Výstroj a výzbroj 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
321-340 z 913
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po
Rixen 9.3.2006 14:51 - č. 778
Rixen Kdo měl celkově nelepší výzbroj ve WWII?
Německo, USA nebo někdo jiný
kulometčík 28.2.2006 17:42 - č. 777
Hawkeye.Pierce napsal v č. 774:
"Já jen doplním, že i něco jako spinky (snad) používala R.-U. armáda, alespoň co jsem viděl na dobových fotkách, samozřejmě měli více ovinky...."
Jo CaK armáda používala také spinky, byly plátěné, měly modrou barvu a zapínaly se na dva nebo tři knoflíky-nevim to teď úplně jistě.
perun39 28.2.2006 11:12 - č. 776
Pouzite boli len tanky LT-35 zabudované cele.po akcii v Čremosnom bolo na vsetky vozne

pridane pridavne pancierovanie

delove vozne mali 8cm K vz.5/8

gulomety v gul.voznoch boli spociatku u IPV-I vz.24 neskor tak ako u ostatnych vz.35 a vz.37

originalne vozne su zachovane dva gulometny v M-SNP, tankovy v ZOS.
hellko 27.2.2006 20:06 - č. 775
hellko Po odbornej a technickej stránke zabezpečoval stavbu pancierových vlakov Ing. Hugo Weinberger. Stavba prvého vlaku začala už 5.9.1944. Nedostatok materiálu spôsobil, že prvé dva vlaky boli opancierované obyčajným kotlovým plechom. Až na tretí vlak bol dodaný z Podbrezovej plech hrúbky 10 a 15 mm a pevnosti 700 Mpa. Prvý pancierový vlak bol postavený za 14 dní, druhý za 11 a tretí, technicky najdokonalejší, za 10 dní. Na ňom sa už odrazili skúsenosti z nasadenia prvých dvoch vlakov v bojových akciách. Pôvodne sa uvažovalo použiť ako ťažné vozidlo rušne radu 310.0. V priebehu prác sa však zistilo, že tieto stroje nedisponujú náležitými trakčnými vlastnosťami. Preto boli pre tento účel upravené rušne 320.213, 217 a 220. Prvý postavený pancierový vlak Štefánik pozostával (odpredu) z predsunutého vozňa na dlhšom ťahadle, ktorý slúžil ako ochrana pred podmínovaním trate, z delového vozňa s malým poľným delom ráže 7,5 (8,5) cm a dvoma ťažkými guľometmi, z tankového vozňa (využili sa nepojazdné tanky z martinskej posádky), z opancierovaného rušňa, z guľometného vozňa s piatimi ťažkými guľometmi a pripojenej pomocnej ubytovacej súpravy. Ďalšie dva vlaky boli modifikáciou tejto zostavy so silnejšou výzbrojou. Pomocné súpravy boli tvorené krytými vozňami a skladali sa z vozňa slúžiaceho ako kancelária a ubytovňa dôstojníkov, dvoch vozňov na ubytovanie mužstva, kuchynského vozňa, ošetrovne a manipulačného vozňa. Pomocný vlak, ktorý mal svoj neopancierovaný rušeň, sa pred bojovou akciou nechával v najbližšej železničnej stanici. Pancierové vlaky mohli operovať aj samostatne, spravidla však sprevádzaliá bojujúcu pechotu. Pancierový vlak Štefánik zasiahol do bojov prvýkrát 4.10.1944 pri Starej Kremničke. Neskôr bol nasadzovaný na tratiach Zvolen – Krupina (pri Dobrej Nive) a Zvolen – Kriváň. Nakoniec kryl ústup povstalcov do hôr. Pri týchto akciách mu velilspočiatku npor. Anton Tököly, neskôr kpt. František Adam. Zanechaný bol v stanici Uľanka, keď na ňom boli znehodnotené zbrane. Vlak Hurban pod velením kpt. Martina Ďuriša-Rubanského spočiatku operoval na trati Hr. Dúbrava – Žiar nad Hronom, odkiaľ bol 4.10. presunutý na trať Banská Bystrica – Diviaky. V ten deň bol ťažko poškodený. Po oprave vo Zvolene sa vrátil opäť na trať Banská Bystrica – Diviaky do priestoru Čremošné. Koncom októbra bojoval na trati Brezno – Červená Skala. Znehodnotený bol v železničnej stanici Horný Harmanec (Harmanec Jaskyňa). Vlak Masaryk pod velením kpt. Jána Kukliša bojoval medzi Breznom a Červenou Skalou. Tu bol 21.10. poškodený. Po oprave sa sem vrátil a 24.10. dostal rušeň priamy delostrelecký zásah pri Pohorelskej Maši. Nebol už opravovaný. Presunuli ha na Horný Harmanec a znehodnotili.
Hawkeye.Pierce 27.2.2006 19:32 - č. 774
Hawkeye.Pierce
kulometčík napsal v č. 772:
"nejsou to ovinovačky ale spinky, německé měly většinou kožené řemínky a britské měly plátěné tkalouny. Podobné jako ty německé se používaly po válce v československé armádě ke křuskám, v zelené barvě pro vojsko a v modré pro LM později je nahradily pulitry."
Já jen doplním, že i něco jako spinky (snad) používala R.-U. armáda, alespoň co jsem viděl na dobových fotkách, samozřejmě měli více ovinky....
hellko 27.2.2006 19:29 - č. 773
hellko
čet.Hrad napsal v č. 769:
"mohl bys to třeba ofotit nebo oskenovat a poslat mi na mail, please?""
ok ak postaci foto je to bilten 60 vyrocie SNP

pokus o prepis: citacia

Pri ich výstavbe sa použilo niekoľko nepojazdných tankov Lt. vz. 35 a 38 s nepoškodenou vežovou výzbrojou (kanón vz. 34 kaliber 37 mm, tažký guľomet vz. 35, kanón vz. 38 kaliber 47 mm). Pri stavbe delových vozňov sa využili delostrelecké kanóny, pre ktoré neboli k dispozícii ťahače. Ich výzbroj dopĺňali dva ťažké guľomety po stranách. Predsunutý vozeň niesol dva ťažké guľomety vz. 35, 37 alebo 7/24. Guľometný vozeň tvorilo päť ťažkých guľometov, štyri na bokoch a jeden v čele. Jeden ľahký guľomet vz. 26 sa nachádzal v kabíne rušňovodiča. O priestor v blízkosti vlaku sa starala jeho posádka ozbrojená samopalmi. Spojenie medzi jednotlivými vozňami zabezpečovalo telefónne a zvukové signálne zariadenie



Ak sa nevyrabali nemohli ich pouzit ja to beriem
kulometčík 27.2.2006 10:14 - č. 772
Glynwed napsal v č. 742:
"nízké plátěné "ovinovačky", které se zapínaly na 2 přezky (podobně jako tomu bylo v britské armádě)."
nejsou to ovinovačky ale spinky, německé měly většinou kožené řemínky a britské měly plátěné tkalouny. Podobné jako ty německé se používaly po válce v československé armádě ke křuskám, v zelené barvě pro vojsko a v modré pro LM později je nahradily pulitry.
čet.Hrad 27.2.2006 09:23 - č. 771
čet.Hrad
Tom napsal v č. 770:
"Moment! V tom článku se píše, že vzali "plošinový" vagón, sundali z něj sajtny, na vagón postavili kompletní LT 35 (o 38 ani zmínka) a "obestavili" ho kotlovým plechem a obsypali drobným štěrkem. Takže jesti dobře chápu, nikoli samotné věže, ale celé stroje. "


Jistě, tohle jsem taky mohl napsat dřív sám aby bylo jasno Ale pro tuto diskuzi o výzbroji stačí ty věže Ale tuším, že Lt vz.38 se použily také, ale jistý si teď nejsem.

Stejně jsem ale z té diskuze už trochu zmatený
Tom 27.2.2006 05:25 - č. 770
Tom
hellko napsal v č. 759:
"LT 38 ani o LT 35 ale o veziach pouzitych na obrnenom vlaku kde je zaruka ze sa vo zvolene nepochlapili a vezu neprestavali!"
Moment! V tom článku se píše, že vzali "plošinový" vagón, sundali z něj sajtny, na vagón postavili kompletní LT 35 (o 38 ani zmínka) a "obestavili" ho kotlovým plechem a obsypali drobným štěrkem. Takže jesti dobře chápu, nikoli samotné věže, ale celé stroje. Taky je tam ještě odkaz na nějakou knihu - tuším že "Pancierové vlaky v SNP".
čet.Hrad 26.2.2006 22:41 - č. 769
čet.Hrad
hellko napsal v č. 768:
"nechapem ako ju prestavali? to ja neviem. ani som ju nevidel. Ja cerpam z oficialnych publikacii Muzea SNP a tam je uvedeny ten kanon. Prikladaju k tomu foto filmoveho vlaku s kanonmi 85mm."
Tak teď už to vůbec nechápu tak co třeba takto:
čet.Hrad napsal v č. 760:
"mohl bys to třeba ofotit nebo oskenovat a poslat mi na mail, please?"
hellko 26.2.2006 22:32 - č. 768
hellko
čet.Hrad napsal v č. 767:
"ale zamysli se nad tím ještě jednou JAK?!"
nechapem ako ju prestavali? to ja neviem. ani som ju nevidel. Ja cerpam z oficialnych publikacii Muzea SNP a tam je uvedeny ten kanon. Prikladaju k tomu foto filmoveho vlaku s kanonmi 85mm.
čet.Hrad 26.2.2006 22:28 - č. 767
čet.Hrad
hellko napsal v č. 759:
"Streso ale ja nehovorim o LT 38 ani o LT 35 ale o veziach pouzitych na obrnenom vlaku"
A to mění co?! Sice jsi napsal:
hellko napsal v č. 759:
"....kde je zaruka ze sa vo zvolene nepochlapili a vezu neprestavali!"
ale zamysli se nad tím ještě jednou JAK?!
hellko 26.2.2006 22:27 - č. 766
hellko necital som pozorne a myslel som ze su to raze ktore uvadza
Streso 26.2.2006 22:27 - č. 765
Streso Tak jsi to oprav
hellko 26.2.2006 22:26 - č. 764
hellko
Streso napsal v č. 762:
"Jenže mě by zajímalo co chtěl touto větou básník říci?? "
omyl
Streso 26.2.2006 22:25 - č. 762
Streso
hellko napsal v č. 759:
"Streso ale ja nehovorim o LT 38 ani o LT 35 ale o veziach pouzitych na obrnenom vlaku"
Ok
hellko napsal v č. 757:
"A co LT 38 z muzea SNP v BB 37mm ci 34mm. "
Jenže mě by zajímalo co chtěl touto větou básník říci??
čet.Hrad 26.2.2006 22:25 - č. 761
čet.Hrad
hellko napsal v č. 759:
"zvolene nepochlapili a vezu neprestavali!"
No tak trochu se pochlapili a některé věže doplnili dodatečným pancéřováním v podobě zavešených plátů pouze na bocích věží (sílu neznám, jde o provizorní úpravu, takže se asi lišilo případ od případu, já znám jen jedinou fotku tohoto vylepšení)

A pokud bychom se bavili pouze o věžích tanku Lt vz.35, je kanon A 3 jasně charakteristický tlumičem plamene na konci hlavně a krytem brzdovratného zařízení nad hlavní

A vůbec, kde by asi 4,7cm KPÚV v tankové verzi vzali?!
čet.Hrad 26.2.2006 22:21 - č. 760
čet.Hrad
hellko napsal v č. 757:
"LT 38 "
Jak já tohle označení nemáááám rád, grrrr
hellko napsal v č. 755:
"To ja netusim toto su oficialne udaje zverejnene v brouzrke muza SNP Bansky Bystrica 2005."
Tak to je dobrý "překlep", mohl bys to třeba ofotit nebo oskenovat a poslat mi na mail, please?
hellko napsal v č. 755:
"LT 38 je na pametniku SNP v BB nieje problem osobne overit tvoje tvrdenia."
Jistě, vím, že tam je už se tam delší dobu chystám
hellko 26.2.2006 22:20 - č. 759
hellko Streso ale ja nehovorim o LT 38 ani o LT 35 ale o veziach pouzitych na obrnenom vlaku kde je zaruka ze sa vo zvolene nepochlapili a vezu neprestavali! Je vsak pravda ze to asi neurobili a myli sa autorka ktoru som citoval Monika Holečkova. Spolieham na Toma
Tom napsal v č. 756:
"V HPM č.9/2005 je článek s názvem "Pancéřové vlaky v SNP", autorem je Pavel Kalina. Podle tohoto článku se dodneška dochoval jen jeden tankový vagón se zabudovaným LT 35 (je ve vstupním areálu železničních strojíren ve Zvolenu a podle současných fotek u článku to vypadá na kanón ráže 37mm"
Ja som videl len tu filmovu repliku a ta ma 85mm.
Streso 26.2.2006 21:46 - č. 758
Streso
hellko napsal v č. 757:
"A co LT 38 z muzea SNP v BB 37mm ci 34mm."
viz.

čet.Hrad napsal v č. 754:
"Lt. vz.38 byl vyzbrojen kanonem vz.38 (Škoda A19), ale ráže 37mm"
321-340 z 913
<< 14 15 16 17 18 19 20 >>
Po