První světová válka a její důsledky, meziválečné období

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 171
1 2 3 4 >>
Po
Glynwed 24.9.2015 21:33 - č. 193
Glynwed Vřele můžu doporučit ÖSTERREICH-UNGARNS LETZTER KRIEG, 1914-1918, anglická verze zde:

www.comroestudios.com/StanHanna/

německá verze zde:

www.univie.ac.at/voeb/blog/?p=30010
zdenek masarik 24.9.2015 10:12 - č. 192
Dobrý den, pomůžete někdo?
Sháním veškeré informace o 31.domobraneckém pluku Těšín ( Landsturm-Infanterieregiment No. 31 Teschen )
od r. 1915 do konce války. Zatím se mi podařilo dohledat, že patřil do 110. domobranecké brigády 95. LstID.
Sloužil u něj můj dědeček, a já se pokouším zmapovat jeho válečnou činnost. Budu vděčný za jakoukoliv další informaci.
Děkuji.
[email protected]
Algernon 18.6.2015 09:13 - č. 191
karaya1 (160):
Dzin: slíbil jsem ti obrázky terénu z Gallipoli - tak tady jsou. Na prvním je vlevo Anzac Koyu (zátoka ANZAC) a vpravo Ariburnu Cliffs. V pravé části je pak Sfinga (v detailu na druhé fotce), třetí je shora, z tureckých postavení a čtvrtá je úbočí Ariburnu. Bohužel víc dobrých záběrů terénu (bez lidí) nemám.

Turci tam navíc ani dnes moc stezek pro pěší nepostavili, vlastně jen jednu; tu naši jsme si museli vyšlápnout na punk sami Jen poznámka: od pobřeží na vrchol to je víc než tři sta výškových. To je za běžných okolností po dobré stezce a se zátěží 30 kg necelá hodina výstupu. Ale v tom bordelu, který tam na zemi je (suchá hlína a na povrchu písek, ideální na klouzání)… No fuj.
Ke Gallipoli, taková letošní — už ne aktualita.
Gallipoli centenary 2015
www.youtube.com/watch?v=iYft3bdJsLU
Gallipoli Dawn Service
www.youtube.com/watch?v=eLI4lw9IC3o
Pavel Šrámek 8.10.2014 10:10 - č. 190
Ve sborníku "Vzpomínáme 1917-1937", který vyšel v roce 1937, je text o historii pěšího pluku 3 rakousko-uherské armády. Na začátku je stručná zmínka o účasti v 1. světové, ale je zde jen o nasazení v roce 1914 a to, že v době vzniku ČSR byl pluk na Piavě. Pak jsou podrobně popsány události od prosince 1918, včetně nasazení na Těšínsku a Slovensku v roce 1919.
jack aspirin 22.8.2014 13:50 - č. 188
Pavel Šrámek napsal(a) v č. 175:
"Je fajn, že to vyjde, mohly by se takto zpracovat i další pěší pluky (třeba 3. pěší pluk z Kroměříže)."
Anebo 25. Landwehr/střelecký, včetně té jeho těsně poválečné akce v Holešově.
jack aspirin 22.8.2014 13:46 - č. 187
Ondřej Kolář napsal(a) v č. 177:
"Na dobových fotografiích, které se mi podařilo dohledat"
Ani já jsem čsl. vojáky s kopími na fotografiích neviděl.
Na druhou stranu - viděl jsme kdysi snad celkem jednu malbu Jindry Vlčka zobrazující jízdní hlídku na Sibiři s kopími - což sice není fotografie, na druhou stranu Vlček není žádný impresionista ani malíř který by si detaily výstroje a uniforem přizpůsoboval fantazii, naopak zachycoval viděné. Na třetí stranu si nepamatuju kde přesně jsem tu malbu viděl a co vlastně měla zachycovat - něco à la jízdní hlídka na Sibiři, jak jsem psal, ale skutečně si nevybavím podrobnosti a okolnosti kde jsem to viděl.

V každém případě standardní zbraň to asi nebyla.

Ondřej Kolář napsal(a) v č. 177:
"Byla legionářská jízda"
Pro mne za mne třeba i koňstvo*), ale prvorepublikoví puristé v tomto momentu prý začínali vysvětlovat, že jízda může být třeba i tramvají, zatímco druh zbraně se správně česky nazývá jezdectvo.
Ondřej Kolář napsal(a) v č. 177:
"(kopí, píky)?"
A jezdectvo používá jezdecká kopí (pokud tedy), píka je specifický typ dlouhého kopí užívaného pěchotou okolo třicetileté války.
*) Mj. oblíbený termín Váceslava Hanky.
Honza M. 20.8.2014 19:45 - č. 186
Honza M.
karaya1 napsal(a) v č. 182:
"u slovenské knížky si nejsem jistý, jestli by nebyla poplatná době?"
No tak jistě, snad každá kniha je víceméně poplatná době svého vzniku. Důležité je, být si vědom limitů dané doby a umět ten informační balast odfiltrovat.
karaya1 napsal(a) v č. 184:
"oslavná expozice bez špetky reflexe. Pobavilo mě, že jeden z exponátů byla i reliéfní mapa střední Asie v rozměrech asi metr na dva - a v ní červenou čárou znázorněné "tudy jel Frunze v roce 1921""
Tak to bys měl vidět nějakou výstavu o Schindlerovi nebo Masarykovi.
Mimochodem, na Pražském hradě mají mapu, která by spolehlivě zakryla jednu stěnu mé kanceláře, na téma "cesty TGM za světové války". Tu si prohlédni, to se teprve svalíš smíchy.
spelter 20.8.2014 08:47 - č. 185
spelter
karaya1 napsal(a) v č. 184:
"rodný dům zachován pro příští generace (i když Frunzeho byl na svou dobu a místo více než honosný)"

Frunzeho otec byl lékař, zřejmě tedy přece jen jeho bydliště mělo poněkud vyšší standard..
A můžeme taky říci, že tato legenda bolševické revoluce tedy byla buržoazního původu
karaya1 20.8.2014 00:56 - č. 184
karaya1 Azbuka takový problém není, tu čtu tak na úrovni třetí třídy Problém je jazyk samotný, systematicky jsem ho nikdy nedělal. Ale zkusím, díky.

Frunzeho muzeum by se dalo směle přirovnat ke Stalinovu - taky rodný dům zachován pro příští generace (i když Frunzeho byl na svou dobu a místo více než honosný), taky oslavná expozice bez špetky reflexe. Pobavilo mě, že jeden z exponátů byla i reliéfní mapa střední Asie v rozměrech asi metr na dva - a v ní červenou čárou znázorněné "tudy jel Frunze v roce 1921"

Bohužel se uvnitř nesmělo fotit. Tohle je hodně trefné: www.tripadvisor.cz/ShowUserReviews-g293948-d... - přesně stejný pocit jsem z toho měl i já. Teda mínus ty diskuse.
egli 19.8.2014 21:14 - č. 183
egli
karaya1 napsal(a) v č. 182:
"I když rok 1987 - a co jsem slyšel, na Slovensku byly vydávány o dost otevřenější tituly než u nás. "
Rok 1987 je v ČSSR ještě brzo na otevřejnější tituly. V tomto případě jde o překlad sovětské knihy z roku 1970.

Jinak, kdyby ses chtěl poprat s azbukou
militera.lib.ru/bio/0/djvu/runov_va01.djvu
karaya1 19.8.2014 17:03 - č. 182
karaya1 Díky! Ruština je pro mě bohužel problém (i když se na tom snažím zapracovat), u slovenské knížky si nejsem jistý, jestli by nebyla poplatná době? I když rok 1987 - a co jsem slyšel, na Slovensku byly vydávány o dost otevřenější tituly než u nás.
Honza M. 19.8.2014 15:15 - č. 181
Honza M. Karaya1: Teď nedávno vyšla kniha Frunze - Tajna žizni i směrti. Mají to ve Slovanské knihovně:
www.ozon.ru/context/detail/id/6113758/

V češtině není myslím nic, natož nového, ale v roce 1987 vydali Slováci knihu M.V. Frunze v edici "Postavy svetového revolučného hnutia": knihy.bazar.sk/4943315-archangelskij-vladimi...
karaya1 17.8.2014 20:37 - č. 180
karaya1 Neví někdo prosím, kde se zhruba dočíst něco pořádného o Michailu Frunzem? Návštěva jeho rodiště ve mně zanechala hluboké dojmy, které bych si rád konfrontoval s realitou. Díky.
Ondřej Kolář 13.8.2014 09:54 - č. 179
Honza M. napsal(a) v č. 178:
"Jednoho píku tam měli"
Měli, ale ne u jezdectva
Mimochodem, Píkovi je věnována momentálně probíhající výstava: www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/268492-zbra...
Honza M. 12.8.2014 12:53 - č. 178
Honza M. Jednoho píku tam měli, ale tuším jen do roku 1917
Ondřej Kolář 11.8.2014 16:24 - č. 177
Mám dotaz týkající se výzbroje čs. legií v Rusku? Byla legionářská jízda vybavena dlouhými chladnými zbraněmi (kopí, píky)? Na dobových fotografiích, které se mi podařilo dohledat, jsou obvykle vidět pouze pušky a šavle.
Ondřej Kolář 11.8.2014 15:59 - č. 176
Pavel Šrámek napsal(a) v č. 175:
"Je fajn, že to vyjde, mohly by se takto zpracovat i další pěší pluky (třeba 3. pěší pluk z Kroměříže)."
Tuším, že na výzkumu ohledně moravských pluků momentálně pracuje jeden ze spoluautorů zmíněné chystané publikace Adam Cabiš.
Pavel Šrámek 6.8.2014 08:25 - č. 175
Připravuje se kniha o historii 54. pěšího pluku rakousko-uherské armády z Olomouce:

olomouc.idnes.cz/vyroci-odchodu-54-hanackeho...

Je fajn, že to vyjde, mohly by se takto zpracovat i další pěší pluky (třeba 3. pěší pluk z Kroměříže).
karaya1 29.5.2014 19:12 - č. 174
karaya1 Docela hezké obrázky z první světové války objektivem neznámého francouzského fotografa: www.boston.com/bigpicture/2014/05/world_war_...
karaya1 3.5.2013 20:26 - č. 173
karaya1 Mně to zkracovátko funguje v pořádku, ale jinak se tam dá dostat přímo: www.gutenberg.org/wiki/Category:Bookshelf a najdi si tam kategorii World War I.
1-20 z 171
1 2 3 4 >>
Po