Československé uniformy a výstroj 1918-1939

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
141-160 z 308
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po
čet.Hrad 23.4.2006 20:32 - č. 208
čet.Hrad
fusilier napsal v č. 205:
"Má hypotéza je taková, že si myslím, že lepší je nejprve odměrová lišta a za ní až otočný bod, než otočný bod a až pak lišta"
Sakra tak to už dost, nedělej si ze mne prdel! Vidím, že jsi ani jeden z podstavců o kterých se tu bavíme neviděl, který z prvorep. podstavců měl vpředu odměr. lištu a teprve až za ní otočný bod?! Nemysli, jo!
fusilier 23.4.2006 20:26 - č. 205
fusilier
čet.Hrad napsal v č. 197:
"Hele, víš ty vůbec o čem mluvíš? Já viděl jak Švarcinu, tak i 37ku na 309ce a mohl jsem porovnat, odměr je u obou stejný (přibližně, přesně jsem to neměřil). Je jedno kdy máš otočný bod, zda vpředu či vzadu, záleží na šířce odměrové lišty, ne"
Má hypotéza je taková, že si myslím, že lepší je nejprve odměrová lišta a za ní až otočný bod, než otočný bod a až pak lišta
čet.Hrad 23.4.2006 20:14 - č. 197
čet.Hrad
fusilier napsal v č. 188:
"Mám tu před sebou obrázek poválečného podstravce. Jestli byl ten kulomet na tom předválečném podstavci položen naopak tak logicky by se s tím manipulovalo hůř, bohužel nedisponuji obrázkem předválečného podstavce takže nevím jak byly umístěny některé detaily.Odměr si nepletu. "
Hele, víš ty vůbec o čem mluvíš? Já viděl jak Švarcinu, tak i 37ku na 309ce a mohl jsem porovnat, odměr je u obou stejný (přibližně, přesně jsem to neměřil). Je jedno kdy máš otočný bod, zda vpředu či vzadu, záleží na šířce odměrové lišty, ne?
fusilier napsal v č. 188:
"V reálu jsem ho viděl mnohokrát ale neseděl jsem za ním, ale mám velmi barvitou představivost. Vím jak vypadají nohy. "
Tak zopakuji, já seděl stejně jako Fuky za 37 na 309 i za Švarcinou, místa je tam dostatek (teda pokud neměříš dva dvacet já i Fuky máme kolem 180cm)
fusilier napsal v č. 188:
"Ne kulomet nebyl svařený, dal se snadno odmontovat, ale museli ho přenášet dva lidé a ještě ten podstavec měl sice sklopné nohy ale zase než je nastavíš tak to něco trvá, předatav si utíkáš v boji do nového pal. postavení ty neseš kulas pomocník lafetu. teď on ju musí postavit ty nasadíš vz.37 nepřítel vás ostřeluje a čas letí... "
Proto je to kulomet těžký, do vybudovaného zajištěného pal. postavení, pro rychlý mobilná boj byly kulomety vz.26. A i ten přenos jsem si vyzkoušel, cca 20krát Bohužel jsem měl problém v nestejných rozměrech jednoho čepu a jeho otvoru
fusilier napsal v č. 188:
čet.Hrad napsal v č. 186:
"musel bys ho mít na zemi bez podstavce "

A pro jistotu ještě jednou ty smajlíky:
fusilier 23.4.2006 20:11 - č. 196
fusilier
Fuky napsal v č. 194:
"jo, jakože těžký kulomet na dvojnožce"
Nemyslím TK, třeba UK, nebo LK
Fuky 23.4.2006 20:10 - č. 194
Fuky
fusilier napsal v č. 188:
"Do střeleckého okopu můžeš dosadit i kulomet s dvojnožkou. Jinak nedokážu si představit že střílíš ze vz.37, který leží jen tak na zemi, dyť by ti to rozbilo hubu, nemá to podpěru. leda že by si sklopil nohy aby byly rovnoběžně z kulometem"
jo, jakože těžký kulomet na dvojnožce?
fusilier 23.4.2006 20:07 - č. 190
fusilier
čet.Hrad napsal v č. 187:
"Víc Švarcin než Němci? To rozhodně V počtu kulometů všech značek bych si tak jistý nebyl"
když sečteme všechny kulomety tak sme jich za mobilisace měli 40 000. Němci jich měli méně, z hlavy nevím kolik. Samozřejmě jsou tam započítány i vz. 37 takže je nemůžeme mimo zbraní v TO počítat
fusilier 23.4.2006 20:03 - č. 188
fusilier
čet.Hrad napsal v č. 186:
"Proč myslíš? Těžceji oproti čemu? Nemyslíš spíše náměr než odměr?! (náměr= výškový, odměr= stranový) "
Mám tu před sebou obrázek poválečného podstravce. Jestli byl ten kulomet na tom předválečném podstavci položen naopak tak logicky by se s tím manipulovalo hůř, bohužel nedisponuji obrázkem předválečného podstavce takže nevím jak byly umístěny některé detaily.Odměr si nepletu.
čet.Hrad napsal v č. 186:
"He? Viděl jsi je někdy v reálu? Seděl jsi u nich? Víš jak vůbec vypadají ty nohy?"
V reálu jsem ho viděl mnohokrát ale neseděl jsem za ním, ale mám velmi barvitou představivost. Vím jak vypadají nohy.
čet.Hrad napsal v č. 186:
"Myslíš napevno svařený s podstavcem?! Kolik tedy vážila Švarcina a 37 celkově a samostatně podsatvec a zbraň? "
Ne kulomet nebyl svařený, dal se snadno odmontovat, ale museli ho přenášet dva lidé a ještě ten podstavec měl sice sklopné nohy ale zase než je nastavíš tak to něco trvá, předatav si utíkáš v boji do nového pal. postavení ty neseš kulas pomocník lafetu. teď on ju musí postavit ty nasadíš vz.37 nepřítel vás ostřeluje a čas letí...
čet.Hrad napsal v č. 186:
"Aha, vidím, že pán je znalec A co pak třeba nízká střelecká výška nad terénem? Nebo případně střelecký okop? Když bys chtěl u kulometu (vz.07/24, 24, 37) ležet, musel bys ho mít na zemi bez podstavce"
Do střeleckého okopu můžeš dosadit i kulomet s dvojnožkou. Jinak nedokážu si představit že střílíš ze vz.37, který leží jen tak na zemi, dyť by ti to rozbilo hubu, nemá to podpěru. leda že by si sklopil nohy aby byly rovnoběžně z kulometem
čet.Hrad 23.4.2006 19:46 - č. 187
čet.Hrad
fusilier napsal v č. 176:
"Jestli jsem dobře pochopil tak z toho vyplývá že byl v poli nepoužitelný"
Nejen v poli, i v opevnění!............. samozřejmě tím myslím LO vz.36

fusilier napsal v č. 179:
"Zatraceně teď abych přepracoval sočku, no člověk se stále učí. Je to škoda, kdybychom se bránili byl by to pro nás handicap"
Proč handicap? Možná, ale jen menší, Švarcin byl relativní dostatek

fusilier napsal v č. 183:
"Slušné, mám dojem že pořád víc než němčouři"
Víc Švarcin než Němci? To rozhodně V počtu kulometů všech značek bych si tak jistý nebyl
čet.Hrad 23.4.2006 19:44 - č. 186
čet.Hrad
fusilier napsal v č. 175:
"Já myslím, že předválečný podstavec, nebyl tak praktický, jednak se tím kulometem muselo asi těžčeji nastavovat odměr"
Proč myslíš? Těžceji oproti čemu? Nemyslíš spíše náměr než odměr?! (náměr= výškový, odměr= stranový)
fusilier napsal v č. 175:
" taky když jsiseděl obkročmo kolem té jedné nohy, tak tě mohla docela slušně kopat do kulek. no a u to ho poválečného si zase musel vtěstnat nohy mezi nohy podstavce, což by asi taky nebylo příjemné."
He? Viděl jsi je někdy v reálu? Seděl jsi u nich? Víš jak vůbec vypadají ty nohy?
fusilier napsal v č. 175:
"A navíc mám dojem že ani jeden podstavec nešel sklopit do protiletadlové polohy."
ne, to tedy nešel
fusilier napsal v č. 175:
"A taky transport byl složitý vždyť kulas i s podstavcem vážil 36 kilo"
Myslíš napevno svařený s podstavcem?! Kolik tedy vážila Švarcina a 37 celkově a samostatně podsatvec a zbraň?
fusilier napsal v č. 175:
"jo eště jsem zapoměl taky si byl snadný terč zkrátka lepší je u střelby ležet aspoň pro mě"
Aha, vidím, že pán je znalec A co pak třeba nízká střelecká výška nad terénem? Nebo případně střelecký okop? Když bys chtěl u kulometu (vz.07/24, 24, 37) ležet, musel bys ho mít na zemi bez podstavce
Fuky 22.4.2006 18:00 - č. 184
Fuky
fusilier napsal v č. 175:
"no a u to ho poválečného si zase musel vtěstnat nohy mezi nohy podstavce, což by asi taky nebylo příjemné. "
Já jsem u toho seděl úplně stejně jako u Schwarzlosky, tedy s nohama ven a nedělalo mi to nejmenší problém.
fusilier napsal v č. 176:
"Jestli jsem dobře pochopil tak z toho vyplývá že byl v poli nepoužitelný"
V poli se v žádném případě nemohl objevit! Bohužel se nad tímto málokdo pozastaví, málokdo si to uvědomuje...
mbbb 22.4.2006 17:31 - č. 182
mbbb
fusilier napsal v č. 181:
"kolik jsme těch švarcin v září měli?"

kolem 7 100 kusů
fusilier 22.4.2006 17:26 - č. 181
fusilier
mbbb napsal v č. 180:
"Standartním Tk naší armády byla prostě až do konce stará dobrá švarcina."
Tož to já vím ale přece jenom Schwazlosse není vz.37, a kolik jsme těch švarcin v září měli?
mbbb 22.4.2006 17:24 - č. 180
mbbb
fusilier napsal v č. 179:
"Je to škoda, kdybychom se bránili byl by to pro nás handicap"
škoda to je, ale o handicapu bych nemluvil, i kdyby byly podstavce, pěchota s nimi neuměla v září 38 ještě zacházet. Standartním Tk naší armády byla prostě až do konce stará dobrá švarcina.
fusilier 22.4.2006 17:21 - č. 179
fusilier
mbbb napsal v č. 177:
"správně, tento kulomet protože byl bez podstavce nemohl být v poli v září 38 použit"
Zatraceně teď abych přepracoval sočku, no člověk se stále učí. Je to škoda, kdybychom se bránili byl by to pro nás handicap
mbbb 22.4.2006 17:16 - č. 177
mbbb
fusilier napsal v č. 176:
"Jestli jsem dobře pochopil tak z toho vyplývá že byl v poli nepoužitelný"
správně, tento kulomet protože byl bez podstavce nemohl být v poli v září 38 použit

fusiller (175) - podstavec pro švarcinu měl taky jednu nohu vzadu a dvě vepředu. Ta prostřední noha nikoho do koulí nebouchala,a le zato se střelec mohl nohama vzepřít o ty dvě vepředu.
fusilier 22.4.2006 17:12 - č. 176
fusilier
Fuky napsal v č. 169:
"Je to navíc téma velice zajímavé a málokdo si uvědomuje, že pro těžký kulomet vz. 37 v září 1938 neexistoval podstavec! "
Jestli jsem dobře pochopil tak z toho vyplývá že byl v poli nepoužitelný
fusilier 22.4.2006 17:10 - č. 175
fusilier
Fuky napsal v č. 173:
"A otázka do diskuse - je lepší podstavec ZB-308, tedy se dvěma nohami vepředu, nebo poválečný ZB-309 se dvěma nohama vzadu (rozumněj blíže střelci)?"
Konečně se nad tím někdo zamyslel díky fuky. Já myslím, že předválečný podstavec, nebyl tak praktický, jednak se tím kulometem muselo asi těžčeji nastavovat odměr, a taky když jsiseděl obkročmo kolem té jedné nohy, tak tě mohla docela slušně kopat do kulek. no a u to ho poválečného si zase musel vtěstnat nohy mezi nohy podstavce, což by asi taky nebylo příjemné. A navíc mám dojem že ani jeden podstavec nešel sklopit do protiletadlové polohy. A taky transport byl složitý vždyť kulas i s podstavcem vážil 36 kilo, zkrátka je to slepá ulička, jo eště jsem zapoměl taky si byl snadný terč zkrátka lepší je u střelby ležet aspoň pro mě
mbbb 22.4.2006 17:02 - č. 174
mbbb tk vz. 37 byl ve své době moderní zbraní, oproti starejm švarcinám a zbrojovka vyráběla to, na co měla objednávku
Fuky 22.4.2006 16:59 - č. 173
Fuky Zajímavé je i zjištění, že pěchota o kulomet ve své podstatě nejevila zájem, druhé zajímavé zjištění s prvním související, že Zbrojovka i přesto evidentně vyráběla ZB-53 v pěchotní verzi a skladovala ho.

A otázka do diskuse - je lepší podstavec ZB-308, tedy se dvěma nohami vepředu, nebo poválečný ZB-309 se dvěma nohama vzadu (rozuměj blíže střelci)?
mbbb 22.4.2006 16:56 - č. 172
mbbb
Fuky napsal v č. 171:
"Pravdou je, že pak byl kulomet pro záložáky pohroma, nevěděli co s ním..."
nejen pro záložáky, ti nevěděli někdy ani co s lk. vz. 26 a nejstarší mobilisovaní se seznamovali i s puškou vz. 24
141-160 z 308
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po