Prochorovka červenec 1943

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
201-220 z 276
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po
Dzin 25.3.2005 23:41 - č. 122
Dzin ACHTUNG:
Nejsem nějak extra dobrej, jen píši svůj pohled na věc s tím, co o tom vím.
Stránka je to hezká.
xfish5 25.3.2005 21:41 - č. 120
Johny: No, vypadá tak...
Johny 25.3.2005 21:36 - č. 119
Johny
xfish5 napsal v č. 108:
" www.aeronautics.ru/archive/wwii/photos/gallery_003 /kursk_398.jpg Serjožo, slyšíš mě"
To není serjoža ale Jirka Korn za mlada.
Dzin 25.3.2005 21:05 - č. 118
Dzin Achtung: (97) Já ti ty elitní jednotky SS neberu, ale nyní trochu zapomínáš, že i sebeelitnější voják podléhá vyčerpání a sebeelitnější výzbroj opotřebení. A doplňky byly jednoznačně ve prospěch RA. Nehledě, že kvalita doplňků u Wehrmachtu také nebyla bůhví jaká elitní.
5. GTA nebyla jediná jednotka v cestě 4. TA. K 13.7. se před Němci nacházela stále asi tisícovka bojeschopných tanků a desetitisíce vojáků v obrané linii (byť ne tak pevné, jako předchozí) podporované tisící děly a minomety. Němci nemají šanci.
Porovnávat to s boji na Blízkém východě je hodně zavádějící. Předně, Arabové sice měli početní převahu, ale Izrael měl převahu logistickou (kromě oné kvalitativní). Jenže toto v případě Kurska neplatí, zde obě výhody mají Sověti.
(98) To se právě mýlíš. Ty vycházíš jen z počtů 5. GTA, ale máme zde prakticky netknuté zbylé síly Stepního frontu. Sověti stále mají v předpokládaném směru postupu Němců výraznou početní převahu v tankách o ostatním ani nemluvě.
(102) Právě že počty znamenají strašně moc. Právě díky nim si Sověti mohou dovolit vést válku "na zdrženou". Navíc je zde další problém, ikdyby Němci nakrásně prorazili a rozdrtili Stepní front, stále by ještě museli poraziti Střední front. Prostě Prochorovka je konec, po ní už Němci nemají šanci u Kurska zvítězit.
xfish5 25.3.2005 20:34 - č. 117
No, vysmátej vjetnamec s Mosinem, to jsem jěště neviděl
xfish5 25.3.2005 20:30 - č. 115
www.aeronautics.ru/archive/wwii/photos/galle...
Čongy, já sejtim vjetkonk
xfish5 25.3.2005 20:29 - č. 114
www.aeronautics.ru/archive/wwii/photos/galle...

Sakra, kde jsem nechal ty brýle...
xfish5 25.3.2005 20:26 - č. 113
Vojáček nám rád hraje basketball...
xfish5 25.3.2005 20:25 - č. 112
On vypadá jak nějakej Turek...
xfish5 25.3.2005 20:23 - č. 109
www.aeronautics.ru/archive/wwii/photos/galle...

Bože, bože, já jsem z těch fotek mrtvej
xfish5 25.3.2005 20:21 - č. 108
www.aeronautics.ru/archive/wwii/photos/galle...



Serjožo, slyšíš mě?
xfish5 25.3.2005 20:16 - č. 106
www.aeronautics.ru/archive/wwii/photos/galle...
Ten druhý zprava mi přijde jak jedna ilustrace z Lovců mamutů
xfish5 25.3.2005 19:39 - č. 104
obrazek

obrazek

obrazek


Nějaké fotky z Prochorovky...
Dzin 19.3.2005 00:18 - č. 96
Dzin ACHTUNG: (95) Nepřekonatelně. Protože v tomto směru útočili ještě jednotky Stepního a Jihozápadního frontu (plus zálohy) a ty daly další asi tisícovku tanků.
Sajfo 18.3.2005 20:28 - č. 94
ACHTUNG bohuzial, ja som to mal pozicane z kniznice!Ale urcite to budu mat niekde v knizniciach, boli to tusim dva diely - Operacia Babarossa a Spalena zem..
Dzin 18.3.2005 20:06 - č. 91
Dzin DuGalle: Ne teorie, ale potvrzený fakt o bitevní lodí Petropavlovsk.
DG 18.3.2005 19:54 - č. 90
DG Á, Dzinova teorie o ponorce zvané Marat
Dzin 18.3.2005 19:50 - č. 89
Dzin ACHTUNG: (77)
Název toho křižníku a torpédoborce? Jinak ta bitevní loď je Marat, od roku 43 Petropavlovsk a jak už to napovídá, zpráva o jejím potopení 23.9.41 je poněkud přehnaná.

(82)
Jenže zapomínáš na doplňky. Vem že na konci července a začátku srpna měl Voroněžský fronta asi 1900 tanků. Proti němu soustředěná 4. tanková armáda plus další jednotky měla necelých 600 tanků. Takže s tím, že by poměr sil byl 1 ku 1 to tak horké nebude.
Tam jde prostě o to, že Mansteinovo tvrdění není věrohodné právě proto, že on si myslí, že poměr sil není tak zdrcující, jak byl. Vem jenom, že těsně po Prochorovce disponuje Stepní fronta stále asi 1000 tanků. Takže opravdu RA stále má početní převahu.
Sajfo 18.3.2005 19:28 - č. 88
ACHTUNG nuz ked si tak zoberies, ludsky zivot hra asi v kazdej vojne druhoradu ulohu a to bolo zrejme najma pocas Velkej vlasteneckej vojny, napriklad vyrok nasho mileho sudruha Stalina: Smrt jedneho cloveka je tragedia, smrt milionov ludi len statistika, asi hovori za vsetko.K DG:Pisal si, ze tankovym subojom z blizka predchadzaju suboje na dialku, ale Nemci boli nuteny utocit!Pri Prochorovke malo 650 nemeckych tankov( a to som bol v tom, ze tam bojovalo vseho vsudy len 600 tankov na oboch stranach generala Hotha zautocit na sovietske obranne pasma pri Prochorovke, museli zdolat obranne pasma zlozene z tisicov protitankovych min, protitankovych kanonov, priekop a zakopanych vojakov 7. gardovej armady, ktori boli vyzbrojeni magnetickymi minami a zapalnymi flasami.Ked tieto obranne pasma prekonali, urcite za cenu znacnych strat, stretli sa s 850 tankami 5.gardovej tankovej armady, ktora bola vyzbrojena agilnymi T-34/76.Takze, kde mali moznost viest nemecke tanky viest ucinnu palbu na ruske tanky na dlhe vzdialenosti?Nemci hrali o cas a museli utocit do plnych, museli co najrychlejsie prekonat obranu, vybojovat rozhodujucu bitku s ruskymi tankami a postupovat dalej co najrychlesie smerom na Kursk, skor nez Cervena armada stihne zmobilizovat svoje dalsie zalohy.Takze neviem, taktika, ze by boli nemecke tanky rozostavane vo vyhodnych postaveniach a cakali na hordy ruskych tankov, ktore by potom nicili na velku vzdialenost sa mi zda dost nepravdepodobna, ked mas viest ofenzivu.Pri defenzive by to bol urcite nieco celkom ine!Ked si to zhrnieme, niekde som cital, ze kazda strana stratila okolo 300 tankov, ale hlavnou vyhrou Rusov bolo to, ze zastavili nemecky utok a prinutili nemecke tanky ustupit.Inak kazdemu vrelo odporucam knihu Spalena zem, na meno autora si sice nespomeniem, ale bolo to dost zaujmave citanie na dlhe zimne vecere a hlavne ruske vitazstvo u Kursku nebolo az take zdrvujuce, ako sa vseobecne vravi, naopak v niektorych fazach operacie to mala Cervena armada dost nahnute a len vdaka silnym zaloham sa podarilo v urcitych kritickych fazach nemecke tanky zastavit...
pbradler 18.3.2005 18:56 - č. 87
pbradler
ACHTUNG napsal v č. 84:
"Sovieti mali takí pomer živej sily a techniky,že bolo obdivuhodné na niektorych úsekoch fronty, ako sa vedeli nemci dlho udržat."
Ono je rozdiel porovnávať celkový stav mužstva a techniky a stav na hlavných smeroch útoku. Kým v prvom nebola prevaha Sovietov nijak extrémne veľká (1,5-2 násobok v živej sile a 2-3 násobok v obrnenej technike) v hlavných smeroch útoku to bolo spravidla omnoho viac. Bolo to predovšetkým vďaka tomu, že Sovieti mali strategickú iniciatívu a teda sami mohli určovať kde nasmerujú útok.
ACHTUNG napsal v č. 84:
"Ale aj zálohy,ktoré Sovieti mali v dalších úsekoch fronty,museli prekonat veľké vzdialenosti,aby sa dostali na bojisko"
Zálohy, ktoré mali sovieti na iných úsekoch fronty neboli určené na to aby zasahovali v Kurskom oblúku, ale boli pripravené podporiť ofenzívu v ich úseku. Ako príklad môže slúžiť napr. 11. GA, ktorú sám spomínaš.
ACHTUNG napsal v č. 84:
"Nemcom tiež niečo ostalo v zálohe ako napr.Wiking a Hitlerom stiahnutie 2.tankového zboru SS."
Wiking (spolu s 23. TD) bol príliš ďaleko od Kurska a navyše 17.7. začala Soviestka ofenzíva v Donbase na zadržaní ktorej sa podieľal. 2. TS SS nebola voľná záloha, pretože bol hlavnou údernou silou Nemcov v južnej časti výbežku. Akonáhle bol vyviazaný z boja aby sa stal zálohou, nemohol byť osud Kurskej bitky viac spečatený.
ACHTUNG napsal v č. 85:
"Príklad Dargov"
A poznáš aj straty Nemcov?
201-220 z 276
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po