Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 6497
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
Pisismik 2.6.2016 07:26 - č. 10067
Algernon napsal(a) v č. 10066:
"To je myšleno vážně, nebo jako vtip?"


Samozřejmě vážně. Publikovat před rokem 1989 o západním odboji? Kde jste žil? I když jednomu se to povedlo, s velkými problémy. Už jsem tady rovněž psal, jeden bývalý letec i přes všechny zákazy zorganizoval pravidelná setkání bývalých příslušníků RAF v Prostějově a Olomouci. Pravidelně, téměř každý týden. V Avionu a Národním domě. V Prostějově a Olomouci z toho důvodu, že tam a v okolí jich poměrně dost žilo. I v Praze.se podařilo pár setkání zajistit. Rajlicha tam nikdo nikdy neviděl. Taky se jim společnými silami podařilo zajistit odhalení pamětní desky Josefu Františkovi na jeho rodném domě v Otaslavicích, v sedmdesátých letech. To ještě žila jeho maminka. Byla už to stará paní a celou dobu plakala. Na tu dobu téměř protistátní čin. Nebudu se tady rozepisovat, kdo všechno je hlídal, pozoroval a podobně. Poslední knihy vyšly kolem roku 1968-1969 včetně uvedení Nebeských jezdců. Po roce 1970 nic, kromě Buzuluku od Svobody a Prvních doma od Fajtla .

Máte vůbec ponětí o tom, jaká tady byla tehdy perzekuce západního odboje? Že se nesměli scházet a stýkat. Že například z jednoho valašského města nuceně jednoho příslušníka RAF vystěhovali, protože odtud pocházeli dva a chtěli tam oba bydlet? O filmech, které byly soukromě natočeny v době války v Anglii se pro jistotu nemluvilo a byly různě poschovávány, aby nebyly zabaveny? Bývalí piloti RAF nesměli ani do letištní haly, natož sednout i jako pasažéři do civilního letadla? To se pochopitelně týkalo i rodinných příslušníků. Na pohřbech se nesměla hrát československá hymna? A že těch pohřbů do roku 1989 bylo, bohužel.
Algernon 28.5.2016 19:35 - č. 10066
Pisismik (10,065):
Možná ano, Rajlich se stal "odborníkem" na čsl. západní odboj až po roce 1990, tedy v době, kdy to bylo bezpečné a současně nastal "boom". Tak začal jezdit a skupovat.
To je myšleno vážně, nebo jako vtip? Mimochodem, ty uvozovky ve slově odborník by nebylo od věci si odpustit. Sice s lecčím nemusím souhlasit (viz níže, J. R. Alexander), nicméně to neznamená, že by nic neudělal — ještě se spolupracovníkem.

Jinak jen tak na okraj, Rajlich, ještě s JUDr. Jiřím Sehnalem, psali do L+K docela dost dlouho před „listopadem“ (…) 1989…
Už za totality, bez ohledu na problémy. Rajlich to ovšem nebyl
Což se ve světle výše napsaného může jevit, hmmm…
Jak už jsem psal, byli dva nadšenci, kteří se RAF zabývali, a to jeden ze severní Moravy a druhý z Brna.
Mno, zrovna Sehnal a Rajlich byli taky dva — ovšem ti byli z Kolína, jak někteří třeba i vědí… A nejen, že už před „listopadem“ psali, nýbrž (ještě dříve) pořádali — pod různými „záminkami“, třeba v rámci soutěží plastikových modelářů — už tehdy setkání s veterány. Těmi (i těmi) ze západu…
Jak už jsem psal, byli dva nadšenci, kteří se RAF zabývali, a to jeden ze severní Moravy a druhý z Brna. Už za totality, bez ohledu na problémy.
Kolik pak toho oni dva nadšenci z Moravy severní a jižní třeba publikovali, už před listopadem 1989?
Pisismik 28.5.2016 11:51 - č. 10065
Algernon napsal(a) v č. 10060:
"Co tam tedy měli? Potažmo předtím (viz 10,052), a co v Ibsley?"


7/1940-3/1941 Hawker Hurricane Mk.I

3/1941-12/1941 Hawker Hurricane Mk.II

10/1941-12/1941 Spitfire Mk.IIA

11/1941-3/1944 Spitfire Mk.VB, VC
7/1943-11/1943 Spitifre Mk.VI


Algernon napsal(a) v č. 10060:
"Takhle úzký zdroj relevantních dat? Z toho všeho, co se ještě stále nechá najít po archivech? Pcha… Tedy doufám, že Rajlicha nepřeceňuji "
Možná ano, Rajlich se stal "odborníkem" na čsl. západní odboj až po roce 1990, tedy v době, kdy to bylo bezpečné a současně nastal "boom". Tak začal jezdit a skupovat. Jak už jsem psal, byli dva nadšenci, kteří se RAF zabývali, a to jeden ze severní Moravy a druhý z Brna. Už za totality, bez ohledu na problémy. Rajlich to ovšem nebyl
Algernon 10.5.2016 09:57 - č. 10064
Díky. To zní zajímavě, protože tuším skutečně na Rusy nemám snad nikoho, kdo by měl pod třicet sestřelů. Nemáš u toho i typy letadel, na čem všem létali? (Hádám ale, že nejvíce sestřelů budou mít dohromady piloti Jaků — ostatně Jaků všech verzí se dohromady přes 36 tisíc — úhrnem dokonce o pár stovek víc, než Ilů dvojek. Či více, než všech německých stodevítek. A jen Jaků9 se vyrobilo více, než P-47, tedy nejpočetnější americké stíhačky.)
Dzin (10,062):
Jen úplně z jiného soudku. Moje žena dřív pracovala v sociálních službách a chodila ke starým lidem a pomáhali jim (pečovala o ně, uklízela, nakupovala atd.). A nedávno tak nějak mezi řečí mi sdělila, že chodila i k Fajtlům. Prý ale už po Fajtlově smrti, ale jeho paní si moc pochvalovala, jaká byla strašně milá a hodná. Pamatuje si to, protože tam měla fotky muže a jeho vyznamenání atd.
Já si jen říkám, jak to vše už je dlouho, kolik let to je, co tu už nejsou třeba pánové Fajtl a Peřina.
Dzin 7.5.2016 22:35 - č. 10063
Dzin Algernon
Nemám ho teď po ruce, ale co si vzpomínám, jednalo se o seznam všech pilotů, kterým byl uznán alespoň jeden (skupinový) sestřel. Až se dostanu domů zkusím se po něm podívat a jestli ho najdu, napíši více.
Dzin 7.5.2016 22:30 - č. 10062
Dzin Jen úplně z jiného soudku. Moje žena dřív pracovala v sociálních službách a chodila ke starým lidem a pomáhali jim (pečovala o ně, uklízela, nakupovala atd.). A nedávno tak nějak mezi řečí mi sdělila, že chodila i k Fajtlům. Prý ale už po Fajtlově smrti, ale jeho paní si moc pochvalovala, jaká byla strašně milá a hodná. Pamatuje si to, protože tam měla fotky muže a jeho vyznamenání atd.
Algernon 7.5.2016 18:27 - č. 10061
Dzin (10,019):
Když už si to nakousl, ono v nárocích Sovětů je dost věcí, které jsou ne zcela jasné. Třeba tady uvádějí, že sestřelili 56 000 letadel protivníka a co jsem sehnal soupis nároků sovětských stihačů (úplný?) tak to je 26 971 včetně 5043 skupinových sestřelů, tedy zhruba polovina.
Dzin — měl jsi pravdu je to jasné. Jsou to (níže v mém 10,018) všechny ztráty na východě, nejen ze vzdušných bojů (= sestřely stíhačů). Vedle toho, co jsem napsal v 10,022 jsem si ještě (konečně!) všiml, že se na dvou místech píše o osvobozovacích bojích na Krymu. (Hmm, tak už máme „z východní strany“ už třetí ztráty Osy na východě? Součtem 56 000 strojů, plus jinak běžně uváděných 62 000 strojů a 77 000 strojů.)

„Fašisté museli za první rok [tedy jen do června 1942, tedy ještě před koncem „první fáze Velké vlastenecké války“] bojů v SSSR 13 156 letadel, z toho bylo 6891 zničeno ve vzdušných bojích, 4316 na zemi a 1949 palbou pozemních prostředků.“ (str. 30)

„Při osvobozování Krymu v dubnu 1944 podnikla luftwaffe 3000 vzletů, sovětské letectvo 36 tisíc vzletů. Nacistické ztráty činily 497 strojů.“ (str. 16)
„Ztráty nacistů trvale rostly. V 599 vzdušných bojích nad Krymem při osvobozovací akci na jaře 1944 bylo zničeno 297 fašistických letadel a dalších 200 shořelo na letištích.“ (str. 54)

„Velká operace mezi Vislou a Odrou stála nacisty 908 sestřelených letadel a 1360 zničených nebo ukořistěných na zemi.“ (str. 16)
Dzin (10,025):
Takže jsem si to sečetl. Podotýkám, že nevím, jestli jsem sečetl veškeré piloty, kteří dosáhli sestřelu. Jejich seznam jsem vzal z math.fce.vutbr.cz/safarik/ACES/index.html. Tam kde jsem věděl, že je jiný údaj, jsem poupravil. Nevím, jestli jsou zde uvedeni všichni, kdo dosáhli sestřelu, ale řekl bych, že minimálně je jich zde drtivá většina.
Sověti: Jejich skóre je uváděno součtem samostatných a skupinových sestřelů. Tím ale vzniká problém, protože není uvedeno, s kým kdo onen skupinový sestřel dosáhl. Proto uvedu celkové skóre a z něj dosažené skupinové sestřely. Za Velkou vlasteneckou válku (6.41 – 9.45) nárokují 26 371 sestřelů z toho 5 043 skupinových.
Kolik sestřelů mají, z toho Tvého seznamu, piloti s nejnižším skóre? (Tj. jestli tam nejsou třeba jen esa, přičemž bych se nedivil, kdyby byli zcela nedohledatelní piloti někde s 1-2 sestřely, či s podílem na jednom — tj. jednom skupinovém —, a tak podobně.)
Algernon 27.4.2016 22:39 - č. 10060
Pisismik (10,059):
Dobrý den, pane Algernone,
Mám za to, že panstvo — a vůbec veškerá vrchnost — vzalo za své už za Velké francouzské revoluce? (Přičemž za sebe doufám, že to tak i zůstane — spolu s tím, že snad nenastane další protireformace… K Věku rozumu totiž mám zvlášť vřelý vztah.)
musím se omluvit,
Není nutno — dokonce mi třeba i postačí, jen když se dozvídám uvěřitelnější věci.
opravdu 310. squadrona přezbrojovala koncem roku 1941, včetně dalších. Zmátlo mě foto z Ibsley, za což se hluboce kaji.
Co tam tedy měli? Potažmo předtím (viz 10,052), a co v Ibsley?
Pisismik (10,052):
postupně se přezbrojovalo až do podzimu 1943, mám záznam z Ibsley. Vycházel jsem jen z jednoho pilotního deníku.
Pisismik (10,059):
Ověřil jsem si to ještě v tom "jednom" leteckém deníku, o kterém tvrdíte, že není dobrým zdrojem informací
Algernon (10,056):
Ale právě fakt, že vím, co se také do deníku nepíše (onen zápor bych zdůraznil), mi zároveň i umožňuje znát (ba dokonce: předpovědět) meze této průzkumné metody.
Pisismik (10,059):
Předpokládám, že z nich vycházel i Rajlich, kromě toho, že opsal informace z osobních karet ve VHA a z Halleyho, pravděpodobně.
Takhle úzký zdroj relevantních dat? Z toho všeho, co se ještě stále nechá najít po archivech? Pcha… Tedy doufám, že Rajlicha nepřeceňuji (…), nicméně mám za to, že vedle pilotních deníků a osobních karet používá mnohem rozsáhlejší zdroje. A, ehm, Halleyho? Jen? Že by nikde v Čechách nebyl žádný Jefford? (V tom případě si ovšem mohu gratulovat, že budu jediným majitelem v celém tomto pochybném státě?)
Jinak jsem trochu pátral a zjistil, že podobně se k La-5FN vyjádřil i Hans Werner Lerche. Navíc zmiňuje i nepříjemné vnikání oxidu uhelnatého do kabiny.
Mno jo, zrovna kysličník uhelnatý… To by ovšem žádného Huna překvapovat nemělo, už vzhledem k existenci Bf 109… :DD Mimochodem, v jakém technickém stavu byl onen kořistní La-5FN, když mu do kabiny vnikal kysličník uhelnatý?

Jinak Lercheho text možná sice bude zajímavý, nicméně má i své — limity? Třeba právě stav onoho stroje, který byl k dispozici… Více by ovšem k La-5FN napsali třeba vzácní kolegové Dzin a Gryzlov.
Pisismik 26.4.2016 20:02 - č. 10059
Algernon napsal(a) v č. 10058:
"Jo jo… Hmm, tak to jsem fakt zvědav, co se skutečně dozvíme o přezbrojení 310. sqdn. na Spitfiry V ? "


Dobrý den, pane Algernone,

musím se omluvit, opravdu 310. squadrona přezbrojovala koncem roku 1941, včetně dalších. Zmátlo mě foto z Ibsley, za což se hluboce kaji. Ověřil jsem si to ještě v tom "jednom" leteckém deníku, o kterém tvrdíte, že není dobrým zdrojem informací . Předpokládám, že z nich vycházel i Rajlich, kromě toho, že opsal informace z osobních karet ve VHA a z Halleyho, pravděpodobně.

Jinak jsem trochu pátral a zjistil, že podobně se k La-5FN vyjádřil i Hans Werner Lerche. Navíc zmiňuje i nepříjemné vnikání oxidu uhelnatého do kabiny.

forum.il2sturmovik.com/topic/16880-report-la...
Algernon 23.4.2016 13:23 - č. 10058
Pisismik (10,052):
Zhruba do prosince 1941 měla Hurricane Mk II. Ale nebudu se přít, postupně se přezbrojovalo až do podzimu 1943, mám záznam z Ibsley. Vycházel jsem jen z jednoho pilotního deníku. Přes víkend ho projdu a zjistím kdy a jak přesně. Fajtl a Rajlich bez komentáře.
Algernon (10,056):
Pisismik (10,054):
pilotní deník - zápisník letů je oficiální dokument.
Jen tak čistě zcela na okraj budiž poznamenáno, že co to je proniklo již i do vzdálených provincií Říše Velkomoravské, ba dokonce i do těch nejvzdálenějších vísek na periferii (tj. i dále, než jen do práglu).
Pisismik (10,057):
Od roku 1964 zorganizoval jeden z bývalých letců pravidelná setkání v Prostějově, případně Olomouci. Žili v Holešově, Zlíně, Brně, Slavičíně, Bílovci, Ostravě atd. Na Plumlov jezdil také generál Janoušek. Navíc se našel jeden odvážný, tehdy mladý nadšenec, kterému se podařilo zorganizovat i pár výstav. Sice ne samostatných, ale na tu dobu to byl úspěch i odvaha. V Otaslavicích se odhalila dokonce Josefu Františkovi v 70-tých letech na rodném domě pamětní deska. To ještě žila jeho matka.
Jo jo… Hmm, tak to jsem fakt zvědav, co se skutečně dozvíme o přezbrojení 310. sqdn. na Spitfiry V ?
Pisismik 22.4.2016 20:10 - č. 10057
Algernon napsal(a) v č. 10056:
"Jen tak čistě zcela na okraj budiž poznamenáno, že co to je proniklo již i do vzdálených provincií Říše Velkomoravské, ba dokonce i do těch nejvzdálenějších vísek na periferii (tj. i dále, než jen do práglu)."


Dobrý den,

pokud je mi známo, tak ve Velkomoravské říši o tom byla velká povědomost již za první republiky a posléze po osvobození, jelikož se tam většina čsl. příslušníků RAF vrátila a hodně jich tam zůstalo i po roce 1948. Od roku 1964 zorganizoval jeden z bývalých letců pravidelná setkání v Prostějově, případně Olomouci. Žili v Holešově, Zlíně, Brně, Slavičíně, Bílovci, Ostravě atd. Na Plumlov jezdil také generál Janoušek. Navíc se našel jeden odvážný, tehdy mladý nadšenec, kterému se podařilo zorganizovat i pár výstav. Sice ne samostatných, ale na tu dobu to byl úspěch i odvaha. V Otaslavicích se odhalila dokonce Josefu Františkovi v 70-tých letech na rodném domě pamětní deska. To ještě žila jeho matka.
Algernon 22.4.2016 11:59 - č. 10056
Eso? Kupříkladu Ing. Zdeněk Hurt kdysi napsal (skutečně kdysi — to ještě dokonce ani řada z dnešních internetových diskutérů nebyla na světě), v popisu Spadu XIII, mj. i to, že titul stíhacího esa se začal používat za dosažení pěti sestřelů někdy během roku 1916. Bylo to na nápad, či z popudu, francouzského majora jménem de Rose. (Po patnácti sestřelech potom měl mít pilot nárok na titul mistra, či mistrovského letce — což se ale už neujalo.)

Ad 10,054 a 10,052:
Jen tak ryze na okraj a čistě jen aby řeč nestála, bych poznamenal, že si raději počkám na výsledky pátrání v onom (onom jednom) pilotním deníku. Přičemž by za úvahu zajisté stálo i věnovat se (v případě 310. sqdn.) i onomu prosinci 1941:
Algernon (10,050):
(…) 310. squadrona Spitfiry V dostala v prosinci 1941 (všechny tři naše stíhací squadrony jsou na „pětky“ postupně přezbrojeny během října-prosince 1941).

Ale třeba zrovna třistadesítka také v roce 1943 (v červenci, když byla na základnách Castletown a Sumburgh) dostává výškové Spitfiry VI (…)


Pisismik (10,054):
pilotní deník - zápisník letů je oficiální dokument.
Jen tak čistě zcela na okraj budiž poznamenáno, že co to je proniklo již i do vzdálených provincií Říše Velkomoravské, ba dokonce i do těch nejvzdálenějších vísek na periferii (tj. i dále, než jen do práglu).

Ale právě fakt, že vím, co se také do deníku nepíše (onen zápor bych zdůraznil), mi zároveň i umožňuje znát (ba dokonce: předpovědět) meze této průzkumné metody.

Jinak vcelku vřele mohu doporučit tu nejjednodušší základní metodu — sehnat si co nejvíce podkladů a ty vzájemně srovnávat (s časem pak člověk dokonce získá i schopnost do značné míry posoudit věrohodnost jednotlivých publikací, aj.; ostatně i do „primárního zdroje“, historického dokumentu, se může třeba vloudit i taková nepřístojnost, jako je překlep — ba co hůř, i nepozornost a/či nepořádnost písaře).

Tj. co třeba, alespoň, Rajlichovu sérii „Na nebi hrdého Albionu“? (Ač osobně její vlastnictví, resp. prostudování, nemám za nezbytné. Ale jde o jednu z mála věcí v češtině — z mála vcelku solidních věcí v češtině —, tudíž je i vcelku dostupná.)

Tudíž setrvávám na své poznámce níže, tedy že Halley a Jefford, M.B.E., patří k naprostému základu, jde o nesmírně hodnotný referenční materiál. Asi obdobně jako RAF serials (jak alespoň „velké“ jednosvazkové, od Robertsona, tak i specializované série jednotlivých bloků, které vydává Air Britain.) A samozřejmě nezbytností je i jakákoli solidní literatura, zaměřená na konkrétní typ — Hurricane, Spitfire, Wellington, Liberator, Beaufighter, Mosquito, Halifax (pokud by se snad člověk specializoval na Čechoslováky v RAF), popř. také na Stirlingy, Manchestery, Lancastery, Whitleye, Yorky, Dakoty… Pokud ho zajímá třeba samotné RAF. Mně to třeba svého času umožnilo zjistit, že některé uvedené jednotlivé seriály strojů 83. sqdn., na kterých létal J. R. Alexander (viz Rajlichův článek v HaVu 1/2005), nesouhlasí vůbec s ničím.
www.vhu.cz/phdr-jiri-rajlich-1964-reditel-hi...
www.fronta.cz/forum/tema/318/ord/date?filter...
Nicméně třeba fakt, že jeho skipper pilotoval jeden z prvních Lancasterů s radarem H2S Mk.III (přičemž jméno Dennis Noble Britton, D.F.C., D.F.M., R.A.F.V.R., není zase tak neznámé) mi umožnil leccos si upřesnit.
Pisismik 21.4.2016 19:32 - č. 10055
Dobrý den, ještě jednou

a další dotaz, s dovolením. Nemáte ponětí, kdy se vůbec začal používat termín "letecké eso"? Za první světové války, nebo později?

Děkuji.
Pisismik 21.4.2016 19:24 - č. 10054
Algernon napsal(a) v č. 10053:
"Tak to by mohlo docela zajímat třeba pana Rajlicha — a hned celou řadu dalších, třeba z LHSky… Že se třeba už nemají nadále spoléhat na práce pánů C. G. Jefforda, M.B.E., a J. J. Halleye. "


Dobrý den,

pilotní deník - zápisník letů je oficiální dokument. Kromě jména, počtu stránek a data vydání obsahuje pořadové číslo letu, datum, typ letounu, jméno pilota, účel letu, dobu letu a potvrzení velitele jednotky. Myslím předválečný československý do roku 1939. Totéž britský i francouzský, s mírnými úpravami.
Algernon 21.4.2016 17:25 - č. 10053
Honza M. (10 051):
Co si ale představit pod pojmem "chudé přístrojové vybavení"?
Nepochybně existovaly i stroje, kde by bylo možné část z palubních přístrojů vypustit. Popřípadě některé (zejména z už až poválečných letadel), kde by se různé „integrované ukazatele“ zcela nepochybně daly zjednodušit, a to i ve prospěch lepší/rychlejší čitelnosti dat (a tedy i orientaci v nich).

Nicméně třeba Valoušek postrádal nějaké gyropřístroje — a kupříkladu takový umělý horizont se může vcelku i hodit, třeba pokud pilot chce „píchnout“ mraky.
Pisismik (10 052):
Ale nebudu se přít, postupně se přezbrojovalo až do podzimu 1943, mám záznam z Ibsley.
Vážně..? No to je ale fajn! A, ehm, z čeho, a na co, že se tedy přezbrojovalo?
Pisismik (10 052):
Vycházel jsem jen z jednoho pilotního deníku. Přes víkend ho projdu a zjistím kdy a jak přesně.
Tak to by mohlo docela zajímat třeba pana Rajlicha — a hned celou řadu dalších, třeba z LHSky… Že se třeba už nemají nadále spoléhat na práce pánů C. G. Jefforda, M.B.E., a J. J. Halleye.
Pisismik 21.4.2016 16:43 - č. 10052
Algernon napsal(a) v č. 10050:
"No nevim, sem to slyšel taky tak nějak, že naše 310. squadrona Spitfiry V dostala v prosinci 1941 (všechny tři naše stíhací squadrony jsou na „pětky“ postupně přezbrojeny během října-prosince 1941)."
Zhruba do prosince 1941 měla Hurricane Mk II. Ale nebudu se přít, postupně se přezbrojovalo až do podzimu 1943, mám záznam z Ibsley. Vycházel jsem jen z jednoho pilotního deníku. Přes víkend ho projdu a zjistím kdy a jak přesně. Fajtl a Rajlich bez komentáře.
Honza M. 21.4.2016 15:54 - č. 10051
Honza M. Děkuji (oběma) za odpověď.
Algernon napsal(a) v č. 10050:
"Nicméně třeba Valoušek zmiňuje hlavně chudé přístrojové vybavení… Přičemž prakticky totéž jsem slyšel i od pana Fajtla."
Co si ale představit pod pojmem "chudé přístrojové vybavení"? - Hned se mi vybavila Exupéryho povídka Válečný pilot, kde mj. popisuje, kolik (podle autora zřejmě zbytných) přístrojů musí v průzkumném letadle Bloch MB-174 sledovat. A když potom po přistání vyzval svého ubytovatele, aby si tipl, kolik přístrojů má v kabině, bodrý venkovan odvětil: "Určitě Vám nějaké přístroje chybí - takové, co pomůžou vyhrát válku!"
Algernon 21.4.2016 14:57 - č. 10050
Pisismik (10 047):
V roce 1943 přezbrojila 310. sqaudrona na Mk V. k radosti všech.
No nevim, sem to slyšel taky tak nějak, že naše 310. squadrona Spitfiry V dostala v prosinci 1941 (všechny tři naše stíhací squadrony jsou na „pětky“ postupně přezbrojeny během října-prosince 1941).

Ale třeba zrovna třistadesítka také v roce 1943 (v červenci, když byla na základnách Castletown a Sumburgh) dostává výškové Spitfiry VI? Prý…
Honza M. (10 048):
Jsou známé nějaké komentáře, resp. srovnání od těch pilotů, kteří pak v roce 1944 přesedlali na Lavočky (La-5) ?
Až La-5FN, starší stíhací (tj. nepočítám „spárky“) verze La-5 naši nikdy neměli.

Jinak mnoho zmínek třeba v literatuře jsem tedy nepotkal. Víc by ale dozajista napsal třeba Tom, David.M nebo Gryzlov. Nicméně třeba Valoušek zmiňuje hlavně chudé přístrojové vybavení… Přičemž prakticky totéž jsem slyšel i od pana Fajtla. (Přičemž tak nějak fakt neberu různé „dodatečné“ internetové komentáře — třeba, že pan Valoušek prý „naletěl“ redaktorům z Modely… :DD Do značné míry podobné — ovšem ještě podstatně rozšířené — povídání od něj ostatně ještě vyšlo později, v L+K, coby „Vzpomínky na Lavočku“.) Coby letadlo to prostě byla stíhačka — jednoduchá, lehká, stavěná pro podmínky východní fronty. No a poměrně značný hluk byl, ehm, v každym takovým éru — tohle nikdy nebyly nějaká dopravní éra s pečlivě zaizolovanou a odhlučněnou kabinou cestujících. :o))
Pisismik (10 049):
Pokud si pamatuji, nadával na hluk a vibrace a váhu.
Pokud jde o váhu — La-5FN má vzletovou hmotnost někde mezi Spitfirem V a Spitfirem IX. Zatímco výkon motoru AŠ-82FN (tedy: vzletový a v malých/středních výškách, viz východní fronta) byl porovnatelný s motorem Spitfiru IX.

Jinak před dávnými léty si tu jakýsi Johnny stěžoval na vibrace u pomaluběžných lodních parních strojů… :D Ale současně také je známé, že vibrovaly třeba i parní turbíny (tj. stroj lopatkový, točivý) na bitevní lodi Bismarck, při plném chodu. Dokonce to dělalo při plné rychlosti lodi problémy i při zaměřování děl…

Nicméně „klepání“ (v nějakém stupni) může být (a je) zcela běžný projev za chodu prakticky každého stroje — třeba může házet hřídel, spojující motor s vrtulí či lodním šroubem.
Pisismik 20.4.2016 19:04 - č. 10049
Honza M. napsal(a) v č. 10048:
"Jsou známé nějaké komentáře, resp. srovnání od těch pilotů, kteří pak v roce 1944 přesedlali na Lavočky (La-5) ? "

Jezdíval k nám často Josef Stehlík, lítal jak u RAF, tak v Rusku. Pokud si pamatuji, nadával na hluk a vibrace a váhu. U Lavoček. Bohužel, v těch dobách jsem byl ještě mdlého rozoumku . Netuším, co psal Fajtl, ale Josef Stehlík byl skvělý a veselý chlap a věřil jsem mu.
Honza M. 19.4.2016 19:47 - č. 10048
Honza M.
Pisismik napsal(a) v č. 10047:
"V roce 1943 přezbrojila 310. sqaudrona na Mk V. k radosti všech."
Jsou známé nějaké komentáře, resp. srovnání od těch pilotů, kteří pak v roce 1944 přesedlali na Lavočky (La-5) ?
41-60 z 6497
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po