Září 1938 - měli jsme se bránit?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
161-180 z 5038
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po
čet.Hrad 5.3.2012 17:43 - č. 6171
čet.Hrad
Pavel Šrámek napsal v č. 6170:
"německé letectvo nemohlo provádět letecké útoky na města, protože v nich žila německá menšina."
To je zajímavá myšlenka, ale pochybuju, že ji lze takto zobecnit, přeci jen záleželo město od města a od konkrétního cíle v něm.
Více bych vyzdvihl jako důvod omezení akcí letectva nedostatek zásob bomb všech ráží a při předpokladu, že prvořadé jsou vojenské cíle, by jim na "civilní" útoky na města již mnoho nezbylo.
Pavel Šrámek 5.3.2012 16:56 - č. 6170
Tak se mi podařilo sehnat FILMAG Speciál 1/2012, o kterém jsem se zmiňoval v jiném tématu (na obálce je prezident Beneš s generály). Obsahuje zajímavé texty Jiřího Fidlera o možnostech obrany v září 1938, největší prostor je věnován popisu situace na jednotlivých směrech. Přináší i některé zajímavé myšlenky do diskuse, např. že největší slabinou německé armády byla logistika nebo že německé letectvo nemohlo provádět letecké útoky na města, protože v nich žila německá menšina.
Pavel Šrámek 23.1.2012 10:11 - č. 6169
Green napsal v č. 6165:
"I když je to jenom spekulace, stejně by mě zajímal názor Pavla Šrámka, jestli velení čs. armády s zvažovalo i možnost těchto dvou útoků na ústupové komunikace (útok na Pelhřimov nebo Jihlavu a Dolnomoravským úvalem), a jestli by se jim při současném hlavním útoku na Brno dalo čelit."
Se zpožděním, za které se omlouvám, reaguji. Hlavní velitelství čs. armády ve své směrnici z 25.9.1938 konstatovalo, že nejvážnější akce budou pravděpodobně vedeny na frontě mezi Vltavou a Znojmem ve všeobecném směru Zwettl - Německý Brod. IV. armáda bránící jižní Moravu měla zvažovat přesun volných sil k západnímu křídlu. Velitel IV. armády ve své instrukci z 29.9.1938 hovoří o nepřátelském soustředění na směru Zwettl - Jihlava a Vídeň - Zistersdorf s tím, že 2. tanková divize se přesunuje na směr Zwettl - Jihlava. Hlavní pozornost byla tedy věnována směru na Jihlavu, což potvrzuje i rozkaz III. sboru z 29.9.1938, který tento úsek bránil a v němž se píše, nepřítel soustřeďuje své síly zejména proti tomuto sboru.
Pombo 30.12.2011 19:29 - č. 6168
Dobrý den, chtěl by se zeptat na sílu spojeneckých armád malé dohody (Jugoslavie a Rumunska) v roce 1938. Tj. především počet a typ divizí (v lepším případě i čísla divizí a zařazení do sboru a armád)
Děkuji mnohokrát
Pavel Šrámek 30.12.2011 14:57 - č. 6167
ramasa napsal v č. 6146:
"Byla SSSR ochotná nám jít v roce 1938 na pomoc? Ptám se znovu proto, že byly odtajněny nějaké listiny (četl jsme to někde na internetu, takže neznám opravdovou hodnotu této informace) a na základě těch, se prý SSSR chystala pomoci Československé republice. Můžete mi prosím tuto myšlenku potvrdit nebo vyvrátit ? "
V nedávno vydané knize "Dlouhé stíny Mnichova" od Jana Kuklíka, Jana Němečka a Jaroslava Šebka je jedna podkapitola věnována postoji SSSR a jsou zde nové informace z ruských archivů (alespoň pro mne). Píše se zde například, že lidový komisař zahraničí Litvinov už 26. 3. 1938 vyslovil v pokynech pro vyslance Alexandrovského závěr, že v tehdejší situaci nemůže Československo už dlouho existovat. Autoři knihy se na závěr ztotožňují s tím, že hlavním cílem SSSR v československé krizi bylo zůstat mimo konflikt, zachovat si přitom tvář a nenarušit zásady československo-sovětské dohody z roku 1935.
igorg 23.12.2011 22:05 - č. 6166
igorg Nikdy jsem se nechtěl zaplést do podobných spekulací, ale napadá mě pár věcí:

-Jak by se zachovala v roce 1938 politická representace , kdyby ještě žil pres. Masaryk, řekněme že by byl relativně zdráv a mohl by rozhodovat jako vrchní velitel?

-Jaký by byl přínos legionářů z první světové války na morálku mužstva, popř využití jejich zkušeností, řekněme že by se bránili po boku otcové a synové

-bombardoval by Hermann Göring česká města, když věděl , že tam žije německá menšina? (popř. většina)

-pokud by na českém území existovala několik měsíců fronta, dovolila by si SS a wehrmacht na dobytém území genocidu (ve srovnatelném měřítku) na civilistech, jako později v Bělorusku či na Ukrajině?

-dokážete odhadnout , zdali by měl ozbrojený odpor nějaký vliv na poválečném geopolitickém uspořádání Evropy, atd.

-co např ČS. armáda a partyzánský způsob boje, diverzní akce za podpory místního obyvatelstva....

- dokázalo by ČS vojsko udžovat pozice za cenu úplného zničení divizí, jak jsme na tom byli s morálkou?

Víc se nebudu rozepisovat , protože je to debata bez konce:)))))
Green 22.12.2011 23:35 - č. 6165
Glynwed napsal v č. 6164:
" Když by jsi mohl ten dokument uveřejnit nebo opsat, byl bych rád. Je tam uveden i XVIII.AK? "
XVIII.AK: 3. a 4. Geb.Div. V podobě tabulky to najdeš ve Sborníku Vojenské akademie v Brně, řada C-D, 1999/2, s. 103.
Feldko.z.b.V. mělo charakter sboru. Jinak úkol 2.PzD bych spíš viděl v tom, že měla zleva obklíčit Brno.
H.Gr.Kdo. z.b.V. je ta 12. Armee. Myslím, že v mapce není zakreslena úplně přesně (stejně jako u Johna), resp. že mapka asi nezachycuje konečné soustředění něm. jednotek před plánovaným útokem. Pravé křídlo 12. A mělo být asi posunuto mnohem dál za Vltavu, jinak nasazení v blízkém sousedství silné 10. A a s hlavním úderem přes Šumavu nedává moc smysl. U pravého křídla 12. A bych spíš čekal útok v nejkratším směru na Pelhřimov nebo i Jihlavu (asi IX. AK: 9. a 45. ID). I když je to jenom spekulace, stejně by mě zajímal názor Pavla Šrámka, jestli velení čs. armády s zvažovalo i možnost těchto dvou útoků na ústupové komunikace (útok na Pelhřimov nebo Jihlavu a Dolnomoravským úvalem), a jestli by se jim při současném hlavním útoku na Brno dalo čelit.
v
Glynwed 22.12.2011 11:59 - č. 6164
Glynwed Když by jsi mohl ten dokument uveřejnit nebo opsat, byl bych rád. Je tam uveden i XVIII.AK?

Jinak mi to dává celkem smysl když se podívám na mapku soustředění jednotek zde: www.fronta.cz/pics_upload/pics_docs/100/100/...

Na pravém křídle 14. Armee seskupení motorizovaných jednotek ve složení 2.PzD, 4.LD, 29.ID(mot.). Pro řízení těchto vojsk bylo vytvořeno Feldkommando/Korpskommando z.b.V. (možná jakýsi předchůdce XIX.AK, nicméně bych spíše viděl srovnání s Heeresgruppenkommando z.b.V., tedy štáb sboru vytvořený pro účely Fall Grun). Podle některých indicií mu mohl velet generál von Vietinghoff.

Pro okupaci sudet pak byla 2. PzD přesunuta na levé křídlo 14. Armee, kde spolu se 44.ID (XVII.AK) obsazovala od 8. října 1938 oblast Jindřichova Hradce, zatímco 4.LD a 29.ID (mot.) obsazovala oblast Hranic a Břeclavi.
Green 22.12.2011 09:38 - č. 6163
Glynwed napsal v č. 6162:
"To přidělení 2.PzD a 44.ID k XVII.AK a 4.LD a 29.ID(mot.) k Feldko. z.b.V. je odkud?"
OKW, Abt. Landesverteidigung, Mitteilungsblatt z 11.10.1938.
S tím XIX. PzK se mi to moc nezdá. Odhaduji, že by Feldko. z.b.V. útočilo na pravém křídle 14. Armee, asi ve směru Břeclav - Uherské Hradiště.
Glynwed 21.12.2011 11:00 - č. 6162
Glynwed Marian Zgórniak v knize Europa am Abgrund 1938 uvádí více podrobnou sestavu vč. sborových jednotek, ale nevím jak se k tomuto autorovi a jeho knize stavět. Nemá k tomuto autorovi třeba Pavel Šrámek nějaké informace?

Jinak, Zgórniak uvádí u 14. Armee XVII., XVIII. AK a nově vytvořený XIX. PzK (což by mohlo být pozdější označení onoho Feldkdo. z.b.V.?).

To přidělení 2.PzD a 44.ID k XVII.AK a 4.LD a 29.ID(mot.) k Feldko. z.b.V. je odkud?
Green 21.12.2011 08:51 - č. 6161
Glynwed napsal v č. 6160:
"Můžu se zeptat na zdroj? Feldkommando z.b.V. v rámci 14. Armee mi nic neříká."
Je zmíněno třeba tady: forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=70774
Jde ve skutečnosti o sestavu známou z obsazování českého pohraničí; někdy je uváděno jenom jako K.Kdo. z.b.V. Jak už jsem psal, to téma moc nesleduji. Zajímalo by mě proto na oplátku, jestli se neobjevil nějaký nový Ordre de Batlle.
Glynwed 21.12.2011 07:34 - č. 6160
Glynwed
Green napsal v č. 6159:
"4. lehlá divize spolu s 29 ID (mot), kterou zmínil Glynwed, spadala pod Feldkdo.z.b.V., "
Můžu se zeptat na zdroj? Feldkommando z.b.V. v rámci 14. Armee mi nic neříká.
Green 21.12.2011 01:03 - č. 6159
Pavel Šrámek napsal v č. 6153:
"Vedle II/4.PanzerRegiment je zmiňován ještě dělostřelecký pluk 109 (nevím, komu podléhal)."
Základní údaje k AR 109 jsou tady:
www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Ar...
Pod Korps-Kdo. XVII, spadala i ta 2. tanková divize spolu s ID 44, takže šlo asi o směr hlavního úderu. 4. lehlá divize spolu s 29 ID (mot), kterou zmínil Glynwed, spadala pod Feldkdo.z.b.V., což bych viděl na rychlý svazek, který se měl dostat do volného operačního prostoru a odřezávat ústupové komunikace na Slovensko (všechny zmíněné části byly součástí 14. Armee). Ale mohu se samozřejmě mýlit, protože tohle téma moc nesleduji. Takže ani nevím, jestli je v posledních letech přece jenom nepodařilo objevit nějaký pořádný německý Gliederung
dead man 20.12.2011 16:22 - č. 6158
dead man ramasa (6149): Já jen pro pořádek.
Honza M. 20.12.2011 14:05 - č. 6157
Honza M.
ramasa napsal v č. 6156:
"větší rozestupy mezi řopíky byly právě na rovině"
Ano, většinou to tak bylo. Když uvážíme, že pro řopíky představovaly větší nebezpečí úderné skupiny vybavené náložemi a plamenomety, než nepřátelské tanky (jižní německé armády měly převážně lehké PzI a PzII), nezdá se být větší hustota a palebná síla řopíků ve zvrásněném terénu, umožňujícímu nepříteli přiblížení, takovou pitomostí, jak se mnohdy uvádí. Předpokládalo se, že tanky, které proniknou obrannou linií vyřídí, dělostřelectvo. Jak by to fungovalo v praxi, je otázkou.
ramasa napsal v č. 6156:
"Velké průmyslové město, přesto se strategicky nevýhodnou polohou. Stejné jako celé Západní Čechy"
Strategicky nevýhodnou polohu měla v roce 1938 celá západní polovina ČSR . Do Plzně je to z Německa cca 50km, Brna nebo Hradce Králové 40km, do samotné Prahy 80km. Ostrava leží prakticky na hranicích. To si nevybereš.
ramasa 20.12.2011 11:58 - č. 6156
ramasa Teď si nejsem jistý, jestli si pamatuji správně, ale větší rozestupy mezi řopíky byly právě na rovině ne ? Takže šance na průlom je zde rozhodně větší. Já teď čekám na "Plzeňskou čáru" od pana Škody, tak si doplním znalosti.

Také by mě zajímalo jak se naše generalita dívala na možnosti obrany Plzně. Velké průmyslové město, přesto se strategicky nevýhodnou polohou. Stejné jako celé Západní Čechy, těžko hájitelné, ale rychlé vyklizení nebylo korektní.
Glynwed 20.12.2011 11:45 - č. 6155
Glynwed
ramasa napsal v č. 6152:
"Mohl by mi někdo ještě popsat stav linií Lo, které by čelily útoku 10. armády ? "
Já se byl tedy v okolí Plzně podívat před cca 3-4 lety (pozdrav pro DG) a na úseku u Holýšova byly bohužel všechny řopíky zničeny. Ale zaujala mě ta placatá krajina, pro pohyb větších motorizovaných sil celkem příznivá.

V okolí Stříbra podél Mže je zase řopíků nepočítaně, hodně jich je udžovaných, tam bylo pěkné pochození.
Glynwed 20.12.2011 11:41 - č. 6154
Glynwed
Pavel Šrámek napsal v č. 6153:
" dělostřelecký pluk 109 "
To byl původní ex-rakouský dělostřelecký pluk „Kaiser Maximilian I.“ a jednalo se o vyšší armádní (Heer) jednotku. Tedy byla přidělována některému sboru nebo armádě dle potřeby.
Pavel Šrámek 20.12.2011 07:09 - č. 6153
Glynwed napsal v č. 6151:
"Že by 2. tanková divize měla být použita v pásmu 12. Armee slyším poprvé. Tato divize měla být součástí 14. Armee útočící spolu s 29. motorizovanou divizí z Rakouska. V rámci 12. Armee mohl být tak maximálně použit některý ze samostatných tankových pluků (např. 11. nebo I./25.)."
O útoku části 2. tankové divize, konkrétně II/4. PanzerRegiment, ve směru na Rancířov (jižně Jemnice) se píše v knize "Souboj bez vítěze" s. 81-82. Nejde však o útok v pásmu 12. Armee, ale o levé křídlo 14. Armee. Omlouvám se, vycházel jsem ze závěru v knize "Velká kniha o malých bunkrech", kde se zmińuje Novobystřicko a Jindřichohradecko, což mne zmátlo.
Vedle II/4.PanzerRegiment je zmiňován ještě dělostřelecký pluk 109 (nevím, komu podléhal).
ramasa 19.12.2011 23:00 - č. 6152
ramasa Takže nejtěžší nápor by nesla HO 32 a 2. divize dislokovaná u Plzně ? Předpokládam, že pokud by byl průlom moc rychlý, vyrazila by asi 1RD do protiútoku?
Mohl by mi někdo ještě popsat stav linií Lo, které by čelily útoku 10. armády ?
Děkuji
161-180 z 5038
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po