Knihy a časopisy o 2. světové válce a vojenské historii

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
321-340 z 3072
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po
egli 10.12.2011 16:18 - č. 3260
egli
Ondřej Kolář napsal v č. 3258:
"Neznáte někdo knihu či článek o bezpečnostní situaci v Sudetech, zejména v pozdější fázi války?"
Zkus si projít sborníky Historie okupovaného pohraničí, jestli tam něco nenajdeš. Myslím, že o válečných zajatcích tam něco bylo.
Z 10.12.2011 15:34 - č. 3259
Z
Dzin napsala v č. 3257:
" jinak jsem zvědaví k jakým závěrům dospěje."
Můj názor na Mosiera je zhruba ten, že například takový Charles Whitting mu může fantazii při "interpretaci fakt" jen tiše závidět.
Ondřej Kolář 10.12.2011 15:34 - č. 3258
Neznáte někdo knihu či článek o bezpečnostní situaci v Sudetech, zejména v pozdější fázi války? Jde mi především o akce četnictva, Volssturmu a dalších ozbrojených složek proti uprchlým zajatcům a dezertérům. Díky.
Dzin 10.12.2011 13:31 - č. 3257
Dzin Začal jsme číst "Železný kříž" od Johna Mosiera. Zatím to vypadá docela zajímavě, byť s částí jeho tvrzení nesouhlasím, ale jinak jsem zvědaví k jakým závěrům dospěje. Nečetl někdo?
egli 6.12.2011 17:16 - č. 3256
egli Nejsouhrnnější je zmíněná kniha J. Šolce. Dále knihy Z. Jelínka - Noční výsadek, Partyzánské organizátorské desanty v českých zemích v letech 1944-45, Partyzánský oddíl zvláštního určení Zarevo. Pak taky K. Richter - Výsadek S-1 (nové vydání pod názvem A v zádech měli smrt), J. Koutek - Tichá fronta.
Ondřej Kolář 6.12.2011 16:25 - č. 3255
Twiggy napsal v č. 3254:
"Dá se nalézt kvalitní literatura o paravýsadcích do Protektorátu ze SSSR? "
Z literatury na toto téma mě z hlavy napadá pouze Jiří ŠOLC: Za frontou na východě.
Twiggy 6.12.2011 14:25 - č. 3254
Twiggy Dá se nalézt kvalitní literatura o paravýsadcích do Protektorátu ze SSSR?

Díky
Ondra 15.11.2011 12:00 - č. 3253
Ondra Dovoluji si upozornit na knihu Od bodáku po tryskáče - nedokončené československé zbrojní projekty 1945-1955

obchod.boudamuseum.com/cs-ozbrojene-slozky-o...
karaya1 13.11.2011 11:07 - č. 3252
karaya1 Čirou náhodou... Nemáte někdo, prosím, k dispozici tuto knížku: books.google.com/books?id=xFsaAAAACAAJ ? Potřeboval bych z ní dvě konkrétní stránky (zdroj citace).
Honza M. 13.11.2011 09:44 - č. 3251
Honza M. Mě tam hlavně pobavilo, že redakce nebyla schopná sladit u různých příspěvků hypotetický začátek války (24. nebo 30.9.) ani vysvětlit rozpor mezi nimi.

A jako obvykle mě naštvaly eufemismy a zavádějící popis odbojové činnosti Lva Prchaly: v Polsku formoval vojenské jednotky, v době porážky Polska se "přesunul" do Francie, kde dělal totéž, co v Polsku...
čet.Hrad 7.11.2011 23:23 - č. 3250
čet.Hrad
Fuky napsal v č. 3248:
"Jinak po rychlém průletu v několika článcích vidím vděčný materiál k recenzím."
Při čtení na hajzlu mě to taky napadlo
Glynwed napsal v č. 3249:
"Fronta jako zdroj figuruje také v úvodním článku o Wehrmachtu, "
Jo, jenže tam figuruje i jedna naše "konkurence" a tabulka k srovnání tanků je (asi) převzata z Panzernetu.
Glynwed 7.11.2011 21:13 - č. 3249
Glynwed Fronta jako zdroj figuruje také v úvodním článku o Wehrmachtu, respektive jsou zde převzaty počty zbraní z www.fronta.cz/dotaz/vyzbroj-csa-a-wehrmachtu...
Fuky 7.11.2011 19:43 - č. 3248
Fuky Doporučuji k srov. jisté pasáže článku na str. 78 "Hořký zisk polských vůdců" s www.fronta.cz/dotaz/ceskoslovensko-polsky-ko...
Nutno uznat, že je slovosled umně přehozen a v první fázi hysterie jsem přehlédl drobným písmem prosté "www.fronta.cz" na str. 81 vpravo dole, což budiž autorovi přičteno k dobru.

Jinak po rychlém průletu v několika článcích vidím vděčný materiál k recenzím. Speciál na druhou stranu jako celek odpovídá stoupající kvalitě Válka revue, způsobeném zvyšujícím se množstvím dříve občasných kvalitních příspěvků erudovaných odborníků (zde jak již bylo zmíněno kupříkladu Pavel Šrámek, či Honza Lakosil). Ve srovnání s většinou jiných historicko-bulvárních plátků koupi takovéhoto díla nepovažuji za zvýšený náklad na čistidlo análního otvoru.
Glynwed 7.11.2011 10:42 - č. 3247
Glynwed
ramasa napsal v č. 3243:
"Mohu se zeptat na hodnocení toho speciálu? Třeba i když jste to nečetli, tak jen kvalitu autorů ? Díky"
Já to tedy přečetl, a část věnovaná např. porovnávání zbraní (Avie/Bf; ZB26/MG34; LT35/PzKpfwIII; B71/He111) je pouhým výčtem technických vlastností, bez nějaké hlubší analízy. Reportáž o válce 1938 je jednoduchý beletristický počin, který z vojenského hlediska nepřináší vůbec nic. Popis rozmachu WH obsahuje jisté faktické chyby (Reichwehr existoval až od roku 1921, nikoliv od roku 1919; OKW existovalo až od roku 1938, nikoliv od roku 1935). S chutí jsem si tak přečetl jen články od Pavla Šrámka a Jana Lakosila (u druhého jmenovaného se sice jedná částečně "jen" o výcuc z jeho knihy Souboj bez vítěze, ale přináší zde i nové zdroje - vzpomínky tehdejších německých účastníků). Když bych to měl shrnout, jedná se o zajímavý počin, jehož provedení však trochu kulhá. Čtení o sestavě německého WH od Eduarda Stehlíka v HaVu mě bavila o trochu víc.
Pavel Šrámek 6.11.2011 21:53 - č. 3245
ramasa napsal v č. 3243:
"Mohu se zeptat na hodnocení toho speciálu? Třeba i když jste to nečetli, tak jen kvalitu autorů ? Díky"
Nevím, zda jako jeden z těch, kteří do speciálu přispěli, ho mohu nezaujatě hodnotit, myslím však, že v přehledné a čtivé formě nabízí na jednom místě opravdu hodně informací, včetně těch méně známých (články Jana Lakosila o možném dobývání čs. opevnění).
Z 5.11.2011 18:39 - č. 3244
Z
AnkitaMishra napsal v č. 3238:
"Ketley, Barry – Thomas, Geoffrey J.: <b style="mso-bidi-font-weight:normal">N ejtajnější jednotka Luftwaffe – KG 200. Naše Vojsko, Praha 2011 Krásně vyvedená publikace se zabývá osudy „Geheime Geschwader“, tedy Kampfgeschwader 200, jejíž I. Gruppe byla od začátku speciálně zaměřena na vysazování a vyzvedávání agentů Třetí Říše. Její další operace jsou však daleko zajímavější. Některé informace se mohl český čtenář dozvědět od velitele Kommanda Olga Petera Stahla v knížce Tajná eskadra KG 200, ale ta je věrohodná právě jen v osobních vzpomínkách. Zde se nám naopak do ruky dostává odborná publikace, jejíž kořeny tkví v článcích o jednotlivých „Létajících pevnostech“ B-17, z nichž některé skončily v německých rukou a byly využívány ke speciálním operacím či k výcviku stíhačů Luftwaffe. Autoři se ponořili nejen do vzpomínek Hanny Reitsch, mimořádně zdatné a inteligentní pilotky Říše, ale především do originálních dokumentů, které nestačil Maj. Günther Hurlin na konci války spálit, nebo které nezmizely v propadlišti dějin. V britském Imperial War Museu se podařilo najít několik opravdových skvostů a důležité materiály rovněž poskytl Public Record Office, ve kterém Thomas strávil dlouhé hodiny. Nemusíte se tak bát pochybných informací, na které narazíte na internetu, o dálkových letech Junkersů z FAGr. 5. Mimořádně zajímavá je zvláště kapitola o Unternehmen Vercors, tedy operaci, ve které se v červenci 1944 podařilo zlikvidovat francouzské partyzány z FFI (Forces Françaises de l'Intérieur) v týlu německých armád. Publikaci doprovází množství krásných a detailně popsaných fotografií, takže vše je dobře obrazově zdokumentováno. Pro českého čtenáře přináší knížka opravdu hodnotný obsah a rozhodně se vyplatí vnořit se do speciálních operací tajemné eskadry. "
forum.valka.cz/viewtopic.php/p/417151 Já bych měl osobně ten pocit, že když se zde někdo začne vyjadřovat k nějaké publikaci, měl by se snažit zformulovat vlastní názor na ni - čím ho zaujala a jak o ní smýšlí - proč a z jakých důvodů zde o ní vůbec začíná - mimo případů kdy je to každému jasné i bez nějakého vysvětlování - nikoliv jen kopírovat v podstatě bezobsažnou (navíc lehce přiblblou - jelikož autor používá např. krkolomnou formulaci "kořeny tkví v článcích o jednotlivých B-17, z nichž některé skončily v německých rukou" - ačkoliv tam, v případě příslušné kapitoly, nikoliv knihy jako celku, zjevně půjde od počátku nanejvýš o články právě pouze o těch B-17 které skončily v německých rukou, jak si může ověřit každý kdo přečte úvodní "Acknowledgements" dál než za začátek první věty, s velmi vzdálenou vazbou na ostatní články dané serie; podobně i jeho zjevné nepochopení rozdílu mezi reálnou kremací dokumentů a metaforickým "propadlištěm dějin" (pokud nejde o úmyslný pokus o humor - v kterémž případě není příliš povedený); nemluvě o nepochopení poměru mezi textovou a obrazovou částí - pokud tedy není české vydání výrazně doplněné co se textu týče) anonci odjinud. To bych jaksi nevnímal jako smysl tohoto fora.
ramasa 4.11.2011 22:19 - č. 3243
ramasa Mohu se zeptat na hodnocení toho speciálu? Třeba i když jste to nečetli, tak jen kvalitu autorů ? Díky
Pavel Šrámek 4.11.2011 18:30 - č. 3242
Článek o SOS napsal Ladislav Kudrna z Ústavu pro studium totalitních režimů, v seznamu použité literatury uvádí i tvé dvě knihy (SOS a FS). Tentýž autor napsal i další článek o padlých čs. obráncích hranic.
mbbb 4.11.2011 16:35 - č. 3241
mbbb Pavle,

kdo napsal článek o SOS v tom časopisu?
Pavel Šrámek 4.11.2011 09:39 - č. 3240
Dnes vyšel časopis "Válka revue speciál", který je věnovaný možné československo-německé válce v září 1938. Obsahuje téměř třicet článků o čs. a německé armádě, jejich výzbroji a organizaci, čs. opevnění a jeho možném dobývání apod.
Tady je obsah www.epublishing.cz/obsah-aktualniho-vydani-v...
321-340 z 3072
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po