Komentáře k: Emil Hácha: záznam o jednání v Berlíně v noci z 14. na 15. března 1939

Zpět na: Emil Hácha: záznam o jednání v Berlíně v noci z 14. na 15. března 1939
  • ale ale

    edgar 19. 10. 2004 00:14
    Neda mi to ani po tak dlouhe dobe. Pokud nekdo pise "bili to blbci" s mekkym "i" po b, je sam blbec.
    • O Dr. Háchovi

      J.Holík 22. 10. 2004 15:19
      Emil Hácha nebyl žádný hrdina, ale v rámci silně omezených možností, které mu doba poskytla, se snažil dělat nemožné. Narozdíl od českých kolaborantů. Domnívám se, že se mu podařilo zabránit svým postojem velkým škodám a dle dokumentů, které se postupně objevují, zachránil spoustu lidských životů. Tohoto člověka je třeba mít v úctě a odsoudit jeho vrahy, kteří pak kolaborovali s komunistickou mocí!
      • O Dr. Háchovi

        Robbespierre 11. 6. 2013 01:37
        Háchu, tohoto českého Pétaina, nikdo nezavraždil. Zemřel zřejmě důsledkem kombimace vysokého věku, těžké nemoci, nepochybně zoufalé osobní a psychické situace, jinak by pravděpodobně skončil jako Pétain nebo Quisling. Všimněme si, že Háchy, a všechny ty Berany, Malypetry a jinou chamraď omývají přesně Ti, kteří dští na Beneše a Masaryka, kteří přece stvořili v roce 1918 paskvil, utlačovali Němce, Poláky a Maďary a Beneš nakonec všechno zaprodal bolševikům. Hnus. Do pekla s Vámi, neohenleinovci. Bič a pryč!
      • O Dr. Háchovi

        karel 13. 11. 2004 21:59
        mít v úctě kolaboranta? NIKDY! Kdybys tohle řekl našim vojákům v roce 1945 tak bys visel na nejližším stromě.
        • O Dr. Háchovi

          Kohn 22. 9. 2009 11:41
          Milý Karle,
          kolaborant je ten, kdo s cizí mocností spolupracuje aktivně a s vlastní iniciativou.
          Hácha se cizí mocnosti podroboval, ovšem jen ve věcech, ve kterých jí odporovat nemohl ani ve snu. Po záboru Sudet ztratila naše republika to jediné, co jí dávalo šanci ubránit se německé drtivé početní i materiální převaze déle než pár hodin - pohraniční pevnosti.
          Dávat národu rozkazy aby se bránil, to by v Háchově situaci bylo stejně idiotské, jako když později Hitler vyzýval Němce bránit Berlín do posledního muže a náboje, když už byli Rusové na předměstí.
          U Hitlera se to považuje za důkaz jeho zvrhlosti a duševní úchylky - jak bys to dnes hodnotil u Háchy? Jenže ty bys to nehodnotil. To bys totiž dnes nežil...
          Udělat z Čech a Moravy krvavá jatka nebyl pro Němce technicky žádný problém. A kdo by přežil vojenské operace a bombardování, s tím by se taky nemazlili.
          Soudit ex post je tak snadné...
          • O Dr. Háchovi

            Robert 15. 4. 2010 04:26
            Panové,
            Emil Hácha v březnu 1939 rozhodně nebyl v jednoduché situaci. Nutné je však dodat, že svou zem musím jako správný občan a Čech bránit za každých okolností. Je prvada, že p. Beneš měl před Mnichovskou zradou západních mocností v rukách daleko větší trumfy a též to zabalil bez boje. Naše armáda byla zmobilizovaná a odhodlaná ke všemu. Rozhodně byla lépe připravena k boji než armáda polská v září 1939. On se však obával případných obrovských ztráta na životech a majetkových škod. Ano, válka by byla krutá a hlavě Praha by asi utrpěla hodně škod. Našimi tehdejšími představiteli bylo mylně uváděno, že bychom byli vyhlazeni a ztráty na životech by byly milionové. To je hloupost. Ztráty na životech by byly velké, ale řádově tisícové. Například Francie v době západního tažení v roce 1940, ztratila cca 90.000 vojáků a civilistů. Následky kapitulace bez boje náš národ nese dodnes. Je to mokvající vřed na našem těle. Nevěříme si a nemáme úctu k naší armádě. Neustále říkáme jak jsme malý národ apod. To je vše důsledek Mnichova a navazujícího 15.března 1939. Já osobně bych se nikdy nevzdal bez boje i když vím, že by tento boj byl pravděpodobně v konečném důsledku prohraný. Ztráty a též morální lekce, kterou bychom němcům uštědřily by za to stály. Když čtu některé články o této hrozné době mám dodnes vztek, že jsme se vzdali bez boje. Jako příklad bych rád uvedl statečné a nezlomné Finsko, které se v roce 1940 hrdinsky postavilo obrovské převaze a čelilo Sovětskému svazu v době zimní války. Nutno dodat, že se bránlo cca 3 měsíce a přes konečné územní ústupky uhájilo svou samostatnost. Finsko mělo v té době cca 4 miliony obyvatel a Sovětský svaz cca 170 milionů. Ti mohou být na svou armádu a tehdejší představitele hrdí. Závěrem bych řekl, že Emil Hácha rozhodně nebyl kolaborant a zrádce, ale pouze člověk, který na svou funkci prostě nestačil. Je holt naší národní smůlou,že jsme v této těžké době neměli v čele silnou osobnost.
            • O Dr. Háchovi

              Martin 24. 12. 2011 20:18
              Souhlasím s vámi - cenou za záchranu českých životů bylo narušení národní hrdosti. Stejně jako člověk i národ má své svědomí a v tom českém bude již navždy tíha rozhodnutí z 15.3.1939. Jak říkal Masaryk - za svobodu je potřeba bojovat, my jsme nebojovali a svobodu ztratili a to ne pouze do roku 1945. Po válce jsme právě kvůli březnu 1939 nemohli stát po boku vítězů, nemohli jsme si svobodně zvolit budoucnost, naopak jsme byli součástí mocenského poválečného přerozdělení Evropy. 40 let totality byla naše cena za zbabělost. Naši národní povahu to ovlivňuje dodnes.
            • O Dr. Háchovi

              Martin 27. 5. 2011 14:16
              Problém byl v tom, že silná osobnost by asi těžko na tomto místě mohla v tuto dobu být. Hiler by s ní vymetl velmi rychle. Ohledně potenciálních obranných kroků naší armády - pokud by Česko zůstalo v hranicích před obsazením Sudet, tak by nějaká reálná možnost na obranu mohla připadat v úvahu (české tanky Lt35,LT38 překonávaly německé "tančíky" Pzkpfw I. II. o několik řádů a s Pzkpfw III. byly minimálně srovnatelné - problémem by ale určitě byla Luftwaffe). V situaci, kdy republika vypadala jako ohlodané kuře bez hraničních pevností by jakýkoliv pokus o obranu byl předem prohraný s řádově větším počtem obětí než v případě, když by byly k dispozici hraniční obranné linie.
              • O Dr. Háchovi

                jkl 27. 5. 2011 15:12
                LT-38 v té době ve výzbroji čs. armády vůbec nebyl. První hotové byly až v polovině 1939 pro Němce.
            • O Dr. Háchovi

              Milada 25. 11. 2010 12:00
              Roberte,dát někomu lekci, když je mnohem silnější můžeš jen chytrostí, jako David Goliášovi. Myslím že dr. Emil Hácha byl ten nejlepší člověk na svém místě. Rychle pochopil, že bláznům se nesmí odporovat. Jen potom měl naději na nějaké záchranné akce pro české vlastence a odboj.Že nakonec jeho psychika nevydržela ty hrůzy z neustálého napětí, nebylo jeho vinou. Měl už svůj věk. Bude navždy hambou Čechů, jak jsme se mu na konci války odvděčili. Za to se stydím, ne za to, že jsme museli kapitulovat před zdivočelými a šílenými fašisty a esesáky.
              • O Dr. Háchovi

                Petr 25. 11. 2011 11:54
                Díky za Váš příspěvek!
                • O Dr. Háchovi

                  Milan 20. 8. 2012 21:22
                  Já taky :-)
        • O Dr. Háchovi

          kuba 9. 10. 2008 11:21
          Ty toho asi o té době moc nevíš, viď? Jinak bys takovou kravinu vůbec nemohl vypustit z pusy...
        • O Dr. Háchovi

          Ludek Holoubek 20. 12. 2005 16:36
          Chtel bych videt tebe na jeho miste. Benes odevzdal vse, cim se mohl narod branit a emigroval. A takove oskubane kure dostal Hacha do rukou. Co ty bys delal. Branil se Hitlerovy, ktery se diky nasi vybave z pohranici stal smrticim komandem? Skoncili bychom jako v polaci. Benes mel rozhodne silnejsi trunfy v rukou a kolaborant se nenazyva. Trosku zvracena logika co?
        • O Dr. Háchovi

          Pelarmin 8. 4. 2005 20:03
          Další kdo sem píše komentář,a ani neví všechna fakta.Věděl si například že Hácha odmítl Hitlerovi přísahat věrnost?Nebo že vždy uznával jako prezidenta Beneše,toho prezidenta který ho po válce zavřel.
          Slyšel si vůbec někdy že Hácha spolu s Eliášem byli ve spojení s Londýnem.Eliáš zato nakonec zaplatil životem.Byl to člověk který podstoupil vysokou oběť.On věděl že na něj lidi budou pohlížet jako na okupanta.Přesto přijal úřad protektorátního prezidenta,a na počátku okupace se mu dokonce dařilo zmírňovat její důsledky.Je pravda že se později zhroutil psychicky,a proto nebyl zodpovědný za některá svá rozhodnutí na konci války.
          • O Dr. Háchovi

            rudach 12. 5. 2012 12:26
            Odsuzovat a papouškovat,to umíme.Můj otec,který žil v době Dr.Háchy mi jako dítěti,zmanipulovanému komun.školou,vysvětloval přínos E.Háchy pro záchranu českého národa.Stejně jako obyvatelé Polska velebili jeho moudrost a prozíravost při jednání se silným soupeřem.Podobně, zkreslené informace o zločinech v Katyni,zdejší lidé(Těšínsko),byli zcela v obraze,bohužel nesměli o tom veřejně mluvit.Mnoho obětí bylo právě z Těšínského Slezska.My jako děti jsme tehdy byli velmi zmateni.Vzpomínám na seriál Velká vl.válka,jak tam byla ona tragedie umně zkreslena,takže to vypadalo,že polskou inteligenci nepostříleli Rusové,ale Němci.
          • O Dr. Háchovi

            Pelarmin 8. 4. 2005 20:06
            Omlouvám se za chybu.Samozřejmě že místo okupanta tam mělo být napsáno kolaboranta.Sorry stává se to i vlepšých rodinách:)
Zobrazit všechny komentáře k: Emil Hácha: záznam o jednání v Berlíně v noci z 14. na 15. března 1939