Knihy a časopisy o 2. světové válce a vojenské historii

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
361-380 z 3072
<< 16 17 18 19 20 21 22 >>
Po
benjaminecek2 30.7.2011 14:54 - č. 3217
dobry den,

chtela bych se zeptat jestli existuje kniha, v ktere by byly shrnuty vsechny koncentracni tabory diky
Arny 23.7.2011 14:58 - č. 3216
Arny Šlo mi o to dovědět se v čem je chyba, jestli v mapě nebo v tabulce.

Kniha je velmi dobře zpracovaná a zachycuje celé téma SOS. Líbí se mi též Váš jazyk psaní, přesněji slovní obraty. Věřte, že tato kniha poslouží jako dobrý podklad pro další bádání. Jinak já jsem na poli historie teprve na začátku, ale vím, že naše předválečné dějiny budou patřit k těm prvotním zájmům kterým se budu věnovat.
mbbb 22.7.2011 23:12 - č. 3215
mbbb
Arny napsal v č. 3214:
"Na straně 27 je rozdělená mapa podle rozmístění praporů SOS. Ovšem prapor s číslem 36 leží podle mě na Slovenském území, přitom je v tabulce uveden jako prapor se sídlem v Brně. Můžete mi někdo vysvětlit kde a v čem je chyba? Proč je prapor se sídlem v Brně umístěn na Slovensku? "


problém jest jednoduchý - jedná se o nepřesnost v knize, číslování praporů v textu a mapě si neodpovídá, neb číslování nebylo v té době závazné a bylo prakticky dvojí - viz pozn. na str. 28 dole. V knize jsem to bohužel v tomhle případě neuhlídal.

Nedá se tedy ale říci, že prapor 36 leží na Slovensku. Prapory se číslem neoznačovaly, vždy pouze podle sídla velitelství praporu. A toto jest právě popsáno na str. 28 dole.

Jinak by mne jest zajímalo, co na knihu říkáte.
Arny 22.7.2011 22:28 - č. 3214
Arny Před pár měsíci jsem dostal do ruky knihu od pana Jaroslava Beneše Stráž Obrany Státu 1936-1939 z roku 2007. Když jsem jí začal konečně studovat narazil jsem na malý problém.

Na straně 27 je rozdělená mapa podle rozmístění praporů SOS. Ovšem prapor s číslem 36 leží podle mě na Slovenském území, přitom je v tabulce uveden jako prapor se sídlem v Brně. Můžete mi někdo vysvětlit kde a v čem je chyba? Proč je prapor se sídlem v Brně umístěn na Slovensku?

Děkuji. Dobrou noc, Arny
Ero 18.7.2011 16:40 - č. 3213
Ero Zdravím!

Chtěl bych se zeptat na knihu: D-Day Commando: From Normandy to the Maas with 48 Royal Marine Commando od Kena Forda. (www.barnesandnoble.com/w/d-day-commando-ken-...). Zda jste jí někdo nezahlídnul u nás v ČR v knihkupectví, nebo v knihovně či někde ve formátu pdf. apod. Předem díky
Twiggy 17.7.2011 18:54 - č. 3212
Twiggy Dobrá, díky za rady, no nějak to dramaticky neřeším, ale chtěl jsem raději od někoho slyšet názor
Tom 17.7.2011 17:54 - č. 3211
Tom "Anglická" část se různě prolíná (navíc Boje a návraty jsou beletrie) tam je to jedno, logické je nechat si na konec Sestřelen. Pak První doma a Podruhé doma

Ale myslím, že si to zbytečně dramatizuješ.
Twiggy 17.7.2011 11:47 - č. 3210
Twiggy Není zde znalec Fajtlovi tvorby, který by mi řekl, jak „nejlépe“ číst (v jakém pořadí z hlediska logického navazování atp.) knihy:
Podruhé doma, Boje a návraty, Vzpomínky na padlé kamarády, Sestřelen, Létal jsem s 311.

Díky
Tom 13.7.2011 18:25 - č. 3209
Tom
Twiggy napsal v č. 3208:
"Víte někdo o literatuře v češtině o norském odboji či konkrétně o Maxu Manusovi?"
Já jsem před dvěma-třemi lety hledal dost intenzivně a nenašel jsem nic - kromě beletrie jménem "Norsk Hydro". Ale v originále bys jistě uspěl, Norové jsou na svůj odboj velmi hrdí
Twiggy 13.7.2011 12:22 - č. 3208
Twiggy Víte někdo o literatuře v češtině o norském odboji či konkrétně o Maxu Manusovi?
A to samé o situaci v Bělorusku či bratrech Bileskich?

Díky
Glynwed 23.6.2011 08:19 - č. 3207
Glynwed harold: Tuhle knihu nemám, ale něco k divizi bych asi našel. Co konkrétního hledáš?
harold 22.6.2011 19:58 - č. 3206
Nemá někdo po ruce publikaci od Richarda Kindela o 8. tankové divizi? Třeba jen scan... Nikde v knihovnách nic není a objednávat z němec za 2x 97 euro si prostě nemůžu dovolit.

Moc děkuji
ramasa 21.6.2011 15:08 - č. 3205
ramasa Chtěl bych se zeptat na vaše názory na tyto knihy:
Hrdninové Československa (Cílek, Richter)
Země zaslíbená(Drnek)
Dzin 20.6.2011 18:52 - č. 3204
Dzin Jj vím, už ji mám u kamaráda "objednanou". Vím, jsme masochista, ale zase když už tak ať to mám komplet.
egli 19.6.2011 21:28 - č. 3203
egli
Dzin napsala v č. 3201:
"Tak jsme si přečetl Žáby v mlíku. Nemohu říci, že by to bylo úplně špatné... ale je to úplně špatné"
No a ještě to má pokračování Žába a škorpion - ještě ujetější a grafomanštější (816 stran)
Honza M. 19.6.2011 16:37 - č. 3202
Honza M.
Ondřej Kolář napsal v č. 3197:
"Narazil jsem na zajímavě vypadající studii."
JJ, Ladislav Kudrna taky tvrdil, že to je nejlepší bakalářka, jakou kdy četl
Dzin 19.6.2011 12:03 - č. 3201
Dzin Tak jsme si přečetl Žáby v mlíku. Nemohu říci, že by to bylo úplně špatné... ale je to úplně špatné. Ne, abych nebyl tak hrozně kritický, nebylo to nejhorší. Sice se mi alternativní historie líbí, ale mám raději, když je více realistická a nebo úplně ujetá. Tohle mi přišlo tak na půl cesty. SPousta věcé mi přišla tak strašně najivních, jako by autor neměl ani ponětí o historii, resp. že se spokujuje s tím, že prohlášení různých historických osobností ve svých pamětech bere jako historický fakt.
Ondřej Kolář 18.6.2011 20:36 - č. 3197
Narazil jsem na zajímavě vypadající studii. Zatím jsem to jen zběžně prošel, ale působí to vcelku solidním dojmem: is.muni.cz/th/218085/ff_b/Bakalarska_diplomo...
Honza M. 16.6.2011 12:50 - č. 3196
Honza M.
egli napsal v č. 3195:
"Stížnosti na americké "chránění" Němců tehdy byly"
To nepochybně byly - Frommer nejdřív cituje Feierabenda, že si Češi v sovětské zóně stěžují na znásilňování a krádeže a Češi v americké zóně zas, že se jim brání udělat "pořádek" s Němci. Pak následuje ta pasáž o "vyslanci", která má jakože dříve řečené "dokázat" - Frommer má smůlu v tom, že edici ČSR a SSSR 1945-1948 jsem přečetl skrz-naskrz a zrovna jednání se Steinhardtem si pamatuju velice dobře (moc jich tam není ), takže mě to hned trklo.

Ale jak už jsem uvedl - není to jediné místo, kde Frommer z dokumentů nebo literatury vyvozuje něco jiného, než si z nich pamatuju já. Tuhle konkrétní záležitost bylo nejjednodušší prověřit.
egli 16.6.2011 09:27 - č. 3195
egli
Honza M. napsal v č. 3191:
"Nevím co ostatní, ale já tu nic o násilí na Němcích, natož, že by jemu američtí vojáci bránili, nevidím. Snad jsem konzervativní, ale tohle už není svérázná interpretace pramene, ale svévolná dezinterpretace."
No a hlavně to v tom českém záznamu vůbec nejsou slova ambasadora, ale jeho tajemníka.

Frommer tam zjevně smotal víc informací dohromady a chybně se odkázal jen na jeden dokument. Stížnosti na americké "chránění" Němců tehdy byly, "revolucionáři" si stěžovali na to, že v americkém pásmu nemají tak "volnou ruku". I Steinhardt a další o tom ve svých depeších informovali do Washingtonu (podle vojenské zprávy z října 1945 "According to our officers, our troops have developed a certain hostility to the Czechs where they have witnessed rough treatment by the latter of German evacuees. This develops the possibility of incidents between our troops and the Czech population")
361-380 z 3072
<< 16 17 18 19 20 21 22 >>
Po