SNP - Slovenské národní povstání

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
241-260 z 368
<< 10 11 12 13 14 15 16 >>
Po
čet.Hrad 3.6.2004 19:42 - č. 134
čet.Hrad
Ondík napsal v č. 129:
"Tanky byly instalovány na plošinové vozy celé, pouze LT vz. 35. Zajímá Tě technické řešení, nebo bojové nasazení vlaků?"
Obojí, spíše ale to nasazení, ev. a výrobní čísla a místa.
Hofi 3.6.2004 14:32 - č. 133
Hofi Foto jedného tankového vozňa ukoristeného povstalcom bolo uverejnené v HPM 3/2003 s. 20.
Ondík 3.6.2004 12:06 - č. 132
Ondík čet Hrad, Nemetko: Kniha Ladislava Kmeťa vyšla i (?) později - v roce 1999, tohle její vydání mám. Je to velice slušně zpracované, ale chybí tam využití vlaků Němci po jejich ukořistění v říjnu 44. Znehodnocení, které bývá uváděno, nebylo podstatněho rozsahu. Byly využity Němci (viz. kniha W. Sawodneho) v bojích na Moravě, konkrétně u Brna. Teď nevím, jestli z nich sestavili jen dvě soupravy, ale pomatuji si jen dva jejich názvy, když sloužily Němcům - Max a Moritz.
nemetko 3.6.2004 09:20 - č. 131
nemetko ale zatial:
rail.sk/arp/slovakia/rolstock/pvlak.htm
www.zsr.sk/historia/SNP5.php
www.geocities.com/snp_sk/ (tam je myslim ta kniha aj v zozname pouzitej literatury) ako KMEŤ, L., Povstalecké pancierové vlaky. Zvolen 1990
nemetko 3.6.2004 09:07 - č. 130
nemetko
čet.Hrad napsal v č. 128:
"Když jsme už u toho, neměl bys něco o nasazení věží (nebo celých) tanků slovenské armády (zatím vím jen o Lt vz.35) v obrněných vlacích SNP? Díky"
Viem ze vysla kniha o tychto vlakoch skusim sa pozriet ako sa volalal a kto ju napisal, len to hladanie bude asi trocha dlhsie
Ondík 3.6.2004 08:14 - č. 129
Ondík čet Hrad: Tanky byly instalovány na plošinové vozy celé, pouze LT vz. 35. Zajímá Tě technické řešení, nebo bojové nasazení vlaků?
čet.Hrad 2.6.2004 21:09 - č. 128
čet.Hrad Ondík: Když jsme už u toho, neměl bys něco o nasazení věží (nebo celých) tanků slovenské armády (zatím vím jen o Lt vz.35) v obrněných vlacích SNP? Díky
Hartmann 2.6.2004 20:43 - č. 127
Hartmann
Hofi napsal v č. 124:
"Predpokladám, že tá adresa, čo máš uvedenú v osobných údajoch, je stále aktuálna"


Ano, je aktuální.
Ondík 2.6.2004 08:26 - č. 125
Ondík
david gore napsal v č. 72:
"Existuje přehled a osudy obrněných vlaků během SNP ?"
Co konkrétně chceš? Napiš mi na můj mail.
Hofi 2.6.2004 02:01 - č. 124
Hofi Hartmann: Celý večer až doteraz som sa Ti snažil bezúspešne poslať sľúbený článok. Netuším, kde je problém, ale pravdepodobne u mna. Skúsim to poslať znovu neskôr. Ak by to nevyšlo, tak mám v zálohe ešte jedno riešenie, takže článok sa k Tebe určite dostane. (Predpokladám, že tá adresa, čo máš uvedenú v osobných údajoch, je stále aktuálna.)
Hofi 1.6.2004 23:53 - č. 123
Hofi Dzin: Určite sa dohodneme. Budem to posielať postupne.
Dzin 1.6.2004 23:51 - č. 122
Dzin Hofi: Hele, řekněme ještě 3 mega bych mohl. Víc už ale z pošty nedostanu. Kdyžtak to zjisti a nějak se domluvíme.
Dzin 1.6.2004 23:48 - č. 121
Dzin pbradler: (119) V tom je ovšem zakopaný pes. Němci si mohli být loajalitou politického vedení víceméně jisti (Existence samostaného Slovenska byla vázána přímo na Ŕíši), proto tedy neměli moc důvod, proč by tam zasahovali. Daleko pravděpodobnější se spíše jeví, že se připravovali na pomoc mu proti partyzánům a případnému přerostu jejich akcí v živelné.
Hofi 1.6.2004 23:41 - č. 120
Hofi Dzin (116): Z toho čo som čítal mám pocit, že Sovieti pomerne jasne rozlišujú medzi povstaleckými silami (všeobecne) a východoslovenskými diviíziami/VA (nazývajú ich/ju rôzne). A tiež myslím, že ak by sa v tom Moskalenkovom rozkaze s pomocou VA počítalo, tak by to tam bolo podrobne uvedené, navyše s ďalšími upresneniami. Fakt odporúčam prečítať si aj ten rozkaz.

Ja som si to tiež nevymyslel. Takisto parafrázujem/citujem to, čo som čítal. Ten článok Ti pošlem, ale ešte ho nemám naskenovaný, takže niekedy do konca týždna. Určite bude mať viacej než 1.5 MB - môžem ho poslať po častiach, alebo aspoň tie stránky, ktoré sa najviac venujú tomu, o čom tu diskutujeme.
pbradler 1.6.2004 23:41 - č. 119
pbradler
Dzin napsala v č. 114:
"Já si zase myslím, že ke vstupu Němců na Slovensko napomohlo hlavně vzrůst aktivity partyzánů, než že by Němci předpokládali, že dojde k něčemu jako SNP."
Já si zase myslím, že to bol sekundárny dôvod. Primárnym bolo zabrániť opakovaniu situácie v Rumunsku, t.j. pád režimu a následný prechod armády na stranu spojencov. Verím ale, že Nemcov prekvapilo, že armáda sa vzbúrila napriek tomu, že politické vedenie štátu ostalo loajálne Nemecku.
Dzin 1.6.2004 23:40 - č. 118
Dzin Hofi: (117) No jéje, to by se dalo více než jen možno povedať, to by se možná dalo i tvrdit.
Hofi 1.6.2004 23:33 - č. 117
Hofi Dzin (114): Snáď by bolo možné povedať, že vzrastajúca partizánska činnosť, ktorá navyše nebola koordinovaná s plánmi Vojenského ústredia napomohla, resp. urýchlila nemecký zásah.
Dzin 1.6.2004 23:33 - č. 116
Dzin Hofi: "Hovorilo sa len o spojení s povstaleckými silami na Slovensku."
Podle mne z toho plyne, že se počítá se spojením s povstaleckými silami na Slovensku...
Článek mi pošli, jestli není moc velký (do 1.5 mega). Jde ale o to, jestli je ve směrnicích zdůrazněno, že ze žádnou pomocí ze strany VA se nedá počítat, nebo ne. To, že Koněv měl informaci o odzbrojení slovenských divizí, ale svým podřízeným ji neposkytl, píše v jeho bibliografii "Osvoboditel", Jiří Fidler. Zmiňuje se o ní i v knize "Stalinovi maršálové". Já si to opravdu nevymyslel...
Hofi 1.6.2004 23:31 - č. 115
Hofi
Dzin napsala v č. 110:
"Hofi: (105) Jak patrno, údaj 60 000 propagovali i za totality a ještě navíc k tomu přidávali dalších 12000 partyzánů. A ti rozhodně nemůžeme podezřívat z toho, že by úmyslně nadsazovali síly vlastní a podhodnocovali síly Němců, ne? "


K tomuto sa neviem momentálne presnejšie vyjadriť. Resp. zdroj na základe, ktorého tvrdím, že je potrebné ich prehodnotiť tu nechcem uvádzať - ak chceš tak môžem mailom.

VDČS IV. u nás samozrejme v knižniciach máme (viackrát som ich mal doma). Avšak mám doma, resp. poznám už aj novšie a čiastočne spoľahlivejšie zdroje (najmä k nemeckým jednotkám), ktoré práve teraz nemám čas podrobne preštudovať. Plánujem to až na júl, keď už budem mať odovzdanú diplomovku. Takže ešte raz prosím o strpenie.
Dzin 1.6.2004 23:26 - č. 114
Dzin pbradler: Já si zase myslím, že ke vstupu Němců na Slovensko napomohlo hlavně vzrůst aktivity partyzánů, než že by Němci předpokládali, že dojde k něčemu jako SNP.
241-260 z 368
<< 10 11 12 13 14 15 16 >>
Po