Válka v Tichomoří 1941 - 1945

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1561-1580 z 1609
<< 76 77 78 79 80 81 >>
Po
Dzin 23.6.2003 21:17 - č. 57
Dzin Tom: Ja netvrdim, ze by Soveti vehnali Japonce do valky, ja pouze tvrdim, ze vyprovokovali bitvu u Chasanu a rozhodne se nebranili myslence na dalsi pripadny konflikt s moznosti opetovne korekce hranice ve svuj prospech. Je jasne, ze Japonci se take nebranili myslence pripadneho vitezneho konfliktu.
Tom 23.6.2003 11:25 - č. 56
Tom Pan Vejřík ten incident popsal trochu jinak. A o tom, že lidé jako Kendži Dohihara a ostatní stoupenci severního směru už od 20. let (potom, co bolševici obsadili dálněvýchodní oblasti) tlačili Japonsko do války proti SSSR jaksi není pochyb. Teorie, že by snad Sověti vehnali Japonce do války (notabene kvůli Mandžusku) mi přijde hodně přitažená za vlasy. Sorry.
Hartmann 22.6.2003 12:12 - č. 55
Hartmann Dzin: O techice údaje nemám (proto je chci:), ale ještě jsem si vzpomněl, že obrany Madžuska se kromě Japonců účastnily ještě divize dalších dvou státních útvarů (či jak bych to nazval). Jeden z nich se jmenoval "Síly vnitřního Mongolska"
Dzin 22.6.2003 11:01 - č. 54
Dzin Hartmann: Mam radost, ze je alespon nekdo hodne potesen! :)
Podle novejsich publikaci (napr. "Osvoboditel" od J. Fidlera) se udava, ze bezprostredni pricina zahajeni boju u Chasanu bylo vydani map sovetskym pohranicnikum organy NKVD na kterych byla umyslne spatne zakreslena hranice. Je jasne, ze se obe strany nejak v lasce nemeli a Japonci skocili po kazde moznosti zautocit, tentokrate to ale vypada, ze SSSR byl preci jen vice na vinne. Samozrejme, Japonci meli Mandzukuo, nazev Mandzudsko jsem zvolil proto, ze je casteji pouzivanejsi a do podvedomi lidi se vice zapsal. Mandzukuo navic pouzivali i sami Japonci spise v diplomatickem styku (o cem svedci i rozhovory ruznych generalu a politiku, kde se obvykle mluvi o Mandzudsku, zde ho napr. pouziva i Kreon :). Zvolil jsem ho take proto, ze ho pouzivali Soveti. Techniku mozna doplnim casem, potiz je v tom, ze se obvykle moc neudava (u Sovetu se hlavne mluvi o T-34 a IS-2/3 a u Japoncu zase jenom o kamikaze...) Jakekoliv udaje, ktere mas samozrejme rad privitam.
Hartmann 16.6.2003 14:43 - č. 53
Hartmann Dzin: Hodně jsi mě potěšil článkem o RA na dálném východě. Taky se o to zajímám. Je to dobrý článek, i když na několika místech jsem se zarazil, například ještě nikdy jsem nečet, že střety RA s Japoci 1938-39 vyprovokovali Rusové, podle mě to byli vždy Japonci. Pak ještě loutkový stát Japonců se jmenoval Mandzukuo, Mandžusko je název oblasti.
Hlavně chci dodat, co by mě hodně zajímalo - výčet sovětských jednotek doplněný o to, kterou techniku měly tyto jednotky na Dálném východě ve výzbroji - přesně konkrétní typy tanků, děl, letadel atd. zde byly nasazeny. A stejně tak na japonské straně.
Tom 24.2.2003 11:24 - č. 50
Tom 7.srpen 1942 nad Guadalcanalem, dosažená vzdušná vítězství:
Japonci podnikli nálet 27 G4M (Tainan a snad i Misawa Kokútai) v doprovodu 18 A6M (Tainan Kokútai, jeden z nich se musel pro poruchu motoru předčasně vrátit), ty dorazily nad Guadalcanal po jedenácté hodině. Na odpor se jim postavily dvě sekce (celkem 8 strojů) F4F-4 jednotky VF-5 z lodi USS Saratoga. Do boje se po odletu G4M zapletly ještě jeden SBD letky VS-71 (USS Wasp), 8 dalších SBD od VS-5 a VB-6 (USS Enterprise) a nakonec ještě 10 F4F-4 perutě VF-6 (USS Enterprise).
Po boji Japonci nárokovali celkem 29 jistě zničených, dalších 14 pravděpodobně zničených F4F a 7 jistě zničených bombardérů (patrně jen SBD). Sami úředně vykazují ztrátu 3 A6M (včetně Sakaiova stroje-odepsán po nouzovém přistání) a 5 G4M (tři přímo nad ostrovem, dvě na zpáteční cestě).
Americká úředně uznaná vítězství jsou následující: 7 zničených G4M (5 z toho stíhači, 2 protiletadloví dělostřelci) a 3 A6M. Sami přiznávají ztrátu 4 F4F z VF-5, 4 F4F z VF-6 a jednoho SBD z VS-71, poškození 4 F4F a dvou SBD.
Odpoledne pak Japonci podnikli ještě jeden nálet, patrně celkem 9 střemhlavými D3A, protiletadloví dělostřelci a piloti F4F nárokovali dalších 5 vítězství.
Během obou náletů Japonci docílili jediného zásahu - puma z D3A zasáhla a poškodila torpédoborec USS Mugford.
Perfektní článek na tohle téma je v PKR č.14 ročníku 1993, jeho autorem není nikdo menší než J.Novotný junior.
Kreon 21.2.2003 13:08 - č. 49
Kreon Tom: přesně tak,teď si vzpomínám, bla to Japonská válka 1931-45 od Skřivana. Good
Tom 21.2.2003 11:17 - č. 48
Tom To Kreon: oj, citace z Aleše Skřivana! Poznávám Pád orlů Nipponu a Japonskou válku! Já jsem dobrej, že si to pamatuju

Mám prima článek z PKR o 8.srpnu nad Guadalcanalem... Wildcaty sekce Scarlet versus Zeke...

Na Waku byly 10.12. (?) potopeny ty torpédoborce dva, Kisaragi potopil F4F a Hajaté dělostřelci.
Kreon 21.2.2003 08:17 - č. 47
Kreon A mám dotaz.Včera jsem cosi četl a na razil jsem na "zajímavou" věc. Když se Vandegriftova 1.divize námořní pechoty začala vyloďovat na Guadalcanalu, vyslali japonci letadla - 18xA6M a 27xG4m - z Rabaulu (bylo to 900km), aby jim to překazili. Výsledek náletu nebyl nic moc, poškodili (potopili?) jen jednu loď,protože proti nim vzlétly Wildcaty z Fletcherových lodí. Co mě ale zarazilo,bylo to, že autor uváděl že na každé sestřelené Zero připadlo 6 Wildcatů.To se mi zdá jako nesmysl....víte někdo přesné ztráty? Mimochodem, během tohoto letu byl těžce raněn Tomův oblíbenec Saburo Sakai
Kreon 21.2.2003 07:58 - č. 46
Kreon Algy: otázka zněla kdy japonci ustoupili, chápal jsem to tak kdy byli poprvé odraženi. Nikdo tu nemluvil o tom že to mělo být definitivně .

Ten Wake - co si pamatuju já,tak tam byl potopen jen jeden torpédoborec.A invazní síly se opravdu vylodili.Ale kounu se po něčem.
Tom 21.2.2003 06:57 - č. 45
Tom To Kreon: jak Algy dí... Z hlavy datum bojů v Milneově zátoce neznám, tuším, že druhá půle roku 1942 je tak akorát... Podívám se přesně( do Hubáčka, kam jinam ).

Apropó Wake: dočetli jste se někdo někde, jestli se při prvním pokusu o vylodění někdo z Japonců opravdu dostal na břeh? Všude se píše o potopených torpédoborcích a poškozených křížnících (což je vcelku jasné) ale i o několika stovkách mrtvých i mezi "invazními" jednotkami? Zůstali na potopených lodích nebo padli při pokusu o vylodění na plážích? Co jsem kdy četl já, tak je hlavně o letadlech...
Kreon 20.2.2003 11:28 - č. 43
Kreon Tom: to bylo kdy? Ještě před tím než se vylodili na ostrově Wake a byli odraženi američany?
Tom 11.2.2003 10:55 - č. 42
Tom To Andrew: poprvé Japonci ustoupili "z pevniny" v Milneově zátoce na východě Nové Guineje. Tam tehdy Australani odrazili jejich pokus o vylodění a výsadek zahnali zpět do moře. A pak prakticky současně s Guadalcanalem přišel malér na Kokodské stezce a vůbec postup Spojenců (tedy hlavně Australanů) k severnímu pobřeží Nové Guineje.

Máš pravdu, Kreone, Jamamoto přesně předvídal co se bude dít, a proto taky válčit s USA nechtěl. Bylo dost kruté, že ho k tomu "dokopali".
Kreon 11.2.2003 08:38 - č. 41
Kreon To že Japonci zaútočili bylo chybou, nicméně v tehdejší době to bylo pro ně nutné.Potřebovali suroviny a pro to potřebovali území a to nemohli získat pokud by jim v tom bránili američané a jejich spojenci.

Ovšem otázkou je,zda to bylo pravdu nevyhnutelné,je známé, že japonci válčili v podstatě už od 30.let v Mandžusku a Číně,kterou se nepodařilo nikdy úplně porazit.Tím že zaútočili na PH si ukousli pořádný krajíc který pak nestrávili.Jamamoto věděl,že pokud se američany nepodaří zničit do 6 měsíců až roku, je konec, protože v americe studoval a znal její výrobní potenciál.Myslím, že v okamžiku kdy se dozvěděl, že v PH nejsou letadlové lodě, bylo mu to jasné......

Midway a další následující bitvy byly jen zoufalé pokusy to zvrátit.V bitvě o Midway měli japonci výraznou přesilu,ale vlastními chybami si to prohráli - to už tu ale bylo řečeno.
Andrew 11.2.2003 08:21 - č. 40
Co myslíte byla Midway 1942 skutečným bodem obratu ???

Možná, to byl už Pearl Harbor 1941, když Japi zaútočily na americké loďstvo na Havajských ostrovech. Bylo to jako, když kotě skočí po krku tygrovi. Kdyby aspoň vyslali třetí formaci ...

... nebo Guadalcanal 1943, když se Japani stáhli poprvé z pevniny, když je předtím porazili Amíci a japonskej voják tu ztratil mýtus neporazitelnosti, kterej mu byl po staletí všepován.

A nebo ještě jiná bitva - Korálové moře atd.
Dzin 31.1.2003 21:15 - č. 39
Dzin Tom: Tak jsem to nejspise spatne napsal. Nejlip udelas, kdyz si ji prectes...
Tom 30.1.2003 11:21 - č. 38
Tom To Pet: Američané měli u Midwaye letadlovky tři: USS Yorktown, USS Hornet a USS Enteprise.
Tom 30.1.2003 11:20 - č. 37
Tom Zeke v r. 1942 fakt neměly vysílačky, aspoň se to tvrdí. Ale o úspěchu jediného případného útoku na US flotilu dost pochybuju. Asi by dost záleželo, kdo z Japonců by vlatně útočil. Ti zkušení (Egusa a spol), totiž neletěli nad Midway a dokonce je neposlali na start ani v 10:30 (to byly opět osádky, co vedl Tomonaga nad Midway). Takže pokud by Japonci fakt stihli odstartovat, Egusa a ostatní by stejně zůstali na lodích, a pak po útoku SBD na prázdné letové paluby by už stejně nemohli podniknout další nálet kvůli rozbitým palubám.

Navíc, o japonském ústupu od Midwaye se rozhodlo až po nepřesném hlášení průzkumného letadla pozdě odpoledne, když jeho pilot tvrdil, že našel celkem pět amerických letadlovek.

Hergot, to je ale teorie )
Pet 23.1.2003 20:56 - č. 36
Pet To Tom:Máš pravdu v tom,že Zera byli opravdu v malé výšce a proto by útok amíků dopadl asi stejně...jenže by se nezničilo tolik letadel a japonci mohli s těmito letadli podniknout rozhodující útok a potopit obě amer.let.lodě.Sice by to byla furt porážka,ale menší...
Kreon 23.1.2003 11:34 - č. 35
Kreon Chyba také byla že japonci nezajistili cirkulaci dotankování a znovuvyzbrojení stíhaček...zkrátka vzali do vzduchu co měli a pak je neměl kdo vystřídat.
1561-1580 z 1609
<< 76 77 78 79 80 81 >>
Po