Září 1939, sovětsko-německý pakt, zahájení války...

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-32 z 32
1 2
Po
egli 18.5.2006 19:38 - č. 3233
egli
Ero napsal v č. 3232:
") že se na konci října 1939, 12 gestapáků převléklo do polských uniforem a udělali fingované přepadení německé vysílačky."
To si paní učitelka trošku spletla čas, incident v Gleiwitz se pochopitelně nestal po polsko-německé válce, ale před ní - 31. srpna 1939.
Ero 18.5.2006 19:36 - č. 3232
Ero Rád bych věděl co je pravdy na tom (říkala nám to naše učitelka na dějepis) že se na konci října 1939, 12 gestapáků převléklo do polských uniforem a udělali fingované přepadení německé vysílačky. A druhý den začalo napadení Polska. Později prý byli tito gestapáci zastřeleni, aby toto tajemství nevizradili.

(Když jsem slyšel tu její "historku", jen se mi protočily oči )
oktawian2 6.4.2006 20:45 - č. 3231
Z tego co wiem radistacja w Minsku wysylala sygnal dla niemieckich samolotow ,ktore atakowaly cele w owczesnej Polsce wschodniej.Oprocz tego zaklucala polskie radionadajniki w Wilnie,Baranowiczach,Lidzie i Brzesciu,skutecznie utrudniajac dzialania polskiego lotnictwa. A czy miala az tak duzy zasieg,zeby naprowadzac Luftwaffe nad Warszawe-watpioe.ZDRAWIM
ag 6.4.2006 12:19 - č. 3230
ag Případné připomínky a opravy překladu vítám, azbuku jsem oprášil po hodně dlouhé době.
ag 6.4.2006 11:09 - č. 3229
ag dzin (3225):Hrubý překlad zní asi takto

1. září v 11 hodin se v NKID objevil pobočník německého velvyslance v Moskvě G. Hilger a informoval o zahájení války s Polskem, připojení Gdaňska k Německu a předal žádost gen. štábu Luftwaffe, aby z důvodů neodkladných vzduchoplaveckých zkoušek radiostanice v Minsku v přestávkách ve vysílání programu přenášela nepřetržitou řadu znaků "Richard Wilhelm 1.0" a také aby během pravidelného vysílání ve svém programu co nejčastěji opakovala slovo "Minsk". Sovětská strana souhlasila s velmi častým užíváním slova "Minsk", což Luftwaffe pomohlo jako radiomaják.

Sorry, slovník budu muset pohledat, ale myslím, že význam to vystihuje
mbbb 31.3.2006 14:57 - č. 3227
mbbb
Algernon napsal v č. 3222:
"Právě že nikoli — pořád mi totiž není jasné, k čemu vlastně byl dobrý…"
mně jako laika by to taky jane22 zajímalo
Dzin 31.3.2006 08:41 - č. 3225
Dzin egli: (3215) Nešlo by pro nás, kterým ze základní školy z hlavy azbuka už vypadla či si ruštinu už nepamatují buď přepsat latinkou a nebo rovnou přeložit?
egli 30.3.2006 21:55 - č. 3220
egli
Algernon napsal v č. 3219:
"že by si Němci chtěli pojistit, touto „spoluúčastí“ či „spoluvinou“, další ruskou spolupráci v likvidaci Polska?"
Myslím, že tímhle ne, tohle bych bral jen jako zcela marginální věc, kterou Hilger na žádost Luftwaffe v Moskvě předložil spolu s jinými mnohem důležitějšími věcmi. Jinak se ale Němci samozřejmě snažili, aby Sověti akci ze své strany zahájili co nejdříve, velvyslanec Schulenburg to v Moskvě urgoval od 3. září skoro každodenně - Němcům šlo o to, aby nebyli vnímáni jako jediný agresor. (Sověti chytře vyčkávali až do 17. září, až bude skoro "po všem", aby mohli vpád vydávat jen za "ochranu běloruského a ukrajinského obyvatelstva po vnitřním zhroucení Polska". Jinak povolávání záložníků začalo 3. září 1939 a původní plán počítal s dokončením soustředění 11. září a zahájením útoku do Polska 13. září)


[Tyty příspěvky sem byly přesunuty z tématu Září 1938, kam se nehodily]
egli 30.3.2006 21:35 - č. 3218
egli
Algernon napsal v č. 3217:
"Chápu-li text, tak v podstatě šlo pouze o „potvrzení“ že skutečně naladili stanici v Minsku"
Myslím, že ano. Němci žádali dvě věci: nepřerušovaný speciální signál s volacími znaky "Richard Wilhelm 1.0" (technicky tomu nerozumím, takže možná to píšu blbě) a jako druhou věc, co nejčastěji v programu rozhlasové stanice Minsk opakovat slovo "Minsk" - Sověti jim s klidem téměř ihned odsouhlasili jen to druhé, protože to pro ně ani neznamenalo dělat žádná zvláštní opatření (myslím, že frekvence slov "Minsk" se ani moc ve vysílání nezvýšila . Žádný speciální signál nevysílali
egli 30.3.2006 21:21 - č. 3215
egli
jan22 napsal v č. 3213:
"uz od 1.09. radiostanice v Minsku vysilala specialni signal, ktery pomahal bombarderum Luftwaffe trefit presne nad Varsavu."
Tak jsem si to dohledal sám, částečně máš pravdu, skutečně 1. září 1939 v 11 hodin tuto žádost předal v Moskvě rada německého velvyslanectví v Moskvě Gustav Hilger a částečně jí bylo vyhověno:
1 сентября в 11 часов в НКИД явился советник германского посольства в Москве Г. Хильгер и сообщил о начале войны с Польшей, о присоединении Данцига к Германии и передал просьбу начальника генштаба германских ВВС, чтобы радиостанция в Минске в свободное от передач время передавала для срочных воздухоплавательных опытов непрерывную линию с вкрапленными позывными знаками «Рихард Вильгельм 1.0», а кроме того, во время передач своей программы по возможности часто слово «Минск». Советская сторона согласилась передавать лишь слово «Минск», что использовалось люфтваффе в качестве радиомаяка
egli 30.3.2006 20:31 - č. 3214
egli
jan22 napsal v č. 3213:
""Podle vseho" znamena podle mne dostupnych informaci. Vzdy, kdyz jsem narazil na informaci o teto pomoci v radionavigaci, byla popsana tak jak jsem to popsal"
Asi by bylo lépe, kdyby jsi konkrétně uvedl zdroj, než nekonkrétní "podle mne dostupných informací". (to že od sebe autoři občas opisují jednu informaci je celkem běžné).
jan22 napsal v č. 3213:
"tzn. uz od 1.09. radiostanice v Minsku vysilala specialni signal, ktery pomahal bombarderum Luftwaffe trefit presne nad Varsavu."
Je to klidně možné, ale datum 1.9. se mi moc nezdá a ani ten uvedený důvod "pomáhat Luftwaffe trefit přesně Varšavu". Spíše myslím, jak napsal Algernon, že luftwaffe využívala nějaký běžný civilní signál. Jednání o konkrétních věcech armádní spolupráce, o podrobnostech kontaktu armád apod. zahájil sovětský vojenský atašé v Berlíně Purkajev 5. září 1939.
Tom 30.3.2006 05:19 - č. 3204
Tom
jan22 napsal v č. 3200:
"Pokud mi chces napsat, ze mirumilovny SSSR obsadil vychodni cast Polska po 17.09.1939 jenom proto, ze polsky stat zbankrotoval, polska vlada prestala davat znaky zivota a ze tim padem si Stalin musel zajistit bezpecnost pred nevyhnutelnou valkou s nemeckym fasizmem v obrane demokracie, tak to si muzes darovat"
To jsi odvodil z toho, že se ptám na způsob provozu vysílače? To jsi docela dost velký fantasta. Ptal jsem se proto, že o navigaci něco vím a docela mne to zajímalo. Civilní vysílačky se totiž naprosto běžně používaly pro fungování radiokompasů v našem vojenském letectvu po roce 1945.
21-32 z 32
1 2
Po