Střední tanky 2. světové války

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 4312
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
Pim Burger 4.10.2010 00:34 - č. 4740
Honza M. napsal v č. 4739:
"Jestli ona to místo České Kamenice nebyla Saská Kamenice, místo 1937-38 rok 1945 a místo tankové čety tanková armáda - potom ty tanky mohly být střední "
No, snad až tak mimo ještě nejsem. Nicméně záhada asi vyřešena. Dnes jsem totiž v jednom hlášení ze šluknovského výběžku našel zprávu tuším od velitele oddělení Voženílka, který mluví o tom, že na Rumburk nebo Varnsdorf byla vyslána četa těžkých tanků. Takže jsou tu dvě varianty. Buď se mu LT 35 proti Tatrovkám a nějakým tančíkům zdál buď hóóódně velký a těžký , pročež je označil za těžké tanky - prostě hovorové dobové označení - nebo se prostě v tancích vůbec nevyznal. Každopádně to napsal (asi ještě s někým) do nějakého hlášení, pan Bauer to do své jinak velice podnětné knížky opsal a já to slepě opsal od nich obou a teď mám průser. Jenže koho by zajímaly nějaký blbý tanky, že??
Honza M. 3.10.2010 10:27 - č. 4739
Honza M.
Pim Burger napsal v č. 4736:
"u České Kamenice operovala četa středních tanků."
Jestli ona to místo České Kamenice nebyla Saská Kamenice, místo 1937-38 rok 1945 a místo tankové čety tanková armáda - potom ty tanky mohly být střední
mbbb 2.10.2010 23:51 - č. 4738
mbbb u České Kamenice operovaly opravdu škodovácké pětatřicítky, tedy lehké tanky. Sou k tomu i fotky v publikacích.
dead man 2.10.2010 23:29 - č. 4737
dead man Střední neměla, tehdy nanejvýš LT vz. 35.
Pim Burger 2.10.2010 19:28 - č. 4736
Zdravím,

když už je zde řeč o středních tancích, chtěl jsem se zeptat na jednu věc. V knížečce Zdeňka Bauera ČS. OPEVNĚNÍ z let 1937-38 v úseku STŘEKOV - DĚČÍN - HŘENSKO autor na straně 46 uvádí, že u České Kamenice operovala četa středních tanků. Je to vůbec možné? Vždyť čs. armáda v té době žádné střední tanky neměla,ne??
Pet 23.5.2010 19:29 - č. 4734
Pet AD. cena: sk.wikipedia.org/wiki/Hexogén
Jak jsem řekl, o výbušniny jsem dosud nezajímal,tzn. nedokážu posoudit věrohodnost informací, pokud se ti to nezdá kontaktuj autora...nebo to,pokud si jsi jistý,uprav...

dead man napsal v č. 4732:
"Já mám kolikrát pocit, že pro Němce jen to nejlepší bylo dost dobrý."

Ono je to svým způsobem pravda. Pokud porovnám např.munici,pak standard byla u Němců APCBC. AP, APC (jež mají obecně horší aerodynamické vlastnosti)používali Němci tuším jen u malých ráží na začátku války. Optika je považována taktéž za jednu z nejlepších (i když zde jsem nikde nenašel alespoň základní srovnání jež by to potvrzovalo).Objektivně vzato byl Panther špičkový tank. Převzal s T-34 (aspoň ideově) to nejlepší, navíc však vše bylo zpracováno s Německou precizností. Byl to skutečně takový T-34 v Německém podání. Podle mých informací byla odolnost z čelní sféry skutečně impozantní (záleží samozřejmě na kvalitě výroby, ale např. 90mm M3 s HVAP municí probíjel čelo korby na 450 yardů, štít děla pouze na 800 yardů, což jsou vzhledem k výkonům děla sakra malé vzdálenosti) Já ani nevím, co mi na německých tancích vadí, snad malá nápaditost v konstrukci a tvarování.(nechci se nikoho dotknout, ale takhle na mne německé tanky působí) Když se podívám na Panthera vidím velmi atraktivní agresivní vzhled připomínají skutečně šelmu, ale jinak mi přijde nudný. Naopak. např. JS-2 nemá tak působivý vzhled, ale jeho celkové pojetí je velmi zajímavé(pro mne).
dead man 23.5.2010 00:20 - č. 4732
dead man
Pet napsal v č. 4730:
"Já si ale říkám, proč jí vzhledem k ceně Němci používali. "
Já mám kolikrát pocit, že pro Němce jen to nejlepší bylo dost dobrý. Třeba sem někde čet, že torzní tyče (u Pantheru) byly sice nejmodernější technický řešení a mírně zvyšovaly komfort posádky, ale jinak neměly vliv na průchodnost terénu a tudíž ani na taktický nasazení tanku.

Třeba konstruktéři Centurionu torzní tyče zavrhli, protože by tím prý zvýšili profil o pět palců bez nějaký výhody.
Pet 18.5.2010 19:57 - č. 4731
Pet Jinak ještě ohledně rozdílů Pzgr.39 a Pzgr. ráže 88mm. Podle výkresů, které mám k dispozici,mezi nimi byl v rozměrech tvaru a konstrukci až na použití různě veliké nálože zanedbatelný rozdíl.
Rozdíl v poč.rychlostech hraje ve prospěch Pzgr. naopak vyšší hmotnost ve prospěch(obojí mírně) Pzgr.39,oba parametry se teoreticky(za použit vzorců) vyvažují. Rozhodně nic kromě velikosti nálože(jež např. může snižovat pevnost)nehovoří pro rozdíl 97mm (Pzgr.) vs 120mm (Pzgr.39).
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Pet 18.5.2010 19:43 - č. 4730
Pet
dead man napsal v č. 4727:
"A na taktický situaci sice záleží, ale prostě není často možný manévrovat do boku, takže i na velký průbojnosti záleží. "
Jo tak to se v podstatě shodneme, nikde netvrdím že by vysoká průbojnost či notabene přesnost nebyla důležitější než efekt po probití.Také asi z hlediska přežití osádky nebyla velikost(účinnost)nálože tak důležitá.Mne ale přijde docela přehnané tvrdit, že schopnost střely způsobit v nitru tanku větší škodu (nikoli na zdravý osádky ale na samotném tanku) neměla na průběh bojů žádný vliv.Mimochodem podle toho mála,co jsem na netu četl,používali Němci skutečně výrazně účinnější druh trhaviny-něco na bázi hexogénu(nechci dělat chytrého, v tomhle jsou moje znalosti omezené na to co jsem předevčírem vyčetl na wikipedii),jež by měl být prý až o 80% účinnější než TNT (ježto trhavina jež používali rusové). Tam jsem se ale dočetl, že tato trhavina je 15 až 20x dražší než TNT a že se používá hlavně u projektilů malé ráže,kde svojí účinností vyvažuje malé množství jež projektil pojme.Já si ale říkám, proč jí vzhledem k ceně Němci používali. Kdyby objem nálože výrazně nesnižoval průbojnost bylo by mnohem levnější tam nacpat dvojnásobné množství několikanásobně levnějšího TNT.Ale jak říkám v tomhle jsou moje znalosti chabé....
Pet 18.5.2010 18:36 - č. 4729
Pet
dead man napsal v č. 4723:
"Když si pamatuješ i takovýhle detaily - kde to bylo a kdy?"
Knihu nemám doma,až zajdu do knihovny upřesním. Nicméně je od autora ze západu, který tuto situaci vyzdvihl jako ukázku "jasný nadřazenosti německých tanků". Typické.

dead man napsal v č. 4728:
"Počkat - Zaloga píše 50g. Neřikám že Zaloga je nějaká tanková bible, ale kdo tvrdí těch 165? To mi přide jako dost rozdíl."
Mám to odsud: www.battlefield.ru/en/tank-armaments/39-85mm... jsou tam uvedeny i zdroje.
dead man napsal v č. 4727:
"Já teda myslím, že web je plnej lidí posedlejch porovnáváním průbojnost x čelní pancíř, ale todle mi teda totiž skoro připadá zase u tebe jako opačnej extrémní případ jak něčemu nahonit body."
Ber to tak, že mi je bližší americká a ruská filosofie konstrukce tanků a tohle mi přišlo jako zajímavá skutečnost, která se nebere moc v potaz. Převahu Panthera v souboji jeden na jednoho zejména na velké vzdálenosti nepopírám, nechci se obouvat do příznivců německé techniky (neb v lecčems lepší než ta ruská a americká byla), ale na druhou stranu se to s jejím vyzdvihováním přehání.(podle mne)


dead man 16.5.2010 00:14 - č. 4728
dead man
Pet napsal v č. 4719:
"náboj UBR-365 kanónu ZIS-S-53 tanku T-34/85 disponoval střelou BR-365 (APBC) s 165 gramy trhaviny"
Počkat - Zaloga píše 50g. Neřikám že Zaloga je nějaká tanková bible, ale kdo tvrdí těch 165? To mi přide jako dost rozdíl.
dead man 16.5.2010 00:14 - č. 4727
dead man
Pet napsal v č. 4705:
"Už se mi zdá že se opakujeme. Záleží prostě z jakého úhlu se na to podíváš.Ale já chápu jak to myslíš."
Protože když protivníka nevyřadíš, tak už často nemáš moc času meditovat nad relativníma výhodama větší nálože která by ho třeba nejen vyřadila, ale i rozebrala na kusy, kdyby třeba penetrovala.

A na taktický situaci sice záleží, ale prostě není často možný manévrovat do boku, takže i na velký průbojnosti záleží.

Já teda myslím, že web je plnej lidí posedlejch porovnáváním průbojnost x čelní pancíř, ale todle mi teda totiž skoro připadá zase u tebe jako opačnej extrémní případ jak něčemu nahonit body.
dead man 16.5.2010 00:07 - č. 4726
dead man
Pet napsal v č. 4720:
"Jestliže velikost nálože podstatným způsobem nesnižuje průbojnost,pak mi není úplně jasné,proč bych měl srovnávat podle tohoto schématu:"
dead man napsal v č. 4702:
"nenarážím na nic konkretniho, jen na obecnej případ tanku s granátem s horší průbojností ale větší náloží pokuď probije anebo tanku s lepší průbojností, ale horším účinkem po probití. Klidně můžou bejt jinak stejný. "
Protože proto (řek mužíček Kazbunda).
dead man napsal v č. 4687:
"Jenže nutný to fakt není - a důležitější je nepřítele vyřadit, než ho ničit "
Pet napsal v č. 4672:
"Uvažujemeli tedy o vysoké průbojnosti KwK 42 musíme vidět že byla zaplacena malou účinností po probití pancíře. "
dead man 16.5.2010 00:00 - č. 4725
dead man
Pet napsal v č. 4717:
"Nicméně ti co přežili, si svoje dovednosti zachovají. "
Tady de i o sehranost - ti co přežili a/nebo zůstali v boji budou muset zacvičovat novýho nebo si na něj zvykat.
dead man 15.5.2010 23:58 - č. 4724
dead man
Pet napsal v č. 4705:
"Prostě pro přežití osádky je mnohem důležitější protivníka vyřadit a zabránit mu tak možnost zničit mne. To souhlasím je to logické a zřejmé. "
Přesně.
Pet napsal v č. 4705:
"Pokud by to bylo tak markantní a proč by se nálož do střel vůbec dávala?"
S touhle logikou bych moh připodotknout, že kdyby záleželo na likvidaci posádky, zvětšej Němci aspoň kapku nálož na mírnej úkor průbojnosti.
Pet napsal v č. 4705:
"Ideální by byl monoblok,ne?"
A - ideální je těžkej podkaliberní monoblok co po probití celej buď vybuchne anebo začne hořet . Což za války určitě neexistovalo. A ochuzenej uran je navíc toxickej karcinogení takže žádná obava že by nakonec posádku nějak nevyřadil.
Pet napsal v č. 4705:
"Pokud by nešlo o zničení protivníka a velikost nálože tak výrazně snižovala probití,stačilo by Rusů z 85mm BR-365 odstranit nálož a hned by měli kanón na(podle tebe) zcela jiné úrovni. "

Nepřímo asi jo - granát s větším množstvím výbušninytm bude (při stejný ráži) mít přinejmenším jiný rozložení hmot anebo i jinou dýlku než granát s menším množstvím (a větším podílem kovu/ů) a bude se ve vzduchu chovat jinak.

A pouhým odstraněním nálože z BR-365 by asi vůbec vznik novej typ PT granátu Pušečnaja eksperimentálnyja tabekerka - aneb Dutohlav.
Pet napsal v č. 4705:
"(V situaci Rusů,kdy jejich hlavním problémem bylo probít pancíř německých šelem by to bylo logické)"
BR-365P? Asi taky záleží co máme kdo za logický.
dead man 15.5.2010 23:44 - č. 4723
dead man
Pet napsal v č. 4721:
"No v tomto případě se jednalo o protiútok 4 Pantherů na nepřítele(v danné situaci představovaným jedním Shermanem 76),jehož předtím odrazili v útoku a o jehož přítomnosti dobře věděli. Sherman nebyl nijak maskován,spíše(pokud si dobře pamatuji)zaujal na rychlo pozici .Nutno v rámci objektivity říci, že souboj se odehrál na vzdálenost nějakých 200 metrů a Sherman byl na okraji vesnice."
Když si pamatuješ i takovýhle detaily - kde to bylo a kdy?
Pet 9.5.2010 17:07 - č. 4721
Pet
dead man napsal v č. 4702:
"Divit se nebudu, jestli čekal Sherman v ambushi a Panthery si to zvesela hasily po hlavní, proč ne? Na taktický situaci záleží - jenže vzhledem k vývoji na frontách po roce 1943 to většinou bylo s Pantherem za bukem a Shermany a Téčka v útoku."
No v tomto případě se jednalo o protiútok 4 Pantherů na nepřítele(v danné situaci představovaným jedním Shermanem 76),jehož předtím odrazili v útoku a o jehož přítomnosti dobře věděli. Sherman nebyl nijak maskován,spíše(pokud si dobře pamatuji)zaujal na rychlo pozici .Nutno v rámci objektivity říci, že souboj se odehrál na vzdálenost nějakých 200 metrů a Sherman byl na okraji vesnice.
Pet 9.5.2010 16:55 - č. 4720
Pet Jestliže velikost nálože podstatným způsobem nesnižuje průbojnost,pak mi není úplně jasné,proč bych měl srovnávat podle tohoto schématu:
dead man napsal v č. 4702:
"Já nenarážím na nic konkretniho, jen na obecnej případ tanku s granátem s horší průbojností ale větší náloží pokuď probije anebo tanku s lepší průbojností, ale horším účinkem po probití. Klidně můžou bejt jinak stejný."

Pet 9.5.2010 16:44 - č. 4719
Pet
Algernon napsal v č. 4718:
"Obávám se, že výsledek je odvislý spíše od Tebe, ehm…"
Díky za kompliment to takhle v neděli odpoledne potěší Na druhou stranu, když se budu snažit, můžu to dotáhnout,že?

Algernon napsal v č. 4718:
"Hmm — a budou i nadále použitelní? Ne všichni měli odolnost jistého (budoucího) atentátníka, kterej před přesununtím do zázemí přišel o ruku, oko, pár prstů na ruce druhé… :D On takový traumatizující zážitek taky není žádná legrace, a ne všichni to, é, přechodili."
A nemyslíš, že to zda budou použitelní a vůbec jaké to bude mí pro osádku následky, závisí od ničivého účinku střely?
Algernon napsal v č. 4716:
"Víš… Mám obavu, že tuhle dedukci (tj. že zvětšování nálože snižuje průbojnost) jsi sem vnesl Ty — www.fronta.cz/forum.php?search=sni%9E&on... — coby reakci (asi poněkud zkratkovitou), asi bude lépe, když nějaké množství trhaviny bude „dopraveno dovnitř tanku“, než když byť vyšší množství bude iniciováno vně. Ovšem: dead man ani tady [téma č. 1 - přísp. č. 4678] ani jinde nepíše, že by toto mělo vliv na průbojnost střeliva konktétní zbraně… Zato Ty ses téhle (vlastní) úvahy (…) chytl, a dále ji rozvedl — a „doložil“, zde:"
Tak to možná byl špatný závěr.
Algernon napsal v č. 4718:
"A ten se vyráběl do kdy?"
Pokud jde o velikost nálože, náboj UBR-354B kanónu F-34 tanku T-34/76 model 43(C?) disponoval střelou BR-350B s 155gramy trhaviny(TNT jestli to něco mění),náboj UBR-365 kanónu ZIS-S-53 tanku T-34/85 disponoval střelou BR-365 (APBC) s 165 gramy trhaviny,nebo střelou BR-365K (AP) s hmotností trhaviny 48 gramů.

Hele nechceš mi prostě tvrdit,že na velikosti nálože nezáleží, protože to jednak odporuje snaze států jí tam vůbec dávat,jednak prosté logice.
Pet 9.5.2010 15:58 - č. 4717
Pet Špatně jsem se vyjádřil,jsou k věci a logické.Proti logičnosti tvých otázek nic nemám(snad jen momentálně to že nevím jak na ně odpovím), jenom mám trochu dojem, že účelem proč se se mnou bavíš není samotná diskuze a výměna názorů,jako snaha mne setřít.
Algernon napsal v č. 4715:
"Jo? A — v čem mi to pomůže? Třeba… Se z nich dovim, odkud si vyčetl ono (Tebou, nikoli mnou, zmíněné) plácnutí?"
BR-365A(B) obsahovala 155 gramů trhaviny, Pzgr.39 17gramů. Ono plácnutí vyplývá z toho, že nedokážu říci jak moc to zvyšovalo účinek uvnitř tanku,nicméně vliv to asi mělo.
Algernon napsal v č. 4710:
"No vida… Jo, o kterým T-34 je řeč?"
T-34/76 A.
Algernon napsal v č. 4706:
"Možná ale nebude od věci zopakovat co napsal dead man, totiž že ona sehraná osádka byla v tu chvíli rozbita."
Nicméně ti co přežili, si svoje dovednosti zachovají.

Algernon napsal v č. 4708:
"Tak mi řekni, proč ji nezvýšili..? :D"
Přizná se, nevím.
41-60 z 4312
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po