Západní fronta

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
721-740 z 1040
<< 34 35 36 37 38 39 40 >>
Po
curahee 8.9.2004 21:59 - č. 374
curahee Jde o to,co je myšleno pod pojmem těžký tank,všichni víme,kolik bylo vyrobeno TigerI i TigerII,což nedá dohromady ani dva tisíce kusů!
karaya1 8.9.2004 21:49 - č. 372
karaya1 Ad oslabený německý průmysl: dle mého skromného názoru mohla za pokles výroby ke konci války kombinace několika faktorů: obsazování nejen německého území Spojenci, totální chaos v dopravě a v neposlední řadě i nedostatek některých surovin...
Lipton 8.9.2004 21:41 - č. 371
Lipton
SK (337): No ten Nemecký priemysel bol skutočne koncom vojny značne oslabený.
Oslabený bol, ale určite nebol na dne. V roku 1944 bolo v Nemecku vyrobených 11 000 stredných tankov a útočných diel, 16 000 stíhačov tankov a 5200 ťažkých tankov na doplnenie zmrzačených tankových divízií a 13 nových tankových brigád. To boli, vzhľadom na fakt, že sa okolo Tretej ríše neustále "sťahovali mračná" dosť prijateľné počty.
giro.c 8.9.2004 21:16 - č. 370
Sk mě šlo spíše o to, jaké místa mohli Spojenci zničit či poškodit?
čili jak daleko se nalézali vámi zmiňované chemičky popřípadě naleziště ropy atd.?
SK 8.9.2004 18:31 - č. 369
SK
Algernon napsal v č. 360:
"352: No jo, ale co rapidní zůst ztrát… Podívej se kupř. na ztráty při jednotlivých náletech přči operaci Gomorrah… Pokud bys chtěl tuto taktiku doopravdy uskutečnit, za chvíli bysd neměl s čím útočit "
Nemusíš útočiť stále na jeden cieľ...ciele môžeš obmienať. myslím, že zrovna tých petrochemických bolo dosť...
Algernon napsal v č. 360:
"Popř. jaké by asi mělo důsledky, kdyby kvůli (nikdy ne 100%-ním) výsledkům na „palivové cíle“ byly zastaveny útoky na jiné cíle — letecký a zbrojní průmysl, dopravu, energetiku…"
Napr. by nemci mohli vyrobiť viac stíhačiek, ale zase by pre ne nemali palivo...Podobne tanky, automobily...
karaya1 8.9.2004 17:32 - č. 368
karaya1 Algernon (ad 359): Oprav mě, jestli se mýlím (nevylučuji to ), ale nabyl jsem dojmu, že Britové tiše přešli z nočního "přesného" bombardování na "plošné", se záměrným bodem uprostřed města...
karaya1 8.9.2004 17:18 - č. 367
karaya1
Algernon (360): No jo, ale co rapidní zůst ztrát…


Však jsem to v 352 taky v tom smyslu psal, že kdyby útočili třeba něco přes týden na jeden cíl, tak by pro Němce nebylo nic snazšího, než poté jenom čekat na proud bombardérů a uspořádat "velké střílení"... (neboli strach z nočních stíhaček )

Btw, jaké mělo BC ztráty během bitvy o Berlín?

Algernon (360): Případně, proč by mělo dojít k výhradnímu zaměření jen na tyto („palivové“) cíle? není jedno, zda-li jsi „na suchu“ proto, že chemičky nevyrobily, nebo proto, že se palivo po železnici nedostalo až ke spotřebiteli, a nebo proto, že se vytěžené uhlí nedostalo z dolů právě do těch chemiček, kde se syntetický benzín vyráběl? Popř. jaké by asi mělo důsledky, kdyby kvůli (nikdy ne 100%-ním) výsledkům na „palivové cíle“ byly zastaveny útoky na jiné cíle — letecký a zbrojní průmysl, dopravu, energetiku…


Můžeš mi prosím někde najít, kde jsem psal, že se BC mělo zaměřit pouze na ono jedno odvětví chemického průmyslu..? Já jsem (tiše) zastával názor, že "jednocílovost" je ve svém důsledku kontraproduktivní... (Jinak bych totiž taky byl proti svým oblíbencům ze 617. a 9. etc etc :o))) )
SK 8.9.2004 15:11 - č. 366
SK
guano napsal v č. 365:
"Zalezelo na vzdalenosti cile - Britove meli uz pred OBOE a H2S system Gee, a s tim provedli nekolik velmi vydarenych naletu (Kolin n. R.). "
Myslím, že Gee nebol dostatočne presný na bombardovanie bodových cieľov. Dokázal naviesť síce lietadlá nad mesto, ale to bolo asi tak všetko. Na bombardovanie tovární potrebuješ presnejšie zameriavanie.
guano napsal v č. 365:
"A vzhledem k tomu, ze se bavime o prelomu 42-43, tedy dobe, kdy toho Americani jeste moc nad Nemeckem nenalitali, tak bych si tipnul spise na ty Brity.... "
To, že moc nenalietali ešte neznamená, že neboli presnejší...

Ale nejde mi ani tak o presnosť bombardovania USAF či BC, ale o to, že keby útočili v 1942-43 Briti s Američanmi na petrochcemický priemysel, tak by dosiahli podstatne skôr to, čo sa im podarilo v 1944...
guano 8.9.2004 14:44 - č. 365
guano
SK (364): OK, tak ty tvrdíš, že briti v noci mali do zavedenia OBOE,H2S vyššiu, alebo aspoň rovnakú presnosť, ako američania cez deň?


Zalezelo na vzdalenosti cile - Britove meli uz pred OBOE a H2S system Gee, a s tim provedli nekolik velmi vydarenych naletu (Kolin n. R.).
A vzhledem k tomu, ze se bavime o prelomu 42-43, tedy dobe, kdy toho Americani jeste moc nad Nemeckem nenalitali, tak bych si tipnul spise na ty Brity....

Welcome back, Algy
SK 8.9.2004 12:54 - č. 364
SK
Algernon napsal v č. 361:
"Mohl by ses podělit o „přesnost“ amerického bombardování, popř. jí srovnat s „nepřesností“ Britů..?"
OK, tak ty tvrdíš, že briti v noci mali do zavedenia OBOE,H2S vyššiu, alebo aspoň rovnakú presnosť, ako američania cez deň?
SK 8.9.2004 12:52 - č. 363
SK
Algernon napsal v č. 359:
"Jasně. Takže jednou Američani bombardovali Kruppa (který — shodou okolností — měl továrny v Essenu), s podruhý Britové zase bombardovali Essen (kde — čirou náhodou — měl sídlo i Krupp). Sakra, to je mi ale rozdíl, jednou bombardovat Kruppa ve dne (kde pro smog bombometčíci stejně pomocí optického zaměřovače trefili pendrek), a podruhý v noci — jenomže s označením cíle pomocí Oboe, takže „plošné“ bombardování „naslepo“ nakonec bylo efektivnější, než to „přesné“, za pomoci optického pumového zaměřovače… Jen by mne docela zajímalo, v čem se lišily výsledky — nikoli pojmenování, na „přesné“ a „plošné“ bombardování… (V tom případě mi ale může nějaký „znalec“ vysvětlit, proč si Američani dali v letech 1944-45 takovou práci se zaváděním H2X, Oboe, Micro-H či s vývojem Shoranu.) No to sou mi ale věci..!!"
myslím, že nie vždy sa dalo spoľahnúť na OBOE. Koľko krát sa síce stalo, že značkari označili správny cieľ, avšak hlavný prúd bombardérov sa nechal zlákať klamnými ohňami? Myslím, že vždy je lepšie vidieť smog, ako nevidieť ani ten smog z dôvodu, že je tma...
FUJ06 7.9.2004 20:37 - č. 357
FUJ06 Lipton: Ono je celkme těžké umístit někam 300 000 zajatců !! S tím bitím je to už jiné. I spojenci cítili vůči němcům jistou zlost, ale nedá se to srovnat s rusy Pro civilní obyvatelstvo bylo však přesunutí se do spojenecké sféry vlivu spásou. Však víte proč.
Lipton 7.9.2004 20:37 - č. 356
Lipton Na obhájobu druhej strany ale musím dodať, že postarať sa o tak veľké množstvo kapitulujúcich nepriateľov naraz bolo v mnohých prípadoch NEMOŽNÉ. Pre postupujúce armády boli desaťtisícové "skupiny", ktoré škemrali o možnosť vzdať sa úplným šokom.
Lipton 7.9.2004 20:34 - č. 355
Lipton BRUNNER, FUJ06 (z témy "U.S. Army"): Máte pravdu v tom, že 325 000 Nemcov sa páde Porúrskej kapsy (17. Apríl, 1944) vzdalo Spojencom, domnievajúc sa, že sa o nich na rozdiel od Rusov postarajú. Ale ak sa domnievate, že o nich skutočne postarané bolo, OPAK je pravdou:

1. Stovky zajatcov, natlačené v dočasných oplotených priestoroch pomreli následkom zlej starostlivosti a nedostatku jedla. Mnoho ich bolo ubitých na smrť, najmä vo francúzských zajateckých táboroch

2. Spojenci boli po oslobodení prvých koncentračných táborov (Dachau, Buchenwald, Bergen - Belsen) pohoršení hrôzami Holocaustu - následky poznáte
SK 7.9.2004 16:28 - č. 354
SK
karaya1 napsal v č. 352:
"SK (351): Jednou z mála chyb, které vidím na bombardování německých měst, je fakt, že BC své útoky na jednotlivá města neopakovala v řádech dnů, ale týdnů... Bohužel byl strach z Nachtjäger (a nejen ten) větší, než poznatky z Gommorah..."
Súhlasím, BC si malo vybrať jeden cieľ a proti nemu použiť všetky sily...Napr. ten petrochemický priemysel.
karaya1 napsal v č. 353:
"Btw, petrochemický průmysl se mi jako terč zdá mnohem vhodnější pro americké denní "přesné" nálety než britské noční, sice též "přesné", ale víme své "
Jasné, že každý cieľ je vhodnejší pre americké denné "presné" nálety, to už len z dôvodu, že američania dosahovali podstatne vyššiu presnosť (aj keď nie vždy sa podarilo zasiahnúť to čo mali). Ale napriek tomu si myslím, že aj keď by obrovské množstvo bômb išlo mimo, tak časť by na tie ciele dopadla...a petrochemický priemysel, je veľmi zraniteľný...
karaya1 7.9.2004 16:04 - č. 353
karaya1 Btw, petrochemický průmysl se mi jako terč zdá mnohem vhodnější pro americké denní "přesné" nálety než britské noční, sice též "přesné", ale víme své
karaya1 7.9.2004 16:02 - č. 352
karaya1 SK (351): Jednou z mála chyb, které vidím na bombardování německých měst, je fakt, že BC své útoky na jednotlivá města neopakovala v řádech dnů, ale týdnů... Bohužel byl strach z Nachtjäger (a nejen ten) větší, než poznatky z Gommorah...
SK 7.9.2004 15:53 - č. 351
SK
karaya1 napsal v č. 350:
"No, ona přesnost BC nebyla v té době (1942-43) nijak slavná..."
Viem, že nebola nijak slavná, ale myslím, že aspoň nejaké škody by sa podarilo spôsobiť. Navyše by určite mali väčší vplyv na bojové schopnosti nemecka ako bombardovanie civilistov...
karaya1 7.9.2004 14:50 - č. 350
karaya1
SK (346): Rafinérie sú rozlohou omnoho väčšie ako napr. továreň na tanky


No, ona přesnost BC nebyla v té době (1942-43) nijak slavná...
SK 7.9.2004 08:51 - č. 349
SK
guano napsal v č. 347:
"60 let po valce kazdy vi, co se melo delat.... "
tak tak ale každý má inú metódu ako by sa to dalo urobiť...
721-740 z 1040
<< 34 35 36 37 38 39 40 >>
Po