Vlasov, ROA, KONR

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 35
1 2
Po
oisean 6.10.2021 14:30 - č. 41
oisean Dobrý den,našel jsem německou wehrmacht přezku ale je přeznačená na ukrajinský trojzubec.Prostě orlice zalitá hliníkem a vyrytá značka trojzubce...Chtěl bych se zeptat,zda tato přezka patřila členu Vlasovců či UPA,nebo jestli je to totéž a zda všichni tyto členové si přeznačovali výstroj.
poaman 2.2.2005 18:47 - č. 40
poaman Jasan žiješ ještě vůbec?!? Před půl rokem jsem ti psal mail a nic mi nepřišlo.
poaman 30.8.2004 10:29 - č. 39
poaman Čus Jasan, koukám že máme stejnýho koníčka. Platí tvoje nabídka co jsem četl v příspěvkách ohledně článku o Generálu Vlasovovi. Myslím tím seznam literatury atd.. Konkrétně by mě zajímaly fotky. Jestli by se nechaly nějak okopírovat. Já sám se zajímam o problematiku východních praporů a dle dostupné literatury si dávám dohromady seznam těchto praporů(pouze ruských). Je hodně věcí kterých bych chtěl s tebou probrat. Tak se mi prosím ozvi na můj Email:[email protected] . Případné dík.
Lipton 18.6.2004 21:50 - č. 38
Lipton jasan: Úryvok z knihy Currahee!, výpoveď amerického výsadkára, ktorí bojoval proti 570. práporu: Prišiel úplny šok. Zaútočilo na nás jazdectvo a po rozhorčenom boji sa mesto opäť vrátilo do nepriateľských rúk. Od mála zajatcov sme sa dozvedeli, že jazdecké jednotky sú zložené z Bielorusov, ktorí bojujú na strane Nemcov. Ale nič viac o tých bojoch nemám.
Hofi 16.6.2004 22:22 - č. 37
Hofi jasan: Dobre, takže napíšem ešte raz.
jasan 16.6.2004 22:21 - č. 36
jasan To hofi:promiň ale sám nevím ,zkus mi ještě jednou napsat,slibuji že ti odepíši,mám teď klídek
Tom lipton:mrknu se na to zítra dám vědět
Hofi 16.6.2004 21:35 - č. 35
Hofi jasan (33): Super! Díky moc.

P.S.: Došiel Ti môj mail?
Lipton 16.6.2004 14:58 - č. 34
Lipton
jasan napsal v č. 31:
"to lipton: v prostoru spojeneckého vylodění 6.června 1944 se nacházely tyto ost.batl. : ost.btl. 835,630,628,781,642,441,439,649,795(gruzínský),7 97(gruzínský),570(kozácký),jestli chceš vědět něco i o nich dej vědět."
Vďaka. Ku ktorej divízii boli tieto jednotky pričlenené? Nebola to 709. pešia? Takisto by ma zaujímali nejaké bližšie informácie o bojoch 570. práporu pri Angoville-au-Plain, čítal som totiž, že išlo o jazdecký prápor, ktorý tam podnikol protiútok na koňoch.
jasan 15.6.2004 21:00 - č. 33
jasan to Hofi:něco jsem vyštáral,na našem území bylo rozmístěno hodně jednotek východních dobrovolců,ale málokteré se zapojily do bojů na našem území na straně wehrmachtu(nepočítám,ty jež byly integrální součástí německých divizí,protože hodně ost.btl. se po43 stalo třetím nebo čtvrtým praporem německých pluků,dále německé jedenotky měly často rotu zásobovačů složenou z tzv.ivanů).potom co se začaly formovat 1 a 2.div.ROA se ruské jednotky stahovaly do výcvikového prostoru Munsingen.Na našem území se frontových bojů zúčastnily tyto mnou identifikované jednotky složené z východních dobrovolců:II.Turk.Arb.Batl.(turmenistánský pracovní prapor)-bojoval v oblasti Košic,Russ.-Kp.4/7(ruská rota)-nasazená v ostravské operaci v oblasti Klimkovic,Russ.Nach.Kp.(ruská spojařská rota)-oblast bojů na Dukle,v rámci 760.inf.div.bojovaly dva prapory Kavkazských a Turkmenistánských dobrovolníků-obrana Brna.vím i o jiných jednotkách ,ale ještě jsem je nebyl shopen identifikovat.Snad později
Hofi 9.6.2004 13:30 - č. 32
Hofi jasan: Díky moc. Nevieš náhodou, že čo sa stalo so zvyšnými jednotkami tohoto práporu po jeho rozpustení? (Táto jednotka ma zaujala preto, lebo XXXXIX. Geb.Korps bojoval v 1944/45 aj na slovenskom území.) Prípadne nevieš o nejakých Ost.btl. , ktoré bojovali na území Slovenska, resp. ČSR?
jasan 8.6.2004 21:18 - č. 31
jasan to hofi:ost.btl.449 neměl dlouhého trvání, byl postaven v prosinci 1943 z již existujících 4 nezávislých ruských rot, které existovaly od května 1943 .a už v únoru 1944 byl rozpuštěn .
to lipton: v prostoru spojeneckého vylodění 6.června 1944 se nacházely tyto ost.batl. : ost.btl. 835,630,628,781,642,441,439,649,795(gruzínský),7 97(gruzínský),570(kozácký),jestli chceš vědět něco i o nich dej vědět.
Dzin 3.6.2004 22:37 - č. 30
Dzin jasan: Jasně, rozumíme si, alespoň doufám. Chtěl jsem jenom upozornit, že ROA byla daleko více propaganda, než reálná armáda. Sami Rusové se organizovali v oddělených uskupeních, než aby byli všichni zastřešeni pod ROA a pod ní si organizovali jednotky. Defakto to co se myslí obecně jako ROA (armáda v čele s Vlasovem) jsou síly KONRu...
Hofi 3.6.2004 22:23 - č. 29
Hofi jasan: Dík. Potreboval by som aj nejaké bližšie informácie o východnom prápore 449. V bližšie neurčenom čase mal byť údajne súčasťou XXXXIX. horského zboru. nemáš k tomu prosím Ťa niečo?
jasan 3.6.2004 22:16 - č. 28
jasan ano máš z části pravdu ROA byl německý propagandistický nástroj a tuto nášivku používaly jedtnoky ruskojazyčné i v rámci německých jednotek,ale po listopadu 1944 se ROA stala reálnou a to jako hlavní síla KONR , do té doby to byla jen propaganda jak získat rusy na svou stranu v boji proti SSSR.ROA byla armádou KONR,ostaní jako kozácibly na ROA nezávislí,byli pouze zastoupení v KONR,přirovnal bych to k EU,mají jeden sspolečný správní orgán,ale každý stát má svou armádu.V roce 1943 byla ROA imaginární ale potom co začali organizovat 1.div. stala se realnou a to je fakt(začali s fronty stahovat ost.batl., i ty co byli součástí něm. jednotek a spojovat je do národní armády)

to hofi:z hlavy nevím podívám se
Dzin 3.6.2004 21:33 - č. 27
Dzin Fajn, tak reakci z Waffen SS dávám sem.
Ohledně ROA bych chtěl doplnit. Pod tímto pojmem Němci řadili veškeré ruské vojenské jednotky. Ale ve skutečnosti tato armáda neexistovala, byl to Němci vytvořený umělý termín. Jednotky, které uvádí jasan jsou oficiálně pod KONR, kam se zařadila i část kozáků. Označení ROA nosili i vojáci, kterí nebyli v nich zařazeny. Je to přibližně stejné, jako se Rusům v německých službách řikalo "Vlasovci".
Hofi 3.6.2004 21:18 - č. 26
Hofi V diskusii o ROA z témy Waffen SS môžme pkračovať tu.

jasan: mala tá stíhacia letka číslo 5?
jasan 12.8.2003 12:48 - č. 25
jasan znáte někdo knihu Katani?taková malá knížečka vyšla někdy v období pražského jara a popisuje (formou otázek prokorátora sssr na bývalé členy,rusy,ukrajince, brigady dirlewanger) jak se verbovalo do této jednotky.Před vyhladovělé zajatce postavili stůl s horkou kávou,namazané chleby s marmeládou a slíbili žold.Ti kteří tam šli s tím že se nají a pak se někde zašijí tak ty rychle vyvedli z omylu.N zkoušku je zavedli do "partyzánské"vesnice, tam každý z nich v doprovodu příslušníka německé policie vstoupil do domu a musel zastřlit všechny obyvatele.Odmítl-li byl sám zabit policistou.Němci vždy nechli při této nováčkovské zkoušce někoho uprchnout,aby byli svědci řádění těchto "vlastních lidí a tím si zajistili jejich maximální spolupráci.
Dzin 11.8.2003 22:26 - č. 24
Dzin jasan: Ne, na domnenkach jsou zalozeny pouze duvody, proc se vymnena zajatcu neuskutecnila. (existuji urcite objektivni priciny, ale ja je presne neznam, nejspise vzdy celkove ztroskotani rozhovoru). Mimochodem, Ve znameni smrtihlava jsem cetl, dobre. :)

Glynwed: To bohuzel neni zcela jiste. U nas, na Pribramsku, byly ve vesnicich usporadane protipartyzanske akce, prestoze se v nich partyzani nikdy nevyskytovali. Pro Nemce byl kazdy Cech potencialni bandita a absolutne nezalezelo, jestli je to pravda. Proste partyzani byli v protektoratu a tak akce v jakemkoliv miste je vzdy namirena proti nim, at tam jsou ci ne...
Glynwed 11.8.2003 14:12 - č. 23
Glynwed to david gore: tak pro místní to je asi jasné: Kdyby tam nebyli partizáni, nepřišli by tam ani němci.
jasan 11.8.2003 11:33 - č. 21
jasan to egli:budu se snažit. Jinak všem taky doporučuji knihu ve Znamení smrtihlavy.
To Dzin: takže je to založno jen na domněnkach že se při pokusu o vyjednání separatního míru budou vyměnovat zajatci.Takže zůstává jen u toho potvrzeného Stalinova výroku
taky dobrý zdroj v ruštině(jen malá část v ang.),o východních dobrovolcích: www.ostbataillon.fromru.com
1-20 z 35
1 2
Po