Největší chyba Německa 2. sv. v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
241-260 z 2974
<< 10 11 12 13 14 15 16 >>
Po
karaya1 11.12.2006 19:23 - č. 3164
karaya1
Algernon napsal v č. 3150:
"…a měla snad bitva u Stalingradu vliv na válečné dění v Pacifiku, či na výsledky Bitvy o Atlantik..? "
Divil by ses, ale podle jistého pana historika ano - viz předmluva k Eisenhowerově Invazi do Evropy. Podle téhož člověka měla dokonce porážka Němců u Stalingradu rozhodující vliv na vítězství Amíků u Midwaye...
dodozv 11.12.2006 18:55 - č. 3163
ja_62 napsal v č. 3160:
"jak (pro tebe bezvýznamná) Malta"
Tak to by som skutočne uvítal, kde som vôbec zmienil, či resp. nezmienil o Malte, nikdy by som nepoprel jej úlohu v Stredomorí. Ibaže talianské hladinové loďstvo si nie práve najlešie počínalo pri ochrane vlastných konvojov a ešte horšie pri útokoch na konvoje britské. Jeho pasivita a nízke bojové odhodlanie bolo podmienené tak slabým výcvikom, slabým velením ako aj chronickým nedostakom pohonných hmôt. Talianská flotila začala vojnu so zásobami poh. hmôt na 6 mesiacov a väčšinu produkcie Rumunska pohltilo Nemecko. Výnimku z tohto tvorí iba "Decima flotiglia".
dodozv 11.12.2006 18:41 - č. 3162
Hartmann napsal v č. 3078:
"- nevyužití pracovní a vojenské síly obrovského množství zajatců "
Odhliadnuc od toho, že to odporuje pravidlám ozbrojených konfliktov(s čím ale Hitler nemal žiadne problémy, pre neho bolo podľa jeho vlastných slov medzinárodné právo "chimérov"), využívali Nemci týchto zajatcov úmerne k svojim možnostiam a keď začal útok na Stalingrad, Nemci mali logisticky zvládnuté očakávané "gigantické" počty zajatcov, ktoré sa už ale nekonali.
ja_62 11.12.2006 18:22 - č. 3160
ja_62
dodozv napsal v č. 3158:
"Dúfam, že neskomolím meno, ale Rusi mali celkom presné informácie od doktora Sorgeho, ktorým mimochodom Stalin neveril a preto ani hneď jednotky nestiahol a Rusi vlastne nikdy Japoncom nedôverovali, ani nemali prečo, tých pohraničných incidentov tam bolo v priebehu WW2 stovky. "
Proto tu jistotu označuji za relativní. Ale kdyby neměli ani tu smlouvu byla by nedůvěra podstatně větší a oprávněnější. Jinak dodržováním smluv si ani SSSR hlavu nelámal, takže asi celkem věděl jakou má smlouva sama o sobě cenu.
dodozv napsal v č. 3158:
"Tej pechoty, ako aj tých možností zásobovania, nebolo až tak málo, len chýbala ochota dať sa zabiť kôli Mussolínimu."
Pěchoty bylo hodně, ale v manévrovém boji je pěchota bez možnosti rychlých manévrů proti protivníkovi, který touto možností disponuje silně znevýhodněná - /a pokud nemá vlastní slušnou protitankovou obranu - což v roce 1941 neměla pěchota nikde ve světě, ani německá - pouze nedostatečný počet protitankových kanonů a víceméně neúčinných protitankových pušek - je proti útoku nepřátelských tanků téměř bezmocná/ - podobně jako francouzská v roce 1940 (mimochodem, při operaci Compass stála morálka italské pěchoty, trčící dlouhodobě v poušti, aniž došlo k nějaké akci, za málo, ale v roce 1941 už bojovala celkem průměrně) - a zásobování ztěžovala jak (pro tebe bezvýznamná) Malta, tak nedostatečné možnosti transportu po pevnině, což si Rommel komplikoval neustálým útěkem od svých přístavů v Libyi.
dodozv 11.12.2006 18:17 - č. 3159
Algernon napsal v č. 3153:
"V tom případě (vzhledem k tomu, že málokdy — vlastně nikdy — stejně nezůstaneš u původního tématu, původní Tvojí myšlenky a ani argumentů"
A na toto si ako prišiel? Stále sa venujem zásadnej otázke, či a kedy mohli Nemci poraziť Rusov, to že sa od nej odbáča je len kôli názorovým rozdielom na možnosti Britov, európskych spojencov Nemecka, pop. Japoncov a Američanov o možnostiach ovplyvniť tento konflikt.
dodozv 11.12.2006 18:05 - č. 3158
ja_62 napsal v č. 3157:
"stažení (větších) sil ze Sibiře umožnila SSSR relativní jistota, že ho Japonsko nenapadne."
Dúfam, že neskomolím meno, ale Rusi mali celkom presné informácie od doktora Sorgeho, ktorým mimochodom Stalin neveril a preto ani hneď jednotky nestiahol a Rusi vlastne nikdy Japoncom nedôverovali, ani nemali prečo, tých pohraničných incidentov tam bolo v priebehu WW2 stovky.
ja_62 napsal v č. 3151:
"Viz jak dopadla italská pěchota při operaci Compass. "
ja_62 napsal v č. 3151:
"vzhledem k možnostem zásobování OSY v Severní Africe"
Tej pechoty, ako aj tých možností zásobovania, nebolo až tak málo, len chýbala ochota dať sa zabiť kôli Mussolínimu.
ja_62 11.12.2006 17:46 - č. 3157
ja_62
dodozv napsal v č. 3142:
" A ešte jedna maličkosť, boli by sa USA iba prizerali, ako sa Japonsko zapája do útoku na ZSSR?"
Nejspíše ano - a dobře by se bavily. Dělat by nemusely nic (a možná ani nemohly, protože veřejnost by to těžko akceptovala), snad mimo zbrojního a ropného embarga.


Jenomže spelter a Hartmann původně připomněli, že stažení (větších) sil ze Sibiře umožnila SSSR relativní jistota, že ho Japonsko nenapadne. Nejde o to, kolik sil by poutalo Japonsko které by napadlo SSSR, ale o to, že i Japonsko jehož postoj by nebyl jistý by tam poutalo o mnoho víc sil než ve skutečnosti poutalo - a ty nebyly zase tak slabé. Navíc by se sovětský dálný Východ dal přirovnat k německé situaci ve Francii v roce 1941 - nebylo radno jej příliš oslabit, aby nedošlo k vyprovokování protivníka, ale bylo možno tam poslat brance k výcviku a ponechat u tamních jednotek zastaralejší techniku, protože risiko války tam bylo podstatně snížené.
dodozv 11.12.2006 17:40 - č. 3155
Algernon napsal v č. 3150:
"Jenomže… Naprosto týmž zveličováním vlastní důležitosti — nemluvě o zveličování přínosu „přátel“ — trpěl (potažmo i trpí, a trpět bude) kde kdo — včetně Němců, či Rusů… "
V tom sa ste tebou isto nebudem hádať, len v tých britských knihách a dokumentoch sa rozsah nemecko-ruských bitiek akosi zúžil na iba tie spomenuté.
dodozv 11.12.2006 17:33 - č. 3152
Algernon napsal v č. 3147:
"Což jest ovšem spíše otázka „polyťycká“, nikoli kvality či kvantity britské letecké výroby, co..? "
Ak máš toho dosť, nepomôžeš bližnému svojmu? Ale inak si vlastne iba potvrdil môj názor o malej ochote Britov.
Algernon napsal v č. 3147:
"Popř. bys mi mohl povyprávět, s čím na Dálném východě lítali Spojenci a Japonci — od léta 1942, či (dokonce) v letech 1943-1945…"
Nevidím súvislosť, prečo by som mal do toho miešať F6, F4U alebo hociaké iné stíhačky, keď je reč o 1941 a možnostiach GB pomôcť Rusom.
ja_62 11.12.2006 17:32 - č. 3151
ja_62
dodozv napsal v č. 3143:
"Afrika, a striktne by som Romelovy nariadil aby sa vrátil k svôjmu pôvodnému poslaniu-vystužiť taliansku obranu, teda aspoň do porážky ZSSR."
dodozv napsal v č. 3112:
"Jednoducho by, aj tú tankovú a motorizované divízie by som stiahol a ponechal tam iba pešie. "
No k 22. 6. 1941 se DAK skládal z 15. tankové divise, a 5. lehké tankové divise (5. leichtedivision (mot.), ale už nemá nic společného s lehkými divisemi z počátku války, jde o tankovou divisi se slabší pěchotou, a od července 1941 je posílena pěchotou a přeznačena na 21. panzerdivision), jiné síly na úrovni divise neměl. S velitelstvím sboru, a podpůrnými a zásobovacími jednotkami by Rommelovi asi nic jiného než vyztužení obrany Italů nezbývalo. (zbylo by sborové dělostřelectvo, protiletadlové dělvo, a několik samostatných praporů pěchoty, plus zásobovací, transportní a spojovací jednotky).



ja_62 napsal v č. 3113:
"Takže jakou tankovou a jaké motorisované divise by jsi stáhnul odkud? "
dodozv napsal v č. 3143:
"Afrika"
Vzhledem k době kdy tam tyto jednotky přicházejí by bylo asi praktičtější vůbec tam žádné německé síly nevysílat, navíc transport jednotek z Afriky byl stejně problematický jako jejich transport tam. A vyslat tam jednotky jiné (příp. pouze pěší) by nemělo smysl, takových měli Italové sami dost. V poušti byla motorisace a mechanisace nutností, pěchota (bez aut) se tam zmohla nanejvýš na statickou obranu, i to vyztužení by bylo prakticky nemožné bez mobilních obrněných reserv. Viz jak dopadla italská pěchota při operaci Compass.
dodozv napsal v č. 3143:
"Afrika, a striktne by som Romelovy nariadil aby sa vrátil k svôjmu pôvodnému poslaniu-vystužiť taliansku obranu"
My bychom se možná v ledasčem shodli . Ono by to pravděpodobně bylo lepší v každé případě, vzhledem k možnostem zásobování OSY v Severní Africe, ale vzhledem k tomu, že terén skoro nikde nenabízel pevnou oporu proti obchvatu nepřátelských mobilních sil, i tato obrana by musela být vyztužena mobilními obrněnými silami v záloze.
dodozv 11.12.2006 17:25 - č. 3149
dodozv napsal v č. 3146:
"A nie. Keď človek číta knihy alebo sleduje dokumenty od britských autorov, musí nadobudnúť ten dojem. Rozhodujúce, najdoležitejšie, najväčšie a ešte "bohvie aké" bitky WW2, z Východu je tam vždy iba Moskva, Stalingrad, Kursk a Berlín, ale pernamentne sú tam Dynamo, B of B, Malta, Bismack, Afrika, Salerno, Monte Casio, Kohima-Impál, D-day, M"
Market garden, Ardeny a z amerických Midwai, Guadalcanal, Tarawa, Filipíny, Ivoďzima, Okinawa. Nechcem , aby to vyzeralo tak, že si nevážim tých, ktorí bojovali v týchto bitkách, ale nezaslúžili by si viac pozornosti aj také operácie ako bitka o Kijev a následné odrazenie nemeckého protiútoku pri Žitomíri alebo oprácia "Bagratin", ktorá takmer načisto rozvrátila nemeckú frontu? Mala hádam operácia "Market garden" väčší význam ako "Karpato-dukelská"? Atď.
dodozv 11.12.2006 17:14 - č. 3146
spelter napsal v č. 3121:
"dodozv napsal v č. 3101: "Brita, ktorí tak radi preceňujú svoj podiel v WW2" V čem? Dokázali toho ve WW2 tak málo"
A nie. Keď človek číta knihy alebo sleduje dokumenty od britských autorov, musí nadobudnúť ten dojem. Rozhodujúce, najdoležitejšie, najväčšie a ešte "bohvie aké" bitky WW2, z Východu je tam vždy iba Moskva, Stalingrad, Kursk a Berlín, ale pernamentne sú tam Dynamo, B of B, Malta, Bismack, Afrika, Salerno, Monte Casio, Kohima-Impál, D-day, M
dodozv 11.12.2006 17:01 - č. 3145
Algernon napsal v č. 3137:
"Třeba 3100 můžeš chápat tak, že Huni byli geniáními pilotními žáky, a tudíž se v Německu vyráběla (vztaženo poměrem „výroba bojových ÷ cvičných“ letounů)"
Nevyužívali Nemci aspoň časť ukoristných lietadiel na výcvik?
dodozv 11.12.2006 16:56 - č. 3144
Bol by som veľmi rád, keby ste mi niekto napísali prečo, ak bola produkcia a aj kvalita britských stíhačiek na takej "úžasnej" úrovni "bez mihnutia oka" nasadili v Afrike P-40, v Ázii museli lietať na všetkom možnom len nie na dobrých lietadlách a počty ako aj typové zloženie zaslaných do ZSSR do októbra 1941(ak Vám to pomôže trebárs aj do konca roka 1941)?
dodozv 11.12.2006 16:44 - č. 3143
ja_62 napsal v č. 3127:
"Takže jakou tankovou a jaké motorisované divise by jsi stáhnul odkud? ""
Afrika, a striktne by som Romelovy nariadil aby sa vrátil k svôjmu pôvodnému poslaniu-vystužiť taliansku obranu, teda aspoň do porážky ZSSR.
dodozv 11.12.2006 16:27 - č. 3142
spelter napsal v č. 3131:
"Sověti by i tak byli vázáni hrozbou možného útoku a nemohli by jednotky z dálného východu přsunout k obraně Moskvy.. "
Ale toto je veľká chyba, jednotky stiahnuté zo Sibíra, neboli použité (v prevažnej miere), na zastavenie Nemcov, ale na protiútok. Inak stav ozbrojených síl Japonska nebol v 1941 zvlášť vysoký, dosahoval cca 2 500 000 a z tohto počtu treba odrátať viac ako 500 000, ktorí už plnili úlohy v Číne. Myslím, že ak by sa Japonci rozhodli zapojiť do vojny s Ruskom, museli by k tomu prirátať aj Mongosko, pričom nejde ani tak o vystrojenosť a o počty mongolskych vojakov, ako o fakt súvislej fronty cez celú Čínu až po Kurily. Kde by mali Japonci potom zobrať vojakov na vpád do juhovýchodnej Ázie, na Filipíny, Sumatru, Papuu, nehovoriac o tom, že prípadné straty v bojoch s Rusmi mohli iba ťažko nahradiť. A ešte jedna maličkosť, boli by sa USA iba prizerali, ako sa Japonsko zapája do útoku na ZSSR? V každom prípade by to znamenalo odklad útoku, proti pozíciam USA a GB v Pacifiku a to si Japonsko nemohlo dovoliť. Okrem toho je tu aj embargo uvalené na železo,šrot, kovové výrobky, ropu a produkty z nej, mohli si Japonci dovoliť stenčenie zásob bez adekvátnej možnej náhrady?
dodozv 11.12.2006 15:58 - č. 3141
ja_62 napsal v č. 3128:
"Tak v tom případě ji možná necituješ přesně "
Musím uznať, bol som si ju zobrať späť a hovorí sa tam o murmanskej železnici, nie priamo o Murmansku.
karaya1 6.12.2006 20:11 - č. 3139
karaya1 3137: No, takhle jsem sice doda pochopil, ale háček je trochu v tom, že to je přesně naopak - započítání pouze vojenských strojů Německu spíše uškodí než pomůže...

Mimochodem, je zajímavé, že v letech 1938-9 je v Británii poměr počtu vyrobených cvičných, spojovacích atp. strojů ku bojovým cca 1:1, poté už poměr dost klesá, přestože absolutně jich je vyráběno zhruba stejné množství...

Zatr... Asi fakt začnu hledat přesnou zmínku v Jamesovi, kdy že byla protlačena výroba pouze válečných typů...
karaya1 6.12.2006 19:54 - č. 3138
karaya1
Algernon napsal v č. 3136:
"Z čehož mi nutně nevyplynulo, že by byla řeč (i) o strojích sportovních aj. :o)"
No, ono to ovšem vypadá i tak, že to, o čem se zrovna mluví, se mění podle aktuální potřeby (resp. podle toho, kde ještě autor nenarazil  ) - viz nejprve letecký průmysl, následné zapojení Itálie, započítání pouze bojových (!) letounů atp.
karaya1 napsal v č. 3135:
"Na člověka stále čeká mnoho k objevení... "
Hm, tak jsem zjistil, že člověk hodně věcí zná, akorát netuší, že se jim nějak sprostě nadává...
karaya1 6.12.2006 18:55 - č. 3135
karaya1
Algernon napsal v č. 3123:
"V tom případě se tedy zeptej Doda, co myslel tím 3100. Já doufal, že jeho tvrzení má alespoň nějaký smysl — byť šíleně zvrácený… "
Já v to také doufal, ovšem vzhledem k tomu, že autor dosud nereagoval...
Algernon napsal v č. 3123:
"Souvisí patrně (až doposud jsem předpoládal, že zjevně) výrobou cvičných strojů… :o) Nečekám, že bys nové piloty vycvičil létáním na koštěti?"
To já též nečekám, stačí se podívat na
karaya1 napsal v č. 3117:
"(...) byli to spíše Britové, kteří omezili výrobu všech možných typů sportovních aj. letounů ve prospěch válečné produkce, ať to již byly stroje bojové či cvičné a spojovací..."
Ovšem tak nějak mi nedošla spojitost s výkonností britského průmyslu (ona mi teda nedochází ani teď, ale třeba jsem jenom blbej ).
Algernon napsal v č. 3123:
"To mám chápat jako tak, že za války (před B-of-B) neřešili výcvik posádek, protože jich měli „dost“?"
Ne, myslel jsem tím, že Britové v období před započetím B-of-B více pociťovali nedostatek strojů než leteckého personálu (viz téměř žádné rezervy, tvorba jader jednotek atp). Na druhou stranu ovšem lze namítnout, proč byla No. 10 Group uvedena v činnost až tehdy, kdy byla.

Ad ostatní: o tomto se vůbec nehádám..
Algernon napsal v č. 3123:
"Vkrádá se otázka, bylo-li „Empire Air Training Scheme“ přijato před B-of-B, či až v jejím průběhu, či až po?"
Na člověka stále čeká mnoho k objevení...
241-260 z 2974
<< 10 11 12 13 14 15 16 >>
Po