Válka v Tichomoří 1941 - 1945

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1581-1600 z 1609
<< 77 78 79 80 81
Po
Kreon 23.1.2003 11:31 - č. 34
Kreon Tom: máš úplnou pravdu, japonci měli ve vzduchu dostatek Zer, ale byly špatně nasazovány.Ale ruku na srdce - měli v té době japonci v letounech vysílačky? Protože jinak navádět letouny ve vzduchu a upozorňovat je kam ,jak a kde mají zasáhnout asi nešlo.
Tom 23.1.2003 10:11 - č. 33
Tom To Pet: ono je to kapku složitější. Nagumo dal na radu kapitána Gendy, který doporučoval držet ve vzduchu stíhačky, zatím nechat přistát a přezbrojit letadla vracející se od Midway a pak zaútočit. Celý malér byl v tom, že všechny Zeke útočily na US torpédová letadla a držely se v malé výšce. Tudíž nebylo nic, co by se Dautlessům mohlo postavit. Jistě, to že paluby byly plné natankovaných a vyzbrojených letadel uspíšilo potopení Sórjú, Akagi i Kagy, ale i kdyby Američané zaútočili na prázdné lodi, tak by zničili letové paluby a výsledek bitvy by nakonec mohl být podobný.

Já myslím, že to hlavní byla absence nějakého leteckého návodčího. Nikdo prostě nenaváděl stíhačky na správné cíle. Přece je zbytečné, aby na peruť 15 torpédových letadel útočilo přes 40 Zeke současně...
Pet 23.1.2003 00:39 - č. 32
Pet Tom:no jestli jsi tu knihu četl,tak jistě víš jak plánovali simulovaný útok na Midway.Mám na mysli zejména to,že když se při simulaci útoku potopili dvě let.lodě objevili se jako zázrakem znova...prostě při plánování útoku jap.nebrali na zřetel svá vlastní pravidla,čímž ztrácela simulace vlastně smysl.To že naguma(nebo kdo to byl) nezahájil hned po zjištění nepř.let.lodí útok a místo toho se rozhodl,že nejdříve přistanou let.vracející se z útoku na Midway,připravil amíkům vlastně ideální podmínky pro útok(všechna let.na palubě i s výzbrojí).Kdyby před přistáním přilét.let.nejdřív vyslal připrav. bomb.do vzduchu ,nemuseli mít po útoku amíků takové ztráty...aspoň takhle to popisuje Fučido a já s ním souhlasím.
Kreon 21.1.2003 13:41 - č. 31
Kreon Největší slabina plánu útoku na midway bylo to, že japonci ve svém podcenění američanů a mizerné zpravodajské službě příliš roztrousili své zcela jistě ohromné síly - to se potvrdilo při zničení 4 japonských letadlových lodí.Američané by jinak nedokázali tak vzdorovat.Zkrátka potvrdilo se motto že kdo chce víc nemá nic.
Tom 21.1.2003 09:58 - č. 30
Tom Proč myslíš, že Japonci měli nějaké mezery v plánech? Jedinou mezerou bylo, že nepočítali s USN hned od prvního dne bitvy. Ale pokud by Nimitz neměl informace od dešifrovací jednotky, těžko by Midway mohli ubránit. Pak by následovala invaze na Johnston, Havaj...
Pet 20.1.2003 19:59 - č. 29
Pet To Tom:mně na ní především zaujalo,jak "hluboce" byla akce útoku na Midway "naplánována"...a v tom zásadním bych Fučidovy věřil.O tom že nemohl mít přesný přehled o všech akcích nepochybuju,ale je to snad nejlepší pohled přímo z akce,lepší než všechny spekulace...
Tom 20.1.2003 07:43 - č. 28
Tom To Pet: právě, že s účastí Micua Fučidy to nebylo tak horké a druhý autor Masatake Okumija dokonce "pouze" sestavoval hlášení o té bitvě. Jinak jsou v ní některé rozpory, týkají se třeba útoků US ponorek na hořící letadlové lodě, nebo japonských ztrát při náletu na Midway.

To Dzin: tak tohle jsem nečetl, ale jestli je v nějaké knize seznam osádek "všech tří eskader Avengerů z bitvy o Midway", tak tu knihu rovnou zahoď, těch Avengerů totiž bylo nasazeno přesně 6 kusů od jedné jediné letky eskadry VT-8. Ty, nebo autor(kdopak to napsal?) si pletete TBF Avenger a TBD Devastator. Navíc myslím (bohužel nikde se to nekonstatuje přímo), že Devastatory letěly na tenhle osudný nálet jen s pilotem a střelcem...
Kreon 20.1.2003 07:05 - č. 27
Kreon Pet: to myslíš Fučidu ne?
Pet 19.1.2003 20:46 - č. 26
Pet A četli jste knihu"Midway"od jednoho japonského důstojníka,který se téhle bitvy zůčastnil?Myslím,že tam je nejlépe objasněno proč japonci tuhle klíčovou bitvu prohráli. Je velmi čtivá a věrohodná i překvapivá-perfektně ukazuje jak se naše mínění o "promyšlených a naplánovaných" bitvách liší od skutečnosti...vřele doporučuji.
Dzin 19.1.2003 17:12 - č. 25
Dzin Tom: V knize "Valka a Vzpominky" je kompletni seznam pilotu, navigatoru a strelcu vsech 3 eskader avengeru, ktere se zucastnili utotu na nagumuv svaz. Jenom doufam, ze jsi tohle chtel vedet...
Kreon 17.1.2003 14:01 - č. 24
Kreon Správně,do Malajska....paměť mi neslouží .

S těmi Ki-84 je to právě na draka,je o nich relativně dost informací,ale jenom co se týče technických věcí.A to co hledám - tedy 22.Sentai a její nasazení v číně - právě nemůžu najít.No asi pojedu do Prahy do knihovny )).
Tom 17.1.2003 08:38 - č. 23
Tom Na jih, do Malajska a Indočíny... Doma se podívám do Vejříka, ale myslím, že Kanoja patřila stejně jako 22.Koku Sentai do sestavy 11.Koku Kantai, což by měla být ta jednotka podporující útok na jih... Ale to asi není tak podstatné ).

Ovšem co ty Ki-84?
Kreon 17.1.2003 07:12 - č. 22
Kreon Tom: Na ochranu invazního loďstva směřujícího na (aha..teď mi vypadlo kam) byla sestavena zmiňovaná jednotka - 22. Sentai a podle mých paměťových buněk tam patřila i Kanoja,ale to nás asi bude muset někdo rozsoudit:)).Jen ne proboha Algernon )).

Byl jsem v tý studovně a tam na mě koukali jak na blázna .Půlhodiny trvalo než mi přinesli co jsem chtěl....Samozřejmě že jsem pak našel jenom to,co už vím,takže jsem v podstatě neuspěl.No nic, příště .
Tom 16.1.2003 10:31 - č. 20
Tom To Kreon: fajn, doufám, že o zjištěné skutečnosti se se mnou podělíš ).

Kanoja (ta jediná měla ty G4M) patřila v prosinci 41 k 11.Koku Kantai, ale ne k 22.Sentai, jestli si to tedy správně pamatuju.

Já mám fůru knížek o Pacifiku v letech 37-43, ale z pozdější doby už je to slabší. Co bylo po Guadalcanalu mne tolik nebere ).
Kreon 16.1.2003 07:20 - č. 19
Kreon Algernon: nač ta nervozita? V podstatě proti tobě nic nemám )).

Jo a abys věděl, minulý týden jsem se rozhodl,že obnovím dodávky časopisu HaPM .
Kreon 16.1.2003 07:14 - č. 18
Kreon Tom: máš pravdu, tebou zmiňovaná 22. Sentai, 11. Koku Kantai (úžasné názvy pro nás ) ) se skutečně skládala z jednotek Mihoro a Genzan a tuším že i Kanoja - byly vybaveny bombardéry typu G3M a G4M a je nutno podtknout,že se těmto jednotkám podařilo zničit známý svaz "Z" - bitevní loď Prince of Wales a bitevní křižník Repulse,tuším že to bylo 10. prosince 1941....ale za ten datum ruku do ohně nedám .

Je také pravda, že japonci používali k testování jednotky - Chutai - i ta byla v případě Ki-84 zřízena - ale je nutno podoknout, že je nezkoušela v boji.V boji je právě poprvé vyzkoušela právě ta 22. Sentai v Číně, no a to je právě to,co sháním .No nic, půjdu odpoledne po práci do studovny .
Tom 15.1.2003 09:25 - č. 16
Tom Já jsem s číslem 22 našel jedině nadřízenou jednotku známých Mihoro a Genzan Kokutai: 22.Koku sentai, součást 11. Koku Kantai, což je jaksi námořnictvo (viz Vejřík: Tenno Heika Banzai), takže v tomhle Ti, Kreone, asi nepomůžu. Ale teď aspoň vím, kde bych mohl snad hledat...

Zkus se obrátit na lidi jako jsou pánové Martin Ferkl (Revi) nebo doktor Novotný. To jsou asi největší machři u nás na toto téma.

Ale vím, že k operačním testům nových letadel se spíš formovaly menší jednotky než byly sentai. Byly to nezávislé letky- "Dokuricu chutai" v anglické transkripci.

Jo, taky mne štve, že se toho člověk moc nedozví.
Kreon 15.1.2003 07:38 - č. 15
Kreon Algernon: dost=všechno?.....poslyš..nejsi ty ženská? ).
Kreon 15.1.2003 07:37 - č. 14
Kreon Tom: až budu ironický tak to poznáte .

22.Sentai - co o ní momentálně vím je to, že jako první obdržela na jaře 1944 nové Ki-84 a byla složena ze zkušených pilotů,kteří v podstatě měli za úkol Hajaté otestovat.Nakonec byla nasazena srpnu 1944 v Číně proti američanům, kterým bylo dost horko .
Ale co nevím je to, kdy byla Sentai založena, kolik měla ztrát a sestřelů, kdo jí velel (v této době prý maj. Iwaši), kolik měla letounů atd...

Ono vůbec sehnat nějaké dobré a podrobné informace o nasazení japonských jednotek je dost složitý.O luftwaffe a RAF toho bylo napsáno stohy,ale o japoncích hrozně málo.Skoro rok jsem shromažďoval data o všech možných japonských typech a teď je na čase získat nějaké zdroje přímo o konkrétních jednotkách .
Tom 14.1.2003 09:11 - č. 12
Tom To Algernon: nedá mi to. Byly to jedny z prvních sériových TBF-1, byla to detašovaná část letky VT-8 (ti, co tam s korvetním kapitánem Waldronem skoro všichni zůstali) a velel jim poručík Fieberling. Na Midway se vrátil nazpět jediný (s mrtvým navigátorem a zraněným střelcem) poručík Earnest.
1581-1600 z 1609
<< 77 78 79 80 81
Po