Zajímavé letecké projekty

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1021-1040 z 1135
<< 49 50 51 52 53 54 55 >>
Po
Isoroku 8.9.2004 23:06 - č. 230
Isoroku
Algernon napsal v č. 226:
"A mluvíš o náskoku 1,5-2 roky..? A kde..? Kdypak byl prvně nasazen Me 262, a kdy Gloster Meteor? Že by tady byl rozdíl — alespoň!! — půl roku? A nebo (že by:) byly Meteory nasazeny až na začátku či v polovině roku 1946..? "
Ty chceš srovnávat Me 262 s Gloster Meteor Mk.I??!! Britové si byli zřejmě velice dobře vědomi "výkony" Meteoru Mk.I, že se je odvážili nasadit tak leda proti letounovým střelám V-1 a to ještě s pochybným výsledkem. Vždyť například v rychlosti je překonával kdejaký letoun s pístovým motorem (maximální jen 656 km/h)!!! Až Gloster Meteor Mk.III s motory Dervent můžeme brát jako úspěšný proudový stíhací letoun, ovšem ty byly dodávány až od jara 1945 (zato Me 262 byl zalétán s motory Bmw003 v březnu 1942, s motory Jumo004 pak v červenci 1942 a sériové stroje byly dodávány od dubna 1944). Ovšem i Meteor Mk.III s maximální rychlostí 764 km/h těžce zaostával za Messerschmittem Me 262 s rychlostí 862 km/h!!!
Tom 8.9.2004 09:13 - č. 229
Tom
Isoroku napsal v č. 224:
"Je Ti známo, že cca 400 nasazených Me 262 s tímhle (jak jsi uvedl mizerným) motorem zaznamenalo 427 sestřelů (z toho více než 300 čtyřmotorových bombardérů), a to na sklonku války v naprosté vzdušné převaze spojenců!?"
Na tom, že Jumo 004B byla nedodělaná a tudíž mizerná konstrukce trvám. Tebou uváděný poměr, že 400 Me 262 dosáhlo 427 sestřelů nesvědčí nic o kvalitě motorů. Nebo snad ano, milý kverulante?
Isoroku 7.9.2004 19:02 - č. 224
Isoroku
Tom napsal v č. 220:
"Jumo 004B."
Je Ti známo, že cca 400 nasazených Me 262 s tímhle (jak jsi uvedl mizerným) motorem zaznamenalo 427 sestřelů (z toho více než 300 čtyřmotorových bombardérů), a to na sklonku války v naprosté vzdušné převaze spojenců!?
Isoroku 7.9.2004 18:49 - č. 223
Isoroku Tom & Honza: Já jsem tu 214 myslel trochu v nadsázce......ale když už jste stím začali
Tom napsal v č. 221:
"V zimě nežerou nic kolem cesty a nelemtají vodu z řek, jsou náchylní na nemoce a musíš se o ně setsakra dobře starat."
A o náklaďáky nemusíš? Natož v zimě!
Honza 7.9.2004 09:00 - č. 222
Honza Isoruku: Staral ses někdy o koně, byť tažný? Nebo znáš někoho s takovou zkušeností? Jsi zcela mimo.
Tom 7.9.2004 07:31 - č. 221
Tom
Isoroku napsal v č. 214:
"V praxi se však případná teoretická menší pohyblivost dvakrát neprojevila. Navíc vhodné využívaní koňské síly přináší v praxi i řadu výhod (nemusíš jim vyměňovat převodový olej, či brzdové destičky, žerou co najdou kolem cesty, chlemstají vodu z řeky a v případě potřeby nakrmí celou rotu:))"
Tak to se pleteš. V zimě nežerou nic kolem cesty a nelemtají vodu z řek, jsou náchylní na nemoce a musíš se o ně setsakra dobře starat.
Tom 7.9.2004 07:30 - č. 220
Tom
Isoroku napsal v č. 213:
"Teď mi něco uteklo. Který že mizerný motor skopčáci vyrobili v takovém množství?"
Jumo 004B.
SK 7.9.2004 07:27 - č. 219
SK
MIO napsal v č. 218:
"To je sice pekne,ale nema to pancier!"
Bežné nákladné vozidlo tiež pancierom nedisponovalo...
No ale keby potrebovali, tak by možno ten pancier hodili aj na tie kone - niečo im snáď po rytieroch zostalo...
MIO 7.9.2004 02:35 - č. 218
MIO
Isoroku napsal v č. 214:
"Navíc vhodné využívaní koňské síly přináší v praxi i řadu výhod (nemusíš jim vyměňovat převodový olej, či brzdové destičky, žerou co najdou kolem cesty, chlemstají vodu z řeky a v případě potřeby nakrmí celou rotu:))"
To je sice pekne,ale nema to pancier!
MIO 7.9.2004 02:32 - č. 217
MIO Presne tak ,bola to hlavne otazka penazi a dostupnosti,ved Pantherov zostalo po vojne na uzemi Francuzska pomerne dost.Kupis si Fabiu ked Ti za barakom stoji odstavena Felicia s klucami v zapalovani? (Ja viem blby priklad,ale je neskora nocna hodina )
DuGalle 6.9.2004 15:52 - č. 216
DuGalle
Isoroku napsal v č. 215:
"Proč Francie po WW2 zavedla do výzbroje Pzkpf V. Panter na úkor Cometů, Persingů, nebo Shermanů Firefly?"
Hmm a co takhle pořizovací cena?
Isoroku 6.9.2004 15:17 - č. 215
Isoroku
Algernon napsal v č. 199:
"Pořád tak nějak čekám, až se tedy Ty (nebo Honza, či další) vyjádří k tomu, v čem byli Němci skutečně o míle napřed, poněvadž na Honzovy příklady se nechají nalézt příklady obdobného vývoje na druhé straně"
A co třeba první balistická raketa A4? Náskok ve vývoji a nasazení proudových stíhacích a bombardovacích letounů je cca 1,5 až 2 roky (takže mílový). Proč Francie po WW2 zavedla do výzbroje Pzkpf V. Panter na úkor Cometů, Persingů, nebo Shermanů Firefly?
Isoroku 6.9.2004 14:41 - č. 214
Isoroku
Algernon napsal v č. 196:
"1) Nevím, čí armáda používala ještě roku 1945 koňské povozy a čí pěchota z podstatné části pořád šlapala po svých… Ale rozhodně v letech 1944-45 to nebyli ani Američané, ani Britové (ti neměli ve Francii žádné koně už roku 1940). Čili, kdo měl plně motorizované pozemní vojsko v letech 1944-45, a kdopak že měl až do konce války nejen auta, ale i koně — Anglo-Američané, a nebo Němci?"


V praxi se však případná teoretická menší pohyblivost dvakrát neprojevila. Navíc vhodné využívaní koňské síly přináší v praxi i řadu výhod (nemusíš jim vyměňovat převodový olej, či brzdové destičky, žerou co najdou kolem cesty, chlemstají vodu z řeky a v případě potřeby nakrmí celou rotu:))
Isoroku 6.9.2004 14:01 - č. 213
Isoroku
Tom napsal v č. 162:
"Jen nevím o tom, že by Spojenci vyrobili 14 000 exemplářů mizerných motorů jediného typu."
Teď mi něco uteklo. Který že mizerný motor skopčáci vyrobili v takovém množství?
Marek 26.8.2004 13:12 - č. 212
Marek Algernon (197) :

..."Nicméně motorizace asi přeci jen dává nějakou (jistou, malou, nepatrnou…) výhodu nad jednotkami, které v pohybu brzdí hypomobilní trakce, případně skutečnost že jistá část pěších divizí šlape pěšky, že?"...

Ano, dává a já jsem ji také přece nepopřel. Pouze jsem vyjádřil svůj názor ( a za ním si stojím ), že to z pohledu Spojenců bylo vždy víceméně o té výrobní, materiální a početní převaze. Proto jí dosáhli.

Algernon (196) : =pokr.=

Ad 1) Z jak podstatné části šlapala po svých ? Máš nějaká čísla či tabulky co dají přesný počet ? A nesouvisí to ( místo nějaké kvality ) opět spíše s tou materiální a výrobní převahou Spojenců a s tím v jaké situaci se nacházelo Německo, jeho průmyslový potenciál a armáda v letech 1944-5 ?
Navzájem se můžou třeba porovnávat jednotlivé typy takových vozidel zajišťující motorizaci, ale těžko již to jestli jich někdo je schopen ( kvůli různým jiným okolnostem ) vyrobit řádově pouze stovky nebo tisíce a jiný například desetitisíce.

Ad 2) Mohli být jen rádi. Ono na koních by se jim možná k Dunkirku utíkalo daleko hůř a pomaleji .

Ad 3) Já jsem nikde nepopíral úlohu motorizace vojsk. Myslím jen, že jsem to vyjadřoval ve vztahu k úplně jinému období, podmínkám a situaci.

Ad "pilovaní" – to taktéž bylo myšleno v úplně jiném významu. Nebo se snad nezískávají zkušenosti při střetávání se s nepřítelem ? Při seznamování se a analyzování jeho taktiky a strategie boje ? Pravda, nemobilní protivník nikam neuteče, ale nebudu-li mít zkušenosti s jeho technikou a jeho taktikou boje, získám tím pouze část výhody.

Ad tanky – tam vesměs není moc na co reagovat. Nehodlám nikde nic vyhledávat ani potvrzovat. Mluvím o obou frontách. Já jsem tu rozhodně nenaznačoval žádný vtip a ani jsem nikde nepopíral kvalitu spojeneckých tanků. Pouze jsem napsal, že využívaní početní převahy Spojenců není jevem nikterak neobvyklým.
Porovnávat se dá kterýkoliv tank ( či samohybné dělo ) s kterýmkoliv. Střetávaly se navzájem. Toť vše.
Marek 26.8.2004 12:56 - č. 211
Marek Algernon (200) :

Ano, v hodnocení se lišíme . Názor na Me 163 jsem vyjádřil a takto jeho vidím a jeho význam hodnotím já. Byl zaměřen na jednu hlavní činnost a vycházel z toho co jim bylo známo a co bylo možné takto "dát dohromady". Není třeba se přít o tom, zda se výrobní a vývojový potenciál dal využít jinak. Ale skutečně ne vždy to asi bylo v možnostech těch konstruktérů a odpovědných pracovníků. Stačí se přece jen podívat na to, co chtěl z Me 262 mít AH ..... .

Algernon (199) :

..."A v čem konkrétně napomohl pozdějšímu vývoji právě Me 163? Přestože se několik projektů i prototypů raketových stíhaček objevilo již za války i mimo Německo (třeba stroj Berezňak-Isajev), nikdo je nikdy nezačal sériově vyrábět. Že by se jim nelíbila vysoká rychlost a stoupavost? A nebo, že by, malý akční rádius strojů s raketovým pohonem?"...

Třeba právě v tom, že se dalo ( jak už jsem psal ) vycházet z poznatků při jeho konstruování a zkoušení. Dalo se vycházet i ze zjištěných problémů a nevýhod takové konstrukce, pohonu, .... atd. I neúspěchy a špatná řešení jsou ( jak tu načal Honza ) přínosem, dá se z nich poučit.
Jen si to prosím nevysvětluj tak, že tomu tak muselo být a že všechno co později vzniklo vycházelo jen a pouze ze zkušeností ( i negativních ) s Me 163.

..."A co Ti brání, aby ses zajímal sám, a přiblížil to nám třeba Ty..?"...

Nebrání mi nic, pouze se zajímám o jiné oblasti a toto mě až tolik nezajímá. Víc Ti k tomu nepovím, protože reakcím na příspěvky obsahující zesměšňující oslovení se raději budu vyhýbat.
Marek 26.8.2004 12:38 - č. 210
Marek Algernon (202) :

..."Nicméně nezdá se, že by ro ruské tanky natolik handicapovalo... Zdá sew, že malou kadenci a zásobu střeliva nahradili větším počtem tanků (100 krát 30 nábojů je stejných 3000 nábojů, jako 30 krát 100 nábojů, že?). :o) Ostatně, krom (178) jsem (v 175) ještě uváděl M26, Firefly či Comet, ne..?"...

A to že je nutné malou kadenci a zásobu střeliva nahradit větším počtem tanků při útoku, to má nějakým způsobem svědčit o kvalitě dané konstrukce ? Malá zásoba munice je asi dána rozměry této ráže a její možností ji v tanku uskladnit. Nízká kadence je problém spíš konstrukce kanonu, závěru a vlastnostmi používaného druhu munice. Já tedy vidím dost veliký rozdíl v tom, zda útočí 100 tanků nebo jen 30 tanků. To podle mého názoru není až tolik o kvalitě ale spíš o možnosti využít velkou početní převahu.

Ano, zmínil jsi i jiné, ale já jsem se vyjadřoval pouze k tomu jednomu. Třeba to bude tím, že na těch ostatních mě nic "špatného" nezaujalo .

Algernon (201) :

Mezi tím je potřeba dost rozlišovat. Je ideální, když může jít kvalita ruku v ruce s kvantitou, ale tady bude potřeba vždycky brát v potaz právě tu velkou materiální i průmyslovou převahu.
Tady to bude vždy ovlivňovat ta zmiňovaná převaha na straně jedné a nemožnost dovolit si výpadek výroby ( i třeba ve prospěch lepších řešení ) na straně druhé. Takže úplně srovnávat se to v tomto ohledu až tak nedá.
Marek 26.8.2004 12:20 - č. 209
Marek Algernon (203) :

..."Bavit se můžeš klidně o čemkoli... Jen netuším, jak chceš ohodnotit ("válečný") přínos něčeho, co se uskutečnilo třeba 20 či více let po válce — mnohdy ve zcela jiné podobě, a stojící na trochu jiných základech..."...

Já je hodnotit nechci ( v podstatě odpověď podobná těm předchozím ), ale myslím si, že ten přínos může být právě v tom, že se dá vycházet z poznatků jakých docílili konstruktéři už dříve. Kteříkoliv ! Tohle se rozhodně nemusí týkat jen nějakých Němců. Nikde jsem ani slovem nenaznačil, že se vždy a všude muselo vycházet jen z poznatků německých vědců a konstruktérů a že na čemkoliv co se v budoucnu objevilo mají jen oni ten hlavní a největší podíl.

..."Třeba Krummlauf — zajisté ho i dnes (stejně jako tehdy) najdeš na každé útočné pušce, že?"...

Samozřejmě že ne . Tohle jsem uváděl jen pro příklad, že se s tím jistý národ ( vlastně spíš ti patřiční konstruktéři ) velice chlubí, kterak je to zajímavý ( a pro ně asi i smysluplný ) vynález. Co na tom, že konkrétně toto již existovalo a to i ve funkční podobě před šedesáti lety.
Je to asi něco podobného jako v reakci na (204). Nejde o to, že by vynalézali něco co už bylo vynalezeno. Pouze zdokonalovali a vycházeli z poznatků této konkrétní věci.

..."A jak chceš hodnotit něco, co zůstalo jen na papíře?"...

Je možné to hodnotit. Je možné se na to s odstupem času a s vědomím toho, že dnes už třeba existuje něco mnohem dokonalejšího a vycházejícího z jiných základů dívat tak, že se dá porovnat nakolik v tehdejší době s využitím tehdejších poznatků se přiblížil takový projekt realitě.
Nebo naopak nakolik byl takový projekt i přes veškerou snahu nereálný a to třeba pro ( v té době ) vesměs chybějící informace a vědomosti.
Marek 26.8.2004 12:05 - č. 208
Marek Algernon (205) :

..."Tudíž, chceme brát prvenství podle toho, kdo první přijde s nápadem, nebo podle toho, kdo "to" první zkusí postavit a nebo prvenství patří tomu, kdo celou věc první dotáhne do konce?"...

Asi to bude záležet na názoru a na úhlu pohledu. Nebudu uvádět tolik příkladů jako Ty, ale domnívám se, že NĚKDY tomu může ( nebo mohlo ) být i tak, že se prostě předešlých poznatků a výsledků výzkumu využívá. U projektů běžících na více stranách současně asi těžko, ale pakliže je ten časový odstup delší, pak tam ta pravděpodobnost může být větší.

Algernon (204) : Ad =pokr.=

..."A přesně totéž vidím u mnohých údajných "prvenství" Němců za WW2. Jednak řada myšlenek nebyla zcela originální (byť o ní nemuseli vědět, tak prostě vynalézali už jednou vynalezené), a otázka prvního použití či prvního pokusu o postavení je také dosti nepodstatná."...

Není to tedy náhodou dost podobné veškerému dalšímu vývoji a výzkumu v budoucnosti ( tedy v dnešní nebo nedávno minulé době ) ?
To že nějaký konstruktér už o něčem podobném z minulosti ví, přece ještě neznamená, že vynalézá už jednou vynalezené, nebo že to jen a pouze kopíruje. Není to spíš třeba náhodou o tom, že "pouze" zdokonaluje a snaží se přijít na lepší řešení. Prostě a jen může vycházet z nějakých poznatků, které získal už někdo dříve.
Jen doufám, že si to zase nevysvětlíš tak, že teda jako všichni "spojenečtí" vědci a konstruktéři vycházeli jen a pouze z německých poznatků .... .
Glynwed 24.8.2004 10:33 - č. 207
Glynwed www.superborg.de/ldvt2400.htm
1021-1040 z 1135
<< 49 50 51 52 53 54 55 >>
Po