Československá armáda

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 110
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
ja_62 18.7.2012 16:51 - č. 50
ja_62
mbbb napsal v č. 45:
"naopak, od roku 1934 byla presenční služba prodloužena na 24 měsíců, což bylo v roce 1936 uzákoněno. "
Pouze bych upřesnil - příslušná legislativa byla schválena už v prosinci 1934 - a pokud to chápu zákon - č. 267/1934 Sb. z. a n. - počítal i s povoláním některých skupin osob /příslušníci ženijního vojska nastoupivší v říjnovém termínu r. 1933 - §4 odst. 1/, mezitím již přeložených do zálohy, k další činné službě.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
ja_62 18.7.2012 16:46 - č. 49
ja_62
Honza M. napsal v č. 44:
"Vztahovalo odnětí volebního práva taky na vojáky v ZVS?"
Já jsem tedy dříve nenašel dostatek času se na to podívat, ale chápu ustanovení příslušných předpisů (zákona č. 56/1927 a nařízení č. 67/1927 Sb. z. a n.) tak, že v roce 1927 odebrali - aktivní i pasivní - volební právo všem aktivně sloužícím příslušníkům armády - důstojníkům a rotmistrům z povolání, délesloužícím i vojákům v presenční službě; pasivní volební právo pak zákonodárci ponechali záložníkům povolaným na cvičení, mobilisovaným, anebo sloužícím za války atp. (Kdyby tak neučinili, tak následkem by, mimo jiné, byl patrně zánik mandátu členů NS okamžikem jejich povolání na vojenské cvičení - pro ztrátu volitelnosti - ačkoliv nevím zda toto bylo motivací této úpravy, odlišné od postavení vojáků v činné službě.) - ale ani těm nezůstalo aktivní volební právo.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
mbbb 27.6.2012 20:46 - č. 48
mbbb
Honza M. napsal v č. 47:
"Podle toho, co píšeš, tak pravděpodobně nemohlo."
v globáu asi ne, například ale podle komunistických Čsl. vojenských dějin byly volby v roce 1925 přesunuty na 15. listopad mimo jiné i proto, aby většina vojáků, kteří právě nastoupili presenční službu, nemohli volit, neb byli ve voličských seznamech zapsáni dle stavu z 15. června, tedy v místech svého trvalého bydliště.
Ovšem jak moc je to pravda, o to jsem nikdy nezajímal.
Honza M. 27.6.2012 11:47 - č. 47
Honza M. mbbb: díky! Já jsem se ptal hlavně proto, abych zjistil, jestli odebrání volebního právo vojákům mohlo nějak ovlivnit výsledky voleb. Podle toho, co píšeš, tak pravděpodobně nemohlo.
milangross 27.6.2012 00:55 - č. 46
Dobrý den,chtěl bych vytvořit takové "sdružení" nebo "klub" příbuzných vojáků na západě.Konkrétně 2 sv.válka,pěší pluk 1 1939-1940 Francie,1.pěší prapor 1940-1943 Anglie,čs.samostatná obrněná brigáda 1943-1944 Anglie,čs.samostatná obrněná brigáda 1944-1945 Francie Dunkerque.Mám spoustu dokumentů(válečné deníky,seznamy příslušníků,fotografie-Agde,Cholmondeley,Skot sko,Dunkerque,knihy rotních rozkazů,ranních hlášení,seznam propustek,důvěrných rozkazů atd.)Jedná se hlavně o první rotu,ale do "klubu"jsou vítáni všichni,kdož jste měli dědečka(jako já),pradědečka,strýce nebo kohokoliv příbuzného na západě u jednotek shora zmiňovaných. Pomůžete mi s tím někdo? Myslíte si,že je to blbý nápad? Příští týden jedu udělat rozhovor s panem Riegelem,Kaletou a Fischerem,kteří jsou VV a účastnili se bojů u Dunkerqueu,tak jestli se někdo chcete na něco zeptat,tak dejte vědět a já to těmto hrdinům přetlumočím a co nejrychleji vám sem napíši jejich odpovědi zatím nashle a držte mi palce.
mbbb 26.6.2012 20:47 - č. 45
mbbb
Honza M. napsal v č. 44:
"V kolikátem roce byli muži povinni nastoupit zákl. vojenskou službu? "
branná povinnost(tj. povinnost odvodní a služební) začínala v roce, kdy muž dovršil dvacet let života - obecně se dá říci, že presenční vojenská služba a služba v náhradní záloze trvala od 20. do 22. roku života. Od 22. do 40. roku pak byla I. záloha a poté do 50. let II. záloha.
Ovšem byl možný i dobrovolný vstup do armády a to od 17-ti let.

Honza M. napsal v č. 44:
"Jak dlouho zákl. vojenská služba trvala? "
o tom se zde již diskutovalo o několik příspěvků dříve. Ve zkratce - základní délka presenční vojenské služby byla nejprve 14 měsíců, v roce 1920 prodloužena o 10 měsíců (na celkových 24), od nástupního roku 1924 prodloužení zkráceno o 6 měsíců (tedy presenční služba v délce 18 měsíců). Úplné zrušení "dočasného" prodloužení bylo neustále odkládáno a nakonec mělo být realizováno pro ročník s nástupem v roce 1933. K tomu ale nedošlo, naopak, od roku 1934 byla presenční služba prodloužena na 24 měsíců, což bylo v roce 1936 uzákoněno.


Honza M. napsal v č. 44:
"Vztahovalo odnětí volebního práva taky na vojáky v ZVS? "
vojáci v presenční službě volební právo měli
Honza M. 8.6.2012 19:44 - č. 44
Honza M. Mám pár dotazů, které se ale týkají čs. armády ještě před 1938:

V kolikátem roce byli muži povinni nastoupit zákl. vojenskou službu?
Jak dlouho zákl. vojenská služba trvala?
Vztahovalo odnětí volebního práva taky na vojáky v ZVS?

Pokud možno pro celé období první republiky. Díky.
JirkaD 30.5.2012 12:31 - č. 43
Ondřej Kolář napsal v č. 42:
"Týdeníky jsou dostupné online zde: www.wochenschau-archiv.de/, blíže o nich viz www.fronta.cz/dotaz/nemecky-valecny-tydenik-... Pokud jde o identifikaci jednotky, doporučuji projít si nějaké přehledové publikace o struktuře a dislokaci čs. armády, případně též napsat dotaz na server vojenstvi.cz/."
Díky moc, prověřím to, snad na něco narazím. Ještě jednou za rychlou reakci.
Ondřej Kolář 30.5.2012 10:15 - č. 42
Týdeníky jsou dostupné online zde: www.wochenschau-archiv.de/, blíže o nich viz www.fronta.cz/dotaz/nemecky-valecny-tydenik-...
Pokud jde o identifikaci jednotky, doporučuji projít si nějaké přehledové publikace o struktuře a dislokaci čs. armády, případně též napsat dotaz na server vojenstvi.cz/.
JirkaD 30.5.2012 09:45 - č. 41
Ahoj, potřeboval bych poradit. Hledám informace o čs. vojenské jednotce dislokované v Ružomberoku na Slovensku v roce 1939. Mělo by se jednat o horské myslivce. Můj děda u nich sloužil a popisovakl dramatické okamžiky vyhlášení slovenského štátu a zapojení čs. vojáků do pacifikace hlinkovců. Pak je v březnu 39 odlifrovali vlakem již do protektorátu, kde je po příjezdu po třech dnech bez jídla měli Němci (WH) krmit z polních kuchyní a přitom filmovat. Prý to pak běželo v kinech v týdeníku, jak německá armáda krmí hladové čs. vojsko. Nemáte někdo tip, jak se k informacím o zmíněné vojenské jednotce dostat a zda je možné se někde dopátrat nějakého on-line archivu s týdeníky z doby okupace? Díky.
pantata 24.5.2012 17:23 - č. 40
Marně hledám ohledně Samostatné obrněné brigády její organizační strukturu a personální obsazení na úroveň velitelů rot od jejího vzniku až po její zánik.Myslím,že takové základní informace by měly být lehce přístupné například na stránkách VHA.Složité dotazování či vyhledávání informací zájemci o vojenskou historii týkající se i dalších základních údajů o ČS.vojenských tělesech od 1.republiky do roku 1945 by bylo záhodno zjednodušit a zpřístupnit na stránkách státem financovaných institucí v tomto případě zabývajících se vojenskou historií-VHA,VHU-snad se stále takto nazývají.
bart122 12.5.2012 19:48 - č. 39
bart122 Dobrý den od jednoho známého jsem dostal tuto fotku, jedná se o tanky Mk VIII Challenger Československé samostatné obrněné brigády. Fotka je pořížená nejspíš 16.5. 1945 v Břevnově. Jedná se tedy o tanky, které se účastnily přehlídky, dájí se zjistit jména osádek tanků prvních dvou tanků ? První tank v koloně má pod místem řidiče číslo 51, výrobní číslo jde špatně přečíst, druhý tank má číslo 52. Popřípadě jestli je někde přístupný jmenný seznam příslušníků ČSOB. Předem děkuji za odpověd.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Ondík 8.4.2012 20:13 - č. 38
Ondík
Honza M. napsal v č. 37:
"Já myslím, že takové základní členění podávají i "Vojenské dějiny Československa. Díl IV. (1939-1945). Praha 1988.""
Já si zase myslím, že ne všechny podrobnosti tam jsou. Třeba většinou chybí datum vzniku té které jednotky, zformování součásti jednotky a podobně. Je to takový odvar z Šády, ale nutno přiznat, že přehledný.Tŕeba sborový děl pluk 5 vznikal po oddílech několik měsíců, takže třeba na Dukle bojoval jeden (a to ještě nekompletní) oddíl, u Jasla dva oddíly a komplet pluk s třemi oddíly až u Liptovského Mikuláše.
Honza M. 8.4.2012 18:45 - č. 37
Honza M.
Ero napsal v č. 35:
"nějaké členění a strukturu 1. čs. armádního sboru v SSSR"
Já myslím, že takové základní členění podávají i "Vojenské dějiny Československa. Díl IV. (1939-1945). Praha 1988."
Ondík 8.4.2012 11:18 - č. 36
Ondík
Ero napsal v č. 35:
"Chtěl bych se zeptat, kde bych mohl najít nějaké členění a strukturu 1. čs. armádního sboru v SSSR. Chci si v tom udělat pořádek, ale pořád nemůžu narazit na nic vhodného . Předem moc díky!"
Na to není jednoznačná odpověď, protože organizace sboru se s časem vyvíjela a to dost markantně. Je rozdíl mezi sborem na jaře - v létě 1944, na Dukle, na středním Slovensku, na Moravě. Nejlepší (pro ostudu dnešních historiků a publicistů) je, pokud bys ji sehnal, Miroslav Šáda a kolektiv: Za svobodu Československa, I.-III z přelomu 50. a 60. let. Jakýsi stručný přehled dají i Vojenské dějiny Československa IV z 80. let.
Nejde jen o vznik a vývoj organizace jednotlivých brigád (myšleno, že na Dukle měla 3. brigáda jen 2 pěší prapory, na Slovensku pak tři, v březnu 45 se z jednoho stal prapor úderný), ale i o vznik a organizaci sborových jednotek a jejich vývoj (sborový spojovací prapor, ženijní prapor, dělostřelecký pluk, autorota, -to vzniklo ještě před Duklou, na Slovensku vznikl silniční a stavební prapor, autorota se přebudovala na autoprapor, vznikl prapor obrněných automobilů...). Tvá otázka vydá na velmi obsáhlou práci a dlouhá bádání.
Ero 8.4.2012 10:56 - č. 35
Ero Chtěl bych se zeptat, kde bych mohl najít nějaké členění a strukturu 1. čs. armádního sboru v SSSR. Chci si v tom udělat pořádek, ale pořád nemůžu narazit na nic vhodného . Předem moc díky!
milangross 16.3.2012 01:01 - č. 34
čsol mi prý snad pomohou a kdyby někoho z vás něco napadlo,tak dejte vědět,děkuji
milangross 12.3.2012 16:50 - č. 33
Děkuji,pokouším se,ale zatím bez úspěchu.
Honza M. 8.3.2012 20:49 - č. 32
Honza M. Pak samozřejmě hodně veteránů z války bylo a je organizováno i v Čs. obci legionářské, kde by snad mohli být vstřícnější, co se týče kontaktů, pokud člověk ukáže opravdový zájem. Zkuste se zeptat na nejbližší pobočce.
milangross 7.3.2012 17:19 - č. 31
Děkuji,pokusím se je kontaktovat,ale pochybuji,e mi dají jména nato adresy.Jiný způsob asi není co? Ale děkuji moc a snad by se mohl ještě někdo ozvat
61-80 z 110
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po