Výsadkové vojsko

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
101-120 z 165
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po
DuGalle 19.9.2003 11:59 - č. 71
DuGalle Ten atlas je tuším z roku 1941 nebo podobně. Moc pěkně kreslené, v průběhu války k tomu měly chodit dodatky, podle toho jak měl Adolfek vítězit. Kupodivu zřejmě žádný dodatek nevyšel

Měřítko netuším, všude je logicky jiné. Ale když se to naskenuje na slušné dpi, pak je to na atlas sakra podrobné...

80MB mi poštou neproleze, leda že bych otevřel ftp. uvidíme, stejně díky.
Glynwed 19.9.2003 10:40 - č. 70
Glynwed Tak to je síla. Z jakýho roku je ten atlas, a v jakým měřítku to proboha je??? Jinak, v Hradci v kopicentru mi na disk vypálily oscanovanou kopii mapy - asi A0 - středu Berlína z roku 1945. Takže jestli to tvoje schránka zvládne a měl bys zájem (cca 80 MB), rád ti ji na oplátku pošlu.
DuGalle 19.9.2003 10:35 - č. 69
DuGalle O víkendu bych se k tomu snad měl dostat, největší problém je, že ten atlas je asi 2,5x větší než můj scanner
Glynwed 19.9.2003 10:27 - č. 68
Glynwed Jako základ by mohl být čtverec Bruntál-Velké Heraltice-Vítkov-Moravský Beroun. Asi uprostřed tohohle čtverce, jižně u obcí Dlouhá Stráň-Leskovec n. Moravicí, je nyní vodní nádrž Slezská Harta. Díky moc za pomoc!
DuGalle 19.9.2003 10:00 - č. 67
DuGalle Problém je, že já nevím, kde to je. Tzn musíš mi tu oblast lépe popsat, podle názvu Slezská Harta nevím nic...
alyk 19.9.2003 09:47 - č. 66
alyk glynwed - Slezsky ustav v opave, vedle Bezrucovy knihovny, je na zapujcku domu. Bohuzel, do opavy uz nejezdim, zkus nekoho na foru, jestli neni pobliz at ti to pujci. je to ale cela kniha, ne soucast nejakeho sborniku, alespon co jsem drzel v ruce. a dost spatna vazba.
Glynwed 19.9.2003 09:26 - č. 65
Glynwed to DuGalle: To je právě ta sranda že na mapách z 30-50tých let nic takovýho nenajdeš .
DuGalle 18.9.2003 18:43 - č. 64
DuGalle Glynwed:
Zkusím to naskenovat, nicméně kde je Slezská Harta opravdu nevím...
Glynwed 18.9.2003 16:06 - č. 63
Glynwed to alyk: Tak tohle dílko se snažím sehnat už dlouho, ale stále bez úspěchu. Vím, že to napsal Miloslav John, vydal to okresní výbor Čs. svazu protifašistických bojovníků v Bruntále v roce 1988 k 50.výročí mnichovského diktátu, náklad 3000 ks, a mělo by to být myslím součástí Ostravského sborníku. Ale ty baby v knihovně mě furt tvrděj, že nic takovýho neexistuje!!! Takže jestli by mi někdo mohl zjistit knihovnu, kde ten sborník mají, a číslo ISBN, budu mu neskonale vděčný.
to DeGulle: Aspoň si ve skříni jednou pořádně uklidíš
alyk 18.9.2003 15:13 - č. 62
alyk nejaky podrobnosti o teto operaci vysly knizne - jmenuje se to Operace Bruntal ci tak nejak a maji to ve Slezskym ustavu v Opave. jsou tam i nejaky mapky. Kdysi jsem si to pujcil ale moc si z toho uz nepamatuju. nikdo prede mnou to necetl tak jsem musel dokonce rozrezavat listy.
Glynwed 18.9.2003 12:22 - č. 61
Glynwed to DuGalle: Kdyby bylo možný kus mapy oscanovat a poslat mi ho na mail, byl bych moc vděčný-mám atlas z r.1936 1:500 000 a tam moc podrobností nenajdu (hlavně jak to dříve vypadalo tam, kde je teď vodní nádrž Slezská Harta)...
DuGalle 18.9.2003 10:40 - č. 60
DuGalle Nutiš mě vyhrabat ze skříně Velký Meyerův domácí atlas, brrr. Leží někde na dně skříně
Glynwed 18.9.2003 09:08 - č. 59
Glynwed V knize vzpomínek od Jana Brothánka "Poslední dny v československém Bruntálu" se uvádí, že 7.10. 1938 předávala skupina důstojníků v Malé Morávce okres Bruntál německým jednotkám. Při cestě zpátky při průjezdu Bruntálem "létalo nad městem asi 80 německých letounú, pro které byly v uplynulých dnech v oblasti tzv. Antonsparku připravena dvě letiště". Jinak, ten protektorátní atlas, v jakém měřítku je tam S Morava? Když jsem se díval do toho svýho, tak obsazením Bruntálu by němci získali slušnou komunikací směrem na Šternberk a Olomouc, nemluvě o přímém napojení na železnici Krnov-Bruntál-Šternberk. V Bruntálu ale byla silná posádka, terén pro motorizované jednotky postupující z Krnova na Bruntál byl hornatý a na řece Opavě byla dobře vybudovaná linie řopíků. Ale kdyby se jim podařilo dobít Nové Heřmínovy, tak do Milotic je to jen kousek a do Bruntálu poue 3 km. Kdyby se vysadily u Košetic, hlavní dopravní uzel byl Horní Benešov, ale z něho vedli na jih jen druhořadé cesty, hlavní doprava byla situována na východ k Opavě. Železniční spojení mezi Horním Benešovem a Německem nebylo. Ale zase zde byl lehčí terén.
DuGalle 17.9.2003 18:32 - č. 58
DuGalle Tak nic, nikdo se nerozepisuje, v jaké řitce měl seskok proběhnout. Ještě se kouknu do protektorátního atlasu, jestli tam není zakreslené to letiště, poněvadž výsadek měl proběhnout tam - výsadkáři museli zajistit plochu pro přistání letadel s posilami, pravděpodobně z 22. pěší divize...
Glynwed 17.9.2003 11:24 - č. 57
Glynwed Jinak, jedno letiště bylo u Bruntálu, ale počítalo se s tím, že výsadkáři spolu s civilisty upravý vhodné plochy v okolí k přistávání Ju-52. Němečtí zemědělci v pohraničí dostaly od předáků SdP "dobrou radu", aby na pole vysadily plodiny, které mohou brzy sklidit, a aby pole nezorávali. Cvičná operace proběhla v prostoru Heřmanice-Košetice, ale narazil jsem na názor, že tak bylo rozhodnuto proto, že zde byla lepší možnost pozorování a vyhodnocení cvičení, a skutečná operace se měla spíše odehrát na polích západně od Milotic. Jako zdroj my slouží Září 1938 od Johna a Opevnění na Opavsku a Bruntálsku, kde proti sobě tyto dva názory stojí.
DuGalle 17.9.2003 11:16 - č. 56
DuGalle Já si říkal že něco nesedí. Původně jsem koukal na ty Milotice, ale nakonec jsem našel i Milostovice. Obojí je nad Opavou, obojí je v této oblasti. Nicméně Milotice jsou zase cca 3km od Bruntálu, což by mohl být zatracený hazard. Ale na druhou stranu skopci museli udělat ten výsadek někde na území Sudet, tzn. nejlépe přímo ve měste

To je ale všechno jenom teorizování, snad doma něco najdu...
Glynwed 17.9.2003 11:04 - č. 55
Glynwed to DuGalle: ts ts, omluva, chybička se vloudila - ne Milostovice, ale Milotice n. Opavou (východně od Bruntálu)!!!
DuGalle 17.9.2003 10:34 - č. 54
DuGalle Juknu doma, zatím hlasuju pro Košetice. Ty jsou v ideální vzdálenosti mezi Bruntálem a Opavou, zatímco Milostovice jsou nebezpečně blízko Opavy a příliš daleko od Bruntálu. Otázkou je, kde se nachází letiště...
Glynwed 17.9.2003 09:37 - č. 53
Glynwed Jaká byla podle vás šance na úspěch operace "Freudenthal" v roce 1938 (výsadek 7.Fall.Div. + Inf.Rgt. 22.LLD) v týlu čs. opevnění? Víte někdo kde měla skutečně proběhnout? (Udávají se dva prostory - první u Košetic, druhý u Milostovic n. Opavou - který měl být ten správny???)
Hofi 17.9.2003 05:20 - č. 52
Hofi Dzin: No jasné. Na tú som zabudol. Vďaka za doplnenie.
101-120 z 165
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po