Co by se stalo kdyby…

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 1650
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
croisier 31.12.2007 11:15 - č. 1964
croisier
Algernon napsal v č. 1962:
"Někdo prostě musel být první, a to třeba i v těch tancích, že…"
A pokud je někdo (skoro) první, tak je třeba se pozastavovat nad slovem "prakticky prototypový"? V době, kdy aplikace hliníku byla u vznětových motorů velikou neznámou?
Algernon napsal v č. 1962:
"A v čem je jiný než u jiných vozidlových motorů, či v čem je na tom třeba tankový diesel hůře, než třeba diesel letecký?"
Na diskuze tohoto typu nemám nejmenší náladu. Pokud máš chuť řešit molekulární vlastnosti hliníku při extrémně vysokém tepelném a dynamickém namáhání, můžeš si na toto téma zpracovat elaborát.
YAMATO 31.12.2007 11:04 - č. 1961
YAMATO A: honíš počty příspěvků?

Já to v tom manuálu četl. Třeba to byl skutečně manuál vydaný krátce po Kursku a pozdější, po odstranění problémů, již toto neměly.
YAMATO napsal v č. 1951:
"Včetně toho, že si nedělám patent na pravdu, že to muselo platit po celou kariéru Pantheru. "
Ale debata koukám zas sklouzává od zajímavého k osobnímu, tak radši čus a dobrou chuť, pokud zrovna obědváte.
croisier 31.12.2007 10:53 - č. 1960
croisier
Algernon napsal v č. 1954:
"V tuhosti bloku? Či v přestupu tepla? Nebo v ojedinělosti (?) použití „hliníkové“ (silumin) konstrukce klikové skříně, bloků válců, hlav válců, pístů, u dieselu, resp. dieselu v tanku? "
Všechno a nic. Víž sám, jaká je pevnost a resistance vůči teplu a korodování u hliníku ve vztahu k rozdílu prostředí mezi vznětovým a zážehovým motorem. Umocněno aplikací zrovna na tankovém motoru. Kéž by aplikace hliníku na dieselu byla taková sranda, jak se pokoušíš zlehčit. Vývoj takových motorů by pak asi negradoval až na přelomu tohoto století.
Algernon napsal v č. 1954:
"A v čem vidí problém ony osoby (?) zabývající se primárně T-34? (A zabývající se i motory (?), nebo alespoň motorem V-2?)"
Jaký problém? Já mluvím o rozdílných udávaných výkonových parametrech a o tom, které jsou pro mě více směrodatné.
YAMATO 31.12.2007 10:29 - č. 1956
YAMATO
croisier napsal v č. 1952:
"Ale dosti sarkasmu, nyní k rozuzlení problému, které nám podá rádio Jerevan. Ano, jednalo se sice o motor HL 230 P 30, ale řeč nebyla o 2500 rpm, ale 2600 rpm. Tato hodnota není uváděná jako "limitní", ale jako "bezpečná". Jako "limitní" je stále 3000 rpm. Bohužel rádio Jerevan musí konstatovat, že se nejedná o HL 230 P30 v Pantheru, ale Tigeru, což jak je i v Japonsku známo jiná váhová kategorie. "
Hm, pak se yřejmě jedná o můj omyl. Sice jsem něco takového četl i v nějaké starší práci od M. Kopeckého (asi HPM, číslo určit nemohu, jedná se o kopii jen textu, o Pantheru ale zcela jistě), ale teď jsem si to našel a není to tam, pravda, napsáno úplně jednoznačně, myslím s těmi 2500 ot.

Jen škoda, že to nelze napsat normálně, bez ironií, sarkasmů etc. Ale tady už to asi ani jinak neumíte...i tak dík.

Nicméně...pokud bylo překročení 3000 ot zakázáno, pak asi existovalo určité rozmezí pod 3000, které taky nebylo zrovna dvakrát bezpečné, ne?
croisier 31.12.2007 00:55 - č. 1952
croisier
YAMATO napsal v č. 1951:
"Včetně toho, že si nedělám patent na pravdu, že to muselo platit po celou kariéru Pantheru. "
No ono je otázka, zda-li to platilo vůbec aneb zda-li to nebylo pouze dočasné bezpečnostní omezení po Kursku, když se hledala příčina zvýšené čoudivosti Pantherů.

Ale kde se vzala hodnota 2500 rpm? Spielberger s ní operuje jako s hodnotou "běžných otáček". Našel jsem ale jeden zdroj, který tuto hodnotu uvádí:
www.palba.cz/viewtopic.php?t=1921&amp;sid=53...

Ale dosti sarkasmu, nyní k rozuzlení problému, které nám podá rádio Jerevan. Ano, jednalo se sice o motor HL 230 P 30, ale řeč nebyla o 2500 rpm, ale 2600 rpm. Tato hodnota není uváděná jako "limitní", ale jako "bezpečná". Jako "limitní" je stále 3000 rpm. Bohužel rádio Jerevan musí konstatovat, že se nejedná o HL 230 P30 v Pantheru, ale Tigeru, což jak je i v Japonsku známo jiná váhová kategorie.
www.geocities.com/tigerfibel/hires/tffahren1.jpg
YAMATO 30.12.2007 23:42 - č. 1951
YAMATO Viz druhý odstavec.

Včetně toho, že si nedělám patent na pravdu, že to muselo platit po celou kariéru Pantheru.

Ach jo ...radši dobrou.
croisier 30.12.2007 23:13 - č. 1950
croisier
YAMATO napsal v č. 1948:
"V příručce pro osádky Pantherů (snad dost hodnověrné) je pro 3000 ot vysloveně uvedeno (ve všech co jsem viděl): "Halt! Wenn dain Pantherleben lieb ist!" "
Divné, přeci by to podle zde ražené teorie mělo být ne v rozmezí 3000-3500, ale 2500-3000
www.panther1944.de/Bilder/Panther/Pantherfib...
croisier 30.12.2007 22:50 - č. 1949
croisier
Algernon napsal v č. 1946:
"No, problém ovšem je, že onen „prototypový hliníkáč“ nevyrašil ze země, ale spíše vycházel z vývoje v CIAM, kde se zabývali vývojem dieselů (konkrétně v našem případě leteckých — na které, jak to tak vypadá, konstrukce V-2 navazovala) už dost dlouho; a „letadlový hliníkáč“ vycházel z konstrukce motorů M-34 (konstruktéra Mikulina) a dalších. "
Od hliníkového benzínu je k dieselu stále ještě dlouhá cestička. No a víme sami, jaké % zabíraly v době V-2 mezi tankovými motory hliníkové diesely.
Algernon napsal v č. 1946:
"Jinak mám ten dojem že to vypadá nějak tak, že vedle verzí pro T-34 existovaly i verze pro těžké tanky (KV, IS), které mohly dosahovat (nejspíše při vyšších otáčkách) vyššího výkonu, než V-3-34?"
Jasně, v KV i IS je prakticky to samé. Podle toho co si pamatuju nebyl výkon u základní V-2 omezen, ale naopak u "těžkých" navýšen. Jakým způsobem a s jakými důsledky, to si můžeš snadno odvodit.
Algernon napsal v č. 1946:
"A tak nějak nemám důvodu pracem Ing. Piláta nevěřit."
Byť nechci zmenšovat znalosti Ing. Piláta ohledně V-2, budu se přeci jen raději držet údajů od osob primárně se zabývajících T-34. Sorry
Algernon napsal v č. 1947:
"Existuje nějakej hodnověrnej a seriózní pramen, kterej by cosi udával o požárech motorů HL 230, které by byly způsobeny překročením 2500 ot/min.? "
Určitě to bude obsahovat některá z hodnotících zpráv nasazení Pantheru Ausf. D u Kursku, nicméně víme doufám všichni, čím to tam bylo zaviněno.
Btw. odpoledne běžel na Viasatu dokument o renovaci Pantheru (Ausf. A) kde byl ukazován HL 230 (blok, vložky válců atd). Moc hezká mašinka. Mám to nahrané jako Transport Stream, můžu ti to pak dát v květnu na CD.
YAMATO 30.12.2007 22:11 - č. 1948
YAMATO V příručce pro osádky Pantherů (snad dost hodnověrné) je pro 3000 ot vysloveně uvedeno (ve všech co jsem viděl): "Halt! Wenn dain Pantherleben lieb ist!"

A dále je uvedeno (viděl jsem to jen v jedné, čili je zde možnost, že došlo časem k určitým zlepšením...?), že překročení 2500 ot je povoleno jen na krátkou dobu a raději ani to ne, pokud to není nutné, neboť aktuálně hrozí poškození motoru až požár.

Bohužel tu příručku už nemám, jaksi se "ztratila" (a kdyby jen ta) při úklidu HD...tedy nedobrovolném.

Čili to klidně jako JPP označit můžeš, pokud ji zde nemá někdo jiný.
croisier 30.12.2007 20:06 - č. 1945
croisier
Algernon napsal v č. 1944:
"ale výkon 520 k při 2000 ot/min. jsem nalezl pouze v příručce popisující motor tanku T-54, tedy u řekněme na V-2-34 blízce navazující V-2-54?"
Na tuto hodnotu se měl V-2 opravdu být schopen dostat, byť, jak už jsem níže napsal, jeho životnosti šla do kytek. Je ale zajímavé, že hodnota 500 HP je udávaná jako maximální, očividně tak existuje ještě něco maximálnějšího
Čekal bych tak, že jako při poklesu otáček výkon z maxima poměrně prudce padá, tak je naopak po dosažení tzv. maximální hladiny naprosto plochý. Více koní se z V-2 vyždímá pouze jeho týráním.
YAMATO 29.12.2007 23:50 - č. 1942
YAMATO
croisier napsal v č. 1941:
"YAMATO napsal v č. 1940: "Asi proto, že u HL 230 to bylo fakt tak vážné, že prostě takové omezení bylo nutné, kdežto u V-2 asi ne, že."

To víš nebo pouze předpokládáš? Na základě čeho? Máš k dispozici limitní údaje?
"
Ne, to vím jistě. Překročení 2500 bylo povoleno jen na krátkou dobu a přes 3000 bylo vysloveně zakázáno jít.

croisier napsal v č. 1941:
"Viděl jsi někdy výkonové charakteristiky obou motorů? Ochotu jít do vyšších než povolených otáček? Předpokládám že ne."
Ach jo, proč jsou tu poslední dobou tak konfliktní debaty? Bylo u V-2 nějaké takové omezení nebo ne? Jaké byly maximální povolené otáčky? Zjevně víš, o čem píšeš, tak proč tedy jasně nenapíšeš bylo to tak a tak a v tom a tom se mýlíš?
croisier 29.12.2007 23:39 - č. 1941
croisier
YAMATO napsal v č. 1940:
"Hm, člověče, proč tedy nečteme o najakém bezpečnostním omezení otáček u V-2 podobném tomu u HL 230, o tancích vyhořelých kvůli požáru motoru kvůli jejich překročení atd.?
Viděl jsi někdy výkonové charakteristiky obou motorů? Ochotu jít do vyšších než povolených otáček? Předpokládám že ne.
YAMATO napsal v č. 1940:
"Asi proto, že u HL 230 to bylo fakt tak vážné, že prostě takové omezení bylo nutné, kdežto u V-2 asi ne, že."
To víš nebo pouze předpokládáš? Na základě čeho? Máš k dispozici limitní údaje?
YAMATO 29.12.2007 23:18 - č. 1940
YAMATO Hm, člověče, proč tedy nečteme o najakém bezpečnostním omezení otáček u V-2 podobném tomu u HL 230, o tancích vyhořelých kvůli požáru motoru kvůli jejich překročení atd.? Asi proto, že u HL 230 to bylo fakt tak vážné, že prostě takové omezení bylo nutné, kdežto u V-2 asi ne, že. Nebo ti je takové omezení známo? Jestli ano, tak piš, já se rád poučím (bez ironie).
croisier 29.12.2007 22:34 - č. 1939
croisier
YAMATO napsal v č. 1938:
"Ovšem v boji byla dlouhodobá životnost motoru to poslední, co by osádku trápilo..."
Opustíme tedy nadsázku, očividně nikam nevede. Jak se ti snažím naznačit, do kytek půjdou motory oba, ale u žádného z nich nejsme schopni určit, kdy se tak stane. Je pravděpodobné, že se HL 230 při maximální zátěži upeče dříve než V-2, ale dokonce ani tuto pravděpodobnost nedokážeme vypočítat. Pokud něco nedokážeme vypočítat, těžko s tím asi můžeme operovat či o tom vytvářet různé teorie.

Ale pravda, osádce bylo určitě jedno, že se jim to pod zadkem nerozsype hned, ale až za dva týdny. Statický T-34 během sovětského tankového útoku, to byla jistě lákavá záležitost.
YAMATO napsal v č. 1938:
"A to je to, o co mi jde...a o co jde v debatě s Dzinem."
Zato mně jde o to, že oba operujete nesmyslnými čísly, získaným v prvním případě někde z Dikobrazu a ve druhém na základě nějakých domněnek, kterým jsem věnoval několik předchozích příspěvků.
YAMATO 29.12.2007 20:06 - č. 1938
YAMATO Ovšem v boji byla dlouhodobá životnost motoru to poslední, co by osádku trápilo...zato to, kolik z něj můžou ještě bezpečně "vymáčknout" bylo sakra důležité. A zatímco u Panthera s HL 230 se prostě za těch 2500 dostat rozhodně nedalo doporučovat, neboť aktuálně hrozil požár motoru, tak u V-2 takové problémy podle toho, co je mi známo, nebyly.

A to je to, o co mi jde...a o co jde v debatě s Dzinem.
croisier 29.12.2007 18:53 - č. 1937
croisier
YAMATO napsal v č. 1936:
"Ne, já se ptám, zda V-2 měl při těchto otáčkách (okolo 2000, nebo řekněme okolo těch 1800) podobně vážné problémy"
Vcelku ani ne, jenom životnost si tím zkrátil zhruba na polovinu
YAMATO 29.12.2007 18:50 - č. 1936
YAMATO Ne, já se ptám, zda V-2 měl při těchto otáčkách (okolo 2000, nebo řekněme okolo těch 1800) podobně vážné problémy, jako HL 234 nad 2500 ot. Já o ničem takovém nevím, v pramenech, co mám, nic takového není, tak se ptám.
croisier 29.12.2007 18:24 - č. 1935
croisier
YAMATO napsal v č. 1934:
"tak dolož, že něco takového u V-2 okolo 2000 ot bylo a klidně to vezmu"
Mám dokládat základní vlastnosti vznětových motorů, tj. neochotu pracovat v otáčkách vyšších než optimálních jdoucí ruku v ruce s výrazně vyšším opotřebením takto pracujícího motoru?
Pravda, slovo "vyšší" je obtížně kvantifikovatelné, nicméně něco mi říká, že stejný problém budeš mít i u HL 230.
YAMATO 29.12.2007 17:24 - č. 1934
YAMATO No dobře, tak dolož, že něco takového u V-2 okolo 2000 ot bylo a klidně to vezmu. U HL 230 mám ty problémy z mnoha zdrojů potvrzené, u V-2 nic takového nemám, to je celé to "nevím o tom".
croisier 29.12.2007 17:10 - č. 1933
croisier
YAMATO napsal v č. 1931:
"Klidně bych bral i těch 520, nevím o tom, že by V-2 trpěl nějakými problémy á la jako HL 230. Ale těch 20 koníků rozdílu stejně nehraje takovou roli jako těch cca 100 u Panthera."
To že o něčem nevíš neznamená, že to neexistuje. Pro každý diesel je typické, že nesnáší provoz ve vysokých otáčkách a to včetně motorů o několik generací modernějších, než byl prakticky prototypový hliníkáč V-2.

Další podstatnou věcí je to, že konstantní otáčky v terénu neudrží ani největší expert, tím méně rychlokvaška odeslaná na frontu. Zřejmě pro srandu králíkům jsem tady uvedl pár hodnot vypovídajících o vadnutí výkonu obou porovnávaných jednotek právě při provozu v rozmezí bezpečných a maximálních hodnot. Pakliže tedy z nějakých blíže nevysvětlitelných příčin operujeme u HL 230 s hodnotou 500 HP, nechť je u V-2 ve stejném smyslu uvažována hodnota kolem 400 HP.

Jednomu pod záminkou spolehlivosti ubírat, ale druhému naopak, to je čistá magořina.
41-60 z 1650
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po