Operace Overlord

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
681-700 z 719
<< 32 33 34 35 36
Po
mig 9.5.2005 19:28 - č. 65
mig
Langos napsal v č. 64:
"ale stejně to Němci udělali a sami si to přivodili, když bojovali v Africe a přitom útočili na SSSR"
Život je otázkou prijorít...
Langos 9.5.2005 19:23 - č. 64
Langos
Jamamoto napsal v č. 63:
"Už jen samotná hrozba invaze nutila Němce ve Francii držet dost podstatné síly."
Proto by snad ani moc sil na východ neposlali.
mig napsal v č. 62:
"Sám Hitler sa najviac obával dvoch vecí: Dlhodobej vojny, na ktorú by Nemecko hospodársky nestačilo. A vojny na dvoch frontách... A obe sa stali... "
Bojovat na dvou frontách asi nechce nikdo, ale stejně to Němci udělali a sami si to přivodili, když bojovali v Africe a přitom útočili na SSSR. Říkám to pořád a zopakuju to: Němci měli nejdřív ovládnout Afriku, když už tam Italům pomáhali a až pak udeřit na Sovětský svaz. Stačilo by do Afriky poslat více armád a do pár měsíců by je měli. Pak se v klidu mohli starat jen o Sověty, ale zase kdyby Němci uspěli v Africe, asi by to narušilo plány Amíků a Britů.
Jamamoto 9.5.2005 19:17 - č. 63
Jamamoto Už jen samotná hrozba invaze nutila Němce ve Francii držet dost podstatné síly.
mig 9.5.2005 19:16 - č. 62
mig
Jamamoto napsal v č. 59:
"Boj na dvou frontách je sám o sobě o dost složitější a víc vyčerpává"
Sám Hitler sa najviac obával dvoch vecí: Dlhodobej vojny, na ktorú by Nemecko hospodársky nestačilo. A vojny na dvoch frontách... A obe sa stali...
Langos 9.5.2005 19:12 - č. 61
Langos
Jamamoto napsal v č. 59:
"Mimochodem, proč tedy Stalin na otevření druhé fronty tak naléhal? "
Nálehal na to už dávno ještě před operací Torch, ale ještě se ta invaze nestala a v červnu 1944 už na ní bylo docela pozdě. U Stalingradu a u Kurska uspěli Rusové. To už byla invaze zbytečná, ale jenom se válka skrátila o těch pár týdnů až měsíců. Ale neříkám, že to neměli spustit. Přecejenom kdyby se na východě něco stalo a Němci z nějakého důvodu uspěli, ale to už nebylo možné. A je pravda, že museli Němci rozdělit své síly, ale proti mnohem silnějším Rusům už neměli šanci ani sílu. Víc by se to hodilo v roce 1943 a ne až v červnu 1944, kdy už bylo o všem rozhodnuto.
Jamamoto 9.5.2005 18:54 - č. 59
Jamamoto Langoši, nic ve zlém, Ale sama věta: "....operace Ovelord zas tak důležitá nebyla, jenom se skrátila válka...." je docela perla! . Mimochodem, proč tedy Stalin na otevření druhé fronty tak naléhal? Německo muselo rozdělit své síly. Boj na dvou frontách je sám o sobě o dost složitější a víc vyčerpává. Něm. jednotky bojující na západě pak chyběly proti Rusům, atd, atd,......
Langos 9.5.2005 18:43 - č. 58
Langos
karaya1 napsal v č. 55:
"Hlavně, že se v Rumunsku a Finsku rozhodovalo o osudu východní fronty... Ohledně německého průmyslu, termínem „snad na nějakou výjimku zničen“ bych jej tedy rozhodně neoznačoval..."
Bych chtěl vidět, jak boj Spojenců ve Francii pomohl Sovětům bojujícím úplně na opačném konci Evropy. Navíc průmysl byl už opavdu hodně zničen a pokud ne, tak nechápu, proč se v roce 1944 nedokázali Němci ubránit. A aby nedošlo k omylům, tak já jen říkám, že operace Overlord nebyla moc důležitá, ale jen to zachránilo demokracii na západě a skrátilo válku. Nechci nijak naznačovat, že Američani a Britové a další vojáci nebyli důležití. Byli naopak důležití, protože neustále bombardovali německý průmysl a že vyřadili z války Itálii.
Langos 9.5.2005 18:39 - č. 57
Langos
karaya1 napsal v č. 55:
"A kampaň v severní Africe, Sicílii, Itálii či Pacifiku nic..? A navíc, spoluúčast Britů „odešla na pivo“, nebo proč zmiňuješ pouze Amíky a jejich spojence (nejen Brity a Commonwealth, vzpomeňme i Svobodné Francouze, Poláky, Čechoslováky a jiné) vynecháváš..?"
Jistě, já jenom říkám, že operace Ovelord zas tak důležitá nebyla, jenom se skrátila válka. Navíc nic o tom, že nebylo důležité bojovat v Itálii a v Pacifiku atd. jsem neříkal, ale mluvil jsem pouze jen o invazi ve Francii, myslím si, že taková invaze do Itálie a porážka v Africe byla důležitější, než invaze do Francie. A spojence Amíků jsem vynechal snad jenom proto, že vůbec nejsilnější tam byli Američani, ale pravda, že jsem je vynechat neměl.
mig 8.5.2005 23:53 - č. 56
mig
karaya1 napsal v č. 55:
"Hlavně, že se v Rumunsku a Finsku rozhodovalo o osudu východní fronty... "
O osude východnej fronty bolo už dávno rozhodnuté, vylodenie malo veľký význam pre rýchlejšie ukončenie druhej svetovej vojny a ušetrenie množstva životov. Nemecký zbrojný priemysel mal však najvyššiu výkonnosť v r. 1944, problém mali skôr s ľuďmi.
karaya1 8.5.2005 20:52 - č. 55
karaya1
Langos (53):
Myslím si, že operace Overlord nebyla důležitá ani tak kvůli porážce Německa, vždyť Rusové už byli na cestě do Finska a do Rumunska, v Německu byl veškerý válečný průmysl až snad na nějakou výjimku zničen a sil už bylo málo.
Hlavně, že se v Rumunsku a Finsku rozhodovalo o osudu východní fronty... Ohledně německého průmyslu, termínem „snad na nějakou výjimku zničen“ bych jej tedy rozhodně neoznačoval...
Vylodění ve Francii bylo aspíš hlavně důležitéproto, že tak mohli Amíci osvobodit západní Evropu a zachránili ji tak před komunismem a hlavně mohli Američani aspoň říct, že osvobodili Francii.
A kampaň v severní Africe, Sicílii, Itálii či Pacifiku nic..? A navíc, spoluúčast Britů „odešla na pivo“, nebo proč zmiňuješ pouze Amíky a jejich spojence (nejen Brity a Commonwealth, vzpomeňme i Svobodné Francouze, Poláky, Čechoslováky a jiné) vynecháváš..?
Marseill 8.5.2005 20:43 - č. 54
Marseill
Langos napsal v č. 53:
"Vylodění ve Francii bylo aspíš hlavně důležitéproto, že tak mohli Amíci osvobodit západní Evropu a zachránili ji tak před komunismem a hlavně mohli Američani aspoň říct, že osvobodili Francii."
Hlavně se urychlil konec Německa.
Langos 8.5.2005 16:55 - č. 53
Langos Myslím si, že operace Overlord nebyla důležitá ani tak kvůli porážce Německa, vždyť Rusové už byli na cestě do Finska a do Rumunska, v Německu byl veškerý válečný průmysl až snad na nějakou výjimku zničen a sil už bylo málo. Vylodění ve Francii bylo aspíš hlavně důležitéproto, že tak mohli Amíci osvobodit západní Evropu a zachránili ji tak před komunismem a hlavně mohli Američani aspoň říct, že osvobodili Francii.
egli 26.2.2005 11:28 - č. 52
egli pro rayena
Glynwed 26.1.2005 16:22 - č. 51
Glynwed Možná že tady si vybereš
forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=27415
Patton 26.1.2005 15:58 - č. 50
Nevíte na jakym webu nebo v jaký publikaci by byly nějaký pěkný fotky Atlantickýho valu. S hodně detaily. Dělam diorama a potřebuju to propracovat.
guano 26.10.2004 08:22 - č. 49
guano To je dobry...
My jsme tam byli jeste asi 2-3 dny.
DuGalle 25.10.2004 15:08 - č. 48
DuGalle Jo jo, velká hala, na ní nějaké logo. Taky jsem chtěl napsat supermarket, ale vzpomínám si jenom na halu. Nemělo to logo žádného fr. hypermarketu ani klasické vchody. Takže s odstupem deseti let se domnívám, že je to nějaká lehká průmyslová zóna. Ale bezpečně si pamatuju na obchůdek s vínem na roku křižovatky, jenom díky němu jsem pohodlně prospal cestu zpět až k Paříži
guano 25.10.2004 14:15 - č. 47
guano Uz se na ne tesim. Asi oba mluvime o stejnem shromazdeni techniky - ja jsem si myslel, ze to byl nejaky supermarket....
DuGalle 25.10.2004 12:43 - č. 46
DuGalle Tu techniku jsem fotil v Bayeux, kde to bylo vystavené vedle jakéhosi skladiště, kousek od místního muzea...
Fotky budou, jakmile bude zprovozněna nová redakce.
guano 25.10.2004 12:00 - č. 45
guano DuGalle: Na 50. vyroci jsem byl tez (i na 55.vyroci)a ten trinapravak mam taky nekde na fotce - nevim jak se to shromazdiste techniky v britskem sektoru jmenovalo, ale bylo tam techniky na nekolik dni prohlizeni (pojizdny Sexton, Fordson v uprave pro balonove baraze apod.)
Na ten bunkr v La Pallice se tesim....
681-700 z 719
<< 32 33 34 35 36
Po