Co by se stalo kdyby…

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

ja_62 19.10.2007 16:40 - č. 1678
ja_62 Jinak, já mám teď rozečtené The Wages of Destruction od Dr. Adama Tooze, poměrně přesvědčivě tam dokládá, že:

a) Logistický systém Wehrmachtu byl tak bídně schopný zvládnout operaci Barbarossa, že bylo nutné soustředit jej na dodávky střeliva a paliva, co se potravin týče, musely být získány na obsazeném území (co se metod získávání týče, netřeba si patrně dělat nějaké iluse), i když třeba v některých částech Běloruska nebylo brzy co rabovat na místě, takže, k velké lítosti zásobovačů, tam musely být potraviny dodávány;

b) Situace v zásobování potravinami v Německu (a na evropských okupovaných územích) byla (zejména po chabých sklizních r. 1940) taková že drancování Ukrajiny bylo jednou z mála cest jak získat rychle potraviny;

c) Považovat Ukrajinu za obilnici Evropy sice možné bylo, ale pouze na úkor zásobování místního městského obyvatelstva a obyvatelstva zbytku SSSR. (-v druhém bodě to vyřešila postupující fronta, která dodávky tam přerušila, v prvním bodě Němci, kteří prostě zásoby potravin využili pro sebe, a přídělový systém pro obyvatelstvo nějakou dobu prostě ignorovali).


Já se obávám, že za těchto okolností, (diktovaných akutnější potřebou udržet Wehrmacht v chodu, která převážila nad jakoukoliv hypotetickou možností snahy si Ukrajince naklonit, kdyby třeba vyvstala, k čemuž by bylo nutné potlačit primární ideologické předsudky Němců) by většinu Ukrajinců (nějaká ta všeho schopná a ke všemu ochotná menšina se najde všude, našla se u nás, i na Ukrajině) o tom, že Německo to s nimi myslí líp než Stalin, nepřesvědčil ani Dr. Goebbels osobně. O možnosti je za tím účelem vyzbrojit nemluvě.