Emanuel Moravec - zrádce nebo hrdina ?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 135
1 2 3 4 >>
Po
Polata 31.10.2011 07:39 - č. 151
Je někde na netu ke stažení hraný dokument Kolaborant natočený před lety na filmové škole v Písku?

Moravce hrál Bořivoj Navrátil
Fuky 30.10.2011 22:56 - č. 150
Fuky Jo, kdybys mi to mohl oskenovat, byl bych rád. Ten článek v odkazu jsem četl, je to dost zlomkovité.
mbbb 30.10.2011 22:15 - č. 149
mbbb jednak je článek v HaVu 1/2009 a něco jest i zde:

nassmer.blogspot.com/2010/12/afera-jurij-mor...

ten HaV mám, kdyby si chtěl kopii
Fuky 30.10.2011 21:33 - č. 148
Fuky Přátelé, jak moc jsou někomu známy poválečné osudy Jurije Moravce?
Moby 4.10.2008 19:37 - č. 147
Moby
curahee napsal v č. 143:
"A čárky a ani mezery měnit nehodlám"
Pravopys je každýho vjec.
bush 4.10.2008 13:44 - č. 146
bush
spelter napsal v č. 145:
"Že si do toho dovolím vstoupit, a aniž bych vám oběma četl myšlenky, přece jen bych řekl, že označuje-li někdo Beneše za slabocha, činí to spíše v souvislosti s událostmi pozdějšími, než za jaké ho mohl kritizovat Viktor Dyk.."
Curahee se evidentně prezentoval jako někdo, kdo kritizuje už Benešovu předválečnou politiku v linii českých nacionalistů (lidé, jež jsem zmínil). Čili kritizuje-li pak dále jeho politiku v exilu a po válce je to pouze přímý důsledek předchozího.

Kritiků je mnoho, stejně jako pozic/názorů - často naprosto protikladných -, ze kterých vycházejí. Stačí vzpomenout odsunuté Němce, české nacionalisty nejrůznějších směrů, komunisty atp.
spelter 4.10.2008 13:34 - č. 145
spelter
bush napsal v č. 142:
"která se postupně vytvářela už od r. 1918 (jedni z prvních: Václav Choc, Josef Svozil, později třeba Karel Prášek, Viktor Dyk a další). Proto jsi vůči Benešovi apriorně zaujatý a častuješ ho pojmem slaboch."
Že si do toho dovolím vstoupit, a aniž bych vám oběma četl myšlenky, přece jen bych řekl, že označuje-li někdo Beneše za slabocha, činí to spíše v souvislosti s událostmi pozdějšími, než za jaké ho mohl kritizovat Viktor Dyk..
bush 4.10.2008 11:34 - č. 144
bush
curahee napsal v č. 143:
"Já jsem zaujatý a ty ho dost vlezle adoruješ,to je už osud."
Nu, nevím čímpak jsem ho vlezle adoroval: třeba tím, že ho odmítám označit za slabocha?
curahee 4.10.2008 11:29 - č. 143
curahee Já jsem zaujatý a ty ho dost vlezle adoruješ,to je už osud.
A čárky a ani mezery měnit nehodlám.
Co takhle Diazepam?
bush 4.10.2008 11:09 - č. 142
bush K tomu Gajdovi, resp. Geidlovi: Já jsem se nepoužil slovo kolaborace v souvislosti s jeho činností v průběhu Protektorátu Čechy a Morava, ale mluvil jsem pouze o jeho činnosti ve druhé republice a v Českém národním výboru v březnu 1939. Co se týče jeho působení v Protektorátě je pravda, že po neúspěchu s Českým národním výborem nepodnikal žádné kroky, které by se daly nazvat kolaborací nebo spoluprací s Němci. Národní soud byl jistě hodně "revoluční", ale nelze hovořit o Gajdovi jako o muži čistém jako lilie; nepochybně měl másla na hlavě hodně, což vyvážil jistou mírou spoluprací s odbojem.

Spíše se vezeš na té tradičně odpůrcovské vlně k první republice, která se postupně vytvářela už od r. 1918 (jedni z prvních: Václav Choc, Josef Svozil, později třeba Karel Prášek, Viktor Dyk a další). Proto jsi vůči Benešovi apriorně zaujatý a častuješ ho pojmem slaboch. Dále bych to raději nerozebíral, protože to asi nikam nepovede a nerad bych si naprosto zbytečně zvyšoval krevní oběh!

(Možná by také stálo za to se zamyslet nad vlastním pravopisem, tj. naučit se dělat za čárkou a tečkou mezeru atp. Mírně mi tím připomínáš jistého uživatele, se kterým ale nemáš - naštěstí - nic společného.)
curahee 4.10.2008 10:34 - č. 141
curahee Gajdova kolaborace je více než kontroverzní,soud,který proběhl v roce 1947 nikdy nezjistil přímou kolaboraci,ostatně spousty svědků i včetně vedoucího NS Nebeského hovoří o tom,že gen.Gajda byl brán za dobrého Čecha a velkého národovce,který v lecčems okupantům oponoval,o vlastenectví Gajdově se vyjádřil pozitivně i sám Eliáš.Dodávky zbraní partyzánům,pomoc při přechodu hranic československým letcům,přechovávaní zbraní-to vše jsou kolaborantské činy?!Spolupráce s dr.Zástěrou(i když nebyla zřejmě nezištná)byla dodržena.Proto soud musel vytáhnou na světlo boží, takovéto prvorepublikové blamáže jako Židenice(kde nebyla jeho vina nikdy prokázána),nebo styky s Kundtem.,dva roky žaláře jako trest hovoří samo za sebe...
Ad. Beneš,nechci se tu rozepisovat,protože reakce budou zřejmě sáhodlouhé,rozhodně se nevezu na dnešní mainstreamové lince ,jaký to byl demokrat a lidumil,vždy si vzpomenu na politiku vůči SDP před rokem 38,Mnichov,smlouvu se Stalinem,nebo přenechání moci bolševikům(což byl jen následek,jeho "vynikající" politiky)...
bush 3.10.2008 20:27 - č. 140
bush
curahee napsal v č. 139:
"ostatně nebyl sám,na koho slaboch Beneš nedal,spousty důstojníků naléhalo i včetne R.Gajdy."
Mohl bys dostatečně objasnit konotaci "slaboch Beneš"? Nemělo by označení slabocha spíše náležet R. Gajdovi, který sice byl pro obranu hranic za každou cenu, ale záhy využíval pomnichovské situace - nechal si vrátit hodnost, plat a další výhody, přitom čim dál tím více osočoval Beneše a Masaryka, přestože je nemohl nikdo v druhé republice bránit - a nakonec se neúspěšně pokusil o kolaboraci s Němci v čele Českého národního výboru?
curahee 3.10.2008 17:58 - č. 139
curahee
Pavel Šrámek napsal v č. 134:
"Můj názor je, že Moravec ze sebe udělal odpůrce Mnichova a my mu to všichni baštíme"
Je fakt,že jeho teze o zablácených holínkách a rajtkách v komnatách Beneše a následná hádka se vydává jen v jeho interpretaci,ostatně nebyl sám,na koho slaboch Beneš nedal,spousty důstojníků naléhalo i včetne R.Gajdy.
Stabber1 27.6.2008 21:32 - č. 138
Stabber1 Mohu jen doporučit
egli 27.6.2008 16:23 - č. 137
egli Moravcova kniha O český zítřek (obsahující jeho projevy od ledna 1942 do ledna 1943) ke stažení zde:
ia331327.us.archive.org/3/items/Moravec_O_ce...
Stabber1 20.6.2008 18:10 - č. 135
Stabber1 Pavel Šrámek : To jsi asi zapomněl na jeho četné články a knihy psané v duchu obrany republiky a jeho činnost během Mnichova mu dnes neupírají ani jeho nějvětší kritici.A těžko mohl být Moravec od počátku aktivní ve skupině osob stavících se proti přijetí ultimata,když služebně přidělen na jižní Moravu.
Pavel Šrámek 20.6.2008 12:53 - č. 134
Mě osobně fascinuje, jak všichni neustále opakují, že Moravec vystupoval proti Mnichovu. Troufám si říci, že něco o těchto aktivitách vojáků na přelomu září a října vím, a Moravec se objevuje až 2. října 1938, kdy jede s generálem Prchalou do Prahy na schůzku, kde sám sebe navrhne na ministra obrany, což byl taky asi hlavní důvod, proč tam jel. Můj názor je, že Moravec ze sebe udělal odpůrce Mnichova a my mu to všichni baštíme.
spelter 20.6.2008 09:30 - č. 133
spelter
Stabber1 napsal v č. 132:
"Toto téma by rozhodně neškodilo "krapet" provětrat..."

Jen s chutí do toho, je-li čím..
Stabber1 20.6.2008 00:48 - č. 132
Stabber1 Toto téma by rozhodně neškodilo "krapet" provětrat...
Honza M. 17.2.2007 06:55 - č. 131
Honza M.
spelter napsal v č. 130:
"Řekl bych, že to je zcela výstižné vysvětlení."
A do značné míry to taky vysvětluje, proč řada jiných entit, které nehodlaly padnout tak hluboko, aby se spojily se včerejším nepřítelem, se rozhodla spojit své osudy se Sovětským svazem (na věčné časy a nikdy jinak )
1-20 z 135
1 2 3 4 >>
Po