Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

Honza M. 13.10.2016 02:17 - č. 6174
Honza M.
Honza M. napsal(a) v č. 6171:
" 7) Beneš nejenom souhlasí s odevzdáním části území on tuhle výměnu Francii přímo nabízí. Tajně. (...) Takže v květnu ‘38 Beneš, tajně instruuje francouzské diplomaty, aby prosadili jeho plán: odevzdání části území státu výměnou za návrat německých židů a demokratů."
egli napsal(a) v č. 6169:
"Tipnul bych si, že původ toho tvrzení bude právě tento film Že jde prostě o omyl autora námětu, scénáristy a režiséra v jedné osobě."
egli, máš naprostou pravdu.
Včera večer bylo na pajdáku v Praze promítání filmu Ztraceni v Mnichově spojené s diskusí. Na přímou námitku, že "tesařovská scéna" obsahuje řadu nepřesností, včetně posunutí Nečasovy mise z září na květen, se režisér Zelenka ohradil, že o Nečasově misi ví, ale že zmíněná scéna odkazuje na jinou Benešovu nabídku pohraničí z května 1938 a jiný dokument, který v Anglii objevil historik Jan Tesař.

Tedy v podstatě týmiž slovy totéž, co mi letos v létě tvrdil průvodce na Boudě, akorát chybí Benešova finanční motivace a "historikem-objevitelem" v Zelenkově podání není Ráboň, ale Tesař. (pro jistotu připomínám, že Martin Ráboň se od té historky distancoval).

Bohužel režisér Zelenka odešel ještě během projekce, tak jsem se ho nestihl zeptat, kde onen údajný dokument viděl, protože v uplynulých měsících jsem o něm tolik slyšel a rád bych si ho taky přečetl. V Tesařově knize jsem na něj nenarazil, pouze na str.90-92 (Mnichovský komplex, 2000) píše o Nečasově misi, kterou bezpečně datuje do září 1938 a nepovažuje ji za Benešovu zradu, ale za kompromis, a dokonce v této souvislosti mluví o zradě Západu:
Západ Beneše zradil v tom, že místo toho, aby mu "vnutil" před očima světa i domácí veřejnosti kompromis s Hitlerem, vnutil mu téměř kapitulaci...

- Tedy v tomto hodnocení Nečasovy mise se shoduji s Tesařem. Pokud jste někdo v knize Mnichovský komplex narazili na zmínku o jiném dokumentu, datovaném do května 1938, o kterém mluví Petr Zelenka, dejte mi prosím vědět.
Možná by se dalo zeptat přímo Tesaře; příští pátek večer (21.10.) má mít v Brně křest nové knihy Česká cikánská rapsodie, o partyzánu Serinkovi (tinyurl.com/hccdmql). Bohužel, já se nejspíš do Brna nedostanu