Elektronická válka (radary, rušičky, naváděcí systémy atd.)

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 192
1 2 3 4 >>
Po
karaya1 5.2.2024 09:58 - č. 235
karaya1 K 80. výročí (narozeninám?) počítače COLOSSUS zveřejnilo GCHQ nové, dosud neznámé snímky: www.gchq.gov.uk/news/colossus-80
egli 20.12.2015 12:19 - č. 234
egli Přišlo od jednoho čtenáře:

Najde se někdo koho zajímá radiotechnika Wehrmachtu 2 WW ? Všude plno aut a tanků , spojovací technika žádná, max. nějaký polní telefon. Podařilo se mi najít a zprovoznit ruční přístroj wehrmachtu k nabíjení akumulátorů 4V / 4A . Typ HLM a2 , česky - ruční nabíjecí mašinka. Zřejmě to sloužilo k nabíjení tří akumulátorů á 1,2 V, pro žhavení elektronek. Potřebné anodové napětí( 120 - 180 V ) bylo asi získáno z anodové suché baterie.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Glynwed 4.3.2015 13:47 - č. 233
Glynwed Možná bude někoho zajímat - ke stažení:

Jak prolomit kódy německé armády.
Krojc 22.8.2013 10:22 - č. 232
Krojc To ebydos: www.fronta.cz/infrazarizeni-za-druhe-svetove... . Povšimni si konce článku - viz Lichtsprechgerät 80
Víc o tom nevím, zkus bádat dál dle pramenů.
ebydos 21.8.2013 21:48 - č. 231
Nevíte v jakém počtu byla tato věc nasazena? chris-intel-corner.blogspot.gr/2013/08/germa...
Krojc 17.5.2013 12:03 - č. 230
Krojc Já jsem četl kdysi dávno v jedněch pamětech australského zajatce, že ke psaní tajných zpráv z lágru používali jako neviditelný inkoust tabletky obyčejného aspirinu z lékárničky rozpuštěného ve vodě a že to docela fungovalo. Vpisovali to do hotového textu a podle způsobu oslovení a adresy se dalo zjistit, že dopis obsahuje vepsanou tajnou zprávu.
EDIT: tohle sem myslím nepatří, spíše jinam, takže se omlouvám za reakci na karayovu zprávu, viz níže.
karaya1 16.5.2013 17:21 - č. 229
karaya1 Narazil jsem na takovou zajímavůstku. Britové měli propracovaný systém pro důstojníky, jak ze zajetí předávat v dopisech přes Červený kříž tajné informace, třeba podrobnosti o svém zajetí apod. Šlo o určitou formu steganografie, kdy se jednotlivá slova tajné zprávy vhodně rozmístila do textu dopisu tak, aby to v cenzorech nevzbudilo podezření.

Probíhalo to tak, že se pořadí slov zprávy přeházelo podle předem dohodnutého vzorce (v závislosti na počtu slov zprávy) a potom se mezi ně vložil vždy určitý počet "balastních" slov (každý důstojník měl tento počet vlastní - ne tedy různý od všech dalších, ale neměli jej všichni stejný), což tvořilo dopis. Muselo to dohromady dávat smysl, takže šlo v podstatě o dost netriviální slohové cvičení Dekódování takového dopisu probíhalo stejně - napřed se podle hodnoty prokládaných balastních slov vytáhla ta nosná a pak se zpermutovala do správného pořadí.

V pokynech MI9 byl uveden i způsob, jak po písmenech zakódovat slova, která by i v jinak nevinném dopisu působila příliš nápadně.

Viz třeba:
- www.thisisplymouth.co.uk/Plymouth-University...
- nakedsecurity.sophos.com/2013/05/06/british-...
- arcre.com/archive/mi9/mi9codeii
karaya1 1.9.2012 15:44 - č. 227
karaya1 Pánové, narazil jsem na takovou zajímavost. V rámci obrany Británie před V-1 byla v plánu patrně největší rušička historie. Jelikož V-1 neobsahovala žádné rádiové vybavení, které by šlo rušit, vědci se zaměřili na magnetický kompas a gyro. Plánovali využít železnic v okolí Londýna, smyčka měla měřit cca 97 km (!) a téct jí mělo 1000 A stejnosměrného proudu. Aby to fungovalo, byl potřeba příkon mezi 20 a 30 MW. Ačkoliv to zní jako fantazie, přišli s tím seriózní britští vědci a část zařízení, nutných pro uvedení nápadu do provozu, byla skutečně vyvinuta a vyrobena! Než se ale mohlo přikročit k realizaci celého projektu, obsadili Spojenci severozápad Francie a akutní hrozba útoků ve velkém měřítku pominula.

Zdrojem je Dr. Alfred Price, takže bych to za kachnu nepovažoval
ja_62 31.7.2012 16:59 - č. 226
ja_62 turingarchive.org
ja_62 28.7.2012 16:23 - č. 225
ja_62 www.bbc.com/news/technology-17771962
karaya1 9.7.2012 22:21 - č. 224
karaya1 První z nich, A Mathematical Theory of Communication, se objevil v roce 1948 v Bell Systems Journal (jdem.cz/vrje5, text netlab.cs.ucla.edu/wiki/files/shannon1949.pdf ). Jde o zavedení pojmu entropie a kapacita kanálu - tj. kolik nejvíce informace lze přenést po informačním kanálu*. Začíná diskrétním kanálem bez šumu (ideální, nedosažitelný případ), pokračuje šumem a končí spojitým kanálem se šumem (tj. třeba přenos vzduchem modulací na rádiové vlny). Jako ilustraci používá Morseovku - a dochází (nepříliš překvapivě) k závěru, že ji Samuel Morse vymyslel velmi dobře a efektivně.

Druhý, z roku 1949, se nazývá Communication Theory of Secrecy Systems (jdem.cz/vrjf3, text cm.bell-labs.com/cm/ms/what/shannonday/shann...). V něm se zabývá teoretickými vlastnostmi šifer a zavádí pojem absolutní bezpečnost (tj. vlastnost šifry, která zaručuje, že šifrový text pro útočníka nenese žádnou informaci o zdroji, tj. že všechny otevřené texty jsou stejně pravděpodobné, tj. že šifra je bezpečná bez ohledu na to, jaké má protivník k dispozici prostředky) a pomocí entropie jako první matematicky dokazuje, že jediná absolutně bezpečná šifra je právě Vernamova.

Oba tyto články se na veřejnost dostaly nedopatřením, měly zůstat utajené, někdo je omylem odštemploval ke zveřejnění. Vycházely totiž z jeho válečného výzkumu pro americkou armádu.
* Kapacita kanálu je teoretická ideální hodnota množství informace za jednotku času, kterou lze po kanále přenést. K tomu je vždy potřeba nějaké kódování, tj. převedení běžného jazyka do znaků kanálu - v IT to jsou 0 a 1, v telegrafech tečka, čárka, krátká a dlouhá mezera (resp. ty se dají celkem jednoduše převést na 0 a 1). Kapacita kanálu pak až na konstanty odpovídá kapacitě ideálního kódování, což je průměrný čas potřebný na přenesení průměrného znaku. Shannon dokáže, že takové ideální kódování sice neexistuje, ale lze se k němu libovolně přiblížit (ovšem už neřekne, jak konkrétně - tj. klasický matematický důkaz existence bez konstrukce řešení).
karaya1 6.7.2012 08:13 - č. 222
karaya1 Díky moc! Typický Holub, jako bych ho viděl

Debata zajímavá, jen by mě zajímalo, kolik procent času se dostalo i do rozhlasového sestřihu a proč - jestli třeba ty ostatní dotazy postrádaly zajímavost/logiku apod. A ještě: Turingovy články opravdu stojí za to, jsou z kategorie legendárních – nemá nic v ruce, ale v jednom článku zadefinuje novou věc, dokáže existenci a ještě k tomu přesně napíše, jak to bude fungovat, až to někdo postaví. Takových v historii není moc, z konce 40. let se mi třeba vybavují omylem zveřejněné (!) články C. Shannona, který podobně „samozřejmě“ založil teorii informace.
Krojc 17.6.2012 22:11 - č. 219
Krojc
Tom napsal v č. 216:
"Z toho by někdo mohl udělat i reportáž, ne?"
Já bych moc rád, ale už budu na Krétě, takže sorry . Docela bych si to poslechl, třeba to nějak zvládnu 5. 7. po příletu přes archivy.
karaya1 17.6.2012 14:59 - č. 218
karaya1 Docenta Holuba mi bude stačit vidět u státnic Ne, vypadá to zajímavě a být v Praze, tak bych se zúčastnil, takhle už bohužel nic. Trochu mě ale překvapilo, že tam matfyz nereprezentuje doc. Tůma, on se o Enigmu docela zajímá, u Holuba o ničem takovém nevím.

Btw, trochu mě překvapilo, že tam nepozvali žádného historika, i když jeho roli asi má tak trochu suplovat doc. Fiala.
Tom 16.6.2012 21:25 - č. 216
Tom Z toho by někdo mohl udělat i reportáž, ne?
karaya1 26.2.2012 15:47 - č. 214
karaya1 www.cl.cam.ac.uk/research/security/Historica...

Zajímavá přednáška Sira Harry Hinsleyho, mj. také autora oficiální historie britských zpravodajských služeb za války.

Zaujala mě hlavně pasáž o maskování prolomení Enigmy - ve Středomoří vždy příslušnou loď "objevil" letecký průzkum, ale odklon konvojů od ponorek v Atlantiku vyvolal podezření, takže Britové museli přijít se zástěrkou. Údajně to byla báchorka o "superradaru", jenž byl schopen z letadla na stovky mil zachytit i ponořený U-Boot. Víte někdo o tomto více?
Krojc 7.9.2011 08:14 - č. 213
Krojc to Z: Centimetrové radary plně vlastní konstrukce přišly až po válce. První válečná malosériová verze nazvaná Vympel-1 zklamala na celé čáře - měla totiž první typovou předsérii nových sovětských magnetronů, která se prostě nevyvedla, trpěla vznikem silných parazitních kmitočtů a nepravidelnými výrobními tolerancemi. Všech asi deset malosériově vyrobených kusů bylo pak přepracováno a osazeno magnetrony vlastní dále vylepšené konstrukce, které však podle mnoha odborníků téměř dokonale kopírovaly spojenecké výrobky z radarů, přicházejících v rámci Lend-and-Lease. Šlo o dutinové magnetrony.
Z 3.9.2011 23:54 - č. 212
Z www.fronta.cz/sovetske-radary-do-roku-1945 ?
Díky - ale nepíše se tam nikde jestli to byl magnetron dutinový anebo jinej.
Krojc 3.9.2011 11:13 - č. 211
Krojc Zkus si přečíst moje články na tomto serveru - o radaru, tedy hlavně o SSSR. Jsou tam i prameny.
Z 27.8.2011 19:00 - č. 210
Z Mimochodem - zcela náhodně jsem narazil na článek sira Bernarda Lovella "The Cavity Magnetron in the World War II: Was the Secrecy Justified?" (původně v Notes and Records of the Royal Society of London, vol. 58, no. 3, September 2004) a on se zmiňuje, že ačkoliv prvenství v sériově vyrobitelném a prakticky použitelném dutinovém magnetronu náleží Britům (Randall-Boot, E.C.S. Megaw), tak vůbec první funkční dutinový magnetron o jakéms takéms výkonu (300 W) byl zkonstruován v Leningradu už v letech 1936/1937 vědci které, v přepisu do angličtiny, označuje jako "N.F. Alekseiev" a "D.E. Malairov" - přičemž výsledky jejich práce byly známy Němcům nejpozději v letech 1940/1941 (ačkoliv britský výzkum a vývoj proběhl zcela nezávisle) - není někomu známo zda k tomuto tvrzení existuje něco ze sovětské/ruské strany?

(Trochu mě překvapuje, že národ který svého času neváhal vydávat díla typu "Encyklopedie ruského prvenství" by v tomto mlčel.)

Jinak u vynálezů obecně asi víc záleží na jejich dotažení do konce, spíš než na "prvním fungování".
1-20 z 192
1 2 3 4 >>
Po