Válečné lodě druhé světové války

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
341-360 z 3183
<< 15 16 17 18 19 20 21 >>
Po
Kreon 18.12.2006 14:35 - č. 3490
Kreon Netušíte někdo, v čem přesně tkvěl (technický) rozdíl mezi německým torpédem G7a užívaným na U-Bootech a torpédem stejného typu určeného speciálně pouze pro německé torpédové čluny? Narazil jsem nedávno na tuto informaci a kromě (možného) zvětšení dosahu při rychlosti 44 uzlů a poznámky, že právě na tuto rychlost se nastavovala torpéda jen u S-Bootů, jsem nic bližšího nezjistil.
guano 18.12.2006 13:00 - č. 3489
guano Krojc: Tedy česky: "Vládní pověřenci ministerstva námořnictví / Vládní pověřenci Admirality" ?
Krojc 18.12.2006 05:40 - č. 3488
Krojc To Dzin:Stejně tak, jako Lord Justice je soudcem nejvyššího soudu a Lord Mayor starostou, je Lord Commissioner vládním pověřencem. Každý z Lordů Commissionerů (mohu-li to tak napsat) má na starosti jeden nebo více úseků práce komise - tzn. výzbroj, stavba lodí, logistika, pobřežní letectvo atp.
guano 17.12.2006 11:01 - č. 3487
guano Dzin: Diky, moc.
Dzin 16.12.2006 10:26 - č. 3486
Dzin
guano napsal v č. 3462:
"Mám dotaz: jak zní správný český odborný překlad "Lords Commissioners of the Admiralty" ?"
Jedná se o oficiální název "Board of Admiralty", který se překládá jako "Rada Admirality". Ono "Rada/výbor námořních Lordů" by bylo také smyslem správně. Jedná se o vrcholný orgán Admirality a nikde jsem ho přeložený v knize nenašel.
Úplně doslovný přesný překlad by byl "(Vládní) komise Lordů Admirality".
Kreon 14.12.2006 21:02 - č. 3485
Kreon Co se týče MTB, tak jsem, přiznám se, nikde na žádné rozpory nenarazil.

ne..dělám si srandu...no je fakt, že se taky do jednoho pletou MTB s PT či dokonce ML.
Moby 14.12.2006 19:26 - č. 3484
Moby
Kreon napsal v č. 3480:
"Schnellboot byl bohužel mnohými tehdejšími i současnými odborníky i neodborníky převzat jako univerzální pojmenování pro jakýkoliv torpédový člun KG bez rozdílu specifikace tříd "
No to je něco podobnýho jako Motor Torpedo Boat a motor torpedo boat,
Kreon napsal v č. 3480:
"bývá navíc zaměňován s termínem S-Boot."
a MTB.
Moby 14.12.2006 19:02 - č. 3483
Moby
Kreon napsal v č. 3480:
"Ale z oné udávané rychlosti 36 uzlů se spíš přikláním k názoru, že s jedním 650i koňovým motorem to takovou rychlost mít nemohlo, takže musely být dva."
Já si taky říkal, že rozhejbat člun na 36 uzlů by chtělo víc než jeden takovej motor.
Krojc 13.12.2006 21:19 - č. 3482
Krojc To Dzin:

Při probírání se staršími příspěvky jsem narazil na tebou vypsaný seznam hodností voj.námořnictva SSSR. Jen bych doplnil: podle oficiálních zdrojů se v roce 1939, tedy po vypuknutí WWII, ještě admirálové jmenovali takto:

Kontradmirál = flagman 2.ranga; viceadmirál=flagman 1.ranga; admirál=flagman flota 2.ranga; admirál SSSR = flagman flota 1.ranga. Kromě sovětských pramenů to uvádějí i ročenky, např. Weyer 1940.
Prchal 13.12.2006 20:08 - č. 3481
To Kreon,dík za zprávu. S tím co udává Moby je pro mne potvrzeno,že ty naše Hispanky skutečně bojovaly u Kriegsmarine ať už se ty čluny jmenují jakkoliv, smutné je však to,že to bylo na nesprávné straně fronty a důležité,že o tom mohu něco napsat do našeho Zpravodaje.
Kreon 13.12.2006 15:37 - č. 3480
Kreon K doplnění k onomu upravenému "námořnímu" HS12y. Trochu jsem probíral doma papíry a našel krátkou zmínku, že tyto motory díky "okleštění", které tu zmiňoval Prchal, měly výkon pohých 650 k, čili o 210 k méně. A také fakt, že jsem nenašel důkaz o tom, že bylo použito dvou kusů motorů na jeden člun. Ale z oné udávané rychlosti 36 uzlů se spíš přikláním k názoru, že s jedním 650i koňovým motorem to takovou rychlost mít nemohlo, takže musely být dva.

Tady to jen potvrzuje fakt, že termín Schnellboot byl bohužel mnohými tehdejšími i současnými odborníky i neodborníky převzat jako univerzální pojmenování pro jakýkoliv torpédový člun KG bez rozdílu specifikace tříd a bývá navíc zaměňován s termínem S-Boot.
Prchal 13.12.2006 11:16 - č. 3479
Moby, ten inženýr byl letec,takže jeho vědomosti o Schnelbootech byly asi takové jako moje,tedy nulové. Mnohem zajímavější(mohu to uvádět alespoň jako velmi pravděpodobné)ja ta druhá zpráva otěch člunech Hydro kde uvádíš přímo motory Avia Hispano,podle data kdy jsme to předělávali a podle toho počtu vyrobených člunů se dvěma motory by to tak zhruba odpovídalo 80 motorům a to by tak odpovídalo tomu co jsme udělali. Takže to je asi pravda a je to zajímavé.
Kreon 12.12.2006 20:37 - č. 3478
Kreon Moby: spíš to bylo naopak. Ty Motory Jumo 205M měl pouze LS1 a LS2 (možná i LS3). Ostatní měly tebou zmíněné MB 507 jakožto výkonnější a spolehlivější. Kdysi na internetu jsem našel, že ta juma měly i LS 5 a LS 6, to ovšem nemohu potvrdit ze žádného solidního zdroje.
Moby 12.12.2006 19:35 - č. 3477
Moby No, Leichte Schnellboot měl jako standart dva Jumo 205M nebo (taky možná) MB 507, ten by možná dvě Hispanky utáhly. Zvlášť koncem války po nich mohly hrábnout. Normální Schnellboot by moc schnell nebyl.
Prchal napsal v č. 3475:
"ten inženýr to věděl jen tak všeobecně"
Byl to námořník nebo letec, nebo civil?


Prchal napsal v č. 3475:
"Ta brigáda probíhala v květnu nebo červnu 1944"
Zajimavý je, že někdy koncem roku 44 nebo začátkem 45 (nevím přesně) měli Němci nejen vyrobit ale údajně i nasadit (v Holandsku nebo severním Německu) čluny Hydra (což mělo bejt něco hodně malýho, 13 metrů na dýlku, výtlak 7,5 tuny), a u nich výslovně zmiňujou motor Avie-Hispano, s kterým měly dosáhnout 36 uzlů. Jenomže nevím jestli s jedním nebo dvěma. Prej se jich vyrobilo jen 39.
Kreon 12.12.2006 18:01 - č. 3476
Kreon Prchal: Nemyslím, že jsem někdy napsal, že si vymýšlíš.

Hele, jestli to ten inženýr myslel všeobecně nebo ne, to je už asi jedno, ale já reagoval jen proto, že bych byl nerad, aby se tato informace o montáži Hispan do S-Bootů stala faktem a někde se to pak objevilo jako pravdivá informace. Ono možná podobným způsobem vznikly veškeré nesmysly, se kterými se lze setkat v onom druhu literatury, který jsi zmiňoval.
Prchal 12.12.2006 16:08 - č. 3475
Mně se nejedná ani tak konkretně o určitý typ,kam byly HS12Zdrs montovány,domnívám se, že ten inženýr to věděl jen tak všeobecně,ale jde o to,že se o použití našich leteckých motorů pro Kriegsmarinu nikde nic nepsalo,na rozdíl od letounů a třebas tanků a pro mnohé to jistě je velké překvápko. Ta brigáda probíhala v květnu nebo červnu 1944,nevím,zda to byly motory ještě uskladněné někde v Avii z jejich výroby nebo dovezené,ale měli jsme je na originálních montážních vozících. Neměli jsme ale specielní montážní přípravky,hlavně pro demontáž dvojice axiálních ložisek vrtulového hřídele a taky chvíli trvalo než jsme přišli na to, že centrální matice oběžného kola kompresoru měla levý závit. A dobře si pamatuji, jak měla Hispánka vyřešeno nastavování ventilové vůle maticí s rastrovým ozubením, kde každý zoubek měnil vůli o setinu mm bez nutnosti použít měrky.Stačilo jenom počítat přeskočení zoubků.
To Kreon: Ještě si myslíš že si vymýšlím?
Kreon 12.12.2006 12:35 - č. 3474
Kreon Prchal: mě by třeba zajímalo, jestli ti není známo, proč italské licenční DB 605A instalované např. ve Fiatu G.55 měly omezený výkon oproti německým - a to ze 1 475 k na 1 350 k?

Radši odpověz ve foru "Stíhací letadla". Sem to nepatří.
Kreon 12.12.2006 08:34 - č. 3473
Kreon
Prchal napsal v č. 3466:
" Německý inženýr tvrdil,že se tyto motory montují po dvou kusech do rychlých člunů (Schnelbootů),ale nikde v literatuře jsem o tom nic nezjistil. Protože to je zřejmě dost překvapující použití našich leteckých motorů u Kriegsmarine a asi velmi málo se již dnes o tom ví, prosím někoho z odborníků (sám jsem bohužel pilot)a sdělení případných podrobností, abych o tom mohl něco konkretního napsat. Předem díky."
Obávám se, že i pro mě je toto zcela překvapující informace. Jelikož mám doma téměř všechnu literaturu zabývající se S-Booty, tak si dovolím tvrdit, že je to podle mého názoru nesmysl a to z těchto důvodů:

1. do S-Bootů se montovala trojice motorů, nikoliv dva
2. nikde v literatuře není o Hispanech ani zmínky
3. V prvních S-Bootech tříd S-2, S-7, S-14 a S-18 byly buďto DB 502 nebo (zkušebně) MAN L11/Zu a i první DB 501. V případě prvního S-1 to byly DB BFz. Ostatní následující třídy měly motory DB 501, které byly výkonově již úplně jinde.

Teoretické! použití motorů Hispano v S-Bootech je možné pouze u prvních tříd, kdy by při svých 1200 k mohly být rovnocenné německému DB 502 o výkonu 1320 k či MAN o stejném výkonu.

Osobně se domnívám, že onen německý inženýr nemyslel S-Booty, ale ve skutečnosti jiné čluny. Např. LeichteSchnellboote LS.
Kdysi mi psal nějaký člověk na mail, že nějaký jeho příbuzný sloužil u S-Bootů, poprosil jsem ho o podrobnosti a poslal mi foto. Na něm byla skupina vojáků kolem menšího dřevěného člunu, blíže jsem ho nedokázal specifikovat, taktéž mu říkaly S-boot. Možná to je ono.
Prchal 11.12.2006 20:19 - č. 3471
K té fotce motoru tam je pěkně vidět horní díl reduktorové skříně, který jsme demontovali včetně vrtulového hřídele,velkého kola reduktoru i s axiálními ložisky, hřídel byla mimo to uložena ještě v běžných pánvích, spodní otvor je po demontování kompresorku a vzadu je vidět těleso kompresoru,který byl celý demontován. K trá Avii, já už tři rokky slibuji napsat do REVI několik pokračování o technických detailech DB 601 až 610 a také o motorárně,ale zatím mám jenom nadpis. Právě jsem dostal několik pěkných fotek z výstavby aviacké motorárny II a také venkovních brzd,"freiluftů" a také té, kde jsem se učil,což je pro mne vzácné. Jinak je toho dost co jsem napsal Porubovi a Jandovi a co je v jejich knize Bf 109K. Pokud Vás zajímá něco konkretního o Daimlerech, tak se ptejte,rád odpovím.
Prchal 11.12.2006 20:04 - č. 3469
Vzhledem k tomu, že tyto upravené HS 12Ydrs běžely na úrovni mořské hladiny,byl kompresor zcela zbytečný,plnící tlak byl cca o,95ata. Mám příručku a tak se podívám, jaký výkon to dávalo, otáčky šroubu odpovídali otáčkám hřídele,tj.byly vyšší než vrtule.Domnívám se, že výkon dvojice odhadem tak 1200K mohl pro menší člun bohatě stačit.
341-360 z 3183
<< 15 16 17 18 19 20 21 >>
Po