Dukelský průsmyk

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
81-100 z 117
<< 2 3 4 5 6
Po
giro.c 21.8.2004 11:24 - č. 48
Hofi ještě abych teda upřesnil to nic moc - spíše z pohledu, že většina památníků byla zašlá. Myslel jsem, že takové místo bude udržováno v dobrém stavu za jakéhoko-li režimu.
giro.c 21.8.2004 11:23 - č. 47
nechtěl bych urazit. Když jsem v údolí smrti narazil na asi 12 tanků v louce, tak jsem byl docela hotovej, ale jinak jsem si myslel, že to tam bude trochu víc rozvedený, ale přijde mi to jako zašlá sláva, která čeká pouzena to, až s najdou nadšenci, ketrí to tam daj trochu do kupy.

Protože bylo málo času pouze kolem silnixce Svidník Dukelský průsmyk + okolí údolí smrti.

Jenom mě mrzí, že jsem nestih otevírací dobu ve vojenském muzeu ve Svidniku.
Hofi 18.8.2004 19:56 - č. 46
Hofi giro.c: V akom zmysle "nic moc"? A kde konkrétne "na Dukle"?
giro.c 18.8.2004 18:24 - č. 45
hofi na Dukle jsem byl před dvěma týdny a nic moc
Hofi 17.8.2004 09:45 - č. 44
Hofi
curahee napsal v č. 43:
"Nevíte někdo přesné datum oslav na Dukle(budu hádat ) a neznáte letošní program?"


Mrkni sa sem: www.ke.telecom.sk/podduklianskenovinky/p32.htm

a pozri: Z chystaných akcií k 60. výročiu...
curahee 27.4.2004 22:31 - č. 43
curahee Nevíte někdo přesné datum oslav na Dukle(budu hádat ) a neznáte letošní program?
Hofi 26.4.2004 13:58 - č. 42
Hofi Potreboval by som vedieť, či v časopise Historie a vojenství vyšiel v rokoch 1989 - 2001 nejaký článok (štúdia, materiál, recenzia...) týkajúci sa KDO. Zatiaľ viem len o príspevku B. Tvarůžka v č. 5/1991.
Andrew 14.10.2003 10:22 - č. 41
To Modrej ufon: Jesti se tam opravdu vypravíš, tak na Dukle uvidíš tanky (většinou sovětské), letadla, hroby, zákopy, bunkry, památníky a muzea. Pěchotní zbraně uř totiž někdo ukradl ...
Modrej ufon 14.10.2003 10:15 - č. 40
To Andrew: Díky za upřesnění ! Možná že bych tam moh taky někdy vyrazit !
Andrew 14.10.2003 10:13 - č. 39
To Ondík: Máš pravdu, to jsem se opravdu sekl - s tím 1. československým sborem v SSSR, ale jinak to ostatní by mohla být pravda, i když se zatím jedná jen o názor - myslím to s tím Stalinem.

To Modrej ufon: Já jsem byl o těchto letních prázdninách na Dukle, a opravdu leží na Slovensku i v Polsku. Jak říkal můj táta Dukelský průsmyk tvoří v podstatě hranici mezi těmito dvěma zeměmi.
Ondík 30.9.2003 10:05 - č. 30
Ondík Hartmann: Díky za ocenění. O tom 1. gard. jezd. sboru fakt ani zmínka. Předpokládám ale, že by to mohlo být ukryto v těch B-25. Ale to je jen můj dohad.
Hartmann 30.9.2003 09:42 - č. 29
Hartmann Ondík: Děkuji za vyčerpávající odpověď. Budiž pochválen . OK, nebudu už pokládat složité dotazy, za nějaký čas chuť budeš mít zase :) Ještě majel dotázek: kolik strojů a letů bylo vázáno zásobováním obklíčenéo gardového jezdeckého sboru - na to jsi nenarazil? Předpokládám, že to byly ty z těch 169 pro povstalce.
Ondík 30.9.2003 07:54 - č. 27
Ondík Hartmann: Ty kluku zvědavej, hledal jsem na všech možných i nemožných místech. Ale výsledek se dostavil a doufám, že budu alespoň pochválen. Takže:

První jednotkou zásobující povstalecké území od 5.9. 44 do 25. 10. 44 byl 5. Orelský letecký sbor (genpor. I. V. Georgijev) – 53. gardová Stalingradská letecká divize (genmaj. Labudev) – 1. gard. Brijanský, 3. a 336. letecký pluk a 54. Orelská letecká divize (genmaj. Sčelkin) – 7. Gatčinský, 29. gard. Krasnoselský a 340. letecký pluk . Pro účely vzdušného mostu bylo vyhrazeno všech 127 letuschopných Li-2 a Douglas C-47. Odhaduje se asi 1500 letů na povstalecké území. 14letadel bylo během akcí ztraceno – 7 sestřelů a 7 havárií. L+K 17/82

Druhou jednotkou byl 4. gardový Gomelský bombardovací letecký sbor (genmjr. Šětčikov) měl v sestavě 4. gardovou Brijanskou bomb. divizi se třemi pluky B-25 – 13. gardový Roslavský, 15. gard. Sevastopolský a 250. gardový. Druhá divize byla 5. Gomelská bombardovací – 14. gardový Smolenský, 22. gardový Sevastopolský a 251. gardový - vše s letouny Il-4 (tahle divize ale létala tou dobou nad Jugoslávii)

4. sbor měl na začátku září vyčlenéno 42 Mitchellů bro shazování zásilek v noci na padácích nad povstaleckým územím, ostatní letouny B-25 bombardovaly cíle v Polsku a Maďarsku.

B-25 za období 9. a 10/44 podnikly 498 letů na podporu SNP, 352 bylo úspěšných. O ztrátách nevím – možná jsem ledabyle četl.

Oba sbory měly dohromady cca 360 Li-2, C-47, B-25 a Il-4 , 169 zásobovalo Slovensko. (Juraj Rajninec L+K 18, 19/84) A příště už žádné složité dotazy, mám fakt málo času.
Jossif 29.9.2003 14:19 - č. 26
Ondík napsal(a) v č. 21: "Jossif: Jedná se pravděpodobně o vojáky 2. čs. parabrigády, přepravené letecky na pomoc SNP ."
Dikejs
Ondík 29.9.2003 12:04 - č. 25
Ondík Hartmann: Určité jsou tam alespož čísla těch jednotek a počet vzletů pro parabrigádu. Jinak asi opravdu to L+K .
Hartmann 29.9.2003 11:37 - č. 24
Hartmann Ondík: Samozřejmě 1.UF :). Padáky nad slovenskem jsem četl (z knihovny), ale už je to dýl nepamatuju si, že bych tam našel odpověď naco jsem se teď ptal.
Ondík 29.9.2003 10:22 - č. 23
Ondík Hartmann: Byly používány nejen Li-2 a Dakoty , ale mám takový dojem i nějaké B-25. Pokud se mi povede, čísla leteckých divizí a jejich stavy mohu zjistit, ale nebude to hned (musím tu knihu najít - Šolc - Padáky nad Slovenskem, ev. starší L+K, kde taky něco bylo, ale to budu muset opravdu, ale opravdu hledat ) . Jinak, to nebyl 4. , ale 1. ukrajinský front, že (Koněv) ?
Hartmann 29.9.2003 10:13 - č. 22
Hartmann Ondík: Nemáš představu, kolik asi mohl mít k dispozici 4. ukrajinský front Dakot a Líček na podporu SNP a Karpatsko-dukelské operace? Vím, jenom, že jich byl nedostatek na úkoly, které na ně najednou spadly. (doprava zásob povstalcům, přeprava 1. čs stíhacího pluku + 2. paradesantní brigády a logistická podpora těchto útvarů, zásbování obklíčeného gardového jezdeckého sboru, výsadky a zásobování partyzánů aj.)
Ondík 29.9.2003 09:35 - č. 21
Ondík Jossif: Jedná se pravděpodobně o vojáky 2. čs. parabrigády, přepravené letecky na pomoc SNP .
Ondík 29.9.2003 09:33 - č. 20
Ondík Honda: Podle všeho efektivněji bojovat nemohly. Jak jsem již psal, sbor byl z hlavní části tvořen volyňskými Čechy, pro něž to zpravidla byla první válečná zkušenost (nepočítaje ty , co sloužily v RA). Veteránů z tažení od Sokolova k Hornímu Tikiči bylo necelých 20%. Sbor se stále potýkal s nedostatkem důstojníků, velitelství jednotky (ani důstojníci předválečné armády) nemělo praktickou válečnou zkušenost s velením tak velké formace, tanková brigáda byla vyzbrojena asi 1/3 tanků.
V průběhu bojů sice sbor načerpal mnoho zkušeností a jeho vojáci a důstojníci, co se dostali do nitra Slovenska, byli ostřílení veteráni, ale největší procento ztrát vzniklo od zahájení operace do průniku na naše území v oblasti Vyšný a Nižný Komárnik. Poté už fronta většinou z důvodu vyčerpání stála a byly prováděny akce menšího rozsahu, takže ztráty tolik nenarůstaly.

Sovětské ztráty byly také největší na záćátku operace, kdy k tomu přispělo nedostatećné naplánování. Paradoxně velký podíl na tom měl i 1. gardový jezdecký sbor, kterému se mezerou v obrané podaŕilo dostat až na Slovensko hned v prvních dnech operace, byl ale odříznut a notně pocuchán se po vyćerpání munice a zásob musel probít po několika dnech zpět.

Pokud by šlo něco charakterizovat jako "stále kupředu", mohla by to být bitva v Údolí Smrti. Tam by ale v případě úspéchu došlo k odříznutí podstatné německé síly směrem na východ. Bylo to rozhodně hraní vabank, ale mělo to smysl.
81-100 z 117
<< 2 3 4 5 6
Po