Věž APX

Na jaře 1935 bylo rozhodnuto, že francouzské tanky Renault R-35 a Hotchkiss H-35 budou osazeny stejným typem věže, a to věží APX.
Jednalo se o litou šestibokou věž s tloušťkou čelního pancíře 40 mm a plně otočnou velitelskou věžičkou o tlouťce pancíře 30 mm, pro pozorování sloužil úzký horizontální průzor. V zadní části věže byl vstupní poklop sklápěný dolů, ten po svém sklopení poskytoval prostor k sezení velitele mimo bojovou oblast. Jediný muž ve věži, velitel, musel ve věži stát a byl silně přetížen úkoly na něj kladenými (pozorování, velení, nabíjení, míření a střelba z obou věžových zbraní).
Věžovou výzboj tvořil 37mm krátký (délka 21 ráží) poloautomatický kanon Puteaux M1918 (původně tyto kanony tvořily výzbroj tanků FT-17) s průrazností pouhých 12 mm pancíře na vzdálenost 500 m a kulomet Châtellerault MAC31 ráže 7,5 mm.

Na velké fotografii za věží jsou zachyceny objekty velké tvrze (ensemble) A 19 Hackenberg na Maginotově linii. V popředí je Block 24 pro pěchotní obranu, dole vzadu pak netypický objekt číslo 25 (Block 25) pro obranu fortového příkopu mezi těmito objekty (příkop i tento objekt už byly posledními dozvuky fortového stavitelství, na Maginotově linii se další použití fortového příkopu a objektů na jeho obranu vyskytuje jen na velké tvrzi Hochwald).

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.