Americká armáda

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 513
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
Krojc 7.7.2007 13:17 - č. 520
Krojc Přečti si to třeba tady: www.marauder.org/krations.htm
Speirs 5.7.2007 19:06 - č. 519
Speirs Zdravím, zajímalo by mě, co obsahovaly dávky k, které dostávali američtí vojáci na frontě ?
ja_62 2.7.2007 15:30 - č. 518
ja_62 A ještě mezi červnem 1941 a 8. červencem 1942, kdy byla hodnost Flight Officer (F/0) ustavena, podobný účel plnili vojáci označení jako Staff Sergeant Pilot, i když zde se původně ani tak nepočítalo s bojovým nasazením, ale spíše vlekání terčů, transport, doprava letadel k jednotkám apod. - jenomže člověk míní, situace mění, a po vypuknutí války byla část z nich nasazena i bojově - přičemž po zavedení hodnosti F/O byli většinou povýšeni do ní, nebo (později) i přímo do důstojnických hodností.

Mimochodem - taková zajímavost k platu a povinnostem - Warrant Officer měl sice stejný platový základ jako Second Lieutenant, ale praporčíci měli v případě nasazení v zámoří přídavek 20% (jako mužstvo) zatímco důstojníci 10 %, takže Flight Officer měl víc než Second Lieutenant (50% letecký příplatek byl v obou případech stejný) přičemž, jelikož neměl taková velitelská oprávnění jako důstojník, obyčejně neměl tak náročnou službu.
ja_62 2.7.2007 13:05 - č. 517
ja_62 Flight Officer je takovým zajímavým kompromisem mezi odmítáním USAAF aby letadla pilotoval poddůstojník (na rozdíl od RAF, které to nijak nevadilo, o Luftwaffe která nechala bojově pilotovat i gefreitery ani nemluvě) a válečnou potřebou mít co nejvíc pilotů - šlo v zásadě o speciální praporčickou pilotní hodnost, udělovanou po zrychleném pilotním výcviku poddůstojníkům, kteří pak mohli být u jednotky případně i povýšeni do hodnosti důstojnické - což se i často dělo. Platem a postavením odpovídal hodnosti Warrant Officer (a měl i stejné hodnostní označení, jenže v modrém provedení), někdy byli (silně neformálně) nazýváni Third Lieutenant.
Jenomže z formulace Hadatiho otázky mi není jasné zda se ptá na období druhé světové války,
Hadati napsal v č. 514:
"Také by mě zajímalo, zda nejnižší hodností pilota stíhačky je v USA kapitán."
což se ale nejspíše vyjasní až se tu opět objeví.
Moby 1.7.2007 20:50 - č. 516
Moby Ale třeba Chuck Yeager jako Flight Officer lítal i bojově u 363. FS.
Moby 30.6.2007 21:33 - č. 515
Moby
Hadati napsal v č. 514:
"Také by mě zajímalo, zda nejnižší hodností pilota stíhačky je v USA kapitán."
Ne, na pilota stačil už Flight Officer. Ale byla to výjímka, většinou od 2nd Lieutenanta.
Hadati 23.6.2007 17:22 - č. 514
Také by mě zajímalo, zda nejnižší hodností pilota stíhačky je v USA kapitán.
Hadati 23.6.2007 10:45 - č. 513
Nemůže mi tu někdo poradit? Potřebuji zjistit v kolika letech se v americké armádě odchází do důchodu. Zda je to podle odsloužených let nebo podle věku a hlavně, zda to není u generálů odlišné. Také, jestli generálové musí jít do důchodu nebo mohou i v důchodovém věku dále vykonávat svojí službu.
ja_62 18.6.2007 13:37 - č. 512
ja_62 Já přece jenom trochu váhám zda můj popis funkce jakéhokoliv mechanického zařízení nezanechá čtenáře v nejistotě, zda jde spíše o mlýnek na maso nebo fonograf, takže bych ještě přidal odkaz na stránky kde Addressograph Model 70 podrobně popisují, včetně obrázků z manuálu ukazujících jak správně používat. www.graphotype.net/Model70.htm (Někde na těchže stránkách jsou tuším i obrázky některých modelů původních raziček známek).
ja_62 15.6.2007 17:15 - č. 511
ja_62
ja_62 napsal v č. 486:
"Není zač, je radost odpovídat na podnětné otázky. "
www.fronta.cz/dotaz/us-identifikacni-znamky-...

Tady je ještě odkaz na jednu starší odpověď - jedna z mých prvních tady, takže se ji chystám upravit a rozšířit - už dost dlouho( ).
Speirs 15.6.2007 17:09 - č. 510
Speirs Ještě jednou děkuji za odpověď a smekám před Vaší rychlostí.
ja_62 15.6.2007 16:36 - č. 509
ja_62 Existují přibližně dvě rozumná vysvětlení (mimo různých legend a pověr typu "aby šlo dobře známku umístit do úst padlého vojáka, kde se o ten výřez zapřela"):

a) "notch" (zářez) je na známce kvůli ražení údajů - při upínání do Graphotypu (razícího strojku) tam bylo nutné nějak budoucí dog tag upnout a ten vrub k tomu sloužil.

b) "notch" je tam pro usnadnění případného budoucího snadnějšího upnutí známky do Addressographu (Model 70) - což byl jednoduchý ruční razicí strojek používaný americkými zdravotníky, fungoval víceméně tak, že na zprávu o zranění se přes pásku používanou v psacích strojích přerazily údaje z identifikační známky, a nebylo nutno vyplňovat nějaký dotazník se jménem atd.

Nevím to přesně anebo určitě, nevylučuji ani jedno, možné je i obojí, nebo třeba ještě i nějaký další účel.
Speirs 15.6.2007 16:00 - č. 508
Speirs Zdravím, měl bych dotaz k americkým identifikačním známkám, dole mají takový málý výřez, nevíte prosím někdo k čemu slouží, nebo proč tam vlastně je ? Děkuji za odpověď
ja_62 14.5.2007 17:12 - č. 507
ja_62
Tom napsal v č. 496:
"Otázka zní ve skutečnosti zcela jinak: Který německý tank mohl úspěšně čelit spojeneckému letectvu?"
Pouze bych ještě dodal, že (podle Airpower over Normandy Beaches and Beyond od Richarda P. Halliona), např. u první americké armády doba (v případě, kdy byla žádost Air-Ground Coordination Party na úrovni divise o leteckou podporu vyřízena Combined Operations Center - na úrovni armády, resp. armáda-Tactical Air Command, kladně) mezi odesláním žádosti o zásah letadel a úderem mohla činit cca 15 minut. (Přesné statistiky prodlev mezi žádostí a poskytnutím podpory, nebo záznamy USA/USAAF se údajně nezachovaly, ale nezachovaly se ani stížnosti příslušníků pozemního na neochotu USAAF, a většina vzpomínek vojáků US Army vyznívá ve smyslu "Do patnácti minut po zavolání...")

(Přičemž obrněné divise měly navíc výhodu v tom, že během jejich postupu měla každá kolona zajištěné nepřetržité krytí letkou nejméně čtyř P-47, komunikující vysílačkou přímo s leteckým styčným důstojníkem kolony,- a další posily na vyžádání - a koordinační skupiny hned tři - u velitelství divise, a dvě u štábů bojových velitelství).
ja_62 14.5.2007 17:04 - č. 506
ja_62
ja_62 napsal v č. 483:
"(do června 1942 byl žold nižší, leč netuším přesně o kolik, mimo vojína - a to o dvacet dolarů) "
ja_62 napsal v č. 489:
"Přičemž ještě v období před vstupem USA do války byl měsíční základ pro vojína $21. "
ja_62 napsal v č. 483:
"před válkou měl podporučík 125 dolarů měsíčně. "
Ještě bych k těmto částečným údajům k předválečným platům dodal, že do roku 1941 bral sergeant měsíčně $30.
ja_62 19.4.2007 14:22 - č. 505
ja_62
karaya1 napsal v č. 503:
"v ETO bylo ke květnu 1945 cca 300 Pershingů?"
Takže ano, podle US Army k 8. květnu 1945 celkem 310 T26 v Evropě.
ja_62 19.4.2007 14:07 - č. 504
ja_62
karaya1 napsal v č. 503:
"objevuje se to jenom v jedněch vzpomínkách účastníka, nic oficiálního? "
Objevuje se to i v oficiálních dějinách 3. obrněné divise, i když důkazem jsou patrně pouze vzpomínky účastníka a pozdější zjištění typu zničeného nepřátelského vozidla.


K těm počtům - já mám pouze čísla kolik jich bylo nasazeno u obrněných divisí, nemohu vyloučit, že jich do Evropy dorazilo víc, ale nebyly dosud přiděleny jednotkám.
karaya1 19.4.2007 13:47 - č. 503
karaya1 ja_62: toto střetnutí mě právě při čtení příspěvku číslo 491 taktéž napadlo, ale pro daný souboj snad neexistuje opora v odborných materiálech, objevuje se to jenom v jedněch vzpomínkách účastníka, nic oficiálního?

P.S. měl jsem nějak zafixováno, že v ETO bylo ke květnu 1945 cca 300 Pershingů?
ja_62 19.4.2007 10:22 - č. 502
ja_62
Maximus napsal v č. 491:
"Neví někdo, jaký americký tank mohl úspěšně čelit německému Koenigstigeru? Předem díky."
Třeba při jediném známém střetnutí mezi Pershingem (od 33. obrněného pluku 3. obrněné divise) a Tigerem Ausf. B 21. dubna 1945 v Dessau vyšel z čelního střetnutí - na vzdálenost cca dvou domovních bloků - jako vítěz Pershing . (Šlo, pravda, o experimentální variantu T26E1 "Super Pershing"). Jinak T26 Pershing byl v ETO nasazen od února 1945 (kdy bylo v lednu dodáno prvních 20 kusů) spíše pokusně, šlo (nejspíše) do května 1945 o 28 u 3., 17 u 9., 21 u 2., 17 u 5. a 32 u 11. obrněné divise, velitelům amerických obrněných sil víceméně vyhovovala kombinace Shermany+převaha ve vzduchu, zejména pro mobilitu v níž Sherman Pershing překonával; navíc výroba tanku T26 se teprve rozjížděla.
Maximus 17.4.2007 15:13 - č. 500
Maximus Dvacet liber po slevě bez poštovnýho je na kapitána Rudé armády trochu moc. Na veřejné knihovny asi taky. Přesto dík.
41-60 z 513
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po