Ardeny - poslední pokus

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 492
1 2 3 4 5 >>
Po
ja_62 21.3.2012 19:58 - č. 571
ja_62
Dzin napsala v č. 570:
"Hele, fakt to tak viděli?"
Ta reakce v sobě mohla mít prvek kolektivního povzbuzování, ale po odeznění původního šoku v podstatě nikdo z Eisenhowerových generálů nepochyboval, že pro Wehrmacht ardenská ofensiva znamená "protažení posledních podstatných reserv mlýnkem na maso" - což ale neznamená, že by podcenili trvající možnost překvapení menšího rozsahu.
Dzin 20.3.2012 22:42 - č. 570
Dzin Hele, fakt to tak viděli? Protože mě se zdá, že to viděli spíše až po válce. I po Ardenách se obívali, že by mohli Němci provést nějaký podobný protiútok a proto postupovali vpřed opatrně. Nemylsím si, že by to nějak zvyklalo jejich vůli či přesvědčení zvítězit, ale podle mého hodnotili situaci po bitvě méně optimisticky, než před ní. A určitě v tom má prsty právě to prvotní poměrně optimistické hodnocení.
ja_62 20.3.2012 19:10 - č. 569
ja_62
ja_62 napsal v č. 568:
"Montgomery samotný situaci vysvětloval tak, že chtěl před novináři působit robustně optimistickým dojmem"
Částečně to bylo dáno i rozdílem v náhledech a mentalitě Montgomeryho proti Američanům - zatímco Montgomery (tuším i ještě koncem ledna, ale to bych si musel ověřit) vnímal situaci jako jasný spojenecký neúspěch, kdy se spojenecké vrchní velení nechalo zaskočit a utrpělo vážné ztráty, a tudíž se snažil veřejnosti presentovat sebe a své jednotky jako něco optimistického v co možno klást naději, Američané, resp. Eisenhower a jeho podízení, vnímali situaci poněkud optimističtěji (ponechám stranou irrelevantní konspirační teorii Charlese Whitinga, který tvrdí, že německou ofensivu v podstatě uvítali, přinejmenším) - coby onu příslovečnou "poloplnou sklenici" vnímanou optimistou - nezakrývali že počáteční útok je zaskočil a způsobil vážné ztráty jednotkám na něž dopadl, ale na druhou stranu viděli situaci tak, že pro Wehrmacht ardenská ofensiva znamenala vydání se z posledních strategických reserv na mužích i materiálu, a v podstatě i definitivní ztrátu naděje na to, že by se ještě kdy mohl pokusit o znovuzískání strategické iniciativy.
ja_62 29.12.2011 16:32 - č. 568
ja_62
siglufjordur napsal v č. 566:
"Nedávno jsem měl možnost přečíst si dobové anglické noviny.Bernard Montgomery se v nich chvástá,jak bitva v Ardenách byla jeho nejlepší bitvou.Přitom zcela opomíjí americké zásluhy."
Unfortunately, after the battle was over a press conference held by Montgomery, supplemented by a number of press stories written by reporters attached to the Twenty-first Army Group, created the unfortunate impression among Americans that Montgomery was claiming he had moved in as the saviour of the Americans. I do not believe that Montgomery meant his words as they sounded, but the mischief was not lessened thereby.
D.D. Eisenhower: Crusade in Europe, kap. Hitler's Last Bid

Montgomery samotný situaci vysvětloval tak, že chtěl před novináři působit robustně optimistickým dojmem, a ti následně jeho výroky desinterpretovali v onom nešťastném smyslu, jakým pak působily v tištěné podobě. Nevidím důvod mu nevěřit.
Honza M. 20.11.2011 12:16 - č. 567
Honza M.
siglufjordur napsal v č. 566:
"Nedávno jsem měl možnost přečíst si dobové anglické noviny."
Opravdu jsi četl dobové noviny, nebo ses minulou neděli koukal na Primě na Tajemství 2. světové války - Bitva v Ardenách, kde Montyho za tento postup kritizovali?
siglufjordur 19.11.2011 23:57 - č. 566
Nedávno jsem měl možnost přečíst si dobové anglické noviny.Bernard Montgomery se v nich chvástá,jak bitva v Ardenách byla jeho nejlepší bitvou.Přitom zcela opomíjí americké zásluhy.Podle mně se proslavil hlavně na naplánování jeho operace Market garden,která dopadla tak,jak dopadla.To že zvítězil v Africe,to by snad dokázal při takové materiální převaze snad každý velitel.

Po tom co zveřejnil po bitvě v Ardenách,jaký není borec,ho chtěli američané odvolat. Angličané to nedopustili.Byla to stejná figurka,jako ten playboy Mac Arthur.
Glynwed 5.11.2011 13:38 - č. 565
Glynwed
Vladislav napsal v č. 564:
"Dobrý den, můj otec bojoval v Ardenách v 116. tankové divizi, 60. pluk panceřových granátniku. Nevíte jaký byl osud pluku ke konci války, tj. duben 1945, vím s otcova vyprávění ,že byl zajat spojenci a deportován do Anglie. nejsou nějaké bližší informace o přesunu německých zajatců ?
Děkuji Vladislav
"
Jestli chcete mít zpracované osudy podobně jako zde: www.fronta.cz/sekce/osudy-vojaku kontaktujte mě na e-mail: [email protected]
Vladislav 5.11.2011 11:22 - č. 564
Dobrý den, můj otec bojoval v Ardenách v 116. tankové divizi, 60. pluk panceřových granátniku. Nevíte jaký byl osud pluku ke konci války, tj. duben 1945, vím s otcova vyprávění ,že byl zajat spojenci a deportován do Anglie. nejsou nějaké bližší informace o přesunu německých zajatců ?
Děkuji Vladislav
Ivan1 13.10.2011 22:20 - č. 563
paul: Neni to ten pluk, ktorého príslušníci vyvraždili dedinu Oradour-sur-Glane?
paulstanley69 12.10.2011 00:27 - č. 562
Dobrý den

Sháním veškeré informace o nasazení,místa a bojů 4 pluku pancéřových granátníků Der Fuhrer od Normandie po konec války-může mě někdo pomoc zobrazit dějiny tohoto pluku

děkuji
Janko22 14.3.2009 18:33 - č. 561
Ivan1 napsal v č. 560:
"www.in-honored-glory.info/jpg/stories /carlge... forum.axishistory.com/download/file.php?id=53357 i34.tinypic.com/2lnwvf4.jpg Nájde sa tu niekdo, kto má bližšie informácie o týchto fotkách? Na prvej by mali zajatci z 99. pešej divízie, o tých ostatných neviem nič. "
Stiahnite si z internetu nasledovnú knihu: www.afterthebattle.com/bobulge.html
Fotografie sú v nej detailne popísané.
Vladislav 3.12.2008 08:23 - č. 559
Děkuji za odpověd.Už sem doma mě spletl soused, který byl s otcem v jednotce. Ten chrt byl vodítko.Informace o 116. tank. divizi si najdu, zdravím a děkuji.
deny1188 12.6.2008 20:27 - č. 558
deny1188 Nevi nekdo presny pocet a typ tanku Spojencu i Osy v ardenách?
ja_62 11.9.2007 15:53 - č. 557
ja_62
Sanyx napsal v č. 556:
"Bitva v Ardenách(též bitva o výběžek-Battle of Bulge) je souhrnný název,který se používá pro označení německé protiofenzívy a její následné eliminace v prosinci 1944 až lednu 1945 na západní frontě.Jednalo se o poslední pokus nacistického Německa zvrátit průběh války,či získat Německu lepší vyjednavací pozici se západními spojenci.

Jméno

Bitva v Ardenách si získala mnoho dalších populárních jmen.Německé kódové označení celé operace bylo Stráž na Rýně (Wacht am Rhein) , v anglosaském světě se prosadily názvy bitva o výběžek,zimní válka a Rundstedtova ofenzíva.Poslední jméno má pro znalce poněkud humorný nádech.

Tato bitva měla spojenecké vítězství.
"
Okopírováno z Wikipedie - tinyurl.com/6atsn7 - , až na poslední větu, na které je to celkem vidět.
Sanyx 11.9.2007 15:48 - č. 556
Sanyx Bitva v Ardenách(též bitva o výběžek-Battle of Bulge) je souhrnný název,který se používá pro označení německé protiofenzívy a její následné eliminace v prosinci 1944 až lednu 1945 na západní frontě.Jednalo se o poslední pokus nacistického Německa zvrátit průběh války,či získat Německu lepší vyjednavací pozici se západními spojenci.

Jméno

Bitva v Ardenách si získala mnoho dalších populárních jmen.Německé kódové označení celé operace bylo Stráž na Rýně (Wacht am Rhein) , v anglosaském světě se prosadily názvy bitva o výběžek,zimní válka a Rundstedtova ofenzíva.Poslední jméno má pro znalce poněkud humorný nádech.

Tato bitva měla spojenecké vítězství.
Dzin 27.4.2007 17:01 - č. 555
Dzin
Rixen napsal v č. 551:
"Dzin (550)(549): Díky. Z jaké knihy (či webu) bereš informace o německé armádě?"
To mi nebudeš věřit, ale ten podle mého skvělý souhr jsem kdysi objevil v jedné starší počítačové hře The Ardennes Offensive a zatím jsem nikde nenarazil na žádné údaje, které by ho nějak zásadně zpochybnili (rozdíly se sice dají najít, ale je to dáno spíše postupným reorganizováním). Jen mě štve, že díky jejímu stáří to z ní nedokáži nějak solidně dostat, jen vypsáním. Ale je to skvělé, protože jsou zde jednotky do velikosti praporu a kompletní Ordre de Bataille vše na jednom místě a netřeba nikde dlouze hledat.
A potom že v počítačových hrách nic kloudného člověk nenajde.
ja_62 24.4.2007 15:31 - č. 554
ja_62
ja_62 napsal v č. 536:
" zrovna tak se měnilo podřízení armádám a dokonce i skupinám armád, takže se mi do toho nějak nechtělo)"
(A současně i částečný dodatek k Dzinovu č. 549)

-Pokud jde o podřízenost armád skupinám armád v mém příspěvku č. 536, je stejná jako v Dzinově příspěvku č. 549, nicméně pro úplnost bych dodal, že po 19. prosinci (s účinností od poledne 20.) Eisenhower nově určil hranici skupin armád, s tím, že Montgomerymu 21. (britské) skupině armád podřídil jednotky na sever od linie Givet - St. Vith; tj. i síly 1. americké armády gen. Hodgese*), zatímco Bradleyho 12. skupině armád zbyly pouze síly na jihu výběžku, tj. co se týče těch zapojených do bitvy v Ardenách, americká 3. armáda. Důvodem byla přirozené rozdělení bojiště a usnadnění komunikace - Bradleyho velitelství bylo umístěno v Lucemburku, zatímco Hodgesova 1. armáda měla velitelství nejdříve ve Spa, a později v belgickém Chaudfontaine, takže s německým postupem hrozilo přerušení kontaktu mezi nimi. 1. americká armáda byla 12. skupině armád vrácena 17. ledna 1945, zatímco 9., které se opatření dotklo také, zůstala Montgomerymu déle.


*)S čímž pak souvisí i přesun VIII. sboru k 3. armádě.
ja_62 24.4.2007 13:28 - č. 553
ja_62
hrdina napsal v č. 547:
"Kam po osvobození Noville byla odvelena 11.obrněná US Army ???"
11. obrněná divise US Army (pokud jde o jednotku na niž směřoval dotaz) po osvobození Noville pokračovala směrem v postupu přibližně na severovýchod, k Siegfriedově linii, kterou narušila 7. února 1945 u Lützkampen a definitivně překročila 17. u Grosskampenberg - jde o obce v okolí Arzfeldu u Lucemburských hranic. (aneb Lutzkampen a Grosskempenberg, jak to většinou psali Američané)

(Až do 12. března byla stále podřízena VIII. sboru, resp. toho dne přešla pod XX. sbor)
Rixen 24.4.2007 09:37 - č. 552
Rixen
hrdina napsal v č. 547:
"Kam po osvobození Noville byla odvelena 11.obrněná US Army a kam ustoupila 2. tanková SS ???"
2. SS Panzer Division Das Reich byla po bitvě v Ardenách přeložena na východní frontu - Bojovala v Maďarsku a posléze i v Rakousku. Tudíž nikam neustoupila
Rixen 24.4.2007 09:32 - č. 551
Rixen Dzin (550)(549): Díky. Z jaké knihy (či webu) bereš informace o německé armádě?
21-40 z 492
1 2 3 4 5 >>
Po