Chebský viadukt

Množství parních lokomotiv muselo být mimo jiné zásobováno vodou z vodních jeřábů na nádraží a ve všech výtopnách železničních společností v chebském uzlu. Ta se brala z řeky Ohře, čistila ve filtrech a pumpovala čerpadly poháněnými parním strojem z úpravny vody, která stála poblíž Chebského viaduktu.

Fotografie ukazuje detailní pohled na železniční viadukt v Chebu přes údolí s řekou Eger (Ohře). Viadukt leží na trati do Františkových Lázní a byly na něm položené koleje dvou jednokolejných tratí. Blíže ke městu Cheb (na snímku na mostě vpravo) vede tzv. ašská kolej trati z Chebu – přes Františkovy Lázně – Aš – do bavorského městečka Selb – a Hof. Vzdálenější je tzv. vojtanovská kolej trati z Chebu – přes Františkovy Lázně – pohraniční stanici Vojtanov – Plesnou – do saských lázní Bad Brambach – a města Plauen. Pro upřesnění polohy leteckého snímku je třeba dodat, že více poničená část viaduktu leží na straně blíže k Františkovým Lázním. Vzdálenější a méně zničená část viaduktu leží blíže k železniční stanici v Chebu.

Z pozůstatků kamenných podpěr mostních oblouků visí zkroucené zbytky kolejových roštů ašské a vojtanovské trati. Po opravě viaduktu po válce na něm byla položena již jenom tzv. ašská kolej; vojtanovská kolej z nízkých kapacitních důvodů trati již položená nebyla.

Zdroje:

 • http://www.historie-trati.wz.cz/ , databáze Pavla Sekery, Historie železničních tratí v ČR


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.