1 6.2.2007 22:59 - č. 1209
karaya1 Při své návštěvě v zahraničí jsem narazil na poměrně zajímavě vypadající knihu s názvem Hitler's African Victims, která pojednávala o masakrech francouzských vojáků tmavé pleti příslušníky Wehrmachtu v roce 1940. Bohužel byla zatavena do igelitového obalu a na internetu se mi nepodařilo najít podrobnější informace. Má k tomu prosím někdo něco?
Dzin 17.12.2006 14:38 - č. 1208
Dzin Tak si čtu knihu "Vítězství v Evropě a v Tichomoří". Je to hlášení generála Marshalla. Je v tom dost zajímavých věcí, byť to není zase nějak moc detailní. Ovšem třeba dovědět se, jak měla US Army dost problémy s doplňováním ztrát pěchoty, o čemž jsem zatím nikde nečetl ani neslyšel, zato stojí.
dedo 14.12.2006 17:56 - č. 1207
Práve som dočítal knihu o slovenských partizánoch v Taliansku. Je tam hovorené aj o kpt. Petříkovi a dvadsiatke slovenských partizánov pod jeho velením. Menovite však nebioli napísaný, preto neviem s istotou či tam nebol aj môj otec.
dedo 7.12.2006 21:45 - č. 1206
Priatelia. Je to môj prvý príspevok do vášho fóra. No začnem otázkou? Nevie mi niekto z vás povedať, alebo dať adresu českých vojakov v Taliansku, alebo medzi partizánmi. Veliteľom bol Petřík. Mne ide skôr o niekoho z okolia Kolína alebo priamo z Ovčár pri Kolíne. Možno existuje aj zoznam partizánov. Vtedy boli v blízkosti slovenskej armády a neskôr vytvorili spoločnú armádu. Slovenský zoznam mám u seba.
Vďaka za pomoc.
ja_62 25.8.2006 14:18 - č. 1205
ja_62
saturnin napsal v č. 1202:
"že kvůli utajení akce D byli povražděni téměř všichni francouští vyzvědači a spojky kteří připravovali akci pro spojence,prý jich bylo až 4000.tuto akci připravilo britské comandos pár týdnů před vyloděním."
To lze považovat za prakticky nemožné, navíc před dnem D byli Spojenci zaneprázdněni jinými věcmi než likvidací relativně bezvýznamných francouzských odbojářů, která by jim nepřinesla žádný užitek.
saturnin napsal v č. 1202:
"Někteří comandos jež byli zajati němci nebo i dříve francouští odbojáři byli zabiti v německém zajetí němci co spolupracovali se spojenci."
Aby zabili vojáka commandos, nebo odbojáře, k tomu tak nějak nemuseli spolupracovat se Spojenci.
saturnin napsal v č. 1202:
"Na tyto údaje jsem tedˇnarazil na různých zahraničních stránkách - většinou paměti žen vyzvědaček."
Mohl bych poprosit o odkaz, jen tak pro zajímavost? Díky
Simi 15.8.2006 15:12 - č. 1204
saturnin napsal v č. 1202:
"Vážení,jak se Vám jeví možný fakt,že kvůli utajení akce D byli povražděni téměř všichni francouští vyzvědači a spojky kteří připravovali akci pro spojence,prý jich bylo až 4000.tuto akci připravilo britské comandos pár týdnů před vyloděním.Po vylodění tyto comandos byli zase systematicky zabiti jakoby v boji američany.Někteří comandos jež byli zajati němci nebo i dříve francouští odbojáři byli zabiti v německém zajetí němci co spolupracovali se spojenci.Na tyto údaje jsem tedˇnarazil na různých zahraničních stránkách - většinou paměti žen vyzvědaček.Váš názor?"
Souhlsim s Mobym,tohle je absolutní kravina,kde si to sebral?
Moby 15.8.2006 11:06 - č. 1203
Moby
saturnin napsal v č. 1202:
"možný fakt,že kvůli utajení akce D "
Jaká akce D?
saturnin napsal v č. 1202:
"byli povražděni téměř všichni francouští vyzvědači a spojky kteří připravovali akci pro spojence,prý jich bylo až 4000.tuto akci připravilo britské comandos pár týdnů před vyloděním"
To se mi jeví jako kravina.
saturnin napsal v č. 1202:
"Po vylodění tyto comandos byli zase systematicky zabiti jakoby v boji američany."
saturnin napsal v č. 1202:
"Někteří comandos jež byli zajati němci nebo i dříve francouští odbojáři byli zabiti v německém zajetí němci co spolupracovali se spojenci."
A moc složitá...
saturnin 15.8.2006 08:31 - č. 1202
Vážení,jak se Vám jeví možný fakt,že kvůli utajení akce D byli povražděni téměř všichni francouští vyzvědači a spojky kteří připravovali akci pro spojence,prý jich bylo až 4000.tuto akci připravilo britské comandos pár týdnů před vyloděním.Po vylodění tyto comandos byli zase systematicky zabiti jakoby v boji američany.Někteří comandos jež byli zajati němci nebo i dříve francouští odbojáři byli zabiti v německém zajetí němci co spolupracovali se spojenci.Na tyto údaje jsem tedˇnarazil na různých zahraničních stránkách - většinou paměti žen vyzvědaček.Váš názor?
Simi 11.8.2006 22:25 - č. 1201
Já sem někde četl,že Rundstedtovi rozpory s Hitlerem způsobil systém velení na západě ve Francii a následně západní frontě.Rundstedt i přesto že byl vrchnim velitelem všech vojsk na západě,měl strašně malé pravomoci obzvlášť když byl neustále ve sporu s Rommelem(v té době velitelem skupiny armád B),který byl v té době ještě v přízni Hitlera.On sám nemohl téměř nic,za prvé některé divize mohli být přesouvány jenom se souhlasem vůdce a některé byly úplně mimo jeho pravomoci,za druhé si Rommel i Hitlera vyprosil aby o některých divizích mohl rozhodovat sám a aby při tom nemusel hledět na Rundstedta.Určitě měl s Hitlerem i jiné rozpory,ale tohle mu asi hodně vadilo obzvlášť když to byl perfektní generál.
ja_62 3.7.2006 14:11 - č. 1200
ja_62
Dzin napsala v č. 1197:
"Podle mého si do Rundstedta němečtí generálové projektovali své vlastní představy a měli ho jako fetiš toho, že oni nemají s nacismem nic společného, jsou jen prvotřídní vojáci a dokazovali si taksvoji čest a morálku. Rundstedt měl představovat zosobnění té "nejlepší" tradice německé branné moci v jejich pojetí. "
Asi tak.
Moby napsal v č. 1198:
"Ale byl jenom voják, do politiky se neplet, nebo to aspoň furt řikal "
Ano, říkal, navíc se soustředí na zdůrazňování profesních záležitostí, (a rozporů jež v nich měl s Hitlerem) aby jejich umocněním "upozadil" ostatní apekty svých funkcí.


ja_62 napsal v č. 1196:
"po válce mu reálně hrozilo, že bude v Norimberku representovat německý generální štáb a vrchní velení v "první lize", přičemž ho nakonec zachránil zejména špatný zdravotní stav, a fakt že byl nakonec shledán nebezpečnějším Jodl"
Moby napsal v č. 1199:
"To sotva, vždycky jen velel vojskům v poli, s GŠ neměl nic společnýho."
Po celou dobu války a nějaký čas před ní byl v posici velitele armády/ skupiny armád, a podle Halderova prohlášení (které zase bylo motivováno tím, že chtěl snést část odpovědnosti ze štábů) se velitelé od takového stupně výše, (v německé terminologii oberbefehlshaber) už měli právo vyjadřovat se ke strategickým plánům (v oblasti jejich velení, ne v jiných, které se jich přímo netýkaly) takže se podíleli na tvorbě těchto rozhodnutí, a tvořili součást "těch, kdo fakticky rozhodovali o vedení války", proto se obžaloba netýkala pouze generálního štábu, ale "generálního štábu a vrchního velení"; Rundstedt tak měl jednoznačně díl viny za nevyhlášenou válku s Polskem i SSSR, i když třeba jen ve formě pasivního souhlasu, totéž se zločiny proti lidskosti tamtéž.
Moby 1.7.2006 13:54 - č. 1199
Moby
ja_62 napsal v č. 1196:
"reálně hrozilo, že bude v Norimberku representovat německý generální štáb a vrchní velení v "první lize", přičemž ho nakonec zachránil zejména špatný zdravotní stav, a fakt že byl nakonec shledán nebezpečnějším Jodl;"
To sotva, vždycky jen velel vojskům v poli, s GŠ neměl nic společnýho.
Moby 1.7.2006 13:53 - č. 1198
Moby
ja_62 napsal v č. 1196:
"jako Reichenauúv nadřízený se nijak nepostavil proti jeho pojetí bojů na východní frontě, zejména co se týče nakládání se zajatci a civilním obyvatelstvem"
Ale byl jenom voják, do politiky se neplet, nebo to aspoň furt řikal
61-80 z 1040
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po