Letectvo ČSR při mobilizaci na podzim 1938

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
161-180 z 439
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po
dodozv 14.10.2006 00:07 - č. 407
Algernon napsal v č. 404:
"Čili „o čo ti ide“ v 394..?"
O tie hrozivé straty-ty si to nadšktol.
Algernon napsal v č. 391:
"či nad sovětskými I-16 a I-153 (kupodivu ovšem nešlo o výhradně jednostranná střetnutí). "
dodozv 14.10.2006 00:01 - č. 405
Algernon napsal v č. 402:
"Proč tedy prohráli „Bitvu o Británii“ i válku s Ruskem?"
Nad GB, miernu prevahu v stíhačkách, viac ako vyrovnával nedostatočný dolet Bf-109E a v Rusku iba letctvo vojnu nemohlo rozhodnúť.
dodozv 13.10.2006 23:52 - č. 403
Algernon napsal v č. 399:
"A jen tak na okraj, zkus si srolovat až na úplný spodní konec "
Beriem späť, pardón.
Algernon napsal v č. 400:
"A to sověti jako ztratili 8000 letadel, a nebo 8000 stíhaček?"
O čo ti ide tentokrát? Ja nemám doma net, aby som okamžite siahol po vhodnej knihe-čo si ale pamätám, tento údaj je uvedený v knihe Triumf a pád-politický portrét J.V.Stalina II a o tom zložení sovietskeho letectva je niečo popísané napr. Vojenská letadla II, III.
dodozv 13.10.2006 23:37 - č. 401
Písal som všebecne o článkoch, nie o príspevkoch, z ktorých s takou obľubou cituješ /z tých článkov/-aj keď aj pri tých príspevkoch by to bolo vhodné. Nerobil som si rešerše-a to je chyba.
Algernon napsal v č. 391:
"Bohužel, vyšší rychlost nevyrovnává ani vyšší obratnost, ani vyšší stoupavost B-534… Tj. je otázka, zda-li by si také souboj vnutit nechaly… Jediné „plus“ vyšší rychlosti Messerschmittu je možno využít pouze v tom případě, že protivníka překvapím (v tom případě ovšem není zase až tak podstatné, sedí-li „protihráč“ v B-534, Hurricanu či Spitfiru, že ano)."
A čo tak taktika, udri a ustúp, ktorú často používali Američania proti A6M., veď ani nemecký stíhači na BF 109 by sa nechovali inak.
dodozv 13.10.2006 23:15 - č. 397
Ešte niečo, bol by som naozaj rád, keby pri článkoch uviedli aj zoznam použitej literatúry-nechcem nikoho napádať, verte tomu, len chcem aby človek mal možnosť pozrieť si to.
dodozv 13.10.2006 23:05 - č. 394
Pamätám si, keď sa do mňa pustil chlapík za to, že som napísal straty sovietskeho letecva cez 8 000 lietadiel v prvých mesiacoch vojny. Vyzbroj ZSSR vtedy tvorili poväčšine tie I-153 a I-16. A to my chceš povedať, že Hurricany boli rovnocenné Bf-109E? Ale OK, uznávam, moju teóriu ste rozdrvili na prach. Inak Moby, kde sa môžem dostať k tým údajom?
Moby 13.10.2006 21:01 - č. 393
Moby
dodozv napsal v č. 360:
"Samozrejme, viem že bolo letectvo z veľkej časti presunuté na poľné letiská. Skúsim to takto - LW vyšle v prvej vlne napr. 700 lietadiel, ktoré útočia povedzme na už známe letiská v záp. Čechách. Vzlietnu záchytné stíhačky z poľných letísk. Určite sa podarí odhaliť aspoň niektoré letiská a druhá vlna napr. 500 strojov sa sústredí priamo na ne."
No, první polní letiště LW který LW objevila, bylo napadený okamžitě po objevení - 4. září 1939 odpoledne. Přišli na něj tak, že během souboje se poškozenej polský stíhač pokoušel přistát na louce, a při přïblížení objevily stíhačky Luftwafe, že kupky sena okolo jenom maskujou stojánky letadel. Takže:
a)něco objevily
b)podařilo se jim to čtvrtej den války
c)náhoda je prevít.
Lotnictwo wojskowe to stálo dvanáct letadel.
Moby 13.10.2006 20:51 - č. 392
Moby Až se Dodozv k tomu dějepisnýmu atlasu pro ZŠ sám propracuje, možná zjistí, že podle jeho parametrů bylo i Polsko prakticky obklíčený.
dodozv 13.10.2006 19:22 - č. 389
Algernon napsal v č. 373:
"Zkus si ve svojí milé hlavince "
Toto urážanie si môžeš dovoliť iba cez net. A čo my povieš na to, že pri vyšej rýchlosti či už vo vodorovnom aj strmhlavom lete mali Bf 109C a D prevahu, teda mohli útočiť, keď im to vyhovovalo-ak by len nebránili bombardéry.
Algernon napsal v č. 373:
"„(polské) stíhací letectvo"
Ano, presne.
dodozv 13.10.2006 18:43 - č. 387
Tak potom neviem, prečo Václav Nemeček píše - Sila poľské letectva rýchlo klesala. Ale beriem, vďaka, inak v tom článku je napísane o sporadickom nasadení poľského letecva a sústredení LW na určitý smer-čo je presne to, ako si nasadenie LW v ČSR predstavujem. Nemohlo to byť tak, že pre Poliakov nemalo cenu nehať sa zničiť vo vzduchu presilou?
dodozv 13.10.2006 18:30 - č. 384
Ale ja som predsa nikde nenapísal, že by LW zničila Naše letectvo hneď prvým útokom, ja tvrdím, že mohla časť vyprovokovať a vtiahnuť do boja za pre ňu výhodných podmienok a ničiť ho po častiach. Zbytočne na mňa útočíš. Veď svoje predstavy som rozpísal. Nemusíš s tým súhlasiť, ale ja som sa napr. aj pýtal na Vaše predstavy, ako to mohlo vo vzduchu prebiehať. Prečo to neskúsiš ? Ochotne akceptujem Vaše pripomienky, pokiaľ to niekde vedie. V niektorých veciach ste ma prinútili prehodnotiť moje názory, no skús aj ty hodiť do placu tvoju predstavu. :)
dodozv 13.10.2006 17:57 - č. 378
Ale veď sa už nenaťahujme pre hlúposti. Myslel som školský altas pre vyučovacie hodiny dejepisu- mapa 1938 roka. A tie vlny-jasné, že spolu stíhačky a bombardéry.
dodozv 13.10.2006 17:46 - č. 375
nejak som zabudol na tie L sorry
dodozv 13.10.2006 17:44 - č. 374
Algernon napsal v č. 373:
"A v reálu má LW letiště v Německu a Rakousku. Takže — kde je to tvoje obklíčení..? Cituj "
Spočná Česko-Nemecka hranica, dnes vyzerá úpne inak, ako v roku 1938. Stačí sa pozrieť do školského atlasu.
dodozv 13.10.2006 17:34 - č. 372
Ak berieme do úvahy výsledky LW pri prvom údere v Poľsku, v porovnaní s tým čo sa mohlo stať pri podobnom útoku na Naše letiská, vychádzam, z praktického obkľúčenia územia Čiech a Moravy a pomerne malých vzdialeností, ktoré by museli lietadlá LW preletieť, aby sa dostali do vnútrozemia. V Poľsku to bolo predsa len iné. A v tom Poľsku to bolo podľa mňa zbytočné už aj preto, že LW mohla a zničila celkom pohodlne letectvo protivníka vo vzduchu-aj napriek zúfalému odporu a obdivuhodným výkonom poľských stíhačov aj keď /aspoň pre mňa/ za cenu prekvapivo vysokých strát. Algernon, odvolal si sa na neúspech LW pri vzdušnej ofenzíve proti GB. No tam mali Briti v porovnaní s letecvom ČSR jasné výhody-radar a možnosť umiesniť stíhačky prakticky na jeden smer. Mali čas cca 10-15 min. od zachytenia útočiacich zväzov, aby vzlietli a sústredili sa. A slabý dolet Bf-109 ako aj slabé výkony Bf-110, uľahčili obranu. Nad ČSR by mohli stíhačky LW sprevádzať svoje bombardéry počas celého letu. A ktohovie, možno by sa LW pokúsila použiť taktiku, ktorú chcela využiť proti GB- neúspešne, pre zlyhanie Bf-110. Vtiahnuť stíhačky protivníka do boja, vyčerpať ich zásoby streliva a benzínu a potom zničiť ešte nenatankované lietadlá na zemi druhou vlnou. Je to špekulácia, ale bavíme sa o možnostiach.
Tom 13.10.2006 16:42 - č. 370
Tom
Algernon napsal v č. 367:
"pokud platí čísla, uvedená v seriálu „Vojenská letectva v době mnichovské krize“
No, já občas o nich začínám pochybovat. Zejména o stíhačkách. Existují zdroje (a první je asi Nowarra), co tvrdí, že v září 1938 už většina Bf 109 byla ve verzi D, ačkoli se D vyrábí sotva od začátku roku.
dodozv 13.10.2006 13:47 - č. 369
Myslel som na bobardéri plus stíhačky.
Tom 11.10.2006 19:44 - č. 365
Tom
dodozv napsal v č. 363:
"Inak Tom po tvojej pripomienke, na slabú výzbroj Bf-109C a D, som cez vyhľadávač na nejakej francúzkej alebo španielskej stránke našiel, že neskoršie vyrobené Bf109C mali už výzbroj zloženú zo štyroch guľometov."
Nemusíš tak daleko, o výzbroji ranných verzí Bf 109 se tu psalo poměrně podrobně (s oblibou cituji z knihy Miroslava Šnajdra o Bf 109 nad západní Evropou 1939-1940). Dokonce tu můžeš najít i srovnání ranných verzí Bf 109 a He 112 - i to je velice zajímavé vzhledem k obvykle uváděným výkonům obou strojů a nutí to kriticky myslící lidi k zamyšlení.
Moje nejpodrážděnější alergická reakce se týká obvyklé výčitky k B-534 a to že měla slabou výzbroj a neměla pancéřování - byl to i jeden z Tebou hlavních uvedených argumentů. Já naopak poznamenal, že Bf 109 z roku 1938 na tom nebyl lépe, zčásti dokonce hůře (viz nádrže okolo pilotní sedačky). To je vše.
dodozv 11.10.2006 19:40 - č. 364
A ešte čosi, ten údaj o 230 B-534, schopných okamžite zasiashnúť do boja, presne vyhovuje mojim predstavám, jednoducho by si LW bola schopná zabezpečiť dostatočnú prevahu na vybraných smeroch a zničiť časť stíhacieho letecva v krátkej dobe.
dodozv 11.10.2006 19:30 - č. 363
No dobre, pokúsim sa ho skompletizovať/rešerše som si začal robiť iba od decembra- ako som objavil túto stránku-dovtedy som ani len netušil, že niekedy narazím na silných oponentov-jednoducho dovtedy som s netom nepracoval a na okruh mojich známych to stačilo/, ale čo by mňa zaujímalo, je ako si Vy predstavujete priebeh vzdušných bojov a aký význam mohli mať na celkový priebeh vojny. Zatiaľ ste iba kritizovali môj pohľad na vec. A ja by som chcel skutočne poznať aj Vaše predstavy. Inak Tom po tvojej pripomienke, na slabú výzbroj Bf-109C a D, som cez vyhľadávač na nejakej francúzkej alebo španielskej stránke našiel, že neskoršie vyrobené Bf109C mali už výzbroj zloženú zo štyroch guľometov. Inak k článkom uverejneným na nete mám všeobecne veľkú nedôveru, pokiaľ autor neuvedie zoznam použitej literatúri a svoje meno, no a v galimatiáši udajov, často uvedených aj v knihách musí človek dlho preosievať. Stačí spomenúť napr. rôzne údaje o výkonnosti, počtoch techniky. Len my môžete veriť, že sa snažím používať údaje, o ktorých som sám presvedčený a s ktorými som sa už viac kráy stretol. Stále sa nemôžem zbaviť dojmu, že až privysoko hodnotíte tech. vyspelosť letectva ČSR a jeho akcieschopnosť. S pozdravom Jozef Lahký.
161-180 z 439
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po