Výstroj a výzbroj 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
821-840 z 913
<< 39 40 41 42 43 44 45 >>
Po
GeorgRolf 17.5.2004 22:39 - č. 124
Brunner...příspěvek 122 je přesně a krátce napsáno, to co jsem měl na mysli. Dík
GeorgRolf 17.5.2004 22:34 - č. 121
Brunner, koukám,že jsi to trochu poupravil :-D Mimochodem, kde píšou, že 12 zásbníků? Není to trochu moc na jednoho chlapa, když s tim má skočit z letadla?
GeorgRolf 17.5.2004 22:25 - č. 119
Brunner, jak vystřelíš v kuse 750 ran ze zásobníku na 10-20? Nenašel jsem zmínku o možnosti použití pásu apod. Na druhou stranu by to jen potvrzovalo můj názor, že se jedná o "odrůdu" kulometu.
GeorgRolf 17.5.2004 22:18 - č. 116
K té otázce patří slovo "dávka".
DuGalle 17.5.2004 22:14 - č. 115
DuGalle Odpoveď zní: jak kdy, záleží na typu závěru. Otázku o pušce a puškovém střelivu jsem radši neviděl
GeorgRolf 17.5.2004 22:12 - č. 114
Na což se dá odpovědět "ano" a doplnit to otázkou. Mají tyto zmíněné pušky schopnost střílet dávkou a při tom používat puškové střelivo?
DuGalle 17.5.2004 22:09 - č. 113
DuGalle
GeorgRolf napsal v č. 112:
"Pokud vím, tak dle původního zadání se sice měl dát použít ve "sniperské" roli, ale vzhledem k demaskujícímu efektu zášlehu v okamžiku výstřelu se takhle příliš nepoužíval. "
Nicméně teleskop byl montován i tak. A jelikož bylo možno na ústí hlavně připevnit tlumič, zmíněný problém nám odpadá...
GeorgRolf napsal v č. 112:
"Kdybych byl všivák, mohl bych ti oplatit stejnou mincí a zeptat se, zda byl puškou se dvojnožkou?"


Všivák být klidně můžeš, ale na tvém místě bych si spíše tu informaci o dvojnožce spojil s předešlou informací, tj. teleskopem, než s kulometem. Kontroloní otázka: Existují shodou náhod pušky, vybavené jak teleskopem tak dvojnožkou?
GeorgRolf 17.5.2004 22:05 - č. 112
DuGalle vida, to je mnohem zajímavější otázka. Pokud vím, tak dle původního zadání se sice měl dát použít ve "sniperské" roli, ale vzhledem k demaskujícímu efektu zášlehu v okamžiku výstřelu se takhle příliš nepoužíval. Takže teleskop můžeme skoro pominout. Já bych řek, že je prostě zbraní "sui generis" čili svého druhu s tím, že má nejblíže ke kulometu. Kdybych byl všivák, mohl bych ti oplatit stejnou mincí a zeptat se, zda byl puškou se dvojnožkou? Soudím, že ta dvojnožka se používala častěji než ten bajonet a teleskop...ale to je můj skromný odhad.
DuGalle 17.5.2004 22:03 - č. 111
DuGalle Many attempts had been made in several countries including Germany during the 1920ies to develop an automatic rifle that combined the characteristics of the submachine gun - a high rate of fire and therefore fire volume - with that of the then usual regular infantry rifle - accuracy and projectile power - while at the same time eliminating the disadvantages of the respective weapon types. Most of these attempts failed, because the conservative authorities did not like the idea or -mostly- because these early weapons tried to use the regular powerful rifle ammunition.
DuGalle 17.5.2004 21:59 - č. 109
DuGalle
GeorgRolf napsal v č. 106:
"Právě proto říkám, že FG útočnou puškou není, protože nesplňuje základní konstrukční předpoklad, což je dostřelit dál než samopal a kopat méně než kulomet. Řeknu-li to takhle přiblbe. "
Zapomněl jsi ovšem napsat, čím tedy FG-42 je. Kulometem s teleskopem a bajonetem?
GeorgRolf 17.5.2004 21:55 - č. 108
Brunner, možná jsem měl napsat "být výkonnější než..." hm? Asi jsem tu lehkou nadsázku měl zdůraznit trochu víc. Halt jsem předpokládal, že je to pochopitelnější.
GeorgRolf 17.5.2004 21:49 - č. 106
Právě proto říkám, že FG útočnou puškou není, protože nesplňuje základní konstrukční předpoklad, což je dostřelit dál než samopal a kopat méně než kulomet. Řeknu-li to takhle přiblbe.
Johny já nikde nenašel údaj o tom, jak dlouho vydržel FG střílet bez zádržky. Ale fakt je, že zásobník na 20 nábojů příležitost k dlouhým dávkám nenabízel. Jenže z tohohle pohledu by neuspěl ani Bren/ZB26 a mnoho dalších.
Mimochodem konstrukci s vyměnitelnou hlavní a jedním typem závěru má i náš koncept, který se jmenuje tuším Lada. Mělo to na začátku 90. let nahradit trojlístek SA61/SA58/UK59, ale nějak to nevyšlo. Taky se jednalo o jeden druh závěru, rozdílnou hlaveň+přílušenství.
Johny 17.5.2004 21:35 - č. 105
Johny
GeorgRolf napsal v č. 99:
"A dle mého názoru se jako útočná puška dá definovat zbraň střílející jednotlivou ranou či dávkami střelivem, které je výkonnější než pistolové používané v samopalech a méně výkonné než střelivo používané v puškách či kulometech."
Takhle by to šlo také říci, nicméně hlavní úkol kulometu je "metat kule" delší dobu. Čili kulomet musí být schopen střílet dávkou delší dobu aniž by došlo k poškození či poruše. Je to hlavně věc konstrukce "hlavně". Existují útočné pušky které lze výměnou hlavně změnit na lehký kulomet (Steyr AUG).
DuGalle 17.5.2004 21:33 - č. 104
DuGalle
GeorgRolf napsal v č. 99:
"A FG-42 používá stejný výkonný náboj jako MG-42, tedy "Patrone 8x57", což by ho řadilo mezi kulomety"
S tímhle

A jenom opět dodávám, že to, jak má vypadat útočná puška, dnes víme všichni, ale v roce 1942 takové povědomí zdaleka nebylo...
GeorgRolf 17.5.2004 21:32 - č. 103
Nemluvě o tom, že "puškovost" či "nepuškovost" náboje není primárně určená ráží.
GeorgRolf 17.5.2004 21:31 - č. 102
Pokud vím, tak jsem psal "výkonné střelivo používané v puškách a kulometech". Tudíž nevím s čím nesouhlasíš. Kulomety obecně jak známo používají "puškové střelivo", zatímco útočné pušky paradoxně nepoužívají náboj, který by se běžně označoval za "puškový". Takže nechceme-li si hrát se slovy, myslím, že je to uzavřené.
DuGalle 17.5.2004 21:25 - č. 101
DuGalle Tohle byla smrt pro FG-42. Zatímco ta byla vyvíjena pouze pro Luftwaffe, Wehrmacht požadoval podobné vlastnosti ale právě s krátkým nábojem. Z toho pak vznikl StG 44. Tehdá to byly dvě odlišné koncepce, teprve budoucnost ukázala která cesta je ta pravá...

Stejný náboj používá i Kar 98K, Gw 41 a Gw 43 což jsou jak je známo pušky takže argument o této ráži a kulometu neuspěje...
GeorgRolf 17.5.2004 21:21 - č. 99
Tady už se ale nabízí otázka definice kulomet/útočná puška. Mám pocit, že pojem "útočná puška" se objevil až později právě v souvislosti se Sturmgewehrem. A dle mého názoru se jako útočná puška dá definovat zbraň střílející jednotlivou ranou či dávkami střelivem, které je výkonnější než pistolové používané v samopalech a méně výkonné než střelivo používané v puškách či kulometech. A FG-42 používá stejný výkonný náboj jako MG-42, tedy "Patrone 8x57", což by ho řadilo mezi kulomety, stejně tak může být podobně jako lehký kulomet vybaven dvounožkou a jeho použití v roli "kulometu" se běžně uvádí.
DuGalle 17.5.2004 21:16 - č. 98
DuGalle Právě, nebýt toho, že to byla krutě nevyvážená automatická puška (díky zásobníku) s velice silným zpětným rázem, mohla to být snad nejlepší zbraň války. Tolik možností která FG-42 umožňovala nenabízela žádná jiná zbraň...
GeorgRolf 17.5.2004 21:13 - č. 96
Našel jsem k tomu pár poznámek: Výrobce-Rheinmetall, délka-940mm, hmotnost-4,53kg, délka hlavně-502mm, náboj-7,92x57, úsťová rychlost-761m/s, rychlost střelby-750-800ran/min, zásobník 10/20 nábojů. Možnost nasazení bajonetu. Koukám, že rychlost palby byla proti MG asi poloviční, ale na lehkou zbraň střílející z ruky výkonným nábojem je to pořád ještě slušné.
821-840 z 913
<< 39 40 41 42 43 44 45 >>
Po