Československé četnictvo, policie a finanční stráž

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
321-340 z 675
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po
mbbb 19.6.2009 19:31 - č. 400
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 398:
"Rád bych upozornil na poměrně zajímavou iniciativu: pomniky.habartov.cz/ "


tato poměrně zajímavá iniciativa nevyvíjí již dlouhou dobu žádnou činnost...

Na ostatní tvé otázky neznám odpovědi. V období tzv. protentokrátu vyšetřovali nácíčkové velké množství sosáků, kteří se v září ´38 postavili se zbraní v ruce za svoji vlast proti německým teroristům. Co vím z jednotlivých případů, vyšetřovaly se především incidenty, kde došlo k zabití nějakého toho teroristy.
Ondřej Kolář 19.6.2009 08:28 - č. 399
Nevíte zhruba, kolik příslušníků čs. ozbrojených sil bylo během války souzeno za účast v bojích proti henleinovcům v září 1938 a jakými soudy byly souzeni? Znám pár jednotlivých případů, např. osud četníka Jana Parduse, který byl souzen v Chebu, ale zajímalo by mě, zda bylo zatýkání a vyšetřování těchto osob prováděno systematicky na základě nějakého konkrétního příkazu? Díky.
Ondřej Kolář 18.6.2009 08:45 - č. 398
Rád bych upozornil na poměrně zajímavou iniciativu: pomniky.habartov.cz/

Dále bych měl jeden dotaz. Nemáte někdo bližší informace o bezpečnostních složkách v pohraničních "provinciích", které se po vzniku ČSR pokusily o odtržení? Narazil jsem na zmínku, že v Liberci bylo zřízeno četnické velitelství pro Deutschböhmen, v jehož čele stáli plk. Julius Stingl a rytm. Alois Nekarda. Později se velitelství údajně přesunulo do Teplic-Šanova a poté do Aše, odkud nakonec velitelé uprchli za hranice a založili jakousi exilovou centrálu v rakouském Linci, odkud vyzývali prorakousky orientované četníky k útěku do ciziny. Bližší informace bohužel nemám.
mbbb 24.4.2009 21:01 - č. 397
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 396:
"Ne, jen mě při poslední návštěvě Slovenska a rozhovoru s tamními kolegy napadlo, že by nemuselo být špatné přečíst si něco na toto téma"


o tom si toho právě mnoho nepřečteš. Já pátrám po historii slovenské FS, ale je to práce vpravdě mravenčí. Již mám dost zajímavého, ale bohužel archivní fondy k tomu na Slovensku prakticky neexistují a ani se o to na Slovensku moc lidu nezajímá.

Něco se dá přečíst ve III. díle Dějin policie a četnictva, ale je to bída a s hrubejma chybama.
Ondřej Kolář 24.4.2009 19:52 - č. 396
mbbb napsal v č. 395:
"Potřebujete něco konkrétního?"
Ne, jen mě při poslední návštěvě Slovenska a rozhovoru s tamními kolegy napadlo, že by nemuselo být špatné přečíst si něco na toto téma.
mbbb 24.4.2009 19:28 - č. 395
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 394:
"Zdravím, neznáte nějakou solidní práci (kniha, článek, cokoliv...) o četnictvu nebo finanční stráži Slovenského štátu?"
žádná solidní kniha neexituje, pár diplomek, VŠ skript staršího data a pár článků v resortních časopisech.

Potřebujete něco konkrétního?
Ondřej Kolář 24.4.2009 07:59 - č. 394
Zdravím, neznáte nějakou solidní práci (kniha, článek, cokoliv...) o četnictvu nebo finanční stráži Slovenského štátu?
mbbb 14.4.2009 20:32 - č. 393
mbbb četníků ze Slovenska a Podkarpandy přišlo do Čech ve druhé půli roku 1938 stovky. Zmiňuji se o tom letmo třeba v knize Stráž obrany státu 1936-1938 např. na stranách 179 a 180.

Pro příklad - 30.6. 38 dostalo ZČV Brno příkaz poslat do ZČV Praha 100 četníků, obdobný rozkaz dostalo i ZČV Blava.

Další rozkaz k zesílení četnictva v Čechách z východu republiky byl vydán 25. srpna.

V září přišli další - např. 15. září 1938 přišlo do Čech od ZČV Užhorod 255 četníků.

Podrobněji jsem se tím nezabýval, jen jsem ilustroval dobu a eskalaci situace.

Po Mnichovu tomu pak bylo naopak. Četníci z Čech šli posílit četnictvo na Slovensko a Podkarpandu.
Ondřej Kolář 14.4.2009 07:59 - č. 392
Nedávno jsem v archivních materiálech našel zmínku, že do Chebu byly v září 1938 vyslány četnické posily ze Slovenska a Podkarpatské Rusi. Oddílu 84 mužů velel kapitán Dominik Šimonik od OČV Ružomberok. Nevíte někdo, zda byly v době henleinovského povstání v česko-německém pohraničí nasazeny další četnické jednotky ze Slovenska a Podkarpatské Rusi, případně je-li jejich činnost nějak zdokumentována? Díky.
mbbb 11.4.2009 21:26 - č. 391
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 388:
"Část Valouškových vzpomínek, popisující události po roce 1918, však dosud nebyla publikována. Editoři zmíněné knihy o Valouškových pozdějších osudech rovněž nezmiňují."
ano je to tak. Myslím, že je to velká škoda! Už mne napadlo se s nimi nějak kontaktovat s tím, zda by mohly vyjít i jeho vzpomínky z republiky. Myslím, že četnické vzpomínky z prvních let republiky by byly velmi, velmi zajímavé.
mbbb 11.4.2009 21:24 - č. 390
mbbb
bush napsal v č. 389:
"mbbb: Co třeba napsat recenzi, aby se mohla zveřejnit tady na frontě?"
to bohužel nemohu, nemám znalosti na to, abych to recenzoval.

Mohu jen napsat, že se mi to líbilo a že mne to obohatilo.
Ondřej Kolář 11.4.2009 21:04 - č. 388
mbbb napsal v č. 387:
"nedávno jsem konečně získal knihu "Vzpomínky na Bosnu" "
Tu knihu jsem nedávno četl a opravdu stojí za to. Jde o výtah ze značně rozsáhlých vzpomínek Františka Valouška, který byl po první světové válce přijat k čs. četnictvu. Část Valouškových vzpomínek, popisující události po roce 1918, však dosud nebyla publikována. Editoři zmíněné knihy o Valouškových pozdějších osudech rovněž nezmiňují.
mbbb 11.4.2009 19:05 - č. 387
mbbb Nazdar pánové,

nedávno jsem konečně získal knihu "Vzpomínky na Bosnu" a teď ji právě čtu, vpravě se v ní rochním.

Jedná se o velmi zajímavé vzpomínky rakouského četníka moravské národnosti co sloužil před Velkou válkou v Bosně.

Jak napsal p. Uhlíř na jiném webu:
Informace o denním životě četnictva byly v nedávné době obohaceny vydáním memoárů bývalého c. a k. četníka F. Valouška (9.9.1879-19.11.1961). Autor se narodil v Babicích u Rosic na Brněnsku. Po vykonání prezenční vojenské služby u zeměbraneckého pluku v Brně se přihlásil k bosensko-hercegovskému četnictvu, u nějž nastoupil službu v roce 1902 a na Balkáně setrval až do roku 1918. Valoušek, který po roce 1918 sloužil u československého četnictva, začal sepisovat své paměti v roce 1933 a pokračoval v nich v letech 1946-1949. Z rozsáhlého rukopisu je zde podchycen pouze výběr z období 1902-1914.

Paměti F. Valouška představují široký a plastický pohled nejen na Bosnu-Hercegovinu, ale i na další balkánské oblasti, kde autor při plnění svých služebních povinností působil. V pestré směsici se tu prolínají vzpomínky na služební záležitosti, osobní zážitky, ale i postřehy, vyplývající z pozorování krajiny, lidí, jejich života a zvyků.

Značná část memoárů je věnována četnické službě. Autor nastoupil k bosenskému četnictvu v době, kdy tamní rakousko-uherská okupační správa, stejně jako četnictvo, existovala již téměř čtvrt století. V podstatě celou dobu sloužil na hranicích se Srbskem, Černou Horou nebo Tureckem, kde zejména za vypjatých situací (za anexe roku 1908, balkánských válek 1912-1913 apod.) docházelo k přechodu cizích vojsk či skupin komitů na bosenské území, což vedlo k přestřelkám, mnohdy se ztrátami na životech. V komisích, vytvářených k řešení těchto konfliktů z představitelů obou sousedních států, pak nacházíme na rakousko-uherské straně vedle civilních úředníků také důstojníky četnictva, případně i armády.
více zde:
primaplana.net/txt/varia/uhlir-osudy-rakousk...

V knize jsou vzpomínky na léta 1902 - 1919, jsou zde i zajímavé fotografie. Knihu mohu jen doporučit všem, co se zajímají o historii četnictva, nebo o R-U. Fakt hodně zajímavé a poučné čtení.
Krojc 8.3.2009 21:05 - č. 386
Krojc
mbbb napsal v č. 385:
"To, co zde předvádíš je děsivé."
mbbb napsal v č. 383:
"SOS-SOS"
To je přece jeho parketa, proč si myslíš, že si dal tenhle nick ?.
mbbb 8.3.2009 18:43 - č. 385
mbbb
SOS-SOS napsal v č. 384:
"jj děkuji moc jeno mě to zajímal zad-li někdo neví "
prosím tě, zamysli se nad svým písemným projevem! To, co zde předvádíš je děsivé.
SOS-SOS 8.3.2009 13:21 - č. 384
jj děkuji moc jeno mě to zajímal zad-li někdo neví

mbbb 7.3.2009 21:06 - č. 383
mbbb
SOS-SOS napsal v č. 382:
"Dobrý den zdravím všechny.Já jsem někde četl článek o tom že ČESKOSLOVENSKÉ ČETNICTVO,POLICIE A FINANČÍ STRÁŽ byli cvičeni proti seskoku německých vísadkářu a nevím co je na tom pravdy tak jestli by mi to někdo mohl objasnit. Děkuji"


příslušníci praporu SOS Praha byli údajně cvičeni v boji proti německým výsadkářům. O německých vísadkářích ale ničeho nevím.

Toto se běžně uvádí v literatuře, v archivu jsem k tomu ale zatím bohužel na nic nenarazil.
SOS-SOS 7.3.2009 10:14 - č. 382
Dobrý den zdravím všechny.Já jsem někde četl článek o tom že ČESKOSLOVENSKÉ ČETNICTVO,POLICIE A FINANČÍ STRÁŽ byli cvičeni proti seskoku německých výsadkářu a nevím co je na tom pravdy tak jestli by mi to někdo mohl objasnit. Děkuji
mbbb 16.2.2009 17:28 - č. 381
mbbb
mbbb napsal v č. 379:
"k finanční stráži, kdyby jste měl někdo zájem a jste z oblasti: csol-mb.net/pozvanka-na-prednasku-o-historii..."
tak takové to tedy bylo: csol-mb.net/prednaska-o-financni-strazi-v-lu...
fotky: www.csol-mb.net/index.php?id=1112&amp;galler...
presentace ku stažení: csol-mb.net/pdf/2009-02-09_prezentace.pdf
sosák 28.1.2009 23:09 - č. 380
sosák
Ondřej Kolář napsal v č. 374:
"Pánové, rozhodl jsem se podělit o pár menších případů, na které jsem narazil v archivech: "
Hmmmm, fakt pěkné a zajímavé, držim palce a koukej přidávat texty , fakt zajímavé čtení
321-340 z 675
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po