Svatováclavská rota

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-27 z 27
1 2
Po
curahee 1.3.2005 21:13 - č. 7
curahee Tak bohužel už to bylo smazáno ,Svatováclavské rotě velel Eduard Chalupa,předválečný důstojník jezdectva,po problémech s alkoholem degradován.Tábor těchto posledních kolaborantů cca.50 osob byl v květnu 45 přepaden povstalci a zlikvidován za Prahou ,,Na Čeperce".

Víc z hlavy dohromady nedám...
Royal 1.3.2005 19:53 - č. 6
Svatováclavská rota byl skutečně nápad pět minut po dvanácté, příslušníků této v první myšlenkce divize později roty bylo nikoli 100, ale pouhých 50, vele jin jakýsi důstojník Wehrmachtu, do bojů nikdy nezasáhla a v květnu v roce 1945, byla rozmetána šířící se revolucí, někteří příslušníci této roty byli umláceni za živa, někteří si odnesli jen pár modřin. Daleko fascinující je akce Kuratoria z května 1945, kdy bylo několik kuratoristů v čele s Janem Svobodou (pravá ruka Teunera) vyslána do Košic, aby se dopustila vraždy Beneše, Gotwalda a ještě třetí mě neznámé osoby. Tento pokus stejně jako ostatní ztroskotal. Všichni krom Svobody (záhada), byli popraveni.
Johny 1.3.2005 18:09 - č. 5
Johny No já vím o tom, že to bylo maximálně 25 jakých si zoufalců a že jimi němci pohrdali.

Musel bych se podívat ale mám pocit, že skončili tak, že jim někde místní rozbili huby a vyházeli na ulici ještě před osvobozením.
Remy Schrijnen 1.3.2005 16:56 - č. 4
Curahee:Zdravím, mužeš být konkrétnější? Nějak se mi to nedaří nalézt. Nicméně pokud je toto téma přítěží, nechť je smazáno.....
curahee 1.3.2005 16:03 - č. 3
curahee Remy:Toto téma jsem založil asi před rokem,zkus prolistovat!
xfish5 1.3.2005 15:59 - č. 2
Zavolám glynweda, on to bude vědět!
Remy Schrijnen 1.3.2005 15:55 - č. 1
Svatováclavská rota : mnohdy opět tabuizované téma dřívějším bolševisckým i dnešním demokratickým zřízením. Ačkoli se jedná o téma naprosto fascinující a v našich dějinách 2 sv. války zcela ojedinělé jedná se vyvrcholení celé Protektorátní epochy. Svatováclavská rota jejíž vznik se datuje nebo spíše přípravy na její vznik na jaro 1944. "Plné" ráže ovšem dosáhla až v březnu roku 1945 kde se soustředilo oficiálně 100 mladých českých dobrovolníků, kteří měli být základem pro český útvar SS. Většina však neprošla ani základním vojenským výcvikem, který probíhal mnohde např. v prostorách na Slapech kde mělo jedno ze svých výcvikových ploch Kuratorium pro výchovu mládeže v jejímž čele stál ministr školství a národní osvěty a bývalý plukovník generálního štábu ČS. armády Emanuel Moravec, ovšem návrh na zřízení dobrovolecké roty navrhla jeho pravá ruka dr. František Teuner český nacista plně oddaný NS myšlence. V záloze mělo být dohromady nejvíce okolo 500 českých dobrovolníků, především z řad Kuratoria, ale též z řad ČSV (Českého svazu válečníků) velké kolaborantské org. ktrá byla vedean divizním generálem Rychrtmocem jehož život vyhasl v roce 1946 u lidového soudu, další pak byli Vlajkaři, ZHK, NAKJ, ČNST. Rád bych znal vaše znalosti popř. jména velitelů jež měli Sv. rotě velet.....
21-27 z 27
1 2
Po