Co by se stalo kdyby…

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 1650
1 2 3 4 >>
Po
Tom 19.3.2011 00:59 - č. 2016
Tom Hospodářská válka mezi USA a Japonskem začala nenápadně, ale celkem jistě ve chvíli, kdy Japonsko začalo prosazovat své "zájmy" v Číně a okolních regionech. Hospodářský střet postupně eskaloval ve střet politický atd... až k Pearl Harboru.

Rozšiřující se japonská expanze v Číně (a postupně dál na jih) vedla ke koordinovanému vyhlášení sankcí vůči Japonsku ze strany Holanďanů, Britů a Američanů. Vypuknutí otevřené války bylo jen otázkou času a záminky.

Krom toho, americký izolacionismus byl zaměřen spíš směrem k Evropě. Vůči Japonsku a Japoncům panovaly nálady spíše bojovné a pohrdající - což se taky projevilo za války. Americký postoj k oblasti Pacifiku a zčásti i jihovýchodní Asie byl spíše polo-koloniální a jakákoli japonská expanze na jih (směrem k ropě v dnešní Indonézii) prostě musela narazit na americké zájmy na Filipínách. A to byl stejný důvod k válce.

I kdyby Japonci tisíckrát chtěli jen ropu z Holandské Východní Indie, vždycky k tomu potřebovali vhodné základny buď na Filipínách (tehdy americká polo-kolonie, či jak to nazvat) nebo v Malajsku. Americké a japonské zájmy prostě nemohly existovat společně.
bejkovec 18.3.2011 23:23 - č. 2014
bejkovec Očividně máme oba jinej názor....ale vem si,že kdyby se na USA vykašlali,a vystačili si Holandskou východní Indií,Barmou atd.,kdo ví,jestli by se opravdu USA zpojili do války a jak dlouho by ještě válka trvala...
bejkovec 18.3.2011 21:09 - č. 2012
bejkovec Podle toho,co všechno jsem studoval o amerciké politice v té době nechtěl FDR do války,hlavně kwůli protiválečnému mínění v USA a že nechtěl další krveprolití jako byla 1.světová.a podle toho,co wíme,že se kromě embarga ne ropu a šrot proti japončíkům skoro vůbec neangažovali,byl útok na Pearl Harbor jediným vážnějším důvodm vstupu do války.Kdybych já např.zaútočil na Tebe,taky by ses mi to snažil oplatit.
bejkovec 18.3.2011 19:48 - č. 2010
bejkovec Jenže je známo,že Roosevelt nechtěl do války za žádnou cenu,viz kolikrát se ho snažil Churchill přemluwit.Bohužel Pearl Harbor byla poslední kapka...
Dzin 18.3.2011 19:02 - č. 2009
Dzin Jenže konflikt s USA byl nejméně od roku 1940 evidentní. Ořestože zapojení USa do války nemělo jistě nějak zdrcující popularitu, faktem je, že USA byl do války postupně vtahován a spíše záleželo na tom "jak" a "kdy" než "jestli".
bejkovec 18.3.2011 11:59 - č. 2008
bejkovec Tot' otázka...asi yb jim stejně nezbývalo nic jiného,než se angažovat v pacifiku.Ale podle mého názoru,kdyby nechali amíky bejt,britové,frantíci a nizozemci by proti nim stejně moc nezmohli.
bejkovec 17.3.2011 17:44 - č. 2006
bejkovec
Dzin napsala v č. 2004:
"Problém je, že kdyby se Japonci angažovali proti SSSR už by to nezvládli proti USA, což by zase záměrům OSY neprospělo"
Ale kdyby se Japonsko angažovalo proti SSSR mnohem více,než jenom u Chalchyn Golu,není jisté,jestli by se pustili do války i s USA.
giro.c 23.10.2010 10:57 - č. 2005
ja_62 napsal v č. 2003:
"Přísloví praví "Omnis exceptio est ipsa quoque regula" resp. že výjimky pravidla potvrzují."
Aby si mě taky vždycky nechytal za slovo
Dzin 23.10.2010 10:27 - č. 2004
Dzin
Bernard Law Montgome napsal v č. 1992:
"Kdyby japonci neodvrátily pozornost od ruska, tak by měly rusové nejmenší šanci na výtězství. Jelikož by moskvu dobyli levou zadní byla to jedna z největších chyb ze strany osy, během druhé světové války."
Problém je, že kdyby se Japonci angažovali proti SSSR už by to nezvládli proti USA, což by zase záměrům OSY neprospělo. V duchu jak píše Ja_62.
ja_62 22.10.2010 18:04 - č. 2003
ja_62 Jinak poněkud obecněji k "Co by se stalo kdyby" - oblast alternativní historie bych zejména považoval za náročnou na znalost fakt a skutečností historie reálné - pokud se nespokojíme se zcela fantastickými "možnostmi" - je patrně nutné vědět co bylo příčinou nějakého jednání v reálném světě a znát pokud možno co nejdůkladněji okolnosti za jakých došlo k nějakému rozhodnutí, jaké byly alternativy, jak reálně možná byla která z nich, aby pak bylo možné relevantně usuzovat jaká podmínka nebo okolnost by měla být jiná, jaké byly postoje a možné reakce jiných států, případně co přesně by se muselo změnit, aby nějaký stát zvolil jiné plány své činnosti než jaké zvolil, nebo dosáhl jiných výsledků než dosáhl.

Protože mám za to, že i alternativní historie, aby neskončila něčím zjevně nesmyslným a nemožným, by měla být odvozena z historických skutečností (s tím, že případné změny musí být nejen výslovně označeny, ale i v rámci možností rozumně odůvodněny a v mezích reálně možného), a podřízena stejným omezením a zásadám jaké existovaly v realitě.
Moby napsal v č. 1522: [téma č. 402 - přísp. č. 1522]
"k tomu, "co by se stalo kdyby" všeobecně: www.visi.com/~tomcat/poetry/Grant.shtml "
Jinak, jak už tu bylo podotknuto přede mnou, by to skončilo v duchu slavné Thurberovy satiry "Kdyby se byl Grant u Appomatoxu napil".


Mimochodem, nevím zda na foru přítomní historici v tomto se mnou budou souhlasit, ale právě v možnosti příspění k pochopení mechanismů které v realitě vedly právě k tomu výsledku k jakému vedly bych já osobně viděl potenciální přínos alternativní historie jako alternativní historické discipliny. A patrně jediný užitečný.


giro.c napsal v č. 2001:
"Honza M. ale z výjimek nemůžeš usuzovat na pravidlo "
Přísloví praví "Omnis exceptio est ipsa quoque regula" resp. že výjimky pravidla potvrzují.
ja_62 22.10.2010 17:31 - č. 2002
ja_62
Bernard Law Montgome napsal v č. 1992:
"Kdyby japonci neodvrátily pozornost od ruska, tak by měly rusové nejmenší šanci na výtězství."
Kdyby Japonci neodvrátili pozornost od "Ruska" (předpokládám ale, že tady nemíníš intervenci na Sibiři po první světové válce) - přičemž k tomuto odvrácení také nedošlo jen tak "samo od sebe" - nemohli by pomýšlet na mnohem větší kořist v "jižním směru" a zapojení do války proti SSSR by zcela jistě nevedlo ke zlepšení vztahů s USA, a následné nutnosti (přinejmenším) věnovat zvýšenou pozornost jihovýchodní Asii a zejména Pacifiku na východ od Japonska, současně s dobrodružstvím na kontinentu.

Nemluvě o americkém embargu na dovoz některých produktů a surovin, zejména ropy - které by, pokud by Japonci "začali věnovat pozornost SSSR" současně s německým útokem, jistě přišlo jako velice nemilé překvapení, a možná by ho tím i poněkud uspíšili oproti realitě.

A už tak měli část pozemní armády vázanou boji v Číně.
Bernard Law Montgome napsal v č. 1992:
"Jelikož by moskvu dobyli levou zadní "
Kdo - Japonci?


Jinak já bych, na základě vlastních zkušeností z mých začátků zde - a to mi nebylo čtrnáct - doporučil jistou uvážlivost v tom, k čemu, jak a na základě čeho se vyjadřuješ, a co přesně o daném problému víš. A v každém případě ten pravopis a sloh.
giro.c 19.10.2010 14:55 - č. 2001
Honza M. ale z výjimek nemůžeš usuzovat na pravidlo
bush 19.10.2010 12:27 - č. 2000
bush Věku jsem si nevšimnul - přiznávám -, leč stejně bych byl rád, aby onen rozpor fotky a jména byl změněn.
Honza M. 19.10.2010 11:23 - č. 1999
Honza M.
giro.c napsal v č. 1998:
"Zajímalo by mě, co kdo z Vás dělal ve 14"
Co jsem dělal já, už si nepamatuju (dávno tomu), ale třeba takový Fuky v tom věku napsal www.fronta.cz/pohranicni-opevneni-v-prostoru...
Ovšem ne každý je geniální dítě odkojené betonovou směsí a na současné teen-generaci se bohužel podepisuje i klesající úroveň polistopadového školství
giro.c 19.10.2010 09:35 - č. 1998
Krojc napsal v č. 1996:
"Jéžiš, mě taky nechte, bude mi 63 , taky mám už nárok na blbnutí ."
Ale no tak :), trochu soucitu byste s ním taky mohli mít ne? Zajímalo by mě, co kdo z Vás dělal ve 14
karaya1 18.10.2010 22:11 - č. 1997
karaya1
Bernard Law Montgome napsal v č. 1992:
"Jelikož by moskvu dobyli levou zadní byla to jedna z největších chyb ze strany osy, během druhé světové války."
Dobře, dejme tomu, že by dobyli Moskvu. Co by bylo dál? Rusko je veliké...

Pokud dobře čtu Barbarossu (www.fronta.cz/dokument/smernice-c-21-operace...), výsledkem měla být "clona" zhruba na linii Archangelsk-Astrachaň. Bylo to "trvale udržitelné", když Ural by od ní dělily stovky kilometrů a za ním byla celá Sibiř se svým nerostným bohatstvím a od léta 1941 postupně i průmyslovým potenciálem?

Nad tímto bych se, být tebou, zamyslel.
Krojc 18.10.2010 19:45 - č. 1996
Krojc Jéžiš, mě taky nechte, bude mi 63 , taky mám už nárok na blbnutí .
giro.c 18.10.2010 17:59 - č. 1995
ježiš nechte ho, je mu 14
bush 18.10.2010 15:29 - č. 1994
bush
Bernard Law Montgome napsal v č. 1992:
"Bernard Law Montgome"
Víš vůbec, jak Montgomery vypadal? Je ti známo, že to nebyla přezdívka Erwina Rommela (viz Tvé profilové foto)?
Bernard Law Montgome 18.10.2010 15:01 - č. 1992
Bernard Law Montgome Kdyby japonci neodvrátily pozornost od ruska, tak by měly rusové nejmenší šanci na výtězství.

Jelikož by moskvu dobyli levou zadní byla to jedna z největších chyb ze strany osy, během druhé světové války.
1-20 z 1650
1 2 3 4 >>
Po