Střední tanky 2. světové války

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

ja_62 24.7.2008 17:59 - č. 4508
ja_62
Jaroslaw.Kratena napsal v č. 1771 (téma: Těžké tanky 2.sv.v.):
"Otáčecí mechanismus věže byl zase nešťastně umístěn tak,že když velitel T-34/76 chtěl otočit ručně věží,musel dát jednu ruku křižmo přes celé tělo dolů,pod věnec věže,kde ovládání bylo.Jenže zase sedačky ve věži byly umístěny tak,že se musel otáčet velitel s věží,protože kdyby zůstal sedět,tak sedačka umístěná na stěně korby zůstala na původním místě."

Já, jelikož o obrněné technice nic moc nevím, jsem se podíval alespoň do Osprey New Vanguard 9 - T-34/76, a podle něj věž neměla věžový koš, a posádka věže měla sedadla připojená k základně věže. Pod kterýmžto termínem bych si spíše představoval spodní, kruhovitou, část věže, kterou věž spočívá ve svém ložišti - nikoliv její ložiště.

O metodě manuálního ovládání pohybu věže se výslovně nezmiňuje, jediná nápověda je takový ten pro Ospreye typický obrázkový řez s popisky, který zobrazuje ovládání věže (podle textu manuální i ovládání elektrického) na levé přední straně. Velitel seděl vlevo od kanonu, tedy měl ovládání po své levé straně. Mně ovšem napadá, jestli by nebylo pro všechny (a pro nás na Frontě určitě méně rozčilující) jednodušší, kdyby namísto výše popsaných pokusů o svíjení za bojové situace velitel prostě ovládal otáčení věže - i manuální - levou rukou - nepřipadá mi to nemožné, a není to snad operace do té míry náročná na jemnou motoriku aby to průměrně disponovaný pravák nedokázal i levou rukou. Nepovažuji to za vyloučené, vzhledem ke mně dostupným informacím (které, jelikož sestávají z toho jednoho náčrtku, kde je inkriminovaná část umístěná víceméně v mezeře uprostřed mezi stránkami (a identický obrázek na obalu je pro změnu bez popisek), ani neopotvrzují, že jinak než prováděním onoho nácviku na vystoupení hadích mužů pohyb věže ovládat nešel) ale nemám k tomu nic dalšího.

Můj názor na produkci Ospreye je snad minimálně v redakci dostatečně znám - obecně se mu dá věřit, málokdy uvádí velké nesmysly, ale na žádné velké detaily se nedá spolehnout, a někdy prostě jen šíří vytrvalé omyly. Takže si myslím, že by bylo vhodné, kdyby se k výše uvedeným skutečnostem i mým dohadům vyjádřil někdo, kdo má spolehlivější informace, buď z literatury, nebo přímo z tanku. Za což budu vděčný.
Edit: Minus odkaz ke smazanému příspěvku.