Generálové a maršálové 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1161-1180 z 1217
<< 56 57 58 59 60 61 >>
Po
Jamamoto 9.4.2005 18:33 - č. 65
Jamamoto Dzin(48): To je podle mne otázka koncepce. Samozřejmě že výraznější postup za ceny vyšších ztrát má své zastánce a v určitých situacích i své opodstatnění.
Nicméně mě osobně je v tomto směru bližší opatrnější postup.
Jamamoto 9.4.2005 18:30 - č. 64
Jamamoto Johny(45): Zajímavej argument, nic proti, ale wermacht se na to díval pouze z jedné strany. Věřím, že pro ne mohl být Patton nebezpečnější. Další věcí ovšem je, za jakou cenu. Add. rasistické názory, nic takového jsem nezaznamenal. Pokud je to pravda, není to nic, co by se dalo obdivovat, nicméně tlouct vlastní vojáky v nemocnici mi přijde mnohem hotší.
Dice 9.4.2005 18:13 - č. 63
Dice
Perry napsal v č. 61:
"A co říkáš na němce von Reichenaua"
Jo ten byl nadějnej, podíl na vítězství na západě a dobytí Kyjeva, belgorodu, Charkova a Kurska se 6. všechna čest. Škoda, že spadl s letadlem
Dice 9.4.2005 18:09 - č. 62
Dice
Dice napsal v č. 59:
"Proč?? "
Otázka směřovala k nelibosti k RA ne k asijským bojištím...O asijská bojiště se moc nezajímám, vím jen ten základ...Je to moc moc moc daleko
Perry 9.4.2005 18:08 - č. 61
Perry A co říkáš na němce von Reichenaua?
Perry 9.4.2005 18:07 - č. 60
Perry Jen tak...já právě moc ne...znám jenom Slima a pak nějaký japončíky a možná pár bitev v pacifiku...
Dice 9.4.2005 18:06 - č. 59
Dice Proč??
Perry 9.4.2005 18:04 - č. 58
Perry Dice: Zajímáš se o asijská bojiště?
Perry 9.4.2005 18:02 - č. 57
Perry Koneckonců mám radši západní armády než tu rudou....
Perry 9.4.2005 17:59 - č. 56
Perry Jo Žukov byl oproti Koněvovi nebo Rokossovském,který měl polské předky Stalinův oblíbenec. Proto právě Rokossovského Žukov vystřídal ve velení 1.běloruského frontu.
Dice 9.4.2005 17:58 - č. 55
Dice Tady bych řekl, že se to nedá objektivně posoudit. Byli moc pod vlivem Stalina (jednou jsem četl, že Žukov byl "Stalinův hoch"). Ale asi Žukov...
Perry 9.4.2005 17:53 - č. 54
Perry A co říkáš na rivalitu na sovětský způsob mezi Koněvem a Žukovem? Kdo ti byl nejsympatičtější? Já jsem pro "třetího vzadu" Rokossovského
Dice 9.4.2005 17:51 - č. 53
Dice Hmmm...O jeho akcích nic moc nevim, ale z toho mála na mě působí dojmem neprůbojného úředníka (i když pochybuju, že obyčejneý úředník velí 12.skupině armád). Ale jinak je v pohodě, takže asi souhlas...KONEČNĚ
Perry 9.4.2005 17:47 - č. 52
Perry Dice: upřímnou soustrast...shodnem se aspoň na Omaru Bradleym?
Dice 9.4.2005 17:31 - č. 51
Dice
Ondřej Kolář napsal v č. 30:
"Patton byl se svým patetickým a poněkud staromódním vystupováním sice srandovní, ale taky dost bezohledný, jednou např. rozkázal podřízenému, ať v nesmyslné akci obětuje několik svých důstojníků, protože morálka jednotky vzroste, když řadoví vojáci uvidí, že umírají i důstojníci."
Dzin napsala v č. 33:
"Monty byl nepochybně dobrý velitel. Nelze mu upřít vůdcovské schopnosti a schopnost strategického myšlení a plánování. Ale osobně mu vytýkám to, že jako velitel neuměl přiznat chybu a poučit se z ní. A v kombinaci z jeho ješitností to nebylo zrovna nejlepší. "
Perry: Tak to vypadá, že nás dostali oba... A navic si myslim, že Monty byl stejně bezohledny jako Patton. Ten alespon nepoužíval vysadkáře jako normální pěchotu (viz 101.divize v tříměsíčních bojích v Holandsku).
A ještě k tý rychlosti postupu před Arnhemem. Pamětníci(výsadkáři) říkají, že oni zuřili nad pomalostí jejich postupu a Britové(tedy blátošlapové, ti co nebyli výsadkáři)si vařili "compo" čaj...
Dzin 9.4.2005 15:44 - č. 50
Dzin Algernon: (49) Ne. Chápej to tak, že na něj nebyl vyvýjen větší tlak od jeho nadřízených na rychlý postup, aby se opravdu snažil ho zrychlit.
Správně. Horrocks netlačil na Thomase a to také z toho důvodu, že nikdo netlačil na něj. Samozřejmě, nejvíce odpovědnosti spadá na Thomase, ale to neznamená, že by ti nad ním z toho vyšli bez ztráty květinky.
Dzin 9.4.2005 11:39 - č. 48
Dzin Jamato: (42) To není přesné. Patton narozdíl od svých kolegů poměrně dobře chápal, že když budu mít při prolamování a postupu větší ztráty, tak to nevadí, pokud o to rychleji porazím nepřítele. Protože tím rychleji ukončím válku a tím tedy i snížím celkové ztráty a to na obouch stranách. Co je lepší, bojovat deset dní a každý den mít ztráty 5000 mužů, ale po těch deseti dnech porazit nepřítele a válku ukončit a nebo mít ztráty 1000 mužů denně, ale porážka nepřítele mi zabere 100 dní?
Tohle ale bylo vlastní většině velitelů Západních spojenců a ne jen Montymu, že než aby agresivně udeřili a snažili se co nejrychleji rozdrtit nepřítele, spíše počkali ještě měsíc. Vem že Západní historici se také postupně schodují v tom, že ona snaha chránit nyní co nejvíce vojáky měla nesal s sebou i negativa, kdy se to měnilo v opatrnictví.
Dobrý příklad je třeba Falaise. Kdyby trochu více zabrali, mohli zde obklíčit navíc další desetitisíce nacistických vojáků a to by rozhodně přispělo k porážce Německa.
Dzin 9.4.2005 11:31 - č. 47
Dzin Algernon: (41) To je právě ono. Eisenhower Montymu dost ustupoval. Podle mě tak činil ve snaze co nejméně "dráždit" Brity a zajisti tak co nejlepší fungování koalice.
Ale částečně to platí stále. Technika se mění, lidé nikoliv. Mentalita důstojníků je také odrazem mentality jejich nadřízených. Jestliže vrchní velitel nijak "nenutí" podřízené jednat iniciativně, agresivně apod. prostě určitým stylem, tak oni nemají potřebu tak jednat. Vem třeba jem Market-Garden, postup 43. (britské) pěší divize. Ona měla postupovat co nejrychleji, ale přitom se ploužila doslova hlemýždím tempem. Pokud vím, její velitel za to nebyl vyššími veliteli ani pokárán. Neměl tedy důvod nijak měnit svoje kroky.
Perry 9.4.2005 11:24 - č. 46
Perry Dobrý velitel byl i von Reichenau, ale Němci měli smůlu v tom že ho v roce 1941 dostala mrtvice. Podle mě mohl být jeden z nejvíce schopných generálů WWII.
Johny 9.4.2005 11:17 - č. 45
Johny K tomu srovnáná Montgomeryho a Pattona mluví názor vrchního velení Wehrmachtu zcela jasně. Patton byl považován za mnohem vyšší nebezpečí pro německo než Montgomery. Německé velení mělo zpracované posudky chování všech spojeneckých velitelů. Montgomery tam byl popsán jako příliš opatrnický velitel jehož akce jsou velice lehce předvídatelné, neboť se řídí zažitými návyky, které je možno vypozorovat a podchytit. Jeho velitelské schopnosti dostaly velký šrám při MG a americké velení si na něj stěžovalo, že je nechal ve štychu při bojích v Ardenách, kde měl příliš dlouho váhat se zapojením svých vojsk do boje. Nedávno se objevily i důkazy o jeho rasistických názorech, kvůli kterým měl po roce 47 zakázáno veřejně se projevovat.
1161-1180 z 1217
<< 56 57 58 59 60 61 >>
Po