Těžké bombardéry

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
561-580 z 762
<< 26 27 28 29 30 31 32 >>
Po
Dzin 9.11.2003 00:49 - č. 346
Dzin To ja si pripadne namitky neodpustim. Pe-8 rozhodne neni nejaky super tezky bombarder. Objektivne receno, veskete sovetske tezke bombardery (tedy Pe-8. ikdyz Soveti sem nekdy radi i Il-4) pocetne ani kvalitne na zadne vysoke urovni nejsou. Jedine skutecne strategicke nalety jsou nalety na Berlin a ty byly vylozene propagandistickeho razu, neco jako Doolittluv nalet na Tokio. Ja v tomhle souhlasim s Algernonem, pokud meli nejake strategicke naroky, obratili se spise na Zapadni spojence. Sve bombardery daleko vice vyuzivali k taktickym operacim. Pe-8 nikdy nehral v sovetskem letectvu zadnou vyznamnejsi roly. Vzdyt ho za WW2 bylo vyrobeno 75 kusu a vyroby byla zastavena v roce 1944, po vyrobeni 2 kusu! Mimochodem, o Drazdanech psaly to, co pise Algy (bombardovany na zadost Sovetu atd.), v ABC nekdy na pocatku roku 1990 a ihned za to byli kritizovani.
Dzin 9.11.2003 00:49 - č. 345
Dzin Algernon: (333) ka vim, to mi vzdy pripomene leteckou bitvu nad Kubani a mou snaho o jeji blizsi popsani.
Béďa 7.11.2003 11:05 - č. 343
to Algernon: Nepodělil byses o informace ohledně ruských radarů?
Jinak s palebným průměrem máš pravdu, na to jsem zapoměl .
Přiznám se že nic nevím o IFF zaměřovačich na letadlech(a u Spojenců i v pozemních jednotkách), můžeš napsat o nich něco víc? Předem dík.
Béďa 6.11.2003 15:58 - č. 340
to Algernon-dík za odpoveď, Tvé znalosti, jako obvikle, na mě velmi zapůsobily, přesto bych si dovolil několik poznámek a doplnění.
ad.335- pokud vím tak Rusové vyráběli za celou válku dva typy radarů, z hlavy neznám označení, ale lišily se tím že jeden byl stacionární a druhý mobilní.

ad:336-asi nemáš rád kanony já bych řekl že za ne příliš vydařené použití u Francouzů(ale je to věc názoru) je způsobeno nedořešeným střelištěm s nedořešeným zásobováním munocí, kdy povystřílení zásobníku ho střelec musel zdlouhavě vyměňvat, pokud bylo u Švaku použito pásové zásobování tak jeho použití mohlo být o něčem jiném.

ad338: B-29B byl pokud vím použit hlavně v noci a v době kdy již Japonci neměli moc co proti němu nasadit pak je obranná výzbroj opravdu zbytečná.
ještě ke střelcům-vKoreji se mělo,údajně, podařit jedné posádce sestřelit 5 Migů(viz PKR-mimochodem kdy přestalo vycházet?) což je docela slušné ale i těžko uvěřitelné.
Dzin 4.11.2003 21:08 - č. 332
Dzin Algernon: Co se tyka vyzbrojeni Mustangu, tak jsem nasel jen pro 8. leteckou armadu toliko.
Na P-51B/C (bez blizsiho rozliseni) byly v unoru 44 kompletne prezbrojeny stihaci skupiny 4. a 357., brezen 44 355., duben 44 339. a 352. a kveten 44 359. a 361.
Na P-51D byly kompletne prezbrojeny stihaci skupiny cerven 44 4., cervenec 44 20., 55. a 364., zari 44 479., rijen 44 353., listopad 44 356. a prosinec 44 78. a castecne prezbrojeny cervenec 44 357. a zari 44 361. Uplne prezbrojeni se mini, ze k tomuto datu nebyl u jednotky zadny letoun jineho typu k operacnimu nasazeni, castecne prezbrojeni, ze byly nahrazeny letouny jen u nekterych stihacich peruti, ale konkretneji nemam.
Dzin 3.11.2003 23:19 - č. 331
Dzin Algernon: zatim te zklamu. Obvykle udavaji jenom celkove vzlety a zminku jenom o stihackach jsem nalezl pri Big Weeku a to zase jenom jejich vzlety a ne pocty. Ale hledam dal...
Dzin 3.11.2003 23:16 - č. 330
Dzin Algy: provokace to je moje.
(325) "za jinne situace". Tim myslim, kdyby nebyla Luftwaffe uz zeslabla a Zapadni Spojenci tolik silni.
giro.c 2.11.2003 20:13 - č. 327
koukám, že vy dva se asi nenecháte
Dzin 2.11.2003 19:34 - č. 326
Dzin Algernon: Ja to beru, prinos Mustangu je urcite velky od prvni chvile nasazeni, ale podle mne jejich nasazeni v prosinci 43 predstavuje spise prvni vlastovku (a ta jaro nedela ), prave z duvodu, ktere pises, nedostatecne nasazeni USAAF jako celku.
Ja bych o stihacich u strategickeho letectva asi neco nasel, ale bylo by to ze zdroju, ktere povazujes za nedostatecne, takze by jsi to stejne odmitl...
Dzin 2.11.2003 19:26 - č. 325
Dzin Muj drahy Algernone. Snazim se psat prizpevky kratke, do 20ti radek, aby se dali precist a cloveku neuniklo nic podstatneho, ale vidim, ze k dokonalosti stale neco chybi. Asi to zacnu psat jenom heslovite. Ci-li pokud by jsi zameril svou ctenou pozornost na (317), shledl do 4. radku a zastavil svuj zrak na zacatku posledniho souveti, ktere pokracuje dale na radek 5., pote bych si dovolil upozornit te na prvni vsuvku zde.

P-51B a C? Ja bych zahajeni vyroby tipoval na prelom roku 42 a 43... A co se tyka vyroby, tipoval bych asi 3000 kusu?
Tom 29.10.2003 14:57 - č. 321
Tom To Algy 315: no jo, ale určitě prvních 44 Mustangů nemohlo umožnit nějaký podstatně hlubší průlom bombardérů do nitra Německa, ne? Na to jich fakt bylo zatím příliš málo. Nad Emden a Kiel létaly i Thunderbolty, nebo se pletu? Chápu kam míříš, prostě Luftwaffe určitě nemohl potěšit výskyt výkonných stíhaček hluboko nad Německem, ale v tom prosinci 43 ještě zdaleka nemohlo být jasné, co že to znamená. Zrovna tak, když Thunderbolty na podzim 43 poprvé zmasakrovaly staffel Bf 110 někde nad Německem, tak ještě několik měsíců trvalo, než všechny 110 stáhli definitivně z denních operací proti bombardérům. Nevím kdo z nacistických pohlavárů (asi Herman) řekl: "...když jsem viděl stíhací doprovod nad Berlínem, věděl jsem, že začal tanec..."

To je diskuze o slovíčkách, prostě Mustangy (ty s Merliny, abychom byli přesní) umožnily Spojencům účinné doprovody a mají velký podíl na rozdrcení Luftwaffe na Západě. Ale dohadovat se o tom, kdy přesně Luftwaffe upadla do kómatu je asi zbytečné
Emrich 29.10.2003 14:10 - č. 320
Nejkrásnější je jednoznačně B17F A nejvýkonnější jednoznačně B29...
Béďa 29.10.2003 13:16 - č. 319
to Tempest: A co B-29?
Tempest 29.10.2003 09:30 - č. 318
Nej, nej je B-17G, a hned za ním Liberátor.
Můžete oporovat, nesouhlasit,nebo mi nadávat, ale to je vše co s tím můžete dělat.
Dzin 28.10.2003 22:24 - č. 317
Dzin Algernon: Co se tyce mne, ja ten prelom beru od unora 44, presneji od 20.unora 44 (no, mozna uz 17. unorem, podle toho, jak se na to divas ). Od te chvile je patrny rychly ustup Luftwaffe ze slavy a ziskavani prevahy USAAF. Do podzimu 43 beru nalety USAAF jenom jako jakesi pokusy, bez valneho uspechu a obdobi mezi tim, jako pripravu na dalsi ofenzivu. Jinak s tebou sohlasim, 44 Mustangu melo jiste svou vahu (podle me urcite vetsi, nez vsechny P-47 v doprovodnych skupinach ), ale porad to jeste nebylo tolik, aby to nejak podstatneji zvratilo prubeh boju. Dokonce by se, za jine situace, mohlo jednat o chybu, kdy byl nasazen novy letoun, v nedostatecnych poctech a tim byla dana moznost Luftwaffe se pripravit na to, co prijde (podobne jako treba nasazeni magnetickych min Nemci). Jenze Luftwaffe uz byla davno za zenitem a vzasade jen cekala na ranu z milosti. Perfektne se na nej hodi popis (ikdyz puvodne patril necemu jinemu), pripomina stareho boxera, je take jeste schopna snaset a rozdavat par uderu, ale jeden silnejsi nebo dobre mireny a je K.O. (neni to presna citace, ale urcite ho znas)
To prosim zkus. Ja mam jenom ze byli dodani 4 v roce 42, vsechny slouzili u frontoveho letectva.
Dzin 28.10.2003 11:32 - č. 313
Dzin Algernon: I tak, diky. Co se tyka Mustangu, myslel jsem to asi ve smyslu Tomova (312).
Tom 27.10.2003 11:17 - č. 312
Tom V prosinci 43 nad Německo vyrazila s Mustangy jediná FG (a je to ostuda, že nevím, která to byla ), to jsou tři perutě, takže to asi příliš situaci ovlivnit nemohlo.

K těm palubním střelcům: USN za nejúspěšnějšího uvádí Johna Lisku, který v bitvě v Korálovém moři měl v kabině SBD tři ověřené sestřely a v bitvě u Santa Cruz přidal čtvrtý. Za dost podezřelý údaj považuju třeba 14 sestřelů dosažených posádkou B-24J 25. července 1944 při náletu na Linec.

Stirling u ruské PVO mohl sloužit třeba pro kalibraci radarů, ne?
Dzin 26.10.2003 00:05 - č. 309
Dzin Algernon: A ja mel vzdy dojem, ze ve vetsich poctech se dostali nad Nemecko az na jare 44...
Takze v tom pripade by je pouzili u transportniho letectva. Ty seriova cisla jsem nenasel, nemam hold takto podrobnou literaturu.
Dzin 25.10.2003 10:05 - č. 307
Dzin S tim souhlasim (Algernon 305). Teprve hromadne nasazeni stihaciho doprovodu Mustangu v roce 44 prineslo Americanum tolik ocekavane vitezstvi v bojich s Luftwaffe. Cimz vzal za sve jejich prvotni nazor, ze B-17 se ve svazu ubrani pred nepratelskymi stihaci samy.
Dzin 25.10.2003 10:05 - č. 306
Dzin Algernon: Podivam se, ikdyz pochybuji ze to najdu, resp. ze tento udaj vubec mam. Po ruce mam jenom pocet s daty dodani a z nej vypliva, ze vsechny 4 Stirlingy obdrzeli Soveti v roce 45 bez presnejsiho urceni. zaradili k VVS a dalsi tri k namornictvu, PVO (tu jsem vyradil protoze mne nenapada, k cemu by tam slouzily) nebo civilni doprave.
561-580 z 762
<< 26 27 28 29 30 31 32 >>
Po