Střední tanky 2. světové války

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
101-120 z 4312
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po
Tom 1.4.2009 22:20 - č. 4666
Tom Ač mi je do tanků a blátošlapů vůbec houbeles, musím tu uvést něco z komentářů k fotkám lešanské T-34/76 želvy.

Komentáře zde www.fronta.cz/?komid=13458

Svatoš Tomáš zpochybňuje použitelnost oné technologie pro výrobu věže želvy:
On ten lis vyvíjel tlak až 10 000 tun, takže uznej, že to byl krapet oříšek nejen pro SSSR. 10 000 tun byl v té době výtlak slušného těžkého křižníku.
Nemůžu si odpustit svoji reakci:
Letmým nahlédnutím do Technického slovníku naučného z roku 1944 (Dobrovolný-Andrlík v nakladatelství Hokr) zjistíme, že lisovací síla lisů se udává "...až 10 000 tun..." Nebo že kloubové lisy (dnes častější termín kolenové) - tedy ryze mechanická záležitost, kde reakce zachycují kluzná ložiska - pracovaly do síly 2000 tun. Tamtéž se můžeme dočíst, že hydraulické lisy v té době pracovaly s tlakem kapaliny až 500 atmosfér, převedeno na dnešní míry cca 50 MPa.
Na to, abych z těch 50 MPa tlaku kapaliny dostal oněch 10 000 tun mi stačí dva písty o průměru 1128 mm nebo čtyři písty po 798 mm. Žádná kosmická technologie.
Jsem dokonce toho názoru, že tehdejší solidnější hutě vyrábějící ocelové polotovary pro stavbu parních kotlů takovým lisem musely celkem běžně disponovat. Dno kotelního bubnu se muselo evidentně vyrábět podobnou technologií, pro elektrárenské kotle dokonce z podobné síly materiálu a v obdobných rozměrech jako věž tohohle téčka. U té věže to bylo možná jednodušší v tom, že se nemusely tak důsledně hlídat teploty polotovaru a vydávat osvědčení o tavbě a následném zpracování.
Ta technologie byla zcela určitě náročná a vyjímečná, ale byla to jen otázka "rozměru". Vykovat těleso turbíny nebo vytvarovat volným kováním kormidlo zaoceánské lodi bylo mnohem složitější.
Že v SSSR v tomto ohledu uměli ledacos dosvědčuje pancéřová skořepina letadla Il-2. Není ani obrovská, ani silná, ale je kurevsky přesná a prostorově tvarovaná. To byl zázrak tehdejší technologie a ne obrovskej lis.
ja_62 23.2.2009 13:59 - č. 4665
ja_62 Většina publikací, včetně Fürthova Od Tripolisu po Benghází a Gottliebova U děla na středním Východě zmiňuje jeden Valentine (resp. Gottlieb zmiňuje jeden výslovně, a pak při popisu cvičení 24. března 1943 zmiňuje obrněnou techniku připravenou k "zápřahu k Valentinu i k jeho mladšímu druhu"), nicméně třeba Tomáš Jakl v článku Označení vozidel Čs. lehkého protiletadlového pluku 200 - Východního (HPM 2/2007) píše, že plukovní dílny postupně opravily dva Valentiny, a začaly s opravou jednoho tanku Matilda, který nicméně nejspíše neuvedly do pojízdného stavu. Mimo onoho vlekání terčů (resp. pozůstatků takových tanků, které se vyskytly v okolí, a šly u nich upravit alespoň pojezdová ústrojí) sloužily čsl. Valentiny, z iniciativy plk. Klapálka, který už někdy dříve navrhoval transformaci jednotky na obrněnou, k seznamovacímu výcviku s tankovou technikou, včetně základů obsluhy kanonu a střelby.


Gottlieb zmiňuje i Stucka, (nejspíš Stuart (?)) nalezený na okraji letiště, který se ale taky nepodařilo zprovoznit.


Dalším pramenem by mohl být P.Pilař: Československé tanky v Tobruku, HPM 8/1997, ale ten článek jsem nečetl, takže uvádím jen pro informaci.

Jinak zmínku, a většinou i fotografii československého Valentinu uvádí téměř každá publikace o naší jednotce na středním Východě.
prdiven 21.2.2009 20:03 - č. 4664
prdiven
bart122 napsal v č. 4662:
"v poušti opravili poškozený tank valentine"
Přihoď....
bart122 napsal v č. 4662:
"a poté ho používali spíše pro zpestření služby."
Tahal terče při výcviku střelby Boforsu proti pozemním pohyblivejm cílům.
bart122 20.2.2009 14:42 - č. 4662
bart122 Dobrý den , nevím jestli se to zrovna hodí do tohoto tématu.Četl jsem v nějaké publikaci že naši čs. vojáci prý v poušti opravili poškozený tank valentine a poté ho používali spíše pro zpestření služby.Nevíte prosím někdo o tom podrobnosti??? Předem děkuji za odpověď.
ja_62 22.9.2008 18:28 - č. 4661
ja_62
Moby napsal v č. 4660:
" 1. prozatímní tanková skupina "
www.history.army.mil/topics/apam/Ch-TkGp.htm

Něco málo k její historii. Jinak to vypadá, že většinu personálu tvořili Číňané.


Dalším případem kdy Američané nasadili jiné typy Shermanu, než oficiálně schválené US Army pro zámořské nasazení, bylo několik málo případů, kdy jim je poskytli Britové, jako výpomoc k překlenutí zásobovacích průtahů v době bojů v Tunisku.
Moby 14.9.2008 19:53 - č. 4660
Moby
Algernon napsal v č. 4659:
"Kdysi jsem snad „zachytil“ nějakou zmínku, že M4A4 šly i do Číny (Čankajškovi snad?), a tam si na nich snad i nějací američtí dobrovolníci měli zabojovat"
Maovi by tanky neposlali. A 1. prozatímní tanková skupina byla společná čínsko-americká jednotka, takže jo.
Algernon napsal v č. 4659:
"Když už tedy měli Chryser Multibank (ostatně osvědčený [?] na těch tuším 109 kusech M3A4), tak se prostě měli držet toho, a poslat s nimi jednotky taky bojovat do Afriky a Evropy."
Mě ještě napadá, že by pak měli guláš i v náhradních dílech do motorů. Se dvouma typama měli o něco menší guláš.
Moby 13.9.2008 19:33 - č. 4658
Moby Jj, ale nemohla jít celá produkce pro tanky. A bez R-975 by se základní výcvik USAAF i USN asi rychle odporoučel.
Algernon napsal v č. 4656:
"Nebylo by tedy lépe, kdyby Chrysler, nebo třeba GM (který mj. stavěl i letadla) raději začal také vyrábět R-975? "
Otázka jestli pro Chryslera a GM.
Algernon napsal v č. 4656:
"(Občas mi to přijde, že firmy se snažily za každou cenu udržet vlastní výrobní program.)"
Mně teda taky.
Algernon napsal v č. 4656:
"Ale to neplatí u Forda, kterej v případě motoru GAA na nic ze svého dřívějšího výrobního programu nenavazuje… "
Musel bych se podívat, ale mám pocit že tam zas šlo hodně o to že Fordu se taky nechtělo do cizí konstrukce tak omámil armádu na GAA.
Moby 13.9.2008 19:08 - č. 4655
Moby
Algernon napsal v č. 4650:
"Jen mám jistou pochybnost o možnosti použití surové ropy "
Já si říkal jestli to není údaj spíš z reklamního letáku než z technickýho manuálu. Jinak, přesněj se tam psalo, že rozsah byl od surový ropy po 100 oktanů. Na ten leteckej benzím sem si to nějak zestručnil.
Moby 13.9.2008 19:04 - č. 4654
Moby
Algernon napsal v č. 4649:
"Pravda, asi ne dost, ale přišlo by mi praktičtější jen rozšířit výrobu R-975 "
To jo, ale R-975 byl potřebnej taky u letadel, takže potřebovali ještě něco. A dál rozšiřovat výrobu R-975 by už třeba byl větší problém než různý podobný "nouzovky", jako třeba i GM 6046. Nvaíc pro Amíky to zase tak problém nebyl - oni tím zvyšovali počty vyrobenejch tanků, který pak upíchli do Lend-leasu, kde byli vděčný prakticky za všechno.
Algernon napsal v č. 4649:
"Nevím, ale zase mi z toho vychází, že při významně menší spotřebě dieselů by jim zase ubylo problémů s objemem. Mimo to pokud mne paměť neklame, i v US Army se používaly (byť jen velice okrajově) i náklaďáky s diesely? "

Tak to nevím přesně, ale řek bych, že i kdyby jo, tak viděli rozdíl mezi nutností pro pár speciálních strojů a regulérním zdvojením zásobovacích sítí, když by potřebovali obojí druhy paliva ve velkým množství.
Algernon napsal v č. 4649:
"(Mám ten pocit, že by mj. mělo jít o nějaký těžký tahač, snad používaný pro vlek podvalníků, používaných pro přepravu tanků?) "
M26 Heavy Transporter? Jestli jo, tak ten měl zážehovej motor Hall-Scott 440. Spolykal snad dva litry na kilometr (v terénu), ale na dieselový přestavby došlo snad až, když ho po válce rozprodávali civilistům, v soukromým sektoru.
Algernon napsal v č. 4649:
"Vlastně snad vůbec ve všech tancích, tuším že mimo lehkých? "
Asi všechny hlavní jo. A pak začátekm války při nedostatku V-2 se v STZ a v Gorkým vyráběly T-34 s motorama M-17, někdy do dubna 1942, ale to byla čistě nouzovka.
Krojc 12.9.2008 17:54 - č. 4652
Krojc
Gryzlov napsal v č. 4651:
"Destrukce hřídele u V-2-34 kolem 1100 ot/min"
Já to mám od nebožtíčka pplk. Aftanase Valka, jednoho z tankistů od Dukly a od jeho druhého já - nrtm. Ševčíka, který mu dělal fámula - opraváře a holku pro skoro všechno. Navíc mi to v návalu sdílnosti nepřímo potvrdil jeho spolubojovník Haponěnko. Co je na tom pravdy, sám nevím - proto jsem se na to taky přeptal.
Gryzlov 12.9.2008 12:19 - č. 4651
Gryzlov
Algernon napsal v č. 4637:
"Dzinová, a máš ji k 76 mm a 85 mm kanónům z T-34? :o)"
Dzin ne, já jo :o) Teda jen k "osmdesátpětce" :o) "šestasedma" by byla také, ale to mi zabere chvilku času, než ji získám :o)

Destrukce hřídele u V-2-34 kolem 1100 ot/min
No pro mě překvápko. Neslyšel jsem o tom, ale pozeptám se. Navíc mě to překvapuje, protože v rozsahu 1100 až 1200 ot/min má motor maximální kroutící moment a dost se to využívalo. Mimo soutěž, mluvil s člověkem, který má T-34/85 z válečné výroby. Motor je původní a točí 2500 ot/min. Což jsou maximální otáčky, ale samozřejmě, že to nejsou otáčky, které tomu motoru dělají dobře.

Jen na okraj, co to tady bylo za experta??? Asi začnu věřit v reinkarnaci :o)))
Moby 4.9.2008 19:24 - č. 4648
Moby
Algernon napsal v č. 4640:
" vznětovým vícepalivovým motorem (čtyřdobý, komůrkový hvězdicový devítiválec RD-1820)"
Já mám, že měl jezdit na všechno od surový ropy po leteckej benzín, ale testy za jízdy snad proběhly jen se 72 a 80 oktanovým benzínem, smíšeným s motorovým olejem 10:1? (A pak teda s naftou)
Moby 4.9.2008 19:23 - č. 4647
Moby
Algernon napsal v č. 4640:
" (Navíc s dieselem přeci jen vzroste dojezd vozidla.)"
M4A6 byl nakonec na jaře '44 ve Fort Knox vyhodnocenej jako nejlepší varianta Shermanu vůbec - přes dojezd a mobilitu - jenomže to už byla výtroba zastavená.
Algernon napsal v č. 4640:
"Nějak mi to nepřijde příliš logické, tenhle postup?"

Mezi koncem října '43 a únorem '44 se vyrobilo jen těch 75, jenomže v tý době začlo bejt důležitý vyrobit co nejvíc benzínovejch, protože do Evropy odcházely jednotky určený pro Overlord - nebo měly odcházet - a potřebovaly nahradit svý tanky odkecaný výcvikem.
Algernon napsal v č. 4640:
"Fordův „kupírovaný ex- letecký motor“ ... pro změnu opět zážehový. "
Tím se zalíbil logistice.
Algernon napsal v č. 4640:
" potom vyrábějí (a zastavují výrobu) M4A3 u Forda, s tím jeho motorem."
Tak Ford zase nestavěl jen tanky. Pro něj to byl vedlejší projekt mimo auťáků.
Moby 4.9.2008 19:20 - č. 4646
Moby
Algernon napsal v č. 4640:
"Překvapuje mne ale, že Američani rezignovali na „pomalejihořící“ diesel?"
Větší problém pro ně byly výbuchy munice (který pak řeší wet stowage), rozdíl nafta-benzín už nepřipadal zas tak důležitej.
Algernon napsal v č. 4640:
"Když „zásobovací problémy“ s dodávkou více druhů paliva zvládali i Britové, ba i Rusové… "
No tak to vlastně přesně nevím. Nejspíš chtěli nechat ten problém jen Britům a Rusům . A Rusové zase měli diesely tak jako tak v T-34, takže Sherman neznamenal úplně novej problém.
Moby 4.9.2008 19:14 - č. 4645
Moby
Algernon napsal v č. 4640:
"Fakt je, že automobilovej motor coby základ nebyl špatnej nápad — byl odzkoušenej a spolehlivej. "
A v červnu '41 potřebovali rychle něco co by pohlo s tankem.
Algernon napsal v č. 4640:
"Ovšem stejně bych nechtěl, kupř. v případě poruchy zapalování, hledat, kterej z těch třiceti válců „nepálí“… :o))) "
www.autospeed.com/cms/A_110704/article.html

Ono pak taky hlavně se nějak dostat k tý součástce která třeba potřebovala vyměnit moh bejt docela hlavolam (i rukolam). Ale Sherman už proti Leemu používal zjednodušenej (třeba jen jedno vodní čerpadlo namísto pěti) a s nějak zvýšenou spolehlivostí, aby zas tak často měnit ani hledat nemuseli.
Algernon napsal v č. 4640:
"Jo, když nepočítáme těch 75 kusů (?) M4A6,"
Přesně tak, víc nedokončili.
Moby 4.9.2008 19:11 - č. 4644
Moby
Dzin napsala v č. 4643:
"Nejde mi ovšem jen o tabulkové hodnoty, spíše kdyby jsi měl i podmínky testů."
Dík za důvěru. Tak tos mi zase ušetřil práci .
Dzin 2.9.2008 16:35 - č. 4643
Dzin
Moby napsal v č. 4636:
"Průbojnost seženu, vzorec nemám."
Nejde mi ovšem jen o tabulkové hodnoty, spíše kdyby jsi měl i podmínky testů.
Dzin 2.9.2008 16:34 - č. 4642
Dzin
Algernon napsal v č. 4637:
"Dzinová, a máš ji k 76 mm a 85 mm kanónům z T-34? :o)"
Nemám, ale taky scháním, dkyby jsi měl.
ja_62 1.9.2008 14:52 - č. 4641
ja_62
Moby napsal v č. 4632:
" ja_62 prve děkoval o něco kyselej (ale pak mu tu nědko smáz ). "
Vzhledem k tomu, že můj SPAM filtr původně e-mail zadržel a ohodnotil jako "Pravděpodobně spam v HTML formátu", tak jsem byl možná trochu odměřenější.
Moby 31.8.2008 20:02 - č. 4639
Moby No hlavně M4A4 - Sherman V - byl nejčastější základ pro Firefly (pak už vlastně jen Sherman I anebo Sherman Hybrid). S multibankem nebyl v provozu takovej problém jak by naznačovala jeho konstrukce, jen se Američanům nehodilo mít další typ motoru k údržbě. Tak ho poslali Britům a jinejm odběratelům do lend-leasu.

(Američani beztak do boje posílali jen benzíňáky, diesely šly do lend-lease, a část i k mariňákům do Pacifiku)
101-120 z 4312
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po