Dělostřelectvo ve válce (polní, PT, PLD, železniční atd.)

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
141-160 z 339
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po
jkmineral 2.1.2007 15:25 - č. 302
prý existovalo cca 6 Ks něm.kanónu K3 o ráži 240 mm,jeden poslední je prý v Military muzeu někde v Arizoně, ale ještě to musím ověřit
Dzin 1.1.2007 14:00 - č. 301
Dzin
jkmineral napsal v č. 299:
"Nějak mi to nejde dohledat."
V tom případě hledáš málo nebo špatně. Když informace které máš proženeš nějakým vyhledávačem, třeba googlem, tak ti vypadne dost zbraní ráže 240 mm. Potom mezi nimi musíš jen dohledat tu tvoji.
Streso 1.1.2007 13:18 - č. 300
Streso
jkmineral napsal v č. 297:
" mám dělostřelecký granát o průměru 240 mm, délka je 1220 mm, je možno určit kanón, ke kterému patří?"
Pošli mi když tak na maila fotky a přibližné rozměry Pokusím se něco zjistit
jkmineral 1.1.2007 10:14 - č. 299
Poradíš Hartmanne? Nějak mi to nejde dohledat.
Hartmann 1.1.2007 00:46 - č. 298
Hartmann zcela určitě
jkmineral 31.12.2006 19:49 - č. 297
mám dělostřelecký granát o průměru 240 mm, délka je 1220 mm, je možno určit kanón, ke kterému patří?
Larry 10.10.2005 08:10 - č. 296
Vdaka za upresnenie, len som vychadzal z toho, co som cital o pouziti hufnic v niektorych hist. pripadoch. (Wellington a bitka pri Salamace)
nemetko 9.10.2005 22:12 - č. 295
nemetko dufam ze nebudes tvrdit, ze sa strielalo na odvratene strany kopcov nad 2000m z nulovej nadmorskej vysky

ale inak mas pravdu... pouziva sa na ostrelovanie ponad les, vyvyseniny a na odvratenej strane terenneho zvlnenia
nemetko 9.10.2005 22:11 - č. 294
nemetko Mierenie hufnice potom vyzera nasledovne:

- je urceny zamerny bod a urcene poradie diel (byva 8 a 5. je riadiace)
- prieskum zisti ciel
- poctarske druzstvo na zaklade polohy baterie, zamerneho bodu a ciela urci prvky strelby
- prvky nahlasi velitel baterie riadiacemu delu
- podla palebnej ulohy riadiace delo nastavi NA MIERIDLACH prvky a s pripadnymi upravami (vejarovita strelba, zbiehajuca sa strelba a pod) ich hlasi dalsim delam (4. a 6.) a tie potom dalej
- mieric zacne manevrovat ci mierit delom tak, aby do mieridiel dostal zamerny bod
- potom zacina samotna palba...

Castokrat sa stane, ze mieric potom mieri presne opacnym smerom nez striela, alebo pod uhlami nad 90° !!! ciel nevidi, pretoze je za kopcom, ale pri vzdialenost cca 10km, na ktore sa striela (v dnesnej dobe skor na 20km) pouziva uhly cca 35-45° (pod 45 stupnovym uhlom, ruska 152mm polna hufnica palila na asi 15,5km
a teraz mozes vziat do ruky papier, pero, a ked vies uhol a vzdialenost, vypocitaj, s akym prevysenim poleti granat

P.S. Napoveda, je to matematika pre 2. semester vysokych skol a nazyva sa balisticky problem, ide o jednoduchu algebraicku rovnicu
nemetko 9.10.2005 22:04 - č. 293
nemetko Hufnica striela za kopce vyuzitim uhlov do 45° vsetko co je nad vyrazne znizuje jej dostrel, na palbu zblizka horom mame minomety a na vacsie vzdialenosti maziare... vacsina palebnych uloh je plnena v uhloch okolo prave asi 45° pretoze ako iste z fyziky vies, pri tomto uhle mas najvacsi dostrel... hufnica je zbran pouzivana na plosne nicenie cielov a granaty mavaju obvykle rozbusky casovane tak, aby k explozii granatu doslo nad terenom... skupina uhlov nad 45° sa vyuziva minimalne pri specialnych palebnych ulohach ako je rozbijanie bunkrov, zodolnenych postaveni a doprava fosforovych zbrani nad ciel... na vsechno ostatni je tady mastercard... teda delo, alebo minomet..

Hufnicu prirovnaj k raketam, to nie je bodova zbran... kanonova hufnica je potom definovana spravne, maju dlhsie hlavne, ale ide hlavne o prisposobenie na palbu priamu... uz som tu niekolko krat pisal, ze delostrelci od hufnic nikdy nemieria priamo na ciel, mieria na vyznamny terenny bod, na zaklade ktoreho presnej polohy sa triangulaciou a vypoctom cez goniometriu riesia palebne ulohy v poctarskom druzstve...
nemetko 9.10.2005 21:55 - č. 292
nemetko
Larry napsal v č. 290:
"Nemetko píše, že húfnica strieľa dolnou skupinou uhlov, čo nie je pravda"
jdou na mne mdloby...
Larry 9.10.2005 19:36 - č. 290
Veď práve, Nemetko píše, že húfnica strieľa dolnou skupinou uhlov, čo nie je pravda- húfnica sa používala a používa na ostreľovanie cieľov na kopcoch, odvrátených svahoch a podobne. V tom je podobná mínometu.
Larry 9.10.2005 19:17 - č. 288
no predsa hornou, ci nie?
Larry 9.10.2005 18:54 - č. 286
To Algernon: Len som si pozrel, o čom bola väčšina príspevkov a že v mnohých sa spomínalo jedno (dĺžka hlavne) alebo druhé (elevácia), ale nikto to neuviedol do súvisu a nezosumarizoval. (Pričom si, samozrejme, nerobím nárok na neomylnosť, môžete ma tvrdo skritizovať).
Larry 9.10.2005 18:39 - č. 284
Húfnica- delo s krátkou hlavňou, strieľajúce hornou skupinou uhlov (medzi 45° a 90°)
Kanón- delo s dlhou hlavňou, strieľajúce dolnou skupinou uhlov
Kanónová húfnica- delo s dlhou hlaňou, strieľajúce oboma skupinami, má zo všetkých diel vôbec najväčší dostrel.

Ad: T 34 vs. Luftwaffe
Hans Ulrich Rudel píše vo svojich pamätiach, že v oblasti, kde bola silná delostrelecká aktivita, občas granát zasiahol lietadlo, takže pri fanatikoch, akými boli Rusi sa nedivím, že to chceli cielene použiť.
Moby 28.9.2005 11:28 - č. 283
Moby
nemetko napsal v č. 262:
" www.winterwar.com/Weapons/artyinfo.htm"
Fakt dobrý popis -samý "usually", "often" - jedna betonová definice za druhou
DG 16.9.2005 23:40 - č. 281
DG Skoro mimo téma:


The Littlejohn Adaptor

The Czech designer Janacek (which translates as "little John") was working on squeezebore weapons and ammunition in the late 1930s. The principle was similar to the Gerlich taper bore, but achieved by adding an adaptor to the muzzle of an existing gun, rather than by using a specially-made tapered barrel. Work continued in Britain during the war, leading to the adoption of the "Littlejohn adaptor" for the 2 pdr tank/anti-tank gun (40x304R) and the associated flanged projectiles, designed to be squeezed down from 40mm to around 30mm. The lightweight projectiles, known as APSV (armour piercing super velocity) were fired at very high velocities, resulting in a considerable increase in armour penetration. Two marks were issued, the Mk 2 projectile being longer and heavier because of the addition of nose and ballistic caps. The 2 pdr Littlejohn saw service in armoured cars and light tanks.

Various other weapons were tried with Littlejohn adaptors and ammunition, including the 37 mm gun used in the American "Locust" light tank. However, it has only recently been rediscovered that a Littlejohn "S" gun was also tested. The Public Record Office in Kew, London, contains a report (ref: AVIA/8/857), illustrated with photographs of the gun and ammunition. This concerns air tests in May 1944 of a Hurricane IID with a Littlejohn adaptor fitted to an "S" gun, and some modifications to the breech to deal with the different projectiles. The test was not favourable as the gun/ammunition combination did not function with sufficient reliability, and no further records have been found.
YAMATO 16.9.2005 23:18 - č. 280
YAMATO Poslyšte, jedna taková věc: neměly náhodou britské 2pdr kanony ve skutečnosti ráži 42 mm a ne 40, jak se většinou píše?
DG 16.9.2005 18:23 - č. 277
DG A ještě něco k průbojnosti, zřejmě nic superpřesného, ale tyhle stránky mám docela rád.

www.tarrif.net/cgi/production/all_penetratio...
Streso 16.9.2005 18:23 - č. 276
Streso DG: Díky
141-160 z 339
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po